• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kilkuset triumfatorów Biegu Europejskiego. Gdynia wygrała Igrzyska Miast Bliźniaczych

jag.
8 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Bieg Europejski zwieńczył Igrzyska Miast Bliźniaczych w Gdyni.Gdynia zwyciężyła w punktacji generalnej XIX Igrzysk Miast Bliźniaczych. Uroczyste zamknięcie imprezy miało miejsce w trakcie Biegu Europejskiego. 10 kilometrową trasę najszybciej pokonał Radosław Dudycz, ale zwycięzcami mogli się czuć wszyscy, którzy tego dnia na Bulwarze Nadmorskim aktywnie spędzili dzień. Wszyscy, którzy ukończyli dystans główny otrzymali pamiątkowe medale

.

W czwartek i piątek około 300 sportowców do lat 15 z Gdyni i jej miast bliźniaczych: Kaliningradu (Rosja), Karlskrony (Szwecja), Kilonii (Niemcy), Kłajpedy (Litwa) i Liepaji (Łotwa) rywalizowało w czterech dyscyplinach: piłce nożnej, koszykówce, pływaniu i judo. W sobotę wszyscy chętni mogli zaprezentować się w biegu ulicznym na 1,5 kilometra, który odbył się w bloku imprez w ramach Biegu Europejskiego.

Na Bulwarze Nadmorskim najlepiej radzili sobie reprezentanci Liepaji. Wśród dziewcząt triumfowała Beate Jagmina, a za nią były jeszcze dwie jej koleżanki. Rywalizację chłopców wygrał Pavels Volgemuts. Dla tego drugiego był to już drugi złoty medal, gdyż wcześniej wraz z kolegami triumfował w turnieju piłki nożnej.

-Chłopcy są bardzo dobrze przygotowani technicznie i kondycyjnie, gdyż treningi mamy jak zawodowcy, spotykamy się na zajęciach pięć razy w tygodniu. Ponadto treningi piłkarskie zaczynają u nas już pięcioletni chłopcy. W tej grupie jest kilku bardzo utalentowanych, ale nie będę ich wymieniał z nazwiska, bo to dla nich za wcześnie i tylko mogłoby im zaszkodzić, a nie pomóc na dalszym etapie rozwoju - podkreśla trener łotewskich piłkarzy, Vadim Dragun, który w karierze zawodniczej grał m.in. przeciwko Lechowi Poznań w europejskich pucharach. - Był to 1999 roku. Strzeliłem nawet gola. U siebie wygraliśmy 3:2, ale w Poznaniu przegraliśmy 1:3 - dodaje gość z Łotwy.

Po zakończeniu biegu ogłoszono klasyfikację końcową XIX Igrzysk Miast Bliźniaczych. Dla wszystkich ekip były okazałe puchary, które wręczył Marek Łucyk, dyrektor GOSiR Gdynia. Zwyciężyła reprezentacja gospodarzy przez Kaliningradem, Liepają, Kłajpedą, Karlskroną i Kilonią.

-Na gruncie sportowym cieszy to, że po raz kolejny Gdyni udało się wygrać igrzyska. Dla nas jako organizatorów równie ważne jest to, że wszystkie ekipy opuszczają nasze miasto zadowolone, pełne wrażeń nie tylko z rozgrywany konkurencji, ale także z wycieczek, które dla nich przygotowaliśmy. W igrzyskach jest dobre to, że co roku gościmy kolejne roczniki młodzieży, którym możemy pokazać Gdynię. Oczywiście dzięki tym zawodom nawiązujemy również kontakty na przyszłość. Już nasi sportowcy mają zaproszenia do złożenia rewizyt w miastach, które obecnie gościliśmy. Z Kłajpedą i Liepają rysuje się również perspektywa współpracy przy projektach wykraczających poza sport - podkreśla dyrektor Łucyk.

W imieniu reprezentacji Gdyni puchar za zwycięstwo w XIX Igrzyskach Miast Bliźniaczych odbierali młodzi pływacy. - Udało mi się zdobyć medale we wszystkich konkurencjach, w których startowałem. Łącznie aż dziewięć razy stawałem na podium, w tym dwa razy wygrałem - cieszył się Konrad Przyborowski z gdyńskiego klubu Delfin.

-Ja też te zawody mogę zaliczyć do udanych. Miałam dwa srebrne medale w sztafetach, a do tego brąz - dodała Karolina Arkuszewska, która jako pierwsza podniosła zwycięski puchar.

Bieg Europejski

Ostatni dzień igrzysk był o tyle inny od poprzednich, gdyż rywalizacja 15-latków odbywała się razem z imprezami wchodzącymi w program Biegu Europejskiego, który był ogólnodostępny dla wszystkich. Przez blisko pięć godzin Bulwar Nadmorski tętnił życiem, gdyż odbywały się konkurencje w bieganiu klasycznym, biegach na orientację oraz w nordic walkingu.

Na dystansie głównym 10 kilometrów triumfował mistrz Polski w maratonie z ubiegłego roku, Radosław Dudycz (Team Run Gdańsk) w czasie 31 minut i 37 sekund, a najlepszą wśród kobiet okazała się Marta Szenk (Zawisza Bydgoszcz), która przebiegła dystans w 35:44 i w generalnej punktacji była 20. Na trasie oczywiście nie zabrakło mistrza świata weteranów, gdynianina Antoniego Cichończuka.

-W tym biegu nie był dla mnie ważny czas, ale zwycięstwo. Pierwsze osiem kilometrów pobiegłem spokojnie, a dopiero na dwóch ostatnich kilometrach uciekłem rywalom. Tak naprawdę nie wiem, na co mnie stać. Jestem po chorobie. Pierwszy raz w życiu miałem grypę żołądkową, która na dwa tygodnie wyłączyła mnie ze sportu, a kolejne dwa tygodnie potrzebne były, aby ponownie wdrożyć się do treningu. z tego powodu nie miałem szans, aby bronić tytułu w maratonie - mówił Dudycz.

Gdańszczanin okazał się w najlepszy w stawce ponad 650 zawodniczek i zawodników, którzy reprezentowali region praktycznie całego wybrzeża, a byli też liczni goście z głębie kraju. Z dobrej strony pokazała się również pięcioosobowa grupa pracowników portalu trojmiasto.pl, z któych wszyscy zmieścili się w czasie poniżej 1 godziny.

Zobacz pełne wyniki Biegu Europejskiego w Gdyni(.pdf)

Zobacz galerię zdjęć z Biegu Europejskiego

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych
M16 Daniela Kamińska (Sambor Tczew) i Tomasz Grycko (Bliza Władysławowo)
M20 Weronika Wójcik (KKB Starogard Gdański) i Daniel Mikielski (Olsztynek)
M30 Marta Szenk (Zawisza Bydgoszcz) i Radosław Dudycz (Team Run Gdańsk)
M40 Katarzyna Duska (Kościerzyna) i Waldemar Dudek (JW 2980 Braniewo)
M50 Grażyna Witt (Sopot) i Krzysztof Krawczyński (Weterani Flota Gdynia)
M60 Barbara Włoch-Wiszniowska (Gdynia) i Antoni Cichończuk (Flota Gdynia)
M70 Józef Grulkowski (Malbork)

Wcześniej rywalizowała młodzież szkolna podzielona na trzy grupy wiekowe oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Gimnazjaliści zmierzyli się z uczestnikami Igrzysk Miast Bliźniaczych. Kolejność na podium ukształtowała się następująco.

Szkoły Podstawowe
1. Justyna Guzińska i Sewerynk Bielank (oboje SKLA Sopot)
2. Laura Stolarczyk (SP 12 Gdynia) i Jakub Krause (Conrad)
3. Anna Stefańska (SP 16 Gdynia) i Marcin Ćwikliński (SP 29 Gdynia)

Gimnazja
1. Beate Jagmina i Pavels Volgemuts (oboje Liepaja)
2. Johan Axelsson (Karlskrona)
3. Maciej Graczyk

Szkoły ponadgimnazjalne
1. Agata Szapmacha (Gdynia) i Adam Głogowski (Rumia)
2. Katarzyna Lejkowska (ZSP1) i Wojciech Robak (Technikum Transportowe Gdynia)
3. Natalia Kowalska (ZSRZiH Gdynia) i Rafał Żukowicz (I LO Gdynia)

W biegach na orientację, które odbyły się w ramach imprezy "Polska Biega z Mapą" każdy miał szanse na nagrody, gdyż losowano je wśród wszystkich uczestników.

Natomiast w nordic walking, który otworzył Bieg Europejski najszybciej liczącą 3,3 kilometra trasę pokonali Anna Sas-Bojarska z Gdańska w czasie 22:50 oraz Tomasz Kozakowski z Kwidzyna z wynikiem 20:42. Poniżej triumfatorzy w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kobiety
do 16 lat: Ola Geppert (Sopot)
17-39: Anna Sas-Bojarska (Gdańsk)
40-49: Małgorzata Niemczyk (Gdynia)
50-59: Lucyna Prasek (Gdynia)
60-69: Danuta Aleksandrowicz (Sopot)
powyżej 70 lat: Janina Woźniak (Gdynia)

Mężczyźni
17-39 lat: Tomasz Kozakowski (Kwidzyn)
40-49: Krzysztof Człapski (Ciechanów)
50-59: Wacław Chmielowski (Gdańsk)
60-69: Kazimierz Majna (Gdynia)
powyżej 70 lat: Jan Białous (Gdańsk)
jag.

Wydarzenia

Opinie (38) 1 zablokowana

 • Brawo Gdynia !

  • 19 1

 • Brawo biegacze! (2)

  Było rewelacyjnie, piękna pogoda, super ludzie, tylko ten żwirek pod przyszłą drogą rowerową dał nam chyba w kość ;-)

  • 15 0

  • tak, żwirek i muchomorek dały w kość!!

   • 2 1

  • dokladnie!

   i pyłek unoszący się z niego... dla mnie też jako całkowitego amatora zabrakło kubeczków z woda :) podczas biegu... ale tak to było super

   • 3 1

 • Gdynia pokazała (3)

  że aby zrobić imprezę dla kilkuset ludzi nie trzeba zamykać pół miasta

  na filmiku fajknie widać że biegają sobie ludzie a obok są normalni spacerowicze

  brawo!!!

  oby tak dalej no i więcej numerów startowych w przyszłym roku

  to może być masowa impreza znana na cały kraj

  jeszcze lepszą promocję dajcie choć już w tym roku było dużo lepiej niż kiedyś

  • 12 2

  • Może nie pół miasta, (1)

   ale parking przy plaży trzeba było koniecznie zamknąć, aby stał kilka godzin niemal pusty, a normalnie ludzie nie mieli gdzie zaparkować... Po co?

   • 1 9

   • Szanowna Aniu...

    W tak piękne sobotnie popołudnie chyba można postawić samochód nieco dalej, albo w ogóle ruszyć cztery litery i się przejść pieszo dla zdrowia nad morze... A nie, szlachta najchętniej to by do morza wjechała, bo się z... jak trzeba sto metrów więcej przejść...

    • 11 1

  • Taka prawda!

   Świetna impreza, jak chyba każda w Gdyni. Bardzo lubię tu biegać, to miasto naprawdę sprzyja biegającym.
   Pozdrawiam aktywnych.

   • 1 0

 • (1)

  to był mój pierwszy w życiu bieg na 10 km, zająłem miejsce niezbyt chlubne, ale jestem bardzo zadowolony, że w ogóle dałem radę; wszystko było dobrze zorganizowane, pogoda dopisała, było, jak czytam, wielu wybitnych biegaczy, także w sumie impreza zasługuje na dobrą ocenę, pozdrawiam biegających!

