• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dyrektor sportowy Lechii o transferach

Jacek Główczyński
7 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Lechia Gdańsk

Janusz Melaniuk, dyrektor sportowy Lechii przyznaje, że klub negocjuje z piłkarzami, którzy mają wzmocnić ofensywę, ale z transferami nie zamierza się spieszyć. Janusz Melaniuk, dyrektor sportowy Lechii przyznaje, że klub negocjuje z piłkarzami, którzy mają wzmocnić ofensywę, ale z transferami nie zamierza się spieszyć.

28 piłkarzy jest obecnie w kadrze pierwszej drużyny Lechii Gdańsk, w tym tylko Adam Chrzanowski może występować w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Pozostali, gdy nie będą mieścić się w składzie na ekstraklasę, nie zagrają nigdzie, gdyż przed rokiem klub zlikwidował zespół rezerw. Dlatego dąży się do odchudzenia liczebności zespołu. Pierwszym do odejścia jest Michał Mak. Jeśli po zgrupowaniu w Gniewinie Piotr Nowak nie zgłosi pilnych wzmocnień, to wówczas kolejne decyzje, łącznie z tą dotyczącą powrotu Ariela Borysiuka, będą podejmowane już w trakcie rozgrywek ekstraklasy, a nawet możemy poczekać na nie do sierpnia. O transferach rozmawiamy z Januszem Melaniukiem, dyrektorem sportowym biało-zielonych.LECHIA MOŻE OTRZYMAĆ OD ENERGI NAWET 5 MLN ZŁ, ALE JEST JEDEN WARUNEK. SPRAWDŹ, JAKI?

Czy Lechia powinna określić grupę piłkarzy nie na sprzedaż?

Jacek Główczyński: Czy poza Patrykiem Lipskim Lechia ma wytypowanych piłkarzy, którzy mogą trafić do Gdańska w tym oknie transferowym?

Janusz Melaniuk: Oferty na Lipskiego składaliśmy już w poprzednim oknie transferowym. Na razie nic się nie zmieniło. Jest jeszcze paru innych zawodników, których chcielibyśmy pozyskać. Chodzi przede wszystkim o piłkarzy ofensywnych. Wszystkie te sprawy są w trakcie negocjacji. Zobaczymy, czy dojdą do skutku teraz, czy dopiero pod koniec okna transferowego, czy w ogóle uda się je pozytywnie zamknąć.

Czy nowym miejsce muszą zwolnić piłkarze z obecnej kadry?

Naturalnie. Założenie jest takie, że chcemy troszeczkę te kadrę uszczuplić. W zeszłym sezonie mieliśmy o 4-5 piłkarzy za dużo. Aby kogoś pozyskać, z kogoś innego trzeba zrezygnować. Dlatego też nie wszyscy piłkarze, którzy byli wypożyczeni, wrócili do nas.

Żaden też nie został w klubie, do którego był wypożyczony, choć kilka miesięcy temu wydawało się, że Fiorentina wykupi Adama Chrzanowskiego...

Rzeczywiście Fiorentina od dłuższego czasu zgłaszała zainteresowanie, ale finalnie nie zdecydowała się na transfer. Adam weźmie udział w sobotę w prezentacji. Obecnie leczy drobny uraz. Myślę, że za 3-4 tygodnie wróci do treningów.

PRZYJDŹ NA PREZENTACJĘ PIŁKARZY LECHII W SOBOTĘ NA OŁOWIANKĘ

AKTUALNA KADRA PIERWSZEJ DRUŻYNY LECHII GDAŃSK
Bramkarze:
Dusan Kuciak, Damian Podleśny, Oliver Zelenika

Obrońcy:
Rafał Janicki, Mateusz Lewandowski, Mario Maloca, Michał Nalepa, Joao Nunes, Paweł Stolarski, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak, Adam Chrzanowski, Steven Vitoria (obecnie z reprezentacją Kanady na rozgrywkach o Złoty Puchar Concacaf)

Pomocnicy:
Karol Fila, Aleksandar Kovacević, Milos Krasić, Daniel Łukasik, Michał Mak, Mateusz Matras, Sebastian Mila, Flavio Paixao, Sławomir Peszko, Florian Schikowski, Rafał Wolski, Lukas Haraslin, Milen Gamakow

Napastnicy:
Grzegorz Kuświk, Marco Paixao


LECHIA NA 3. MIEJSCU POD WZGLĘDEM PRZYCHODÓW W PIŁKARSKIEJ LIDZE FINANSOWEJ. NA WYNAGRODZENIA WYDAJE AŻ 81 PROCENT WPŁYWÓW.

Jednak obrońców czy defensywnych pomocników macie już i teraz dużo, gdyż już wcześniej piłkarze o takiej charakterystyce wrócili z wypożyczeń. Czy takie są potrzeby nowego ustawienia przygotowywanego przez trenera?

O taktyce to trzeba rozmawiać z trenerem. To jego tez do siebie muszą przekonać piłkarze, którzy byli na wypożyczeniach. Myślę, że po zakończeniu zgrupowania w Gniewinie, będziemy rozmawiać ze szkoleniowcem także o tych zawodnikach. Nie musimy się spieszyć. To fajna sprawa, że okno transferowe jest otwarte do końca sierpnia. Można poczekać z decyzjami i zobaczyć jak drużyna wygląda w pierwszych 2-3 kolejkach ligowych.

Czy można założyć, że jeśli Piotr Nowak po powrocie z Gniewina nie zgłosi pilnych transferów, jak to było zimą z Arielem BorysiukiemDusanem Kuciakiem, to Lechia sezon rozpocznie w dotychczasowym składzie?

Inaugurujemy rozgrywki już za tydzień. Jeśli ktoś by doszedł w najbliższych dniach, to raczej w pierwszym meczu i tak by nie wystąpił. Jednak myślę, że raczej nic nie powinno się wydarzyć. Treningi i sparingi w Gniewinie potwierdziły, że mamy na tyle mocną kadrę, iż i w tym składzie możemy sobie spokojnie poradzić na początku rozgrywek.

LECHIA BEZ UJEMNYCH PUNKTÓW W NOWYM SEZONIE, ALE ZAPŁACI WYŻSZĄ KARĄ FINANSOWĄ

Czy coś się dzieje w kwestii powrotu do Lechii wspomnianego Borysiuka czy Simeona Sławczewa?

Tematu Sławczewa może nie odpuściliśmy, ale przyznam że jest daleko od finalizacji. Wiem, że piłkarz podjął treningi z rezerwami klubu z Lizbony, ale w tej chwili nie ma tematu jego powrotu. Jest w tej kwestii problem tak ze Sportingiem, jak i mały z samym zawodnikiem. Borysiuk zaczął treningi z QPR. Tutaj też musimy poczekać. Być może nawet do końca sierpnia.

Czy jest ze strony Lechii rzeczywista wola powrotu Borysiuka czy tego nie można tak jednoznacznie stwierdzić?

Myślę, że takiego zawodnika każdy klub naszej ekstraklasy chciałby pozyskać.

Każdy pewnie chciałby też Dusana Kuciaka. Czy bramkarz Lechii jest na sprzedaż?

Wszyscy znamy realia, w których funkcjonuje polska piłka. Myślę, że w zasadzie w każdym klubie wszyscy piłkarze są na sprzedaż. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że Dusan jest ważnym punktem drużyny i pozyskanie piłkarza o takiej klasie na jego miejsce byłoby bardzo ciężką sprawą. Ale nie ukrywam, że jeśli oferta byłaby atrakcyjna, to byśmy się nad nią zastanowili.

O POWROCIE ADAMA CHRZANOWSKIEGO DO LECHII INFORMOWALIŚMY 15 CZERWCA

Czy od któregoś piłkarza otrzymał pan jednoznaczny sygnał, że chce odejść?

Przed rozpoczęciem każdego okresu przygotowawczego zdarzają się zawodnicy, którzy przychodzą czy dzwonią i mówią, że mają oferty, z których chcą skorzystać i odejść. Ale często kończy się na tym, że do klubu nic nie wpływa bądź te propozycje są mało atrakcyjne i na nie nie można przystać.

Obecnie Lechia rozważa jakieś oferty w sprawie sprzedaży swoich piłkarzy?

Są zapytania, ale nie konkretne oferty. Michał Mak w środę był w Płocku. Zainteresowane nim są dwa inne kluby ekstraklasy. Zobaczymy jak to się rozwinie.

Sprzedaż lub wypożyczanie piłkarzy do innych klubów ekstraklasy, czyli de facto wzmacnianie potencjalnych rywali to nie problem dla Lechii?

Najlepszą odpowiedzią jest to co się dokonało. Przeprowadziliśmy transfer Maćka Makuszewskiego do Lecha, czy wcześniej Borysiuka do Legii. Tutaj jest podobnie jak z klubami zagranicznymi. Decyduje atrakcyjność oferty. Jeśli tak rzeczywiście jest, zawsze warto się nad tym zastanowić. Jednak w tym momencie nie ma ani tematu Marco PaixaoMario Malocy w Lechu, czy Rafała Wolskiego w Legii.

DRUGI LETNI SPARING LECHII WYGRANY 3:2, CHOĆ ZNÓW RYWALE PROWADZILI

RUCHY KADROWE LECHII GDAŃSK PRZED SEZONEM 2017/18
Przyszli: Florian Schikowski (pozycja pomocnik, ostatni klub Borussia Moenchengladbach, Niemcy, kontrakt w Lechii do 30.06.2020), Michał Nalepa (obrońca, Ferencvarosi Budapeszt, Węgry, 30.06.2021), Mateusz Matras (pomocnik, Pogoń Szczecin, 30.06.2021), Mateusz Lewandowski (obrońca, Pogoń Szczecin, wiosną na wypożyczeniu w Śląsku Wrocław, 30.06.2020) - wszyscy wolne transfery, Aleksandar Kovacević (narodowość Serbia, pomocnik, Śląsk Wrocław, 30.06.2018), Damian Podleśny (bramkarz, Wigry Suwałki, 30.06.2019), Daniel Łukasik (pomocnik, SV Sandhausen, Niemcy) - wszyscy po wypożyczeniach

Mogą przyjść: Yuri Ribeiro (obrońca, Portugalia), Aurelio Buta (obrońca, Portugalia) - obaj na wypożyczenia z Benfica II Lizbona, Adam Chrzanowski (obrońca, Fiorentina, Włochy) - po wypożyczeniu, Patryk Lipski (pomocnik, Ruch Chorzów) - wolny transfer

Odeszli: Gerson (Brazylia/Hiszpania, obrońca, Gangwon FC, po wypożyczeniu do Górnika Łęczna, wypożyczenie Gangwon FC, Korea Południowa, do 31.12.2017), Adam Dźwigała (pomocnik, Wisła Płock, po wypożyczeniu do Górnika Łęczna i następnie rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron, wolny transfer), Piotr Wiśniewski (pomocnik, koniec kariery, asystent pierwszego trenera Lechii), Mateusz Bąk (bramkarz, koniec kariery, trener bramkarzy w Akademii Piłkarskiej Lechii), Simeon Sławczew (pomocnik, Sporting Lizbona, Portugalia, koniec wypożyczenia), Maciej Makuszewski (pomocnik, Lech Poznań, transfer definitywny po wypożyczeniu), Michał Chrapek (pomocnik, Śląsk Wrocław), wolny transfer, Bartłomiej Pawłowski (pomocnik, Zagłębie Lubin, wolny transfer), Denis Perger (Słowenia, obrońca, koniec kontraktu), Gino van Kessel (Curacao, napastnik, Slavia Praga, Czechy, koniec wypożyczenia), Przemysław Macierzyński (napastnik, ostatnio na wypożyczeniu w Benfice Lizbona, koniec kontraktu), Martin Kobylański (pomocnik, Preussen Muenster, wolny transfer), Vanja Milinković-Savić (Serbia, bramkarz, AC Torino, Włochy, transfer definitywny)

Mogą odejść: Rafał Wolski (pomocnik, Legia Warszawa), Dusan Kuciak (Słowacja, bramkarz, oferta PAOK Salonik, Grecja), Ariel Borysiuk (pomocnik, Queens Park Rangers, Anglia)

AKTUALNA KADRA LECHII GDAŃSK

Kluby sportowe

Opinie (79) ponad 10 zablokowanych

 • Jezeli oddacie Kuciaka (4)

  To będziecie mieli maks 7 tys na kazdym meczu. No poza tym z Legią no i derbami. Przekalkulujcie czy warto

  • 124 14

  • 100% RACJI!!!

   PZBYCIE SIE TAKIEJ OSOBOWOSCI I KOZAKA JA K KUCIAK,to jak strzal w dwa kolana!po pierwsze nikim lepszym go nie zastapimy,po drugie frekfencja spadnie na 100%!jeszcze tez slowa top 5!Slask juz tak sobie strzelil kiedys w kolano.uczmy sie na bledach,nawet naszych Przyjaciol z Wroclawia

   • 13 3

  • Tradycyjnie czekamy na last minet

   Wyprzedarze popucharowe itp. Taka rzeczywistość tej ligi.

   • 2 5

  • Kuciak ma prawo głosu?

   • 3 3

  • i zostawić Maka!

   Mak na skrzydle w formie zamiatał ligę. Dodatkowym jego atutem jest szybkość. Dostawał piłki z zza siebie i cisnął sam na sam... Kiedy odszedł do Niemiec na wypożyczenie wszystko się skończyło, a my liczyliśmy tylko na celny strzał Marco czy Flavio... i w dodatku 1 na 10.

   • 2 1

 • (1)

  czyli w sumie może Lipski przyjdzie i ewentualnie Sławczew i Borysiuk

  • 9 20

  • Lipski to sobie na razie zrobił przedłużone wakacje po fenomenalnym turnieju repki (gdyby rozważał klub z ekstraklasy polskiej to już by jakiś czas temu podpisywał, bo został tydzień do startu, a taka Legia czy Lech, gdzie mógłby trafić zaczęły grać - Lipski nie pogra w Polsce)

   Za Sławczewa Sporting chciał początkowo 3 mln euro, nawet jakby spadł z ceną o połowę (aż tyle nigdy żaden klub nie zejdzie...50%) to dla Lechii nadal za dużo...

   Zostaje jedynie Ariel, na którego teoretycznie stać Lechię i sam zawodnik raczej skłonny by był do powrotu.

   Potrzeba napastnika, bo Kuśtyk czy portugalski snajper to po pierwsze za mało, a po drugie jakościowo najsłabsza formacja TYM BARDZIEJ że Lechia gra ofensywnym ustawieniem a teraz probuje udoskonalić z 3 napastnikami...

   • 11 1

 • kasa na minusie (2)

  Tak to jest jak sie chwalac 3 miejscem w lidze pod wzgledem przychodow, zapomina sie o wydatkach. Coraz wieksze zadluzenie, i co za tym podwyzka cen karnetow o niebotyczne 30 % . W tym roku zapowiada sie walka o utrzymanie.Szczerze wspolczuje.

  • 26 36

  • Dobrze że śledzik jest ( w internecie - wakacje) . Zawsze możemy otrzymać fachową wiedzę na temat finansów klubu. Tak trzymać

   • 16 1

  • Juz rok temu niektórzy kibice i piłkarze Arki rozważali mozliwość spadku Lechii, moze teraz się z tych głupot rozliczycie. Co ciekawe to właśnie Arka ledwo się uratowała( ręka Siemaszki) więc po co znowu drązycie temat spadku Lechii.

   • 8 2

 • Troche bieda (1)

  W srodku pola jest troche biednie w porownaniu z zeszlym sezonem, przynajmniej w pierwszych kolejkach. Nie ma Ariela i Slawczewa, Peszkin pauzuje, Wolski kontuzja... Sam Haraslin nie nakreci akcji. Pytanie w jakiej formie jest Flavio.
  Z drugiej strony jest szansa na pokazanie sie nowych zawodnikow.

  • 26 5

  • Srodek pomocy i atak to bieda

   Krasic - nie zadze zeby gral lepiej niz na wiosne
   Marco - jeszcze ujdzie
   Kustyk - nie ta liga
   Flavio - za wolny i samolubny na skrzydlowego
   Peszko - sam sie eliminuje chociaz gra dobrze

   Reasumunac, potrzebujemy przebojowych skrzydlowych, dobrego rozgrywajacego do 28 roku zycia i szybkiego napastnika

   • 0 3

 • Kadra slabsz niż wiosna (3)

  To gdzie bedą te puchary?

  • 48 2

  • Ale jeszcze 2 miesiące okna transferowego, a do rundy wiosennej jest jeszcze okienko zimowe

   • 5 1

  • Uuuuuuufffffffff

   Jak dobrze ze pozostał trener Nowak,to i sukcesów bedzie brak

   • 16 13

  • "puchary" to medialna mżonka - ważne są derby

   • 2 4

 • Obawiam się, że bez drastycznego odmłodzenia drużyny będzie lipa (2)

  Trzon zespołu stanowią emeryci - bracia Pierogi, Peszko, Krasić, Wawrzyniak - wszyscy z trójką z przodu (a po tej trójce chyba nawet nikt nie ma zera ani jedynki). Kuciaka pominę, bo wiadomo, że bramkarze grają dłużej. O Waldusiu nie wspomnę tylko przez litość, i tak nie gra. Powiedzmy sobie szczerze, oni lepsi już nie będą. Nie udało się w tamtym sezonie, w tym nie uda się tym bardziej. Zaprzepaściliśmy jeden jedyny sezon, kiedy ta paczka mogła wypalić. Jeśli nie zrobimy transferów teraz, to za rok znowu trzeba będzie wymieniać połowę składu, znowu przewiną się tabuny szrotu, znowu będzie trzeba się zgrać. W końcu wyniki sportowe nieważne. Liczy się pełna kabza. A najlepiej nabijać ją na karnetowiczach. Przecież to klient idealny - kupi produkt tak czy siak. Więc trzeba golić ile trzeba...

  • 53 4

  • 100% prawdy o Lechii w pigułce... ch. d. i kamieni kupa

   ..szkoda.
   W tym sezonie odpuszczam mecze na stadionie.

   • 5 1

  • Popieram

   Wyglada to tak jakby nikt nie patrzyl na njgro klubu

   • 1 1

 • AG (1)

  a po co im wzmocnienia? na puchar polski i mecz z puszczą;-))

  • 15 26

  • ...znowu w plecy !

   0-2-6 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 8 1

 • Lechia w nadchodzącym sezonie muszą być Puchary lub Mistrzostwo Polski !!!! (1)

  Cierpliwość kibiców skończyła się po słynnym remisie z Legią który dał nam wielkie NIC !!!!!!!
  Kupować napadziorów i do boju Lechia Gdańsk, zwycięstwo czeka nas, do boju marsz !!!

  • 24 12

  • A rozgrywajacy? Krasic sie nadaje na rezerwowego zadaniowca

   • 1 1

 • Czy Mila jest wymieniony jako pomocnik bo pomaga nosić torby i skrzynki z napojami? (4)

  Bo w kontekście gry na boisku to chyba nie ma o czym mówić skoro zlikwidowano drużynę rezerw.

  • 69 5

  • zarabia tylko 100 tysięcy miesiecznie...

   • 10 1

  • (1)

   Nie, ale dobry z niego motywator dla chlopakow.

   • 4 5

   • To na trenera a nie blokuje rotacje

    • 5 1

  • mila...

   to wlasciwie czyja narzeczona ?!

   • 3 3

 • "Założenie jest takie, że chcemy troszeczkę te kadrę uszczuplić" (1)

  To po cholerę żeście kupowali piłkarzy wagonami? I dawaliście im tak długie kontrakty?

  • 33 9

  • bo były prowizje do podziału PIEKARSKI się z nami działkował. Wernze płacił, a myśmy się z was śmiali i gonili Probierza, Frankowskiego wychowanków i trenerów.

   • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Miedź Legnica
26 maja 2024, godz. 15:00
8% Miedź Legnica
15% REMIS
77% LECHIA Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 33 21 5 7 59:30 68
2 Arka Gdynia 33 18 8 7 52:33 62
3 GKS Katowice 33 17 8 8 67:35 59
4 Motor Lublin 33 15 8 10 47:41 53
5 Górnik Łęczna 33 13 13 7 34:29 52
6 Wisła Płock 33 14 9 10 45:44 51
7 GKS Tychy 33 16 3 14 43:46 51
8 Odra Opole 33 14 8 11 40:32 50
9 Wisła Kraków 33 13 11 9 62:47 50
10 Miedź Legnica 33 12 12 9 48:35 48
11 Stal Rzeszów 33 14 6 13 52:58 48
12 Znicz Pruszków 33 12 6 15 34:42 42
13 Chrobry Głogów 33 10 9 14 33:49 39
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 33 9 11 13 53:52 38
15 Polonia Warszawa 33 7 11 15 39:49 32
16 Resovia 33 8 7 18 37:59 31
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 33 4 11 18 25:57 23
18 Zagłębie Sosnowiec 33 2 10 21 21:53 16
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 33 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 2:1 (1:1)
 • Znicz Pruszków - Wisła Płock 2:1 (1:0)
 • Resovia - Motor Lublin 1:3 (1:2)
 • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 1:2 (0:0)
 • GKS Katowice - Wisła Kraków 5:2 (2:1)
 • Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:3 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Odra Opole 1:1 (0:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Tychy 6:1 (3:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0:1 (0:0)

Ostatnie wyniki

11 maja 2024, godz. 17:30
HIT
33% Wisła Kraków
34% REMIS
33% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojciech Tabis Tabis 34 69 64.7%
2 Piotr Matusiak 34 69 64.7%
3 Łukasz Gawlik 34 68 58.8%
4 Marek Sowiński 34 67 61.8%
5 Mariusz Kamiński 34 67 61.8%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane