Gdańska młodzież gościnna w walkach o Kirys Sobieskiego

10 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

W Gdańska była okazja, w jakiej kondycji jest głównie floret w wykonaniu panów po igrzyskach olimpijskich, na które nie udało się pojechać żadnemu z biało-czerwonych. Reprezentacja Polski wygrała turniej drużynowy Fahrenheit 1709, a indywidualnie na podium stanęło dwóch zawodników miejscowego Sietom AZS AWFiS: Michał Janda i Maciej Włosek. W zawodach juniorów i juniorek o Kirys Jana III Sobieskiego na najniższy stopień podium przebiła się Anna Szymczak.

W drużynie fechmistrz Stanisław Szymański na odmłodzenie składu się jeszcze nie zdecydował, a bardziej doświadczony zespół okazał się lepszy od tego złożonego z młodzieży. Jednak w turnieju indywidualnym to ci młodsi zajęli wyższe pozycje.

Trzecia edycja Fahrenheit 1709 zgromadziła na starcie 10 drużyn i 48 florecistów. zmieniono ideę zawodów. O ile w poprzednich latach miały stanowić one ostatni sprawdzian przed najważniejszymi imprezami sezonu to tym razem praktycznie zainaugurowały rywalizację na międzynarodowej arenie. Na zaproszenie Polaków odpowiedzieli m.in. Austriacy i Białorusini.

W walkach indywidualny najlepszy okazał się Moritz Hinterseer. 28-letni Austriak zagrodził drogę na najwyższy stopień podium gdańszczanom. W półfinale pokonał Macieja Włoska 15:7, a w finale Michała Jandę 15:10.

Kolejność turnieju indywidualnego:
1. Hinterseer, 2. M.Janda, 3. Włosek i Leszek Rajski (Wrocławienie)... 9. Filip Płocharski, 10. Paweł Kawiecki, 14. Piotr Janda (wszyscy Sietom).

W turnieju drużynowym najbardziej zacięty był półfinał, w którym reprezentacja Polski seniorów zmierzyła się z klubową drużyną Sietom AZS AWFiS zestawioną z podopiecznych Łukasza Szymańskiego. Górą była rutyna, gdyż biało-czerwoni zwyciężyli 45:41.

W finale Kawiecki, Radosław Glonek (Sietom), Rajski i Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) pokonali Austrię 45:33. Natomiast gdański zespół, walczący w składzie: P.Janda, M,Janda, Płocharski, Paweł Osmański trzecie miejsce zapewnił sobie po sukcesie nad Białorusią 45:36.

W przededniu seniorskiej rywalizacji odbył się turniej o Kirys Jana III Sobieskiego. Na starcie stanęło 123 zawodniczki i zawodników. Rywalizacja była zaliczana do klasyfikacji Pucharu Polski juniorów oraz stanowiła ostatni sprawdzian przez zawodami Pucharu Świata, które w najbliższy weekend odbędą się w Lesznie.

Gdańszczanie do ćwierćfinałów wprowadzili sześcioro przedstawicieli, ale do podium udało się przebić jedynie Annie Szymczak. Podopieczna Adama Kaszubskiego zajęła trzecie miejsce po porażce w półfinale z późniejszą triumfatorką Martyną Długosz (Kusy Szczecin) 6:15.

Najlepsi w jedenastym turnieju o Kirys Jana III Sobieskiego
JUNIORKI:

1. Długosz, 2. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń), 3. Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) i Szymczak, 6. Natalia Gołębiowska, 8. Sobczak (Sietom), 12. Julia Buraczewska (UKS de La Salle Gdańsk)

JUNIORZY
1. Jakub Surwiłło (AZS AWF Warszawa), 2. Szymon Kozłowski (Budowlani Toruń), 3. Oskar Metza (AZS AWF Poznań) i Tobi Reichetzer (Austria), 5. Michał Siess, 7. Filip Franceson, 8. Mateusz Knitter, 9. Krystian Gryglewski (wszyscy Sietom), 12. Tomasz Naruszewicz (UKS Atena Gdańsk), 14. Szymon Szewczyk (Sietom), 15. Maciej Podralski (UKS Atena).

Opinie (2)

• ilu Włosków

czytam i nie mogę doliczyc się zawodników o nazwisku Włosek. Raz reprezantant Sietom ( drużynowo) raz jako Wrocławianin - indywidualnie. Zmienił barwy klubowe podczas turnieju, czy było ich dwóch??? Drogo redaktorze, jakaś niekonsekwencja

• 0 0

• Czytaj ze ... zrozumiemiem :) opis w nawiasie po nazwisku to barwy klubowe tego ostatniego Rajski też nie jest z Warszawy :) ot taki za duży skrót myślowy redaktora