Hokeiści MH Automatyki rozbici w Tychach. Drugi mecz play-off we wtorek w Gdańsku

Lotos PKH Gdańsk

Kompletnie nie wyszło pierwsze spotkanie w fazie play-off hokeistom z Gdańska.
Kompletnie nie wyszło pierwsze spotkanie w fazie play-off hokeistom z Gdańska. Dominik Staniszewski

Hokeiści MH Automatyki Gdańsk przegrali na wyjeździe z GKS Tychy 0:5 (0:1, 0:2, 0:2). Gospodarze byli zespołem znacznie lepszym, dominowali przez pełne 60 minut i zasłużenie triumfowali w pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu Polskiej Hokej Ligi. Drużyny będą rywalizowały do czterech wygranych. Następna odsłona zmagań już we wtorek o godz. 18:30, tym razem w Gdańsku.

1:0 Cichy as. Sykora - Szczechura 00:32
2:0 Pociecha as. Galant 31:16
3:0 Szczechura as. Cichy - Górny 37:16
4:0 Jefimienko as. Bagiński 49:06
5:0 Gościński as. Galant - Witecki 52:14

GKS Tychy: Murray; Pociecha, Ciura - Sykora, Cichy, Szczechura; Górny, Bryk - Klimienko, Rzeszutko, Bagiński; Kotlorz, Novajovsky - Jefimienko, Komorski, Michnow; Kolarz, Kogut - Gościński, Galant, Witecki

MH AUTOMATYKA: Cowley; Cunik, Maly - Steber, Polodna, Vitek; Tesliukiewicz, Krasowski - Jełakow, Rożkow, Gołowin; Pastryk, Lehmann - Danieluk, Rompkowski, Marzec oraz Leśniak - Stasiewicz, Pesta, Smal

Przeczytaj co przed spotkaniem z GKS Tychy powiedział trener MH Automatyki, Marek Ziętara

Inauguracyjne spotkanie w fazie play-off gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia. Hokeiści z Tych najpierw wygrali wznowienie, a chwilę później mogli się cieszyć z bramki. Składną akcję zakończył celnym uderzeniem Michael Cichy. Zawodnicy MH Automatyki mogli szybko odpowiedzieć, ale minimalnie chybił Wladislaw Jełakow. W kolejnych minutach akcje przenosiły się w szybkim tempie od jednej bramki do drugiej, ale żadna z nich nie skończyła się powodzeniem. Siódma minuta gry przyniosła pierwszą karę 2 minut, a został nią ukarany Konstantin Tesliukiewicz. Gospodarze mieli świetną okazję na podwyższenie rezultatu, jednak przez pełne 120 sekund obrona gdańszczan była czujna i nie dała się zaskoczyć.

Bramkarz MH Automatyki Evan Cowley został wybrany Ligowcem Stycznia

W 13 minucie gry w pojedynku sam na sam z bramkarzem MH Automatyki znalazł się Mateusz Gościński, lecz górą był Evan Cowley. Z każdą minutą coraz bardziej zarysowywała się przewaga gospodarzy, ale tablica wyników wciąż pokazywała tylko 1:0. Ostatnia minuta pierwszej tercji mogła przynieść podopiecznym Marka Ziętary bramkę wyrównującą, lecz gdańszczanie nie potrafili wykorzystać sytuacji 2 na 1. Statystyki po inauguracyjnej części gry potwierdzały inicjatywę tyszan, którzy oddali 13 strzałów przy 4 uderzeniach gdańskiego zespołu.

Hokeiści Automatyki bez problemu awansowali do fazy play-off. Przeczytaj relację z drugiego spotkania barażowego z Orlikiem Opole

Druga tercja rozpoczęła się również od akcji z udziałem Cichego. Tym razem zawodnik gospodarzy nie cieszył się z bramki, lecz musiał udać się na ławkę kar. Gdańszczanie próbowali to wykorzystać, uderzał Tesliukiewicz, ale ponownie krążek przeszedł minimalnie obok bramki GKS. Gospodarze wrócili do gry w komplecie, a po chwili sytuacja zmieniła się o 180 stopni, gdyż karę otrzymał Mateusz Danieluk. Na szczęście dla Automatyki gospodarze również nie potrafili wykorzystać przewagi jednego hokeisty więcej.

Gra stawała się coraz ostrzejsza. Kolejną osobą "wyróżnioną" dwuminutowym zawieszeniem był Filip Pesta. To powodowało coraz większy napór na bramkę gdańszczan, ale za każdym razem na posterunku był Cowley. Częste zmuszanie do interwencji amerykańskiego zawodnika nie wróżyło jednak niczego dobrego. Tyszanie próbowali i w końcu dopięli swego, a zrobił to konkretnie Bartłomiej Pociecha silnym uderzeniem pod poprzeczkę. Gdańszczanie chcieli odpowiedzieć, ale wciąż niepokonany pozostawał bramkarz reprezentacji Polski, John Murray. Drużyna MH Automatyki chcąc odrobić straty musiała angażować w ofensywie większą ilość zawodników, a to była woda na młyn dla tyszan. Pod koniec drugiej tercji Alexander Szczechura zwiódł obrońcę Automatyki i strzałem pod poprzeczkę po raz trzeci nie dał szans Cowley`owi. Przed ostatnią częścią spotkania przed hokeistami z Gdańska stało arcytrudne zadanie.

Terminarz ćwierćfinałów play-off PHL
16 lutego GKS Tychy - MH AUTOMATYKA GDAŃSK 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
19 lutego MH AUTOMATYKA - GKS, godz. 18:30
22 lutego GKS - MH AUTOMATYKA, godz. 18
25 lutego MH AUTOMATYKA - GKS, godz. 18:30
ew. 27 lutego GKS - MH AUTOMATYKA
ew. 3 marca MH AUTOMATYKA - GKS
ew. 6 marca GKS - MH AUTOMATYKA

Końcowe 20 minut gry oba zespoły rozpoczęły w osłabieniu po karach dla Petra Polodny i Filipa Komorskiego. Więcej miejsca na tafli nie przełożyło się jednak na zmianę rezultatu. Nie zmieniał się też obraz gry. Wciąż to zawodnicy GKS mieli więcej sytuacji, a Cowley nie mógł narzekać na nudę. Ostatnie nadzieje sympatyków MH Automatyki zostały rozwiane na dziesięć minut przed końcową syreną, kiedy krążek do bramki skierował Aleksiej Jefimienko. Gospodarze nie mieli litości i wciąż dążyli do powiększenia rezultatu. Na niespełna siedem minut przed końcem udało się to Gościńskiemu. Do końca meczu wynik już nie zmienił się. Przed wtorkowym spotkaniem trener Marek Ziętara musi wpłynąć na swoich zawodników, gdyż w przeciwnym razie, przygoda play-off może skończyć się dla drużyny MH Automatyki Gdańsk bardzo szybko.

Pozostałe wyniki pierwszej serii ćwierćfinałów:

GKS Katowice - Unia Oświęcim 8:3 (4:1, 4:0, 0:2)

JKH GKS Jastrzębie - Comarch Cracovia 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

TatrySki Podhale Nowy Targ - Energa Toruń 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

29.11 (pt) godz.19:00 Naprzód Janów typuj LOTOS PKH Gdańsk
17.11 (nd) godz.17:00 LOTOS PKH Gdańsk 1:3 Podhale Nowy Targ LIVE!
15.11 (pt) godz.18:30 GKS Katowice 0:1 karne 1:2 LOTOS PKH Gdańsk
12.11 (wt) godz.18:30 LOTOS PKH Gdańsk 2:1 karne 3:2 Comarch Cracovia LIVE!

11 Naprzód Janów 18 0 0 0 18 17:120 0

Drużyny Polskiej Hokej Ligi rozgrywają w sezonie zasadniczym cztery rundy systemem
„każdy z każdym”, piątą rundę systemem rozstawienia według tabeli Bergera, przy czym
rozstawienie drużyn odbędzie się na podstawie miejsc uzyskanych po czterech rundach
oraz dwa mecze z Kadrą PZHL (łącznie 47 spotkań). Najlepszych 8 drużyn awansuje do play-off.

początek meczu: 19.11.2019 godz. 18:00