• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Memoriał Henryka Żyto. Rusza sezon żużlowy w Gdańsku

Rafał Sumowski
27 marca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Zdunek Wybrzeże ligowy sezon rozpocznie 5 kwietnia, ale pierwsze zawody żużlowe w Gdańsku odbędą się już w niedzielę. Zdunek Wybrzeże ligowy sezon rozpocznie 5 kwietnia, ale pierwsze zawody żużlowe w Gdańsku odbędą się już w niedzielę.

III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku. W parowych zawodach wystartuje siedem zespołów, a oprócz zawodników Zdunek Wybrzeże zaprezentują się goście z PGE Ekstraligi z Mikkelem Michelsenem na czele. - Najważniejsze to odjechać zawody cało, zdrowo i z dobrym rezultatem - mówi Krystian Pieszczek. - Odtworzymy warunki meczowe, ale to liga zweryfikuje formę - dodaje Jakub Jamróg. Początek zawodów o godz. 15.Zdunek Wybrzeże Gdańsk zapłaci 30 tys. zł za testy na koronawirusaKtóra para wygra żużlowy memoriał Henryka Żyto?

Memoriał Henryka Żyto w Gdańsku odbędzie się po raz trzeci. Pierwsza odsłona miała miejsca we wrześniu 2019 roku. Turniej przyjął formę zawodów indywidualnych, a zwyciężył w nim Krystian Pieszczek przed Mikkelem BechemKrzysztofem Buczkowskim.

Druga, ubiegłoroczna edycja przyjęła formułę turnieju parowego. Najlepszy okazał się duet Pieszczek - Rasmus Jensen startujący pod szyldem Team Avides. Ich triumf okazał się na swój sposób proroczy, bo to ci dwaj żużlowcy okazali się później dla Wybrzeża najskuteczniejszymi w sezonie 2020.

Także niedzielny turniej odbędzie się w formule parowej. Siedem zespołów wystartuje w sumie w 21 wyścigach. W obsadzie oprócz zawodników Wybrzeża, nie zabraknie żużlowców z PGE Ekstraligi, a wśród nich dobrze wspominanego Mikkela Michelsena, który był liderem gdańszczan w sezonie 2018.

Pieszczek i Jensen wygrali II memoriał Henryka ŻytoIII memoriał Henryka Żyto będzie pierwszą tegoroczną żużlową imprezą w Gdańsku, a zarazem pierwszą okazją do sprawdzenia się na tle rywali. Podobnie jak większość drużyn, Wybrzeże zrezygnowało ze sparingów w związku z restrykcjami dotyczącymi koronawirusa.

- Do tej pory zaliczyliśmy kilka treningów. Poznajemy nową nawierzchnię, którą dosypano jesienią, ale tak naprawdę trudno coś o niej teraz powiedzieć. Przez ostatnie dni była mocno eksploatowana, cały czas się zmienia, a my w zasadzie dokonaliśmy na niej przeglądu silników. Czas na ostateczne dopasowanie przyjdzie po inauguracyjnym meczu w Tarnowie, zanim podejmiemy ROW Rybnik. Start w memoriale na pewno będzie dla nasz przydatny, bo odtworzy warunki meczowe. Trudno jednak powiedzieć czy będzie wykładnikiem formy, bo to liga nas zweryfikuje - mówi Jakub Jamróg.
 • Tercja Transport: Vaclav Milik (Falubaz Zielona Góra) i Kai Huckenbeck (Landshut Devils)
 • Percuro Stomatologia: Rasmus Jensen i Andriej Kudriaszow (Kolejarz Opole)
 • Kolanko-transport: Jakub Jamróg i Michał Gruchalski
 • Golden Panther Design: Wiktor KułakowLukas Fienhage
 • Plech Sport Agency: Krzysztof Buczkowski (Motor Lublin) i Wiktor Jasiński (Stal Gorzów)
 • Bartusz.pl: Mikkel Michelsen (Motor Lublin) i Aleksandr Kajbuszew
 • Mimarkt.pl: Krystian Pieszczek i Drew Kemp
 • Rezerwowi: Alan Szczotka, Piotr Gryszpiński


- Czy stawiam sobie za cel żużlowy hat-trick i trzecie z rzędu zwycięstwo w memoriale? Najważniejsze to odjechać zawody cało, zdrowo i z dobrym rezultatem. W zeszłym roku w ogóle nie mieliśmy sparingów, a memoriał był rozgrywany we wrześniu i jakoś sobie poradziliśmy. Niemniej cieszę się, że mamy możliwość startu w sobotę. Nowa nawierzchnia cały czas się zmienia, ale na pewno jest szybsza, co było widać po czasach na treningach. Szukamy jeszcze optymalnych ustawień, ale myślę, że nie będzie jakichś kolosalnych zmian. Ważne, aby nam sprzyjała i sprawiła, że w Gdańsku będzie jak najwięcej ciekawego ścigania - twierdzi Pieszczek.

Żużlowcy Zdunek Wybrzeże przeprowadzają się do Gdańska. Inauguracja 5 kwietniaZawody odbędą się bez publiczności. Klub przeprowadzi transmisję na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Henryk Żyto zmarł 7 marca 2018 roku w Gdańsku. Był doskonałym żużlowcem, jednym z najskuteczniejszych w historii Wybrzeża. W latach 1965-1980 zdobył 1688 punktów dla gdańskiego klubu, co pozwala mu zajmować trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów za Mirosławem Berlińskim oraz Jarosławem Olszewskim. Po śmierci legendy, gdańscy działacze zdecydowali się uczcić pamięć organizacją Memoriału.

Typowanie wyników

5 kwietnia 2021, godz. 15:30
3 pkt.
Unia Tarnów
35 : 55
bez
publiczności
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

31% 95 typowań Unia Tarnów
0% 0 typowań REMIS
69% 207 typowań ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Twoje dane

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
6% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane