Wiadomości

stat

Kalendarium piłkarskiego biznesu w Gdańsku

Lechia Gdańsk

Andrzej Kuchar zainwestował w Lechię 1,5 miliona złotych oraz pożyczył piłkarskiej spółce 11,4 miliona złotych. Teraz jest skłonny odsprzedać swoje udziały, ale z kilkakrotnym zyskiem.
Andrzej Kuchar zainwestował w Lechię 1,5 miliona złotych oraz pożyczył piłkarskiej spółce 11,4 miliona złotych. Teraz jest skłonny odsprzedać swoje udziały, ale z kilkakrotnym zyskiem. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Na 15 milionów złotych wyceniona została Lechia SA przez Andrzeja Kuchara. Niewiele ponad trzy lata temu wrocławski biznesmen oraz 44 członków Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego Lechia nabyło akcje dokładnie dziesięć razy taniej! Na ich zakup wyłożono 1,5 miliona złotych. W dodatku spółka jest obecnie zadłużona. Tylko większościowemu udziałowcowi należy oddać 11,4 miliona złotych, a nie można wykluczyć, że do zapłacenia będą kolejne rachunki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z kalendarium budowania tego biznesu.


Jaka zapłata byłaby sprawiedliwa dla Andrzeja Kuchara za to, że od ponad trzech lat zarządza Lechią?

w biznesie nie ma pojęcia "sprawiedliwość", spółka jest tyle warta, ile ktoś chce za nią zapłacić 26%
taka, której teraz zażadał, bo przecież ryzykował, wchodząc do Lechii 1%
można negocjować jedynie cenę za udziały Kuchara, ale długi to on powinien spłacić, bo narobili ich jego ludzie 14%
powinien wyjść z Lechii jedynie za zwrot zainwestowanych pieniędzy, gdyż klubu nie rozwinął 15%
to Kuchar powinien dopłacić, skoro długi są większe niż kwota, którą zainwestował 44%
zakończona Łącznie głosów: 652

Styczeń 2009
Zawiązanie spółki
. Lechia od pół roku gra w ekstraklasie. Licencję otrzymała warunkowo. Nie spełniła bowiem wymogu, że do rozgrywek dopuszczone są kluby, będące spółkami akcyjnymi. Gdańszczanie do elity dostali się jako stowarzyszenie - Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Lechia. Powstało ono w 2001 roku, po wyjściu Lechii z fuzji z Polonią Gdańsk i przeprowadziło seniorów od A klasy do ekstraklasy. Było ono m.in. właścicielem nazwy, herbu i wszystkich kart zawodniczych od najmłodszych juniorów po pierwszy zespół.

To właśnie OSP Lechia wyraziła zgodę na utworzenie spółki i przekazania do niej całego piłkarskiego majątku. Jednak akcjonariuszem spółki Lechia SA nie został OSP Lechia, a członkowie stowarzyszenia, którzy wykupili udziały, wyceniane wówczas na 5 tysięcy złotych jeden. Tak uzbierano pieniądze na kapitał założycielski spółki, który wówczas wynosił 500 tysięcy złotych.

Na nabycie akcji zdecydowało się 45 osób. Wśród nich był już... Andrzej Kuchar. Według naszych informacji wrocławski biznesmen jako osoba fizyczna nabył 14 akcji po 5 tysięcy każda, czyli zainwestował 70 tysięcy złotych. Dzięki tym udziałom może de facto sprawować kontrolę nad Lechią. Jednak wówczas rozpoczął on skromnie, od wprowadzenia tylko jednego swojego przedstawiciela do Rady Nadzorczej (Pawła Bartosiewicza, a wszystkie miejsca w zarządzie i pozostałe w radzie objęli osoby z OSP. Tak było do czerwca 2009 roku, kiedy to Bartosiewicz przeszedł z RN do zarządu.

Przeczytaj jak powstała spółka i kto był w jej pierwszych władzach

Luty 2009
Pierwszy rozdźwięk
między miastem a spółką Lechia SA. Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ogłosił, że w takiej spółce miasto nie weźmie udziału. Władzom nie podobało się, że powstało przedsięwzięcie nastawiano na zysk nie tyle klubu, co udziałowców. Nieoficjalnie już wówczas mówiono, że Andrzej Kuchar to nie jest ten biznesmen, na którego miasto liczyło. Klub bronił się, że nikt inny w Lechię nie chciał zainwestować.

- Nie możemy brać udziału w spółce osób fizycznych, których celem jest prowadzenie działalności korporacyjnej, zorientowanej na finansowy zysk - mówił wówczas Bojanowski.

Zobacz dlaczego miasto od początku było niechętne tej spółce

Marzec 2009
Maciej Turnowiecki
, prezes Lechii, a wcześniej... rzecznik prezydenta Gdańska, spotkał się ze swoim byłym przełożonym, Pawłem Adamowiczem, ale mimo uspokajającego komunikatu, miasto nie zmieniło negatywnego stanowiska w sprawie spółki (czytaj więcej).

Mimo to oddano pełnię władzy w Lechii Kucharowi, dokonując emisji akcji B. Wrocławskie Centrum Finansowe, kontrolowane przez tego biznesmena kupiło 50 procent akcji za milion złotych, jednocześnie podnosząc kapitał założycielski spółki do 1,5 miliona. Wówczas obiecywano, że to dopiero początek strumienia pieniędzy, który systematycznie będzie płynąć z Wrocławia do Gdańska.

- Środki na bieżącą działalność klubu będą przekazywane przez inwestora lub podmioty z nim współpracujące przez 10 najbliższych lat, począwszy od obecnego sezonu - zapowiadał wówczas klub. Rocznie do Lechii z tego tytułu miało trafiać po 5 milionów złotych. Nie wpłynęło jednak nic, gdyż jeszcze przed końcem 2009 roku zwolniono biznesmena z tego obowiązku. Tym samym mógł zarządzać Lechią nie inwestując w nią żadnych pieniędzy!

Spółka przejęła wszystkich piłkarzy z OSP 1 lipca 2009 roku. W wyniku rozliczenia stowarzyszenie miało otrzymać 4 miliony złotych od Lechii SA.

Sprawdź co obiecywano, gdy Andrzej Kuchar przejmował kontrolę nad Lechią i co oddano w zamian

Wówczas ukształtował się obowiązujący do dzisiaj układ sił w Lechia SA. Aby ujednolicić nominał akcji serii A i B, wycenione zostały one na 10 groszy. Tym samym Andrzej Kuchar sprawuje kontrolę nad 700 tysiącami akcji, które nabył jako osoba fizyczna (za 70 tys. zł) oraz nad 10 milionami akcji Wrocławskiego Centrum Finansowego (za 1 mln zł). To właśnie ten pakiet przedłożył ostatnio miastu do sprzedaży za 10 milionów 700 tysięcy złotych.

Jak łatwo policzyć Kuchar kontroluje 71,33 procent akcji Lechii SA. Jednak w spółce akcyjnej ważniejsze od liczby akcji jest liczba głosów na walnym zgromadzeniu. Tych biznesmen ma mniej, ale na tyle dużo, aby kierować spółką (57 procent). Zgodnie z przyjętymi zapisami akcjonariusze serii A (byli członkowie OSP Lechia) mają taką samą siłę głosu jak Wrocławskie Centrum Finansowe. Co więcej - każdy z tych udziałowców ma prawo weta, jeśli ktoś chciałby dokonać zmiany nazwy, herbu czy przenieść siedzibę Lechii z Gdańska.

Poznaj prawa wieczystych strażników tożsamości biało-zielonych.

Ponad 34 tysiące kibiców na inauguracyjnym meczu na PGE Arenie przeciwko Cracovii pokazało, że w Gdańsku jest zapotrzebowanie na Lechię.
Ponad 34 tysiące kibiców na inauguracyjnym meczu na PGE Arenie przeciwko Cracovii pokazało, że w Gdańsku jest zapotrzebowanie na Lechię. fot. Piotr Pędziszewski/Trojmiasto.pl
Październik 2009
Wejście Sportfive i zwolnienie Andrzeja Kuchara z corocznych wpłat na rzecz Lechii
. Spółka podpisała umowę z firmą marketingową Andrzeja Placzyńskiego. To właśnie ona przejęła zobowiązania większościowego udziałowca. Co więcej - jak spekulowano - do klubu miało wpływać rocznie już nie pięć milionów (co obiecywał Kuchar), ale aż osiem milionów rocznie. Ile wpłynęło? Nie wiadomo. Strony zasłaniają się tajemnicą handlową. Jak udało nam się dowiedzieć Sportfive odstąpiło od tej umowy z końcem 2011 roku. Obecnie między firmą a Lechią ma toczyć się spór prawny w tym względzie.

Jedno jest pewne, Kuchar nie wpłacił do Lechii żadnych pieniędzy. Dlatego mniejszościowi akcjonariusze na 13 lipca zwołali nadzwyczajne zgromadzenie, na którym próbować będą nakłonić biznesmena do powrotu do zasady, że wpłaca on do klubu pięć milionów rocznie. Jednak bez jego zgody, przy obecnym układzie sił, szanse na to są praktycznie zerowe.

Takie nadzieje wiązano z umową ze Sportfive

Grudzień 2010
Ludzie Andrzeja Kuchara zdobywają przewagę we władzach Lechii.
Gdy wrocławski biznesmen zyskał większość głosów w spółce do zarządu, który pracował w trzyosobowym składzie, mógł desygnować dwóch członków, a kolejnego wybierali mniejszościowi udziałowcy. Jednak w pierwszej kadencji we władzach spółki było dwóch gdańszczan: Błażej Jenek (wybrany przez mniejszościowych) i Maciej Turnowiecki (nominowany przez Kuchara).

W drugiej kadencji do zarządu weszło już dwóch przedstawicieli biznesmena (Bogdan Magnowski wiceprezes, Bartosiewicz), Turnowiecki utrzymał stanowiska prezesa, gdyż został wybrany jako przedstawiciel mniejszościowych udziałowców, a ponadto szefem Rady Nadzorczej również został nominant Kuchara (Piotr Kuriata).

Tak zmieniały się władze Lechii SA

Maj 2012
Burza wokół Lechii
. Z pracy w klubie rezygnują: Turnowiecki, który był prezesem OSP, a następnie SA od marca 2007 roku oraz Jenek, będący od ponad ośmiu lat dyrektorem klubu, a ponadto prezesem Lechii-Operator, czyli spółki, która w sierpniu 2011 roku przejęła stadion w Letnicy. Powinna 40-tysięcznym obiektem zarządzać przez 10 lat i to miał być klucz do biznesowego sukcesu Lechii (takie miały być zyski ze stadionu).

Z tych planów nic nie wyjdzie, gdyż Lechia-Operator wygenerowała ponad pięć milionów zadłużenia i została przejęta przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego. Tym samym kontrolę nad stadionem przejęło miast Gdańsk, a Lechia, by grać nadal w Letnicy będzie musiała wynajmować obiekt na mecze na zasadach rynkowych (przeczytaj jak Lechia straciła zarządzanie stadionem).

22 maja prezesem Lechii został przedstawiciel Kuchara - Bogdan Magnowski, a interesy mniejszościowych udziałowców już tylko w randze członka zarządu i dyrektora ds. organizacyjnych reprezentuje Bartosz Sarnowski (ci ludzie sprawują obecnie władze nad Lechią).

28 maja portal trojmiasto.pl ujawnił, że "mniejszościowi udziałowcy wzywają Andrzeja Kuchara do sprzedania większościowego pakietu klubu "szeroko rozumianemu środowisku gdańskiemu". Jednocześnie skierowano prośbę do Pawła Adamowicza, prezydenta miasta, aby był mediatorem w doprowadzeniu do tego typu transakcji.

Ponadto ujawniliśmy, że większościowy udziałowiec nie inwestował pieniędzy w Lechię, a je tylko pożyczał! W ostatni czwartek prezydent Adamowicz potwierdził, że z tego tytułu do 31 grudnia 2013 roku Andrzejowi Kucharowi należy spłacić dług w wysokości 11,4 miliona złotych.

Przeczytaj naszą publikację na ten temat

Ponadto prezydent Gdańska upublicznił, że miasto otrzymało ofertę odkupienia udziałów Kuchara za 10 milionów 700 tysięcy złotych. Jednak ta oferta nie zostanie przez miasto przyjęta (dlaczego Gdańsk nie kupi Lechii).

Na sprzedaży Wojciecha Pawłowskiego gdański klub zarobił pół miliona euro.
Na sprzedaży Wojciecha Pawłowskiego gdański klub zarobił pół miliona euro. fot. Monika Goldszmidt/Trojmiasto.pl
Co dalej z Lechią?
Działalność klubu nie jest zagrożona
, choć nie wiadomo, jakim budżetem biało-zieloni dysponować będą w najbliższym sezonie. Zgodnie z danymi podawanymi przez Lechię budżet po awansie do ekstraklasy systematycznie wzrastał - 13,5 mln (sezon 2008/09), 18 mln (2009/10), 22 mln (2010/11) i 28 mln (2011/12).

Stałych dochodów w klubie jest bardzo dużo. Za miniony sezon z tytułu praw transmisyjnych Lechia zarobiła blisko 6 milionów złotych, tyle samo na rok ma płacić największy obecnie sponsor - Grupa Lotos (a są przecież i inni sponsorzy), dochody z biletów za minione rozgrywki były szacowane na 7 milionów złotych, a zysk ze sprzedaży klubowych pamiątek i gadżetów to kolejne 2 miliony rocznie. Do klubu wpłyną też pieniądze za zagraniczny transfer Wojciecha Pawłowskiego, który był szacowany na kwotę pół miliona euro.

Andrzejowi Kucharowi ciężko będzie sprzedać zadłużony klub za kwotę, którą zaproponował miastu. Potencjalny inwestor musiałby liczyć się z wydatkiem ponad 22 milionów złotych, bo tyle kosztuje wykupienie udziałów wrocławskiego udziałowca i spłacenie długu, który względem niego ma klub, choć ta druga płatność jest odroczona do końca przyszłego roku.

Kuchar może zatem albo obniżyć cenę za swój pakiet, albo spróbować oddłużyć klub. Takie zresztą próby już podejmował, proponując zamianę 11,4 miliona złotych zadłużenia na nowe akcje klubu. Mniejszościowi udziałowcy na to się nie zgodzili, gdyż wówczas biznesmen uzyskałby ponad 2/3 głosów na walnym zgromadzeniu, co dawałoby mu władze w spółce niemal nieograniczoną. To samo zresztą Kuchar może osiągnąć poprzez odkupienie akcji od części mniejszościowy udziałowców, ale na razie żaden z tych ostatnich na tego typu transakcję nie przystał.

Dla prawidłowego funkcjonowania drużyny piłkarskiej Lechii realne zagrożenie powstanie dopiero wówczas, gdyby spółka uchwaliła, że dług jaki posiada względem większościowego udziałowca, spłacać będzie ze środków, które dotychczas przeznaczone były jedynie na futbol.

Opinie (221) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 23.02.2020 godz. 17:30 LIVE!

Lech Poznań
:
LECHIA Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

42%

156 typowań

x

30%

108 typowań

2

28%

104 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Stefan Sandach 28 47 57.1%
2. Krzysztof Dębski 28 46 57.1%
3. Krzysztof Ogonowski 28 46 57.1%
4. Janusz Bereziuk 28 46 53.6%
5. Maciej Śleboda 26 45 61.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 23 14 3 6 49:23 45
2 Cracovia 23 13 3 7 32:18 42
3 Pogoń Szczecin 23 11 7 5 25:18 40
4 Śląsk Wrocław 23 10 9 4 31:24 39
5 Piast Gliwice 23 11 4 8 25:22 37
6 Lech Poznań 22 9 7 6 37:22 34
7 LECHIA GDAŃSK 22 9 7 6 26:24 34
8 Wisła Płock 22 9 4 9 27:35 31
9 Jagiellonia Białystok 23 8 6 9 31:33 30
10 Raków Częstochowa 23 9 2 12 28:37 29
11 Zagłębie Lubin 22 8 4 10 31:31 28
12 Górnik Zabrze 23 6 9 8 27:29 27
13 ARKA GDYNIA 23 6 6 11 20:33 24
14 Wisła Kraków 22 7 2 13 26:35 23
15 Korona Kielce 22 6 5 11 12:24 23
16 ŁKS Łódź 23 4 4 15 21:40 16

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 23 kolejki:

  • ARKA GDYNIA - Raków Częstochowa 3:2 (0:2)
  • Lech Poznań - LECHIA GDAŃSK (niedziela, godz. 17:30)
  • ŁKS Łódź - Pogoń Szczecin 0:0
  • Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2:1 (2:0)
  • Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 4:0 (2:0)
  • Piast Gliwice - Cracovia 1:0 (0:0)
  • niedziela
  • Wisła Kraków - Korona Kielce
  • Wisła Płock- Zagłębie Lubin

Terminarz

23.02 (nd) godz.17:30 Lech Poznań typuj LECHIA Gdańsk LIVE!
01.03 (nd) godz.12:30 Korona Kielce typuj LECHIA Gdańsk
04.03 (śr) godz.20:30 LECHIA Gdańsk typuj Legia Warszawa
14.02 (pt) godz.20:30 LECHIA Gdańsk 1:0 Piast Gliwice LIVE!
07.02 (pt) godz.20:30 Śląsk Wrocław 2:2 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane