• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gutkowski będzie walczył z Hatfieldem

jag.
6 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ekstremalny żeglarz dotarł do Sopotu

Zbigniew Gutkowski ma dziesięć dni, aby przygotować się do ostatniego etapu wokółziemskich regat samotników Velux 5 Oceans. Gdański żeglarz, który do dyspozycji ma jacht sponsorowany przez gdyńskie wydawnictwo Operon z portem macierzystym w Gdyni liczy, że wszelkie kłopoty sprzętowe i zdrowotne zostawił za amerykańskim Charleston.Gutkowski na trzech pierwszych etapach plasował się na drugiej pozycji. Na kolejnym odcinku, z Urugwaju do USA Polak musiał przerwać wyścig na dwanaście dni w Brazylii. Naprawy wymagał jacht, a także jego kapitan, który złamał dwa żebra. Gdy nasz żeglarz walczył z tymi przeciwnościami losu, trzej rywale osiągnęli już metę.

Niestety, odcinek w którym nasz reprezentant nie walczył już czasem, również o mały włos nie zakończyłby się szczęśliwym finałem. Na 500 mil przed metą bukszpryt, z który wcześniej były kłopoty, pękł ponownie, tym razem całkowicie odłamując się od kadłuba jachtu.

- Trzeba jak najszybciej usunąć tę awarię. Kolejny etap będzie przede wszystkim z wiatrem, więc potrzebny będzie genaker, do którego postawienia bukszpryt jest niezbędny - relacjonuje Gutkowski, chwaląc mimo wszystko jacht. -Łódka jest naprawdę dobra i szybka. To co sprawia problemy, to są drobne rzeczy, które się zużywają - dodaje.

Czterech zawodników w ostatniej próbie będzie musiało pokonać w jak najkrótszym czasie 3 600 mil przez Atlantyk z Charleston do La Rochelle we Francji, skąd wyruszyli w październiku ubiegłego roku. Jeśli nic się nie stanie ani żeglarzowi, ani jachtowi zwycięzcą regat zostanie Brad Van Liew. Amerykanin ma już 15 punktów przewagi nad najgroźniejszymi rywalami, gdy na jednym odcinku maksymalnie można zyskać siedem punktów.

Przypomnijmy, że zwycięzca etapy zyskuje 12 punktów, drugi zawodnik 10, trzeci 9, a czwarty 8 punktów. Ponadto punktowana jest kolejność na bramce czasowej. Trzech pierwszych zdobywa 3, 2 i 1 punkt. W tej sytuacji najbardziej pasjonująco zapowiada się walka Gutkowskiego z  Derekiem Hatfieldem. Kanadyjczyk na czwartym etapie odrobił wszystkie wcześniejsze straty do Polaka i w regatach jest teraz dwóch wiceliderów.

Klasyfikacja generalna Velux 5 Oceans
1. Brad Van Liew 58 punktów (15+15+15+13)
2. Derek Hatfield 43 (10+11+9+13)
2. Zbigniew Gutkowski 43 (12+11+12+8)
4. Chris Stanmore-Major 36 (8+8+9+11)

Pozycje żeglarzy na trasie można na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie regat http://www.velux5oceans.com/ oraz http://www.operonracing.com/
jag.

Opinie (1)

  • nie daj się Gutek

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane