Sukcesy gdańskich florecistów w Pucharze Polski

12 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Paweł Kawiecki (z prawej) zdobył Puchar Polski w sezonie 2013/14. Ostatnie zawody tego cyklu wygrał inny gdański florecista, Radosław Glonek (z lewej). Paweł Kawiecki (z prawej) zdobył Puchar Polski w sezonie 2013/14. Ostatnie zawody tego cyklu wygrał inny gdański florecista, Radosław Glonek (z lewej).

Paweł Kawiecki zdobył Puchar Polski w sezonie 2013/14. Florecista Sietom AZS AWFiS już wcześniej wypracował tak dużą przewagę, że w ostatnim starcie trofeum nie pozbawiła go przegrana już w 1/8 turnieju. W zawodach o Złoty Floret Rektora AWF Warszawa najlepszy okazał się inny gdańszczanin - Radosław Glonek.

Trwa doskonała passa gdańskiego floretu w Pucharze Polski. Dzień później po wygraniu klasyfikacji generalnej przez Karolinę Chlewińską po trofeum sięgnął również Paweł Kawiecki.

KAROLINA CHLEWIŃSKA Z PUCHAREM POLSKI 2013/14

33-letni zawodnik Sietom AZS AWFiS w rywalizacji, na którą składały się wyniki z czterech turniejów, osiągnął nad rywalami dużą przewagę. Wypracował ją zwycięstwami w dwóch pierwszych zawodach, w Gdańsku i we Wrocławiu oraz 3. pozycją w Poznaniu.

KAWIECKI ZDOBYŁ BUZDYGAN REKTORA AWFiS GDAŃSK

W kończących cykl zawodach w Warszawie Kawiecki poprzestał na 11. miejscu. W 1/8 finału przegrał pojedynek z późniejszym triumfatorem 7:15.

Na drugiej pozycji uplasował się inny gdański florecista. Paweł Osmański tę lokatę zawdzięcza z kolei podium w Warszawie. Wcześniej bowiem przegrywał w 1/4 lub 1/8 finału, kolejno kończąc pucharowe starcia z: 7, 6 i 9 lokatą.

Najlepsi w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski 2013/14
1. PAWEŁ KAWIECKI Sietom AZS AWFiS Gdańsk 213 punktów
2. Paweł Osmański Sietom AZS AWFiS Gdańsk- 163
3. Leszek Rajski Wrocławianie 161

W Warszawie, gdzie na planszach stawiło się 71 zawodników, mimo wyeliminowania w tak wczesnej fazie turnieju Kawieckiego, Sietom AZS AWFiS w szerokim finale miał pięciu florecistów, a na podium aż trzech.

W półfinale Radosław Glonek pokonał Osmańskiego 15:14, a w finale rozprawił się z Michałem Majewskim (AZS AWF Warszawa) 15:9. Wcześniej faworyt gospodarzy zamknął drogę do pojedynku o 1. miejsce Piotrowi Jandzie, wygrywając 15:10.

Najlepsi w turnieju o Złoty Floret Rektora AWF Warszawa
1. Glonek (Sietom), 2. Majewski (AZS AWF), 3. P.Janda i Osmański, 5. Filip Płocharski (wszyscy Sietom), 6. Andrzej Rządkowski, 7. Paweł Szumielewicz (obaj Wrocławianie), 8. Michał Janda (Sietom)

Dla florecistów były to pierwsze krajowe zawody po azjatyckim tournee. Biało-czerwoni w turnieju drużynowym w Seulu zajęli 4. miejsce w zawodach Pucharu Świata. W składzie było dwóch gdańskich zawodników: Kawiecki i Michał Siess. Ponadto walczyli Majewski i Rajski. Polacy turniej w Korei Południowej rozpoczęli od wygranych nad Wielką Brytanią 45:36 i Brazylią 45:33, a następnie przegrywali z: Francją 27:45 i Niemcami 40:45.

Indywidualnie najlepsze wyniki osiągnęli: Majewski - 8. i Rajski - 12. miejsce w zawodach w Seulu oraz Majewski 13. w Tokio. Dlatego też ci floreciści otwierają krajowy ranking, który będzie podstawą przy tworzeniu reprezentacji na tegoroczne mistrzostwa świata (dwaj pierwsi automatycznie mają w niej zapewnione miejsce). Te lokaty były bowiem wycenione między 95 a 110 punktów, gdy pucharowa wygrana w kraju to "tylko" 65. punktów.

Z gdańskich florecistów w Azji najwięcej punktów zdobył Kawiecki - 28. w Tokio i 59. w Seulu.