Lechia skromnie wygrywa w sparingach

5 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Gol Piotra Grzelczaka dał Lechii zwycięstwo w pierwszym letnim sparingu rozgrywanym na boisku przy Traugutta. Gol Piotra Grzelczaka dał Lechii zwycięstwo w pierwszym letnim sparingu rozgrywanym na boisku przy Traugutta.

Aż dwa sparingi w dwóch różnych zestawieniach rozegrali w piątek piłkarze Lechii Gdańsk. Biało-zieloni najpierw pokonali 1:0 (0:0) Chojniczankę, a następnie w takich samych rozmiarach wygrali z Olimpią Grudziądz. Zwycięskie bramki zdobyli Piotr GrzelczakPaweł Buzała. Ten drugi ma już na koncie cztery trafienia podczas letnich test-meczów. Kolejne spotkanie przed startem rozgrywek ekstraklasy gdańszczanie rozegrają we wtorek w Opalenicy z izraelskim Hapoelem Tel Awiw.

Lechia Gdańsk - Chojniczanka 1:0 (0:0)
Bramki: 64 Grzelczak

LECHIA: Małkowski - Oualembo, Bąk, Janicki (85 Iwanowski), Iwanowski (33 Łazaj) - Machaj (58 Czerwiński), Zyska (85 Powszuk) - Grzelczak (80 Żmijewski), Frankowski (74 Brzeski), Warcholak (74 Jaroszek) - Duda (58 Smuczyński)

CHOJNICZANKA: Jałocha - Laskowski (46 Bednarek), Jędrzejczyk (63 Lebiodkowski), Jankowski (70 Paweł Iwanicki), Bogdanowicz (46 Ostalczyk), Chyła (46 Mikołajczak), Radomski (46 Bzdęga), Płókarz (70 Chyła), Ikegami (46 Flis), Iwanicki (46 Feciuch), Orłowski (46 Laskowski).

W pierwszym pojedynku w wyjściowym składzie Michał Probierz wystawił testowanego Marcina Warcholaka z Gryfa Wejherowo. 23-letni obrońca zagrał na lewej pomocy.Obie drużyny w pierwszych minutach atakowały na zmianę. Najlepszą sytuację miała Lechia, gdy po silnym uderzeniu z dystansu Przemysława Frankowskiego piłka trafiła w słupek, a dobić jej nie zdążył Adam Duda.

Chwilę później groźną akcję przeprowadziła Chojniczanka, ale znajdujący się w polu karnym gdańszczan Michał Płókarz został zatrzymany przez Krzysztofa BąkaKrzysztofa Iwanowskiego. Biało-zieloni stopniowo zyskiwali przewagę. Wojciech Zyska zagrał długą piłkę na lewą stronę do Warcholaka, a ten przed linię bramkową podał do Dudy, którego uprzedzili jednak obrońcy.

Podczas spotkania z Chojniczanką Lechia testowała Marcina Warcholaka z Gryfa Wejherowo (z prawej). Podczas spotkania z Chojniczanką Lechia testowała Marcina Warcholaka z Gryfa Wejherowo (z prawej).
Duda próbował jeszcze szczęścia uderzając piłkę głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mateusza Machaja. Ten ostatni miał zresztą sporo okazji do "wrzutek" ze stałego fragmentu gry, ale żadnej nie udało się gospodarzom zakończyć golem. Później próbował też bezpośredniego uderzenia na bramkę, ale te było zbyt lekkie by zaskoczyć golkipera gości, Konrada Jałochę.

Pięć minut przed przerwą żółtą kartką ukarany został Warcholak, który został cofnięty do defensywy po wejściu na boisko Kacpra Łazaja w miejsce Iwanowskiego. W ostatniej akcji prowadzenie Lechii dać mógł Duda, ale jego strzał głową przeleciał nad poprzeczką.

Chwilę po przerwie boisko po stronie Lechii opuścili Duda i Machaj, a Grzelczak zszedł ze skrzydła na szpicę i szybko zdobył gola. Napastnik efektownym strzałem w długi róg nie dał szans bramkarzowi, który chwilę wcześniej wybił piłkę spod nóg Łazaja. Niewiele brakowało, a riposta byłaby natychmiastowa, ale mając przed sobą tylko bramkarza obok słupka uderzył Tomasz Mikołajczak.

Goście jeszcze kilkukrotnie zdołali przebić się w pole karne Lechii, w której z każdą minutą trener Probierz wpuszczał zawodników, którzy nie byli z drużyną na zgrupowaniu w Gniewinie. Tuż przed końcem meczu doskonałą okazję zmarnował testowany przez Chojniczankę Bartosz Flis. Były napastnik Arki Gdynia stojąc przy samym słupku nie zdołał pokonać Małkowskiego. Chwilę później golkiper Lechii efektownie odparł uderzenie Tomasza Ostalczyka i ostatecznie pomógł drużynie przetrwać zdecydowane ataki gości w końcowych minutach.

Mariusz Pawlak Mariusz Pawlak

- Lechia rozpoczęła przygotowania dwa tygodnie wcześniej, a my dopiero rozpoczynamy zajęcia na boisku. Niewiele jednak zabrakło, a przy większej skuteczności moglibyśmy nawet wygrać to spotkanie - podsumował trener Chojniczanki Mariusz Pawlak, w przeszłości wychowanek i piłkarz biało-zielonych.

Lechia Gdańsk - Olimpia Grudziądz 1:0 (0:0)
Bramka: 80 Buzała

LECHIA: Bąk - Deleu, Bieniuk, Madera, Pazio - Pietrowski, Dawidowicz - Wiśniewski (88 Smuczyński), Tuszyński (72 Grzelczak), Matsui (78 Machaj) - Buzała

OLIMPIA: Wróbel - Pisarczuk (46 Bielawski), Łabędzki, Woźniak (70 Banasiak) Hajrapetjan (46 Mazurkiewicz), Kłus (46 Ruszkul), Smoliński, Rogalski, Suchocki (46 Szczot, 88 Rogalski), Gawęcki (70 Boczarski), Cieśliński (46 Zabłocki)

Zaraz po spotkaniu z Chojniczanką na boisko w zupełnie innym zestawieniu lechiści wybiegli przeciwko Olimpii Grudziądz. W prowadzonym przez byłego trenera biało-zielonych Tomasza Kafarskiego pojawił się testowany Lewon Hajrapetjan, z którym gdańszczanie nie przedłużyli wygasającego z końcem czerwca kontraktu.

Lechia, która przeciwko Olimpii zagrała w bardziej doświadczonym zestawieniu rozpoczęła zdecydowanie. Dobrą okazję na gola miał Patryk Tuszyński, ale nie zdołał zapewnić biało-zielonym prowadzenia i po niespełna pół godziny wciąż było 0:0. Po rzucie rożnym Adama Pazio w podbramkowym zamieszaniu z najbliższej odległości strzelał Marcin Pietrowski, ale piłka odbiła się od poprzeczki.

Paweł Buzała (z prawej) przeciwko Olimpii zdobył już swoją czwartą bramkę w letnich sparingach. Paweł Buzała (z prawej) przeciwko Olimpii zdobył już swoją czwartą bramkę w letnich sparingach.
Kilkoma efektownymi zwodami na lewej stronie popisał się nowy nabytek gdańszczan Japończyk Daisuke Matsui, z którego zatrzymaniem w inny sposób niż poprzez ciągnięcie za koszulkę, spore problemy mieli gracze Olimpii. Pod koniec pierwszej połowy pomocnik położył się wchodząc z piłką w pole karne rywali, ale sędzia nie odgwizdał faulu. Grudziądzanie moment później ruszyli z kontrą, którą przerwał jednak powracający Deleu i podobnie jak w pierwszym sparingu, pierwsze 45 minut zakończyło się bezbramkowym rezultatem.

W drugiej połowie na boisku w zespole Olimpii pojawił się były napastnik Lechii Jakub Zabłocki
i obrońca Adrian Bielawski, który w zeszłym sezonie po raz pierwszy został zgłoszony do szerokiej kadry biało-zielonych w ekstraklasie. Obaj są testowani przez grudziądzki klub.

Od mocnego akcentu grę rozpoczęła Lechia - z dystansu silnie uderzał Pietrowski, ale bramkarz sparował piłkę na rzut rożny. 10 minut później w podobnej sytuacji co golkiper Olimpii znalazł się Mateusz Bąk, który również poradził sobie z uderzeniem zza pola karnego.

Umiejętności Daisuke Matsui (z lewej) przypadły do gustu kibicom biało-zielonych. Gdy Japończyk opuszczał boisko, zegnały go gromkie brawa. Umiejętności Daisuke Matsui (z lewej) przypadły do gustu kibicom biało-zielonych. Gdy Japończyk opuszczał boisko, zegnały go gromkie brawa.
Lechia blisko prowadzenia była po dośrodkowaniu Matsui, który zszedł na prawą stronę i idealnie znalazł w polu karnym Pawła Buzałę. Zdobywca trzech goli w dotychczasowych sparingach efektownie uderzał z przewrotki, lecz nie zdołał pokonać bramkarza.

W 72 minucie na boisku pojawił się Grzelczak, ale to Buzała ponownie zagroził Olimpii. Jego strzał z dystansu z trudem wybronił Wróbel. Na nieco ponad 10 minut przed końcem meczu plac gry opuścił żegnany gromkimi brawami przez kibiców Matsui, którego zmienił Machaj.

Chwilę później z prawej strony na głowę Buzały piłkę wrzucił Wiśniewski i Lechia prowadziła 1:0. Dla "Buziego" to już czwarte trafienie w czwartym letnim sparingu. Okazało się zwycięskie, bo gdańszczanie wygrali w takich samych rozmiarach jak z Chojniczanką.

Tomasz Kafarski Tomasz Kafarski

- Nie był to może porywający mecz, bo tempo spadało z minuty na minutę, ale i my i Lechia jesteśmy w mocnym cyklu treningowym i na tym etapie spotkania tak wyglądają. Nie będę oceniał gry gdańszczan, bo to nie zadanie dla mnie, ale na pewno zawsze miło jest wrócić na Traugutta, bo zawsze będę kibicował biało-zielonym. Miałem ofertę pozostania we Flocie Świnoujście, ale zdecydowałem się na Olimpię i chcę tu zbudować zespół z ambicjami. Widzę w nim miejsce dla Adriana Bielawskiego, z którego postawy jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o Lewona Hajrapetjana to zawodnik, którego tak naprawdę nie trzeba testować i dziwię się, że Lechia nie przedłużyła z nim umowy - powiedział po spotkaniu trener Olimpii Tomasz Kafarski.

Michał Probierz Michał Probierz

- W większości zawodnicy zagrali dziś po 90 minut i dobrze to znieśli. Na pewno jeszcze nie należy się sugerować dzisiejszymi składami, co do wyjściowej jedenastki na inaugurację ekstraklasy. Ja po dzisiejszym dniu będę miał sporo materiału do przemyśleń, ale wnioski zapadną dopiero, gdy dokładnie przeanalizuję nagrania. To dotyczy również przyszłości testowanego dziś Marcina Warcholaka. Daisuke Matsui pokazał, że ma duże umiejętności, choć daleki jest do optymalnej dyspozycji. Mamy jednak jeszcze czas, aby nad tym popracować - podsumował piątkowe sparingi trener Lechii Michał Probierz.

Lechia w planach ma jeszcze trzy sparingi. We wtorek zagra w Opalenicy z Hapoelem Tel-Awiw, w sobotę przy Traugutta zmierzy się z Bałtykiem Gdynia, a 20 lipca, na dwa dni przed inauguracyjnym meczem ekstraklasy zagra na PGE Arenie z FC Barceloną.

bramka: Grzelczak

5 lipca Gdańsk Olimpia Grudziądz 1:0 (0:0)

• A MY SWOJE (3)

My kibice z wielkiego wolnego,historycznego i niepowtarzalnego miasta. Z jedynego rozpoznawalnego punktu na północnych rubieżach Rzeczpospolitej jesteśmy dumni z naszego miejsca w historii futbolu z naszego klubu. Ze wspaniałego stadionu. Z tego, że nie mieszkamy gdzieś indziej (np. w Wejherowie, Redzie Rumi czy Gdyni). Z tego że wszyscy w Polsce z uznaniem wyrażają się o naszej historii (lata 70 i spalenie komitetu, lata 80 i L.Wałęsa, lata 90 - zryw wolności). Jesteśmy wybrańcami. Na kolana.

• 25 18

• Czy wygrywasz czy nie ............... (1)