Lechia Gdańsk wygrała z Miedzią Legnica. Bramkowy debiut Jakuba Araka

Rafał Sumowski
10 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Lechia Gdańsk pokonała na własnym stadionie Miedź Legnica 2:0 (1:0). W swoim debiucie w biało-zielonych barwach bramkę zdobył Jakub Arak, a drugą dorzucił Patryk Lipski. Gdańszczanie, którzy kompletnie zdominowali przeciwnika w pierwszej połowie, mogli wygrać wyżej. Mieli ku temu kilka sytuacji bramkowych, a ponadto sędzia odgwizdał spalonego przy bramce Flavio Paixao. W końcówce meczu znakomitymi interwencjami popisał się Dusan Kuciak.

Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

12 Kuciak - 41 Stolarski, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 28 Paixao, 6 Kubicki, 9 Lipski, 17 Haraslin - 18 Arak
Sędziowie: Marciniak oraz Sokolnicki, Listkiewicz
Widzów: 11053
32 Kanibołocki - 23 Zieliński, 26 Cruz Torres, 24 Bozić, 5 Adu Kwame - 13 Purzycki, 14 Santana - 21 Ojamaa, 8 Marquitos, 9 Piasecki - 77 Piątkowski
  • 46' Augustyn Zmiany Borysiuk
  • 68' Haraslin Zmiany Mak
  • 76' Arak Zmiany Fila
Zmiany Zmiany
  • 57' Piątkowski Zmiany Łobodziński
  • 66' Purzycki Zmiany Forsell
  • 84' Marquitos Zmiany Garguła
  • 39' Arak
  • 56' Lipski
Bramki Bramki
  • 27' Nalepa
  • 44' Stolarski
Kartki Kartki
  • 73' Ojamaa

Lechia ma na koncie dwa remisy i zwycięstwo. Gdańszczanie w tym sezonie stracili tylko jednego gola, po stałym fragmencie gry. Natomiast Miedź legitymuje się bilansem jednej wygranej i dwóch porażek. Trzy z pięciu straconych przez beniaminka bramek to efekt ostatnich 20 minut w poprzednim pojedynku z Górnikiem Zabrze.
Gdańszczanie nie grzeszą skutecznością strzelecką, bo w trzech meczach zdobyli tylko dwie bramki. - Nasza defensywa wygląda bardzo dobrze, ale uważam, że możemy pokazać więcej w ataku. Powinniśmy grać jeszcze agresywniej i do przodu - twierdzi Daniel Łukasik, pomocnik Lechii.

PRZECZYTAJ, CO PRZED MECZEM Z MIEDZIĄ MÓWILI DANIEL ŁUKASIK I DRUGI TRENER MACIEJ KALKOWSKI
Jednym z tych, którzy trzymają w ryzach defensywę Lechii jest Błażej Augustyn. Stoper jeszcze do niedawna był krytykowany przez kibiców, a w tym sezonie już dwukrotnie znalazł się w jedenastce kolejki Ekstraklasy.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z BŁAŻEJEM AUGUSTYNEM
Siłę rażenia w ataku Lechii ma wzmocnić Artur Sobiech. Napastnik, który podpisał w Gdańsku 3-letni kontrakt, nie był jednak jeszcze brany pod uwagę przy wyborze meczowej osiemnastki przez Piotra Stokowca. W Gdańsku jest bowiem zaledwie od środy.

TUTAJ INFORMOWALIŚMY O TRANSFERZE ARTURA SOBIECHA
W czwartek Lechia poznała rywala w 1/32 Pucharu Polski. Gdańszczanie 25, 26 lub 27 września zagrają na wyjeździe z Wisłą Kraków.

ZOBACZ PARY 1/32 PUCHARU POLSKI
Ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović- 4 Chrzanowski, 33 Lewandowski, 8 Mak, 16 Borysiuk, 19 Fila, 80 Sooćko

Ławka rezerwowych Miedzi: 1 Sapela - 4 Łobodziński, 6 Augustyniak (LECHIA Gdańsk), 7 Garguła, 10 Forsell, 16 Perez, 28 Osyra
W składzie Lechii dwie zmiany w stosunku do ostatniego meczu. Na prawym skrzydle Maka zastąpił Paixao (LECHIA Gdańsk), który na szpicy ustąpił miejsca Arakowi (LECHIA Gdańsk). Dla Araka (LECHIA Gdańsk) będzie to pierwszy występ w barwach Lechii w ekstraklasie. Napastnik trafił do Gdańska we wrześniu minionego roku, ale nigdy nie zagrał dla biało-zielonych. Poprzednią rundę spędził w I-ligowej Stali Mielec zdobywając 7 bramek w 15 spotkaniach.
Frekwencja na trybunach nie powala. Tradycyjnie dane dotyczące liczby widzów otrzymamy w przerwie meczu.
Obie drużyny już na murawie. Głośno przywitali piłkarzy kibice.
1'
Od środka rozpoczęli mecz gdańszczanie
1'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) zagrywa górą daleko do Paixao (LECHIA Gdańsk) na prawe skrzydło, Po chwili faulowany był Stolarski (LECHIA Gdańsk). Rzut wolny dla Lechii.
2'
Nieudana wrzutka Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Piłka w rękach Kanibołockiego (Miedź Legnica).
2'
Na spalonym piłkarz gości.
3'
Spokojnie rozgrywają piłkę gospodarze, a Miedź raczej bez pressingu.
4'
Wrzutka Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) w pole karne i po chwili Adu Kwame (Miedź Legnica) zablokował strzał Paixao (LECHIA Gdańsk).
4'
W pierwszych minutach goście kompletnie oddali piłkę Lechii.
5'
Zieliński (Miedź Legnica) faulowany przez Haraslina (LECHIA Gdańsk).
6'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) przeciął podanie rywala, ale poślizgnął się i stracił piłkę.
7'
Nieśmiała próba ataku Miedzi, ale podanie przecina Augustyn (LECHIA Gdańsk), a Nalepa (LECHIA Gdańsk) wycofuje piłkę do Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
7'
Nieporozumienie pomiędzy Mladenoviciem (LECHIA Gdańsk) i Haraslinem (LECHIA Gdańsk) podczas próby zagrania na jeden kontakt.
8'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) prostopadle do Araka (LECHIA Gdańsk), ale niedokładnie.
9'
Paixao (LECHIA Gdańsk) chętnie schodzi do środka przed Araka (LECHIA Gdańsk) i szuka podań od kolegów, ale na razie Lechia nic z tego nie ma.
10'
Ogromna swoboda Lechii podczas rozgrywania piłki na własnej połowie. Miedź nawet nie próbuje atakować zanim gdańszczanie nie przekroczą środka boiska.
11'
Na połowie Lechii nie licząc Kuciaka (LECHIA Gdańsk), tylko Augustyn (LECHIA Gdańsk) i Nalepa (LECHIA Gdańsk). Wszyscy pozostali piłkarze od minuty są na połowie gości.
12'
Podanie Haraslina (LECHIA Gdańsk) z lewej strony do Araka (LECHIA Gdańsk), ten zgrywa piłkę, którą od razu uderzył Paixao (LECHIA Gdańsk). Piłka w siatce, ale sędzia odgwizdał spalonego.
14'
Rzut wolny dla Miedzi na 25 metrze, ale nic z tego. Goście wywalczyli jeszcze aut.
14'
Faul w środku boiska, wznawia grę Lechia.
15'
Wrzutka Lipskiego (LECHIA Gdańsk) w pole karne do urywającego się Paixao (LECHIA Gdańsk), ale nieznacznie za mocna.
16'
Sytuacja na boisku wygląda tak jakby Miedź chciała dać się wybiegać Lechii. Można jednak odnieść wrażenie, że gdańszczanie rozsądnie korzystają ze swoich sił. Dużo podań i raczej mało indywidualnych akcji ze strony biało-zielonych.
18'
Kontra gości, ale piłkę po prostopadłym podaniu przejmuje Nalepa (LECHIA Gdańsk) i gdańszczanie znów spokojnie rozgrywają piłkę z własnej połowy.
19'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) wzdłuż bramki do Araka (LECHIA Gdańsk), a ten musnął piłkę głową. Piłka trafiła do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), który trafił nią wprost w ręce bramkarza.
20'
Faul i rzut wolny dla Miedzi na ok. 30 metrze.
21'
Piasecki (Miedź Legnica) uderzał nad bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
21'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) wychodził sam na sam, ale sędzia gwizdnął wcześniej faul. Nieudany rzut wolny Lechii, piłka w rękach Kanibołockiego (Miedź Legnica).
22'
Dobra praca Haraslina (LECHIA Gdańsk) w defensywie. Słowak przeciął podanie na własnej połowie.
23'
W końcu Miedź wzięła się za próby rozgrywania akcji na połowie Lechii.
kontuzja
25'
Przerwa w grze. Pomocy sztabu medycznego potrzebuje Augustyn (LECHIA Gdańsk).
25'
Piłkarze korzystają z okazji i sięgają po bidony, aby się nawodnić. Słońce w Gdańsku nie praży, ale jest bardzo ciepło i dość duszno.
26'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wraca na boisko.
26'
Dalekie podanie na prawą stronę, ale za mocne i do piłki nie zdążył Paixao (LECHIA Gdańsk).
27'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk) za faul na Piaseckim i wygarnięcie piłki ręką poza boisko.
28'
Po rzucie wolnym piłka przelatuje obok słupka, ale jest rożny dla gości.
28'
Ruszył lewą stroną Mladenović (LECHIA Gdańsk). Uciekając przed rywalami za daleko wypuścił piłkę, ale i tak wywalczył aut na wysokości pola karnego.
29'
Wrzutka Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) prawą nogą, ale piłkę pewnie łapie Kanibołocki (Miedź Legnica).
30'
Ojamaa (Miedź Legnica) zagrywał w pole karne, a Piasecki (Miedź Legnica) uderzył z woleja nad bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
32'
Stolarski (LECHIA Gdańsk) do Paixao (LECHIA Gdańsk), a ten w polu karnym wycofał mu piłkę piętą. To zagranie nie udało się jednak lechistom.
32'
Najpierw Stolarski (LECHIA Gdańsk), a następnie Augustyn (LECHIA Gdańsk) przecinają podania rywali w pole karne.
34'
Piątkowski (Miedź Legnica) zagrywał wzdłuż linii bramkowej, ale zaliczył pusty przelot.
kontuzja
34'
Pomocy medycznej potrzebuje Kuciak (LECHIA Gdańsk), który ucierpiał bez kontaktu z przeciwnikiem.
35'
Gdański bramkarz sygnalizuje, że może już kontynuować grę.
36'
Adu Kwame (Miedź Legnica) faulowany przez Paixao (LECHIA Gdańsk).
37'
Kontra po odbiorze Łukasika (LECHIA Gdańsk). Haraslin (LECHIA Gdańsk) zagrał w pole karne prosto do Paixao (LECHIA Gdańsk), ale Portugalczyk minimalnie minął się z piłką. Znakomita okazja dla Lechii.
37'
Z trybun niepochlebnie o prezesie Lechii Adamie Mandziarze.
38'
Santana (Miedź Legnica) nie trafił czysto w piłkę po tym jak wrzucał Ojamaa (Miedź Legnica).
39'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Arak. W zamieszaniu pod bramką Miedzi napastnik uderzył głową po koźle. Podawał Stolarski z prawego skrzydła, a Kanibołocki zdawał się kompletnie zaskoczony uderzeniem przy słupku. Arak zalicza bramkę w debiucie dla Lechii.
41'
Lipski (LECHIA Gdańsk) wrzucał z rzutu rożnego. Wypiąstkował piłkę jedną ręką Kanibołocki (Miedź Legnica).
42'
Kontra gości, ale źle przyjął piłkę Piasecki (Miedź Legnica) i odbiór zaliczył powracający Stolarski (LECHIA Gdańsk).
43'
Miedź przegrywa, a Lechia... nadal z dużą swobodą rozgrywka piłkę na własnej połowie.
44'
Żółtą kartką został ukarany Stolarski (LECHIA Gdańsk).
44'
Miedz atakuje, ale Lechia odzyskuje piłkę i rusza z kontrą. Ostre wejście na Haraslinie (LECHIA Gdańsk), ale sędzie nie przerywa gry.
45'
Rzut rożny dla gości.
45+1
Nieporozumienie między Lipskim (LECHIA Gdańsk) i Łukasikiem (LECHIA Gdańsk) w środku pola. Na szczęście bez konsekwencji. Lechia nadal przy piłce.
45+2
Haraslin (LECHIA Gdańsk) uciekał piłką lewą stroną. Słowak wywalczył rzut rożny.
45+3
Mladenović (LECHIA Gdańsk) wrzucał w pole karne. Najwyżej do piłki wyskoczył Augustyn (LECHIA Gdańsk), ale uderzył głową ponad bramką.
Koniec pierwszej połowy. Lechia prowadzi z Miedzią 1:0
Miedź do przerwy niemal kompletnie oddał pole Lechii. Goście dawali gdańszczanom rozgrywać piłkę do woli i wychodzili do niej zazwyczaj po tym jak biało-zieloni wkroczyli na ich połowę. Mimo miażdżącej przewagi i kilku sytuacji, gdańszczanie tylko dwukrotnie skierowali piłkę do siatki, w tym raz ze spalonego. Prowadzenie dał Lechii Arak (LECHIA Gdańsk), dla którego jest to debiut w barwach gdańskiej drużyny. Miedź dopiero przed przerwą zaczęła przejawiać chęci do czegoś więcej niż czyhanie na kontry.
Oficjalna frekwencja na meczu: 11053 kibiców.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Augustyn, w jego miejsce wchodzi Borysiuk.
46'
Rozpoczęła się druga połowa
46'
Wygląda na to, że Augustyn (LECHIA Gdańsk) nabawił się urazu. Na pozycję stopera cofnął się Kubicki (LECHIA Gdańsk), a jego miejsce w środku zajął Borysiuk (LECHIA Gdańsk).
47'
Za mocna wrzutka Haraslina (LECHIA Gdańsk) z lewej strony
49'
Firmowy przerzut Borysiuka (LECHIA Gdańsk) na lewą stronę boiska. Po chwili Paixao (LECHIA Gdańsk) na spalonym.
50'
Wrzutka z prawej strony wzdłuż bramki i niepewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Na szczęście sytuację wyjaśnił powracający Borysiuk (LECHIA Gdańsk). Rzut rożny dla gości.
50'
Niecelny strzał gości. Od bramki wznawia grę Kuciak (LECHIA Gdańsk).
52'
Arak (LECHIA Gdańsk) dostał od Haraslina (LECHIA Gdańsk) piłkę w pole karne i w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył po ziemi prosto w niego.
54'
Dalekie podanie do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), ale akcję przerywa obrońca gości.
54'
Paixao (LECHIA Gdańsk) uderzał przy słupku zamykając akcję po podaniu z lewej strony, ale obrobił Kanibołocki (Miedź Legnica). Kolejna świetne okazja Lechii!
55'
Podanie w pole karne do Nalepy (LECHIA Gdańsk), ale ten uderza obok bramki.
55'
Kolejny gol dla Lechii wisi w powietrzu.
56'
[2:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lipski. Całą akcję przeprowadził Haraslin, który puścił się z piłką w pole karne. Futbolówka zaplątała mu się między nogami, lecz zdołał jeszcze wycofać ją do Lipskiego Ten przymierzył obok bezradnego Kanibołockiego.
57'
Miedź Legnica przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piątkowski, w jego miejsce wchodzi Łobodziński.
61'
Bozić (Miedź Legnica) faulował Araka (LECHIA Gdańsk) przy wyskoku do piłki w środku boiska.
63'
Stolarski (LECHIA Gdańsk) zablokował próbę dośrodkowania Adu Kwame (Miedź Legnica). Rzut rożny dla Miedzi,
63'
Kolejny korner dla Miedzi, która w dziesięciu jest na połowie Lechii.
64'
Piasecki (Miedź Legnica) miał czystą pozycję do strzału i próbował zaskoczyć Kuciaka (LECHIA Gdańsk) uderzeniem po ziemi. Bramkarz Lechii odbił jednak piłkę do boku.
66'
Dobry moment gości, którzy aktywnie pracują w ofensywie i łatwo przedzierają się w pole karne Lechii. Kolejny rzut rożny.
66'
Miedź Legnica przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Purzycki, w jego miejsce wchodzi Forsell.
67'
Lipski (LECHIA Gdańsk) zablokował uderzenie Łobodzińskiego (Miedź Legnica).
68'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Mak.
69'
Forsell (Miedź Legnica) zaskoczył Kuciaka (LECHIA Gdańsk) uderzeniem z dystansu. Piłka odbiła się od rąk bramkarza, ale na szczęście żadnego z rywali nie było w pobliżu.
70'
Łobodziński (Miedź Legnica) trafia piłką w poprzeczkę
71'
Wrzutka do Maka, ale uprzedził go Zieliński (Miedź Legnica).
73'
Żółtą kartką został ukarany Ojamaa (Miedź Legnica) za faul na Stolarskim.
75'
Inicjatywa nadal po stronie gości. Bardzo aktywny po wejściu z ławki jest Łobodziński (Miedź Legnica).
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Arak, w jego miejsce wchodzi Fila.
76'
Ta zmiana oznacza, że na szpicę wraca Paixao (LECHIA Gdańsk), a Fila (LECHIA Gdańsk) zagra na prawym skrzydle.
76'
Mocne uderzenie Piaseckiego (Miedź Legnica) wysoko nad bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
77'
Lipski (LECHIA Gdańsk) podawał przed pole karne do Maka, który mógł być w sytuacji sam na sam. Przytomnie przed szesnastkę wybiegł jednak Kanibołocki (Miedź Legnica) i przerwał akcję.
79'
Rzut wolny dla Lechii na wysokości pola karnego.
80'
Efektowny "rogalik" Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego. Niestety, było to za mocne uderzenie.
82'
Mak (LECHIA Gdańsk) szarżował z piłką na bramkę mając przy sobie obrońcę, ale za długo zwlekał z decyzją czy podać do Paixao (LECHIA Gdańsk), czy rozegrać akcję indywidualnie. Odbił się od rywala i padł na murawę. Sędzia nakazał grać dalej.
83'
Faulowany przy linii bocznej Stolarski (LECHIA Gdańsk).
83'
Ojamaa (Miedź Legnica) faulowany przez Filę (LECHIA Gdańsk).
84'
Miedź Legnica przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Marquitos, w jego miejsce wchodzi Garguła.
84'
Nawet na chwilę nie ustaje doping kibiców Lechii.
86'
Kibice skandują zza bramki nazwisko Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
87'
Odchodząca od bramki Kuciaka (LECHIA Gdańsk) piłka po uderzeniu Garguły (Miedź Legnica). Na szczęście nie miał kto zamknąć akcji.
89'
Szansa na kontrę Lechii, ale fatalnie zagrał do przodu Lipski (LECHIA Gdańsk).
89'
Adu Kwame (Miedź Legnica) zablokował wrzutkę Maka.
90'
Z dystansu próbował swojej szansy Borysiuk (LECHIA Gdańsk). Piłkę złapał Kanibołocki (Miedź Legnica).
90'
Arbiter doliczył 3 minuty do regulaminowego czasu gry.
90+1
Z rzutu wolnego uderzał Forsell (Miedź Legnica), ale świetnie obronił strzał rzucający się w stronę swojego prawego słupka Kuciak (LECHIA Gdańsk).
90+2
Łukasik (LECHIA Gdańsk) przerywa akcję rywali w narożniku boiska.
90+3
Rzut wolny dla Miedzi na ok. 20 metrze.
90+3
Kapitalne uderzenie Forsella (Miedź Legnica) i jeszcze lepsza interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który przeniósł piłkę nad bramką!
Koniec meczu. Lechia Gdańsk wygrała z Miedzią Legnica 2:0.
Pierwsza połowa piątkowego meczu rozgrywana była ewidentnie pod dyktando Lechii. Cofnięta Miedź ograniczała się do przerywania ataków gdańszczan, którzy dwukrotnie kierowali piłkę do siatki, ale raz ze spalonego. Po zmianie stron gdańszczanie szybko podwyższyli na 2:0 i stopniowo inicjatywę zaczęli przejmować goście. Kiedy jednak na dobre się rozkręcili, dwukrotnie w groźnych sytuacjach skutecznymi interwencjami popisywał się Kuciak (LECHIA Gdańsk). W pełni zasłużona Lechii, choć rezultat mógł być wyższy.

Wyniki 4 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Miedź Legnica 2:0 (1:0)
  • ARKA GDYNIA - Górnik Zabrze 1:1 (0:1)
  • Wisła Kraków - Wisła Płock 1:1 (1:0)
  • Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1 (0:1)
  • Lech Poznań - Zagłębie Sosnowiec
  • Piast Gliwice - Legia Warszawa 1:3 (0:1)
  • Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
  • Korona Kielce - Śląsk Wrocław 2:1 (1:1)

Opinie (139) 9 zablokowanych

• Lechia Gdańsk Najlepszym klubem na Pomorzu (17)

Widać, że idziemy w dobrym kierunku.
    Miedź bardzo wymagający przeciwnik, prezentują fajny futbol.
    Sąsiadki zza miedzy uczyć się jak się strzela bramki, bo u was z tym krucho, a i jutro w plecy z Górnikiem

• 145 36

• do najlepszego klubu sporo wam brakuje - kilka pucharów wiecej ma Arka (13)

• 18 46

• (4)

Za to kilka flag Lechia posiada

• 31 8

• to słabo ze macie tylko kilka flag (3)

Arka ma ich kilkadziesiat na swoich meczach

• 9 28

• (2)

Dobry pocisk z tymi flagami w lechie. Ale się ubawiłem :)