• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Maja Juścińska - 13-letnia mistrzyni Polski w boulderingu

Kacper Czuba
9 lipca 2024, godz. 20:30 
Opinie (14)
 • Maja Juścińska podczas zawodów Rejs w 2024 roku w Gdańsku.
 • Berlin Block Masters w 2024 roku.
 • Rejs w 2024 roku w Gdańsku.

Maja Juścińska ma 13 lat i na co dzień trenuje bouldering, w którym osiąga liczne sukcesy. W tym roku zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w kategorii junior młodszy. - Muszę przyznać, że z tym sportem łączy mnie miłość od pierwszego wejrzenia. Odkąd w wieku 7 lat dołączyłam do pierwszej sekcji sportowej, bez przerwy i konsekwentnie trenuję do dzisiaj i z każdym dniem czuję, że coraz więcej łączy mnie ze wspinaniem - mówi nam o swoich początkach związanych ze wspinaniem kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Szymonie Głuszaku. Natomiast 23 lipca zaprezentujemy kickboxera Patryka Różalskiego.

Maja Juścińska ma 13 lat i w tym roku ukończyła Szkołę Podstawową nr 39 w Gdańsku, a obecnie jest w trakcie rekrutacji do szkoły średniej. Na co dzień nasza bohaterka trenuje na Problem Bouldering w Gdańsku i należy do Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto (KWT). Jej głównym trenerem prowadzącym jest Jakub Jurek, a ponadto 13-latka ma treningi motoryczne z Damianem Łuniewskim i na linie z Rafałem Samólem, który był jej pierwszym trenerem.

- Moja przygoda ze wspinaniem zaczęła się, kiedy ściana wspinaczkowa posłużyła mi za schron przed ulewą. Muszę przyznać, że z tym sportem łączy mnie miłość od pierwszego wejrzenia. Odkąd w wieku 7 lat dołączyłam do pierwszej sekcji sportowej, bez przerwy i konsekwentnie trenuję do dzisiaj i z każdym dniem czuję, że coraz więcej łączy mnie ze wspinaniem - mówi Maja.


Mimo młodego wieku nasza bohaterka już teraz osiąga spore sukcesy. Największy z nich to zdobycie w czerwcu tego roku mistrzostwa Polski w boulderingu w kategorii Junior Młodszy. Ponadto Maja wywalczyła również złoty medal w XXX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Pozostałe sukcesy Mai Juścińskiej w boulderingu:

 • 4. miejsce w Zawodach Berta Block Masters 2024 w boulderingu (Berlin, 2024)
 • 11. miejsce w Pucharze Europy Juniorów w boulderingu (Graz, 2024)
 • 3. miejsce w Pucharze Polski Juniorów Młodszych w boulderingu (Bytom, 2024)
 • 3. miejsce w Pucharze Polski Młodzików w boulderingu (Bielsko-Biała, 2023)
 • 3. miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w boulderingu (Bytom, 2023)
 • 3. Miejsce w Pucharze Polski Młodzików we wspinaczce na prowadzenie (Lublin, 2023)


Takie sukcesy wymagają ciężkiej pracy i treningów. Nasza bohaterka trenuje bouldering trzy razy w tygodniu, a dodatkowo dochodzi do tego jeden trening motoryczny, a czasami również jeden trening na linie. W uprawianiu tej dyscypliny docenia przede wszystkim różnorodność, a także wyjazdy na zawody.

- We wspinaniu najbardziej cenię różnorodność ruchu, jaką oferuje ten sport . To sprawia, że bez względu na to jak długo trenuję, zawsze napotykam na coś zupełnie nowego ruchowo. Czynnikiem odróżniającym wspinanie od większości innych dyscyplin jest przede wszystkim to, że na każdych zawodach trzeba spodziewać się czegoś innego. W przeciwieństwie do np. biegania czy piłki nożnej, to jak będą ułożone na zawodach baldy lub drogi na linie nigdy nie jest do przewidzenia. Moje najlepsze wspomnienia związane ze wspinaniem to definitywnie wszystkie wyjazdy. Niezależnie czy na treningi czy zawody, poznawanie nowych ludzi i zbieranie doświadczenia na innych ścianach wspinaczkowych, to najciekawsza cześć mojej przygody ze wspinaniem. Praktycznie każdy weekend spędzam poza domem - podkreśla.


Z kolei największe wyzwanie, z którym się mierzy nasza bohaterka trenując bouldering, jest stres.

- Najcięższą rzeczą związaną ze startowaniem w zawodach jest presja. Naturalnym jest, że im lepsze wyniki osiągasz, tym więcej inni od ciebie oczekują. Zdrowy stres motywuje. Jednak zdarzało się, że nie potrafiłam poradzić sobie z presją i zwyczajnie się spalałam np. kiedy zdobyłam pierwsze miejsce w eliminacjach, nie byłam w stanie utrzymać go w finale. Po prostu zjadał mnie stres - zauważa 13-latka.
Pogodzenie nauki z regularnym uprawianiem sportu i osiąganiem sukcesów często jest sporym wyzwaniem. Jednak nasza bohaterka nie ma z tym kłopotów, a jak sama przyznaje, ważna jest przede wszystkim dobra organizacja.

- Póki co nie miałam większych problemów z łączeniem treningów i wyjazdów sportowych ze szkołą i mam nadzieję, że tak pozostanie. Wszystko jest kwestią organizacji, staram się wykorzystywać każdą wolną chwilę, w podróży lub między startami, tak aby mieć też trochę czasu dla siebie - twierdzi.


Bardzo ważną rolę odgrywają również rodzice, którzy stanowią duże wsparcie dla naszej bohaterki.

- Rodzice są na 100% zaangażowani w mój sport. Organizują wszystkie wyjazdy, wyjeżdżają razem ze mną, dopingują, wspierają, a także zasadniczo to oni wszystko finansują. Pełnią rolę menedżera i psychologa w jednym - zaznacza.
13-latka jest też reprezentantką Polski, co było jej jednym z marzeń, które udało się już osiągnąć. Obecnie dla Mai najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wspinać się z racji pasji i zamiłowania do tej dyscypliny sportu, nie skupiając się wyłącznie na osiąganych przez nią wynikach.

- W zeszłym roku marzyłam o tym, aby dostać się do Kadry Narodowej Polski i to się udało. Kolejnym moim marzeniem było zdobycie Mistrzostwa Polski i to marzenie również spełniłam. Wiadomo, że chciałabym w przyszłości osiągnąć jak najwyższy poziom, ale nie narzucam sobie konkretnych celów. Niezależnie od tego jak potoczy się moja kariera, chcę cały czas wspinać się z pasji, a nie wyłącznie dla wyników - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane