Memoriał Romualda Piaseckiego

20 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Po raz drugi gdański florecista wpisał się na listę triumfatorów Memoriału Romualda Piaseckiego. Zawody są zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski kadetów. Sukces Andrzeja Witkowskiego sprzed trzech lat, w niedzielę powtórzył Paweł Osmański. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła faworyzowana Martyna Synoradzka (Warta Poznań). Turniejowi, w którym wystartowało blisko 140 zawodniczek i zawodników patronował "Głos Wybrzeża".

Zawody upamiętniające współtwórcę sukcesów gdańskiej szermierki, przez ćwierć wieku (1973-98) prezesa okręgowego związku, wieloletniego członka władz krajowego związku, odbyły się po raz czwarty. Była to jednocześnie druga eliminacja do kadry narodowej na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Linzu. Pierwsze starcie odbyło się jeszcze przed wakacjami we Wrocławiu. Okazało się, że letnie miesiące wprowadziły tylko kosmetyczne zmiany w hierarchii dziewcząt. Na podium zaszła tylko jedna zmiana, i to na jego najniższym stopniu. Tą nową była Marta Pazik, która stanęła obok ponownie trzeciej Emilii Pańko (Kolejarz Wrocław).
W finale znów skrzyżowały klingi Synoradzka i Daria Kasperek (D'Artagnan Warszawa). Jeszcze raz lepsza była poznanianka. Dziewiąta zawodniczka świata w tej kategorii wiekowej wygrała w Gdańsku 15:8.

Do znacznie większego wysiłku faworytkę zmusiła Agnieszka Purowska, sklasyfikowana ostatecznie na 7. miejscu. Gdańszczanka w 1/8 finału wyeliminowała Paulinę Gładysz (Kolejarz), która do walk pucharowych rozstawiła się z numerem pierwszym, a w ćwierćfinale uległa Synoradzkiej tylko 12:15. Dwunasta na końcowej liście Justyna Anuszewska przegrała w 1/8 finału z Kasperek 7:15, a pierwszą "16" zamknęła trzecia z gdańszczanek, Aleksandra Rosinke, której wyżej nie puściła Aleksandra Breś (D'Artagnan), córka byłej zawodniczki reprezentacji Polski i trenera męskiej kadry florecistów.

W pierwszej eliminacji Paweł Osmański był dziewiąty. W Gdańsku wygrał, choć większość rywali była starsza od wychowanka Łukasza Szymańskiego. W półfinale Paweł pokonał Michała Puzianowskiego (Kolejarz) 15:10, który ostatecznie podzielił trzecie miejsce z Aleksandrem Skupio (Warta). W finale gdańszczanin wygrał ze Stefanem Roszkowskim (AZS AWF Warszawa) 15:12. To obok tytułu mistrza Polski 15-latków największy sukces akademika w karierze.

- Pawłowi jeszcze brakuje do optymalnej formy. Dzisiaj w jego akacjach nie było płynności, był nadmiernie ponapinany, walczył sztywno. Tym bardziej cieszymy się z wygranej - ocenił trener Szymański.

Na szesnastym miejscu zawody ukończył Piotr Naruszewicz (Sietom).

Sponsorem głównym rywalizacji był Hermes. Organizatorów wsparły także: Sietom, Agencja Ochrony Ares-Service oraz Forma-Pełna Obsługa Poligraficzna.