Gdańska kuźnia florecistek

29 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Gdańszczanki nie chciały być gorsze od klubowych florecistów, którzy dzień wcześniej wygrali dwie z trzech kategorii wiekowych w ogólnopolskim turnieju Gdańska Kuźnia - Otwarte Mistrzostwa ZKPiG 26. I podopieczne Adama Kaszubowskiego, Grzegorza Supła i Longina Szmita dopięły celu. Wśród 13-latek triumfowała Katarzyna Gutowska, a rywalizację 15-latek na swoją korzyść rozstrzygnęła Agnieszka Purowska. Co więcej, w tej ostatniej grupie wiekowej zawodniczki Sietom AZS AWFiS Gdańsk zajęły sześć pierwszych miejsc!

- Jesteśmy bardzo zadowoleni nie tylko z wyników osiąganych przez naszą młodzież, ale przede wszystkim z bardzo dobrej frekwecji. Na gdańskich planszach zaprezentowało sie 170 zawodniczek i zawodniczek. To dobry prognostyk przed przyszłym sezonem, kiedy turniej ten będzie jednym z sześciu zaliczanym do ogólnopolskiego rankingu - podkreśla Ryszard Sobczak, prezes Sietom AZS AWFiS.

Gospodynie klasę pokazały w najstarszej kategorii wiekowej. Do szerokiego finału dopuściły tylko jedną rywalkę. Joannie Polkowskiej (Budowlani Toruń), która uplasowała się na siódmej pozycji, udało się jedynie odciąć od najlepszych Karolinę Siess. Najwyższe miejsca obsadziły gdańszczanki: Purowska, Małgorzata Michlewska, Justyna Anuszewska, Karolina Dziengo, Karolina Dąbrowska i Karolina Szalczewska. W finale Agnieszka pokonała Małgorzatę 12:11.

Najbardziej urozmaicona była czołówka wśród 13-latek. Miały w niej swoje przedstawicielki Atena Gdańsk, D'Artagnan Warszawa, Budowlani Toruń i UKS MDK 5 Bydgoszcz. Najmocniej gospodyniom postawiła się florecistka ze stolicy. Agnieszka Kajka dopiero w finale uległa Gutowskiej, dla której była to pierwsza wygrana w ogólnopolskim turnieju. Trzecie miejsce podzieliły: Iwona Olbromska i Marta Hausman, a piąta była Anna Masa (wszystkie Atena).

W najmłodszej grupie wiekowej (10-11 lat) gdańszczanki miały zdecydowaną przewagę w szerokim finale, ale pierwsze miejsce zabrała im Anna Wiśniewska. Florecistka Budowlanych Toruń pokonała w finale Zuzannę Sobczak 12:10. Trzecie miejsce zajęły dwie inne gdańszczanki: Jagoda Pietruszewska i Joanna Szypułowska, a ich koleżanki klubowe - Laurę Lewańczyk, Annę Korneluk, Natalię Gołębiowską - sklasyfikowano na pozycjach od 6 do 8.

Najlepsze odebrały cenne nagrody z rąk Jacka Mielewczyka, dyrektora ZKPiG 26 Gdańsk oraz Jana Wośko, głównego sponsora zawodów, właściciela Agencji Ochrony Ares-Serwis.