• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Które obiekty sportowe otworzą się 12 lutego, a co nadal zamknięte? Kontrowersje

Jacek Główczyński, ras.
6 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Baseny otwarte, aquaparki już nie. W rządowych zapowiedziach jest jeszcze kilka kontrowersji i niejasności. Dlatego nawet zarządzający obiektami wyznaczonymi do wznowienia działalności od 12 lutego, czekają na oficjalne rozporządzenie w tej kwestii. Baseny otwarte, aquaparki już nie. W rządowych zapowiedziach jest jeszcze kilka kontrowersji i niejasności. Dlatego nawet zarządzający obiektami wyznaczonymi do wznowienia działalności od 12 lutego, czekają na oficjalne rozporządzenie w tej kwestii.

Od 12 lutego, warunkowo na dwa tygodnie, otwarte zostaną niektóre obiekty sportowe. Będzie można pójść na basen oraz korzystać z zewnętrznej infrastruktury, jak na przykład stoków narciarskich, czy boisk. Nadal zamknięte pozostają m.in.: siłownie, kluby fitness i aquaparki. W kilku kwestiach są niejasności. Na przykład kort można otworzyć na zewnątrz, co zimą jest raczej trudne, ale co z tymi pod balonami i w halach? Podobne wątpliwości są przy lodowiskach. Dlatego wszyscy czekają na oficjalne rozporządzenie Rady Ministrów.Hotele zamknięte, ale sportowców przyjmują. Jakie konieczne są zaświadczenia?Na który z obiektów, które mają być otwarte 12 lutego, pójdziesz w pierwszej kolejności?

Rząd zapowiedział zezwolenie na wznowienie działalności niektórych obiektów sportowych. Ma to nastąpić od 12 lutego i na razie jedynie warunkowo, na okres dwóch tygodni. Wszystko ma odbywać się w reżimie sanitarnym.

Dla prowadzących tego typu działalność to jednak za mało. Mają szereg wątpliwości i czekają na oficjalne rozporządzenie, które jasno określi, co można i na jakich zasadach otworzyć.

Generalnie intencją rządu jest zupełne odmrożenie sportu na świeżym powietrzu, czyli uruchomienie tego typu obiektów. Jednak już mamy zapytania z klubów tenisowych i zarządców krytych lodowisk, czy i oni podlegają pod przepisy o odmrożeniu.

W oficjalnym komunikacie odnośnie sportu znalazły się cztery punkty.

Kancelaria premiera - ostatnie informacjeNOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO
 • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
 • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne
 • Stoki otwarte
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu
 • Siłownie dalej zamknięte


- Od 28 grudnia, zgodnie z obostrzeniami prowadzimy zajęcia tylko naszych sekcji sportowych. Ogólnodostępne ślizgawki są zawieszone. Jesteśmy w stanie uruchomić je od 12 lutego, oczywiście jeśli będzie w tym względzie rozporządzenie rządowe. Wówczas lodowisko funkcjonowałoby na pewno w weekend, a gdyby było zapotrzebowanie, to nie wykluczamy, że ślizgawki uruchomilibyśmy także w dni powszednie - mówi nam Maciej Turnowiecki, dyrektor sportowy Stoczniowca Gdańsk, czyli klubu, zarządzającego halą "Olivia".

Które siłownie i kluby fitness otwierają się mimo zakazu?Z zapowiedzi na razie jasne jest, że mogą funkcjonować ślizgawki na świeżym powietrzu. W Trójmieście sztuczne lodowisku tego typu w poprzednich latach było ustawiane przy molo w Sopocie. W tym sezonie nie było jednak instalowane.

Podobny dylemat mają kluby tenisowe, które kryte korty obecnie udostępniają tylko dla własnych zawodników i zawodniczek. Niektóre z nich ostatnie zapowiedzi zrozumiały, jako zgodę na otwarcie obiektów dla wszystkich chętnych od 12 lutego. Dlatego również czekają na oficjalne rozporządzenie, czy rzeczywiście otrzymają taką zgodę. Na przygotowanie otwartych kortów w lutym, szczególnie przy obecnych mrozach i opadach śniegu nikt raczej się nie zdecyduje.

A jeśli mogą pod dachem funkcjonować korty tenisowe, to czy to samo dotyczy kortów np do squasha, czy badmintona? Niektóre z nich znajdują się bowiem w klubach fitness, które oficjalnie nadal mają być zamknięte.

Ile przytyliśmy przez pandemię i ograniczenia dotyczące uprawiania sportu?Kontrowersje są również w zapowiedziach odnośnie otwarcia basenów i zamknięcia aquaparków. Nie podano, na jakiej zasadzie obiekt będzie uznawany za basen bądź aquapark. Nie było też zapowiedzi, czy na przykład na terenie aquaparku można otworzyć sam basen, bądź też czy na basenie, gdzie są np. zjeżdżalnie - mogą one funkcjonować. Czy może decydować będą kody PKD? Tego typu wątpliwości są m.in. w Sopocie.

- Czekamy jeszcze na dokładną treść ustawy, bo na razie wiemy to, co z telewizji i mediów społecznościowych. Wszystko wygląda jednak na to, że w przeciwieństwie do pływalni, zostaliśmy wrzuceni do jednego worka z restauracjami i klubami fitness. Jesteśmy zawiedzeni, to niesprawiedliwe. Czekaliśmy "w blokach" na otwarcie, ale wszystko wskazuje na to, że 12 lutego się nie otworzymy. Ze względów technicznych i finansowych, nie możemy otworzyć wyłącznie basenu pływackiego. Sytuacja jest w tym przypadku zero-jedynkowa, takie rozwiązanie zwyczajnie się nam nie opłaca. Jeśli otworzymy obiekt to wyłącznie całościowo - mówi nam Piotr Stefański, dyrektor marketingu i sprzedaży w Aquapark Sopot.
Na otwarcie pływalni przygotowuje się MOSiR Sopot, który zarządza obiektem przy ul. Haffnera, ale tu też jest oczekiwanie na oficjalne stanowisko rządu.

- Obecnie basen funkcjonuje w reżimie sanitarnym, a jest udostępniany tylko pływakom sopockich klubów - UKS Lokomotywa i UKS Siódemka. Były zapytania o możliwość treningów z innych klubów, ale ostatecznie postanowiliśmy ograniczyć się tylko do naszych, miejskich. Ciężko w tej chwili powiedzieć, czy już 12 lutego otworzymy basen dla wszystkich, gdyż nie znamy żadnych szczegółów odnośnie tego, na jakich zasadach mamy wznowić tę działalność. Dlatego czekamy na rozporządzenie. Na podstawie jego treści, będziemy podejmować decyzje - deklaruje Marcin Wargin, dyrektor MOSiR Sopot.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane