Gdańska młodzież na podium

9 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Gdańszczanki odważnie zaatakowały podium Pucharu Europy. Gdańszczanki odważnie zaatakowały podium Pucharu Europy.

Początek bieżącego roku jest bardzo pracowity dla młodych florecistów Sietomu AZS AWFiS oraz UKS. Gdańszczanie z powodzeniem zaprezentowali się na międzynarodowej arenie. Z Rzymu trzecie miejsca w turnieju Pucharu Europy do lat 23 przywiozły Emilia Rygielska i Marta Łyczbińska, a w tej samej rangi zawodach, tyle, że kadetek - trzecie miejsce w Poznaniu wywalczyła Anna Szymczak.

Do stolicy Włoch oprócz Rygielskiej i Łyczbińskiej, które podzieliły się miejscem na najniższym stopniu podium, udało się jeszcze pięć florecistek Sietomu AZS AWFiS: Hanna Łyczbińska, Iwona Olbromska, Justyna Anuszewska, Natalia GołębiowskaMonika Paliszewska. W zawodach zwyciężyła przedstawicielka gospodarzy, Valentina De Costanzo.

15. Monika Paliszewska

Kadetki o punkty do Pucharu Europy do lat 17 walczyły w Poznaniu. Trzecie miejsce wywalczyła Anna Szymczak z UKS Atena Gdańsk. Podopieczna Adama Kaszubowskiego w półfinale przegrała 6:15 z późniejszą tryumfatorką, Martyną Długosz z MKS Kusy Szczecin. Na ósmym sklasyfikowana została Julia Wąsowicz (UKS Atena).

W turnieju drużynowym wygrał zespół Polski, który w finale pokonał gdańszczanki z UKS startujące w składzie Szymczak, Wąsowicz, Magdalena Drapella i Anna Jereczek.

Turniej indywidualny:
1. Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin)
2. Marika Chrzanowska (Budowlani Toruń)
3. Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk)
3. Sandra Sulik (Budowlani Toruń)
5. Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice)

8. Białoruś

Wśród chłopców Puchar Europy gościł w Warszawie. Kadeci do lat 17 walczyli po raz piąty o Floret Witolda Woydy. W stawce 141 zawodników zwyciężył Węgier Daniel Dosa, który poradził sobie z dominującymi w zawodach Francuzami - w czołowej ósemce było ich aż sześciu..

Dzień później odbył się III turniej O Puchar Złotej Drużyny, w którym z 28 zespołów najlepiej wypadli... Francuzi. "Trójkolorowi" w finale pokonali pierwszy zespół Polski w składzie Bartosz Ciegielski, Alex Garbat, Andrzej Rządkowski, Dominik Przyłuski. Na trzecim miejscu znalazł się drugi skład biało-czerwonych z gdańszczaninem, Piotrem Sobczakiem w składzie.

W rywalizacji Pucharu Świata do lat 20 udanie zaprezentował się Krystian Gryglewski. Podopieczny fechmistrza Stanisława Szymańskiego zajął siódme miejsce w gronie 122 zawodników w austriackim Moedling. Gdańszczanin w ćwierćfinale przegrał z Rosjaninem Ilią Diegtriajewem. Zwyciężył reprezentant Czech, Aleksander Choupenicz.