  • 21 1

  • fred, nie ma niechlubnego miejsca. Przebiegłeś, dałeś radę, ruszyłeś tyłek - jest chwała!

   • 5 0

 • może by tak np Bieg Bałtycki?? (3)

  rzygać mi się chce od słów europejski, ue etc

  • 5 12

  • Napierw musiałbyś zrozumieć jak są nazywane biegi tego CYKLU (2)

   W skład cyklu wchodzą 4 biegi: urodzinowy (początek lutego - nadanie praw miejskich Gdyni), europejski (początek maja - wejście do UE), świętojański (koniec czerwca - noc świętojańska) i niepodległości (początek listopada - święto niepodległości).

   Jak łatwo się zorientować, nazwa każdego z nich nawiązuje do określonego wydarzenia, do jakiego wydarzenia miałby nawiązywać bieg bałtycki..?

   • 2 1

   • (1)

    lutowy bieg rozumiem, świętojański też, niepodlwegłosći - owszem ale majowy?? zdecydujmy się czy świętujemy odzyskiwanie czy utraty niepodległości

    • 1 1

    • sam zorganizuj

     nic nie stoi na przeszkodzie, byś sobie zorganizował równocześnie bieg antyeuropejski
     trzeba by tylko odejść od klawiatury i się wziąć za robotę...

     • 0 0

 • A gdzie Aalborg? Przed muzycznym w parku jest jego drzewko jak miasta blizniaczego..

  • 2 1

 • zajefajna impreza ! choc bylam 199956 albo 37768 to nie zaluje ! POLECAM !!! (1)

  ZGUBILAM Z 5 KG ! SZOK !!!

  • 6 2

  • Brawo Fela!

   Tak trzymaj!
   Tylko nie trać za każdym razem po 5 kg bo znikniesz w trakcie któregoś biegu! ;)

   • 2 0

 • Super zawody (2)

  Pierwszy mój start w biegach i będę bardzo miło wspominał :) Pogoda i atmosfera super. Wie ktoś może czy w najbliższym czasie będą jakieś biegi w trójmieście ?

  • 3 1

  • bieg świętojański w Gdyni pod koniec czerwca, i bieg Westerplatte w Gdańsku na początku września. oba to 10 km. w sierpniu jakbyś chciał masz maraton Solidarności ;)

   • 2 0

  • 18 czerwca :)

   • 0 0

 • 14 maja bieg po twierdzy (3)

  no i 14 maja bieg po twierdzy w Gdansku - 5 km :)

  • 2 3

  • otoczenie biegu super (1)

   Biegałem tam w tym roku kilka razy. Ale wpisowe - sorry. Nie do przejścia.

   • 2 0

   • heh... to chyba jakiś żart !

    10 zł za 1 kilometr ?

    nie - dzięki !

    • 0 0

  • a wpisowe z kosmosu

   fajnie, ale wpisowe z kosmosu, 10 zl za 1 km, taniej taksówka wychodzi

   • 0 0

 • świetna impreza (3)

  mój pierwszy oficjalny bieg na 10 km i pierwszy medal. widzimy się za miesiąc podczas biegu świętojańskiego.

  • 3 1

  • pytanie (2)

   Pierwszy medal? Za zajęcie miejsca na podium? Czy za stawienie się na mecie? Bo jeśli to drugie to troszkę słabo. A jeśli to pierwsze to lepiej.

   • 1 6

   • słabo, słabiutko Velns... (1)

    jak ty biegłeś w Gdyni to Johny60 zabił dwa lwy i wytyczył nową drogę między oboma wierzchołkami Kilimandżaro ;-)

    • 6 1

    • Byłem tam

     Byłem na Kilimanjaro w styczniu 2010. Zapewniam Cię, że nie ma tam czego wytyczać. Johny60 to blagier !

     • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane