Żużel. Jakub Jamróg wicemistrzem Europy par, Antoni Kawczyński 7. w MŚ 250 cc

Rafał Sumowski
25 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Jest nowa data pierwszego treningu żużlowców. Iversen startował w Anglii
Jakub Jamróg w kolekcji ma już trzy medale mistrzostw Europy par na żużlu. Do złotych krążków z 2018 i 2020 roku dorzucił srebro. Jakub Jamróg w kolekcji ma już trzy medale mistrzostw Europy par na żużlu. Do złotych krążków z 2018 i 2020 roku dorzucił srebro.

Jakub Jamróg został wicemistrzem Europy par na żużlu. Zawodnik Zdunek Wybrzeże Gdańsk zdobył 12 pkt oraz 3 bonusy w sześciu startach i wywalczył srebro razem z Grzegorzem Zengotą we francuskim Macon. Złoto zdobyli gospodarze imprezy Dimitri Berge i David Bellego, trzeci byli Łotysze Andrzej Lebiediew i Jewgienij Kostygow. W Niemczech w finale mistrzostw świata klasy 250 cc Antoni Kawczyński zajął 7. lokatę.

Wiktor Kułakow chce zostać w Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Liga bez znaczenia

Jakub Jamróg w minionym roku w Terenzano zdobył dla Polski mistrzostwo Europy par wspólnie z Wiktorem Trofimowem. Na tegoroczny finał zawodnik Zdunek Wybrzeża Gdańsk pierwotnie miał jechać jako rezerwowy. Po śmierci ojca, z zawodów wycofał się jednak Tobiasz Musielak. Kuba zajął jego miejsce obok Grzegorza Zengoty, a na rezerwę wskoczył Bartłomiej Kowalski.

Biało-czerwoni na otwarcie trwających 3 godziny zawodów zremisowali z Duńczykami, bo wyścig wygrał Mads Hansen. W kolejnym starcie Jamróg i Zengota pokonali podwójnie Czechów. W trzeciej serii doszło do starcia faworytów imprezy. Polacy zremisowali z Francuzami i dla gospodarzy turnieju była to pierwsza strata punktów.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Piotr Gryszpiński o playoff i własną przyszłość

O ile w kolejnej serii Jamróg wygrał wyścig z Łotyszami, Zengota przyjechał ostatni i wydawało się, że szansę na obronę tytułu uciekają. Łotysze chwilę później urwali 3 punkty także Francuzom, ale biało-czerwoni nie wykorzystali tej szansy. Niespodziewanie zremisowali z Włochami i na nic zdało się podwójne zwycięstwo w ostatnim starcie przeciwko Brytyjczykom.

Jamróg ostatecznie zdobył 12 pkt i 3 bonusy a Zengota 10 pkt i 2 bonusy. Francja zdobywając 26 pkt po raz pierwszy w historii sięgnęła po tytuł. Brąz przypadł Łotyszom, którzy do Polaków stracili zaledwie punkt. Dla Jamroga to trzeci medal mistrzostw Europy par. Oprócz złota z ubiegłego sezonu, w kolekcji posiada złoto z 2018 roku, zdobyte w Brovst razem z Zengotą i Musielakiem.

18. Zengota, Jamróg, Adam Ellis, Chris Harris 5:1

Na uwagę zasługuje też występ Antoniego Kawczyńskiego w finale indywidualnych mistrzostw świata klasy 250 cc będącej ostatnim przystankiem przed dorosłym żużlem (500 cc).

Sport Talent. Antoni Kawczyński. Ze szkoły baletowej do Grand Prix na żużlu?

13-letni adept gdańskiego klubu w dwudniowej rywalizacji w niemieckim Cloppenburgu najpierw zajął trzecie miejsce w jednym z dwóch turniejów półfinałowym, z których awansowało po ośmiu zawodników. Zdobył 13 pkt wygrywając cztery z pięciu wyścigów ulegając jedynie Bastianowi Pedersenowi i gorzowianionowi Oskarowi Paluchowi, z którym przegrał wyścig o drugie miejsce.

W finale Kawczyński wygrał pierwszy wyścig, ale ostatecznie zgromadził na koncie 8 pkt i zajął 7. lokatę. Mistrzem świata został Oskar Paluch, zdobywca 14 pkt. Być może niebawem obaj Polacy będą rywalizowali na ligowych torach. Przypomnijmy, że licencję żużlową można uzyskać w wieku 15 lat, a od 16. roku życia można startować w rozgrywkach ligowych.

31 lipca 2021, godz. 16:00