• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Po kontuzji żużlowcy radzą sobie sami

Rafał Sumowski
1 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk na zgrupowaniu. Żużlowcy pobiegną do latarni morskiej
Żużel to bardzo kontuzjogenny sport. Profesjonalni zawodnicy działają jak firmy i o ubezpieczenie muszą dbać we własnym zakresie. Żużel to bardzo kontuzjogenny sport. Profesjonalni zawodnicy działają jak firmy i o ubezpieczenie muszą dbać we własnym zakresie.

W tym sezonie Zdunek Wybrzeże Gdańsk został mocno doświadczony przez kontuzje. Sprawdziliśmy, co dzieje się z zawodnikiem, który ulega wypadkowi. Żużlowcy startujący w polskich rozgrywkach mają obowiązek ubezpieczenia się na kwotę minimum 50 tys. zł. Gdy przydarzy się kontuzja, koszty leczenia spadają na nich, a niektóre kluby żądają nawet zwrotu wcześniej wypłaconych pieniędzy. Ponadto w okresie rekonwalescencji nie ma żadnego wynagrodzenie, gdyż zarabia się tylko wówczas, gdy się punktuje.W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportu, zawodnicy w żużlu funkcjonują jak firmy. Profesjonaliści zawierają kontrakty z klubami i nie licząc kwot za podpis, zwanych umownie "na przygotowanie do sezonu", zarabiają za konkretną pracę - zdobywanie punktów. Każdy żużlowiec ma własnym team, który odpowiada nie tylko za organizację zaplecza czy kwestie logistyczne.

Podobnie jest w wypadku ubezpieczeń na wypadek kontuzji. Oczywiście zawodnicy często mogą w takich sytuacjach liczyć na doraźną pomoc klubów, ale koniec końców muszą zadbać o siebie sami.

- Obecny regulamin nakłada na żużlowców obowiązek ubezpieczenia się we własnym zakresie na kwotę minimum 50 tys. zł. To bardzo istotna kwestia, bo zawodnik kontuzjowany po prostu jest odcięty od źródła zarobkowania, a dodatkowo koszty rehabilitacji spadają na niego - wyjaśnia Krystian Plech, menedżer który opiekuje się m.in. karierą Kacpra Gomólskiego.
TRZECH ZAWODNIKÓW WYBRZEŻA KONTUZJOWANYCH

Roczna składka za podstawowe ubezpieczenie dla żużlowca wynosi ok. 1-1,5 tys. zł. Najlepsi na świecie ubezpieczają się na znacznie większe sumy. Rekordziści płacą nawet po 100 tys. rocznie - wówczas mowa o wielomilionowych odszkodowaniach. To jednak pojedyncze przypadki.

Krystian Plech (z prawej) jest menedżerem Kacpra Gomólskiego (z lewej). Zawodnik rocznie płaci 5 tys. zł składki ubezpieczeniowej, podczas gdy regulaminowe minimum wynosi ok. 1 - 1,5 tys. zł. Krystian Plech (z prawej) jest menedżerem Kacpra Gomólskiego (z lewej). Zawodnik rocznie płaci 5 tys. zł składki ubezpieczeniowej, podczas gdy regulaminowe minimum wynosi ok. 1 - 1,5 tys. zł.
- Były przypadki kontuzji, przez które zawodnicy tracili ogromne pieniądze. Otrzymywali odszkodowania nieporównywalne z pieniędzmi, które mogli zarobić na torze. Pamiętać należy także o tym, że kluby mogą potrącać pieniądze z kwot za podpis, gdy zawodnicy nie są dyspozycyjni z powodu urazów odniesionych, gdy startują na przykład w ligach zagranicznych. Są tacy, którzy podeszli do sprawy ubezpieczeń bardzo poważnie dopiero, gdy sami się na tym "sparzyli" - przyznaje Plech.
Firm specjalizujących się w ubezpieczeniach żużlowców jest niewiele, głównie ze względu na poziom ryzyka. To wciąż raczkujący temat, zaś niuansów w tym zakresie jest naprawdę sporo.

KACPER GOMÓLSKI ODPOWIADA NA PYTANIA CZYTELNIKÓW TROJMIASTO.PL

- Wyższa składka nie zawsze musi oznaczać wyższe odszkodowanie - ale może zwiększać jego zakres. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu to jedno. Pozostają jednak takie kwestia jak ubezpieczenie kontraktu, gdy zawodnik traci na przykład pół sezonu i nie może zarabiać zdobywając punkty. Są też koszty rehabilitacji, leczenia zagranicą czy specjalistycznego transportu do kraju, a w skrajnych przypadkach nawet transportu zwłok w wypadku śmierci - wyjaśnia Plech.
Ten ostatni zapis ma np. w swoim ubezpieczeniu zawodnik Zdunek Wybrzeża - Kacper Gomólski. On opłaca roczną składkę w wysokości 5 tys. zł.

- Cały czas uczymy się na cudzych błędach. Tutaj widzę dużą rolę dla menedżerów. Musimy pomagać zawodnikom budować świadomość takich rzeczy. Nie warto oszczędzać kilku tysięcy, by ryzykować pozostaniem na lodzie - kończy menedżer gdańskiego zawodnika, z którego usług korzysta także m.in. zawodnik z Grand Prix Patryk Dudek.
Juniorzy Wybrzeża na 4. miejscu podczas rundy DMPJ w Zielonej Górze
We wtorek w Zielonej Górze gdańscy żużlowcy ścigali się w kolejnej rundzie półfinału drużynowych mistrzostw Polski juniorów. Z dorobkiem 17 pkt zajęli 4. miejsce, a najlepiej wypadł Marcin Turowski, zdobywca 7 pkt i bonusa. Generalnie nie był to jednak udany występ gdańszczan. W środę o godz. 17 kolejna runda DMPJ odbędzie się w Gnieźnie, a dzień później o tej samej porze w Gorzowie Wlkp.

WYNIKI
1. Get Well Toruń - 25 pkt:
Igor Kopeć-Sobczyński - 8+1 (2*,-,3,3), Daniel Kaczmarek - 9 (3,3,-,3), Marcin Kościelski - 3+1 (1,-,0,2*), Norbert Krakowiak - 5+1 (2,2*,1)

2. Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra - 22:
Sebastian Niedźwiedź - 11+1 (3,3,2*,3), Arkadiusz Potoniec - 4+2 (2*,-,1*,1), Alex Zgardziński - 3 (1,-,t,2), Mateusz Burzyński - 4 (3,1)

2. Cash Broker Stal Gorzów - 22:
Rafał Karczmarz - 8 (2,3,3,-), Hubert Czerniawski - 6+1 (0,1,2*,3), Alan Szczotka - 6+1 (1,0,3,2*), Kamil Nowacki - 2+1 (2*)

4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - 17:
Aureliusz Bieliński - 6+1 (0,3,1*,2), Marcin Turowski - 7+1 (1,2,2*,2), Karol Żupiński - 4 (0,2,1,1)

5. Grupa Azoty Unia Tarnów - 13:
Michał Nowiński - 6 (3,1,1,1), Krystian Stefanów - 0 (0,0,0,0), Kacper Konieczny - 7 (3,1,3,0)

5. Stal Rzeszów - 13:
Wiktor Lampart - 10 (2,3,2,3), Mateusz Rząsa - 3+1 (1*,1,1,0), Patryk Wojdyło - 0 (-,-,-,-)

7. Start Gniezno - 8:
Patryk Fajfer - 8 (1,2,3,2), Damian Stalkowski - 0 (w,w,-,-), Tomasz Orwat (gość, punkty nieliczone do klasyfikacji) - 6+1 (0,2*,3,1)

Biegi z udziałem gdańszczan
3. Kaczmarek, Kopeć-Sobczyński, Turowski, Bieliński
7. Karczmarz, Turowski, Szczotka, Żupiński
11. Bieliński, Turowski, Burzyński, Zgardziński (t)
13. Konieczny, Żupiński, Bieliński, Stefanów
16. Orwat, Bieliński, Żupiński
21. Lampart, Turowski, Żupiński

Opinie (13) 4 zablokowane

 • GKS Wybrzeże (1)

  Dziwne że artykuł ukazuje się po meczu z Polonią w którym jechał nie do końca wyleczony Gafurow i przejechał całe 3,5 okrążenia gdy upadł po ataku przeciwnika poczym został zastępowane w kolejnych wyścigach. Gawiedzi ogłoszono że jest zdolny ale już nie pojedzie w meczu bo pewnie pojawił się komplikacje z jego barkiem którego nie wyleczyć do końca po wcześniejszym dzwonie. Więc co pozostanie bez grosza bo punktów wielu nie przywiózł później będzie jechał na pół gwizdka więc będzie pierwszym do zbierania winy za brak wyniku drużyny. Jakaś masakra w tym naszym klubie z zarządzaniem i zdrowym myśleniem o kolejnych meczach. Jeśli co niektórzy w klubie wiedzą lepiej niż zawodnicy to nich wsią na motocykl i pokażą czy się da jechać z kontuzją.
  Mam nadzieję że naszych trzech kontuzjowanych orłów wyleczy się na te ostatnie mecze. Pozdrawiam

  • 17 6

  • Może był zdrowy na tyle by jechać na motorze, ale jak gruchną o tor, to powiedział sobie dość. Po 1 biegu było już w zasadzie po meczu, pewne 2 miejsce, po co ryzykować. A korzyści z puszczenia juniora mogą być ogromne. Nie wszystko kręci się wokół pieniędzy.

   • 10 0

 • W tym sezonie Zdunek Wybrzeże Gdańsk został mocno doświadczony przez kontuzje.

  a co sobie złamał?

  • 14 6

 • oo widzę że Krystianek wraca do formy

  widać , że dobrze mu się wiedzie

  • 2 5

 • Tylko Wybrzeże!!! (3)

  Wanda może nam pucować buty i motory, sialalala!!!

  • 7 2

  • Bolo był znów u mnie. (2)

   • 5 1

   • (1)

    I jak polerował?

    • 2 1

    • Ta do białej kości.

     • 2 1

 • Zobaczymy jacy bedziecie mocni w Daugavpils ! (4)

  pewnie będzie lanie ! ale zobaczymy ?,przeciez chcecie awansowac sialalalala Wanda oleole

  • 5 12

  • Terlikowski żużla. Kozak tylko przy monitorze. Czego oczekiwać od syna babci klozetowej...

   • 7 2

  • Bolek.

   Jedno jest pewne - ty jestes slaby !

   • 6 2

  • Masz rozdwojenie jaźni i gadasz sam ze sobą?

   • 0 1

  • F czym?

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
5% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane