• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jubileuszowa edycja Sopot Match Race

jag.
15 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Przemysław Tarnacki (przy sterze) nie zamierza poprzestać na pochwałach jedynie za organizację regat, ale chce włączyć się do walki o zwycięstwo w Sopot Match Race 2013. Przemysław Tarnacki (przy sterze) nie zamierza poprzestać na pochwałach jedynie za organizację regat, ale chce włączyć się do walki o zwycięstwo w Sopot Match Race 2013.

W czwartek o godzinie 10:00 wystartuje Sopot Match Race. W dziesiątej, jubileuszowej edycji regat zaprezentuje się 10 sterników. Wyścigi odbywać się będą tradycyjnie przy molo. Najwyższy numer rozstawienia ma triumfator z dwóch ostatnich lat Pierre Antoine Morvan z Francji. Do walki o zwycięstwo zamierzają się włączyć: najbardziej utytułowany Polak w tej specjalności żeglarskiej - Karol Jabłoński oraz współorganizator rywalizacji - Przemysław Tarnacki.Sopot Match Race 2013 otrzymał współczynnik Grade 1 w pięciostopniowej skali międzynarodowej federacji żeglarskiej ISAF. Gwarantuje to bardzo dobrą obsadę, gdyż liczba punktów rankingowych do zdobycia jest pokaźna.

Do regat zgłosiło się pięciu sterników z czołowej "20" światowego rankingu. Najwyżej klasyfikowanym jest Pierre Antoine Morvan. Francuz to obecnie numer 3 światowej listy. Ponadto doskonale żegluje w Sopocie. To on triumfował w dwóch ostatnich edycjach.

SOPOT MATCH RACE 2012

Jak zwykle ochotę na włączenie się do walki o zwycięstwo mają polscy żeglarze. Ponownie do Sopotu przyjedzie Karol Jabłoński. To mistrzem świata (2002) i Europy (2003) w match racingu, który przez 18 miesięcy znajdował się na czele światowego rankingu w tej specjalności. W ostatnich latach żeglował rzadziej, co sprawiło, że jego pozycja nie jest obecnie zbyt okazała.

Aktualnie najwyżej klasyfikowanym Polakiem na światowej liście jest Przemysław Tarnacki. Dodatkowymi jego atutami powinny być: znajomość akwenu oraz jachtów, gdyż jako współorganizator regat ma wpływ, na jakich jednostkach odbywa się rywalizacja.

Lista startowa Sopot Match Race 2013
1. Pierre Antoine Morvan (Francka, nr 3 światowego rankingu)
2. Eric Monnin (Szwajcaria, 14)
3. Joachim Aschenbrenner (Dania, 15)
4. Rouben Corbett (Nowa Zelandia, 16)
5. Mati Sepp (Estonia, 18)
6. Dejan Presen (Słowenia, 35)
7. Przemysław Tarnacki (Polska, 38)
8. Rafał Sawicki (Polska, 44)
9. Karol Jabłoński (Polska, 95)
10. Zwycięzca regat kwalifikacyjnych


W Sopocie tradycyjnie do dyspozycji żeglarzy podstawiane są jachty Daimant 3000, które mają 10,6 m długości oraz 2,5 m szerokości, rozwijają prędkość do 18 węzłów, a ich powierzchnia żagli to: grot - 30, fok - 15 oraz spinaker - 85 m kw.

W wersji turystycznej zalecane jest, aby były prowadzone przez 6-osobową załogę. Zawodowcy, a tacy będą od czwartku do niedzieli żeglować przy molo, ujarzmią jacht w 4-osobowym składzie. Każdemu sternikowi pomaga bowiem 3-osobowy team.

Match racing polega na rywalizacji jeden na jednego, na krótkiej trasie, która jest doskonale widoczna dla publiczności. Na bieżąco przebieg walki na wodzie mają komentować olimpijczyk z Pekinu i Londynu, Dominik Życki (żeglował na Starze razem z Mateuszem Kusznierewiczem) oraz dziennikarze Waldemar Heflich i Dariusz Urbanowicz.

Jeśli warunki pogodowe pozwolą i uda się zrealizować cały założony program - to czekają nas: Round Robin (eliminacje według systemu każdy z każdym), ćwierćfinały, półfinały, finał oraz wyścigi o trzecie miejsce.

W czwartek i piątek przy molo (dla kibiców obowiązuje tylko bilet wstępu na "deptak") wyścigi mają być rozgrywane od godziny 10:00 do 18:00.

W sobotę rywalizacja jest planowana od 10:00 do 17:30, a jej zwieńczeniem ma być wyścig VIP.

Natomiast w niedzielę najważniejsze biegi o układzie na szczycie klasyfikacji końcowej mają odbyć między 10:00 a 14:00.
jag.

Wydarzenia

Sopot Match Race - jubileuszowa 10 edycja regat (1 opinia)

(1 opinia)
regaty

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane