Fahrenheit 1709 udany dla florecistów Sietomu

8 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Przez trzy dni w Gdańskiej Szkole Floretu rozgrywane były turnieje, w których wystartowało łącznie prawie 200 zawodników i zawodniczek. Przez trzy dni w Gdańskiej Szkole Floretu rozgrywane były turnieje, w których wystartowało łącznie prawie 200 zawodników i zawodniczek.

Piotr Janda z Sietomu AZS AWFiS zwyciężył w  V edycji rozgrywanych w Gdańsku międzynarodowych zawodów we florecie mężczyzn Fahrenheit 1709 - Mistrzowski Test. Triumf reprezentant gospodarzy zapewnił sobie po ekscytującym finale z Białorusinem Sarheiem Bykiem, którego pokonał 15:14. W rywalizacji drużynowej zwyciężył drugi zespół Polski posiadający w składzie trzech zawodników Sietomu. Turniej poprzedziła rywalizacja juniorów O Kirys Jana III Sobieskiego. Na podium znaleźli się kolejni gdańszczanie Piotr Sobczak i Maxime Tarasiewicz.

Piotr Janda Piotr Janda
W turnieju indywidualnym udział wzięło 64 zawodników z Polski, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Białorusi. Zawody organizowane przez Gdańską Szkołę Floretu zakończyły się triumfem Piotra Jandy z Sietomu AZS AWFiS Gdańsk, który w finale stoczył zacięty pojedynek z reprezentantem Białorusi.

Od Sarheia Byka okazał się lepszy dzięki jednemu, precyzyjnemu pchnięciu kończącemu walkę (15:14). Wziął jednocześnie rewanż za półfinałową porażkę klubowego kolegi Pawła Kawieckiego, który ulegając Bykowi 7:15 zakończył rywalizację na 3. lokacie.

Wysoko, bo na 3. pozycji uplasował się inny gdański zawodnik Paweł Kawiecki, który w półfinale uległ właśnie Bykowi.

KAWIECKI OD STATYSTYKA DO WICEMISTRZA EUROPY

Drugiego i ostatniego dnia rywalizacji w ramach Fahrenheit 1709 - Mistrzowski Test na planszach toczyły się pojedynki drużynowe. W gronie dwunastu zespołów zwycięską passę podtrzymał zespół złożony z polskich seniorów, który wystąpił w składzie: Leszek Rajski (Wrocławianie), Michał Janda, Radosław GlonekMichał Siess (wszyscy Sietom AZS AWFiS).

W finale biało-czerwoni pokonali zespół Wielkiej Brytanii 45:33. Identycznym wynikiem, ale na korzyść gości z Wysp zakończył się pojedynek o 3. miejsce pomiędzy pozostałymi wystawionymi przez nich zespołami.

WYNIKI Fahrenheit 1709 - Mistrzowski Test
Turniej indywidualny
1. Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
2. Siarhei Byk (Białoruś)
3. Alex Tofalides (Wlk. Brytania), Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
...
6. Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
8. Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

8. Białoruś

Jeszcze przed turniejem poświęconym pamięci urodzonego w Gdańsku wybitnego fizyka, 130 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie rozegranego po raz trzynasty floretowego turnieju O Kirys Jana III Sobieskiego, zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Polski 20-latków.

Dużą niespodzianą było odpadnięcie obecnej liderki listy klasyfikacyjnej juniorek Polskiego Związku Szermierczego - gdańszczanki Anny Szymczak, która nieznacznie przegrała walkę o wejście do ósemki z zawodniczką z Leszna.

FLORECIŚCI SIETOMU DRUDZY W BANGKOKU

We florecie kobiet z 65 zawodniczek najlepsza okazałą sięJulia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice). Równie liczna była obsada we florecie mężczyzn, których rywalizację zwyciężył Andrzej Rządkowski (Wrocławianie). Na podium floretu męskiego znaleźli się srebrni medaliści Pucharu Świata Juniorów z Bangkoku - Piotr SobczakMaxime Tarasiewicz zajęli w turnieju 3. miejsce.