Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 0:3. Bezradność w meczu z liderem ekstraklasy

Jacek Główczyński
15 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Jak kibice przyjęli wynik meczu Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 0:3

Lechia Gdańsk przegrała z Rakowem Częstochowa 0:3 (0:2) w 13. kolejce PKO BP Ekstraklasy. W meczu z liderem tabeli gospodarze byli bezradni. Jedyny groźny strzał oddali dopiero w 86. minucie, gdy uderzał rezerwowy Marco Terrazzino. Przez większą część gry goście robili na boisku co chcieli i ich sukces mógł być jeszcze bardziej okazały. - Nie spodziewałem się aż takiej dominacji - przyznał nawet Marek Papszun, trener zwycięzców. - Dostaliśmy poważną lekcję piłki nożnej. Ciężko zebrać myśli, ale nie możemy uznać, że to wielka tragedia i spuścić głowy - ocenił Marcin Kaczmarek, szkoleniowiec biało-zielonych.

Paixao

Rezerwowi: 1 Buchalik, 9 Zwoliński, 10 Diabate, 20 Conrado, 23 Maloca, 29 Stec, 33 Terrazzino, 77 Neugebauer, 79 Sezonienko

Piasecki

Rezerwowi: 12 Trelowski, 2 Petrasek, 5 Berggen, 8 Laderman, 9 Musiolik, 14 Szelągowski, 21 Gutkovskis, 25 Racovitan, 71 Długosz
  • 46' 88 Kałuziński Zmiany 33 Terrazzino
  • 46' 17 Clemens Zmiany 20 Conrado
  • 60' 28 Paixao Zmiany 9 Zwoliński
  • 69' 3 Castegren Zmiany 29 Stec
  • 83' 99 Durmus Zmiany 79 Sezonienko
  • 46' 99 Piasecki Zmiany 21 Gutkovskis
  • 67' 17 Wdowiak Zmiany 14 Szelągowski
  • 67' 22 Sorescu Zmiany 2 Petrasek
  • 80' 30 Kochergin Zmiany 8 Laderman
  • 83' 7 Tudor Zmiany 71 Długosz
  • 6' Kun
  • 21' Nowak
  • 47' Wdowiak
  • 53' Castegren
  • 64' Papanikolau
  • 65' Tudor

Polityczne nawiązania na trybunach

przed tygodniem zakończyła serię ośmiu gier bez zwycięstwa w ekstraklasie

Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

trener Kaczmarek na Raków zdecydował się wystawić skład, który rozpoczynał drugą połowę w Krakowie. W miejsce pauzującego za kartki De Kampsa wszedł Kałuziński

Lechia Gdańsk się uśmiecha, a na co narzeka Cracovia?

na ławce także piłkarze, którzy wrócili po pauzie za kartki: Maloca i Stec

Lechia Gdańsk wygrała mecz nr 300 w ekstraklasie. Teraz gra o awans w tabeli wszech czasów

trener Kaczmarek zapewniał, że przed meczem z liderem jego drużyna "nie pęka"

Przeczytaj, co jeszcze mówił trener Kaczmarek

klub stara się wzmocnić, choć na razie nie na boisku

Poznaj kandydata na dyrektora sportowego Lechii Gdańsk

Raków w ostatniej kolejce wygrał z Miedzią 1:0. W porównaniu z "11" z tamtego spotkania trener Papszun dokonał aż 4 zmian, głównie w ofensywie. Nie ma m.in. najlepszego piłkarza poprzedniego sezonu w ekstraklasie - Iviego, który przed tygodniem nabawił się kontuzji
na rozgrzewkę piłkarze Lechii wyszli w koszulkach przypominającym kobietom o konieczności profilaktyki raka piersi
na dzisiejszy mecz bilety po 5 zł były dla seniorów. Frekwencję podamy w przerwie, gdyż wówczas na tym obiekcie otrzymujemy oficjalne dane
w sektorze gości są kibice Rakowa
losowanie kapitanów Gajosa (LECHIA Gdańsk) i Arsenicia (Raków Częstochowa). Lechia biało-zielone koszulki i białe spodenki. Raków czerwono-niebieskie koszulki, niebieskie spodenki
1'
od środka boiska pierwszą połowę rozpoczęła Lechia
2'
przedzierał się w polu karnym Lechii Kun (Raków Częstochowa). Była nawet sygnalizacja zagrania ręką, ale gramy dalej
2'
teraz gra przerwana faulem Lechii, sędzia ma czas skonsultować się z VAR
3'
piłkarze Rakowa ociągali się z rozegraniem wolnego, ale sędzia nakazał grać. Karnego nie będzie
4'
Sorescu (Raków Częstochowa) do końca, na wślizgu walczył o utrzymanie piłki w boisku, ale od bramki zacznie Kuciak (LECHIA Gdańsk)
6'
[0:1] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kun. Trwający od początku meczu napór gości przyniósł im powodzenie. Obrońcy Lechii mieli liczebną większość we własnym polu karnym, ale nie potrafili wybić piłki. Po dośrodkowaniu Sorescu na linii bocznej pola bramkowego dopadł do niej Kun i z ostrego kąta zmieścił futbolówkę w okienku bramki Kuciaka, uderzając w tzw. krótki róg
9'
nadal atakuje Raków
10'
posiadanie piłki 58:42 dla gości
10'
cały czas doping dla Lechii
11'
Raków wychodzi do pressingu na połowę Lechii i gdańszczanie mają kłopot z wyprowadzeniem piłki
12'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice Lechii
12'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) przewrócony we własnym polu karnym przez Piaseckiego
14'
teraz Lechia próbuje pressingu na połowie Rakowa
15'
rzut rożny dla Rakowa, ale bez zagrożenia dla Lechii
17'
na razie jedyny strzał na obie bramki, to ten który dał prowadzenie gościom
18'
piłka po nogach Durmusa (LECHIA Gdańsk) wyszła poza bramkę, mimo interwencji Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Korner dla rywali
18'
Nowak (Raków Częstochowa) z narożnika boiska zagrał przed pole karne. Papanikolau (Raków Częstochowa) złożył się do strzału z woleja, ale nie trafił w piłkę
21'
[0:2] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nowak. Dośrodkowanie z lewego skrzydła Kuna, głową strzelał Wdowiak. Kuciak odbił piłkę, ale wobec dobitki był już bezradny. Nowak znalazł się szybciej przy piłce niż Castegren i z 3. metra strzelił obok leżącego na ziemi Kuciaka
23'
sektorówka "Dwunasty zawodnik"
24'
"Rozklepana" defensywa Lechii zagraniami Rakowa na tzw. jeden kontakt. Z okolicy linii "16" mocno, ale nieznacznie nad poprzeczką uderzył Kochergin (Raków Częstochowa)
25'
Raków nie zwalnia tempa, już 62:38 na jego korzyść w posiadaniu piki. Strzały celne i w ogóle oddane 3:0 na korzyść gości
27'
"Gdańska Lechia" - z trybun
28'
"Raz sierpem, raz młotem..." - z trybun. Jest też transparent
29'
dochodzą race
29'
spiker apeluje o nie rzucanie przedmiotów na murawę
30'
na boisku bez zmian, Raków atakuje, Papanikolau uderzył nad poprzeczką
30'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale głową z kilku metrów Piaseckiego, a dośrodkował Tudor (Raków Częstochowa), który przez nikogo nie niepokojony wbiegł sobie spokojnie w "16" Lechii
32'
niecelny strzał z pola karnego Nowaka (Raków Częstochowa) z 14. metra po kolejnej zespołowej akcji gości, w której obrońcy Lechii mogli przyglądać się tylko jak piłka krąży od nogi do nogi rywali, gdyż byli za wolni, aby te podania przeciąć
33'
kolejny korner dla gości. Tym razem Kuciak poza bramkę odbił piłkę, a Nowak uderzał z 25. metra, gdyż obrońcy Lechii zamiast zaatakować go, cofali się przed piłkarzem Rakowa
34'
zamieszanie w polu karnym Lechii. Goście sygnalizują zagranie ręką. Na razie gramy dalej
35'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybija piłkę spod nóg Wdowiaka (Raków Częstochowa)
35'
Durmus (LECHIA Gdańsk) po kontrze zdobył rzut rożny
36'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Gajosa (LECHIA Gdańsk)
37'
dawno już w meczu u siebie Lechia nie była tak bezradna jak do tej pory w spotkaniu z Rakowem
38'
Sektorówka "Dwunasty zawodnik" wróciła na trybunę
39'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Nowaka (Raków Częstochowa)
40'
Lechia nadal bez strzału, nawet niecelnego. Raków 8 uderzeń, w tym 5 celnych
41'
Kochergin (Raków Częstochowa) z dystansu uderzył nad poprzeczką
42'
fizjoterapeuci Rakowa na boisku. Pomocy wymaga Nowak
43'
Raków przez chwilę w "10", ale Nowak (Raków Częstochowa) będzie grał dalej
44'
Piasecki faulował Abu Hannę (LECHIA Gdańsk)
44'
spiker apeluje o kulturalny doping, gdyż teraz wulgarne skandowanie, a także transparent do byłego redaktora naczelnego jednej z ogólnopolskich gazet
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
rzut rożny dla Rakowa
45+1
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Nowaka (Raków Częstochowa)
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 0:2
z niektórych sektorów gwizdy pod adresem schodzących do szatni piłkarzy
To była różnica więcej niż jednej piłkarskiej klasy. Lechia została całkowicie zdominowana przez Raków. Jeden rzut rożny to całkowita zdobycz ofensywa gospodarzy.
Lider ekstraklasy zagrał bardzo wysokim pressingiem, atakował gospodarzy już na ich połowie, co niezwykle utrudniało gdańszczanom wyprowadzenie piłki.
W przerwie trener Kaczmarek musi dokonać zmian personalnych bądź taktycznych, bo gdy Raków nie spocznie na laurach i poprowadzi taką grę jak przed przerwą, to wynik może stać się jeszcze bardziej niekorzystny dla Lechii.
dyrektor Akademii Lechii nagradza zwycięską drużynę w turnieju na Stadionie Narodowym, który odbył się w... połowie czerwca

Przeczytaj o sukcesie drużyny ze szkoły na Zaspie

Oficjalna frekwencja - 9 051 kibiców
w przerwie rozgrzewa się Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
także Conrado (LECHIA Gdańsk) zdejmuje dres
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Terrazzino.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Clemens, w jego miejsce wchodzi Conrado.
46'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piasecki, w jego miejsce wchodzi Gutkovskis.
46'
drugą połowę od środka boiska rozpoczął Raków
46'
Lechia dokonała zmian w środku drugiej linii i na skrzydle, Raków wymienił napastnika
47'
[0:3] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wdowiak. Lechia zaskoczona przy rzucie wolnym. Około 40 metrów od bramki Nowak dośrodkował, Sorescu zgrał piłkę głową w "16", do przewrotki w polu karnym złożył się Svarnas, a piłkę z metra lub dwóch pod poprzeczkę wpakował do siatki Wdowiak
50'
"Raków Częstochowa" - skandują kibice gdańscy, a goście odpowiadają "Lechia Gdańsk"
52'
Arsenić (Raków Częstochowa) schował ręce i odbił piłkę, którą głową w kierunku bramki próbował zagrywać Gajos (LECHIA Gdańsk)
53'
Żółtą kartką został ukarany Castegren (LECHIA Gdańsk).
55'
rozgrzewkę kończy Stec (LECHIA Gdańsk)
57'
Kun (Raków Częstochowa) dobiegł do trenera Papszuna i wziął karteczkę, którą następnie przekazał Svarnasowi (Raków Częstochowa)
57'
także Zwoliński (LECHIA Gdańsk) zakończył rozgrzewkę
59'
zablokowany strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk), a po dośrodkowaniu Castegrena (LECHIA Gdańsk) odgwizdany spalony
60'
kontra Lechii kończy się niedokładnym dośrodkowaniem Conrado (LECHIA Gdańsk)
60'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę w ataku. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
61'
w polu karnym zablokowane uderzenie Conrado, a po strzale Gajosa (LECHIA Gdańsk) z dystansu piłka odbiła się jeszcze od Durmusa i ląduje w rękach Kovacevicia (Raków Częstochowa)
64'
Żółtą kartką został ukarany Papanikolau (Raków Częstochowa) za odkopnięciem piłki po gwizdku
65'
Żółtą kartką został ukarany Tudor (Raków Częstochowa) za protesty
66'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) z trudem wypchnął piłkę poza bramkę po strzale Wdowiaka (Raków Częstochowa) z dystansu
67'
67'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wdowiak, w jego miejsce wchodzi Szelągowski.
67'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sorescu, w jego miejsce wchodzi Petrasek.
69'
Kun (Raków Częstochowa) zdobył rzut rożny
69'
tym razem krótko rozegrany korner między Nowakiem (Raków Częstochowa), a Kunem i nieudany strzał Kochergina (Raków Częstochowa) sprzed pola karnego
69'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Castegren, w jego miejsce wchodzi Stec.
70'
zmiana na prawej obronie Lechii
71'
Lechia nadal bez celnego strzału
73'
Kun (Raków Częstochowa) ponownie wywalczył korner
74'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Nowaka (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
75'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) zapał piłkę po dośrodkowaniu Kuna
76'
Kovacević (Raków Częstochowa) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk), a Terrazzino (LECHIA Gdańsk) uciekła ona pod nogą, gdy próbował przyjąć ją jeszcze w polu karnym
78'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę nad bramką po strzale Nowaka (Raków Częstochowa)
79'
z trybun wulgarnie o byłym prezesie Rady Nadzorczej, a wcześniej prezesie Lechii
79'
groźnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Nowaka (Raków Częstochowa). Petrasek (Raków Częstochowa), a po chwili Sorescu (Raków Częstochowa) zagrywali piłkę głową tak, że trafiła ona na 5. metrze do niepilnowanego Svarnasa (Raków Częstochowa). Obrońca powinien strzelił gola, ale skiksował
79'
"dostaje" się też obecnemu prezesowi klubu
80'
spiker, gdy rozpoczęły się okrzyki pod adresem władz klubu, zaczął czytać komunikaty, a teraz apeluje o kulturalny doping
80'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kochergin, w jego miejsce wchodzi Laderman.
80'
tym razem Nowak (Raków Częstochowa) niecelnie uderzył sprzed pola karnego, ale znów miał dużo miejsca, bo nikt go nie atakował
81'
zablokowane dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk) w narożniku pola karnego Rakowa
82'
Tudor (Raków Częstochowa) potrzebuje pomocy medycznej
83'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
83'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tudor, w jego miejsce wchodzi Długosz.
86'
po strzale Terrazzino (LECHIA Gdańsk) Kovacević (Raków Częstochowa) przerzucił piłkę nad poprzeczką
86'
i drugi korner z rzędu, gdyż poza bramkę wybita piłka po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
87'
niecelnie główkował Gajos (LECHIA Gdańsk), gdy jeszcze raz Pietrzak (LECHIA Gdańsk) wrzucił piłkę z narożnika boiska
88'
Lechia próbuje atakować, Raków wyszedł z kontrą 3 na 3. Zakończyła się niecelnym podaniem Szelągowskiego (Raków Częstochowa)
89'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) wyprzedził Petrasca i na wślizgu z 6. metra skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk). Sędzia odgwizdał jednak spalonego
89'
z trybun wulgarnie pod adresem sędziego i PZPN
90'
VAR nie zmienił tej decyzji
90'
co najmniej 3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni po strzale Gutkovskisa (Raków Częstochowa)
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 0:3
Lechia była bezradna w meczu z Rakowem. Trudno sobie przypomnieć mecz, kiedy gdańszczanie u siebie byli aż tak zdominowany. Jedyny strzał oddali w 86. minucie. Goście dominowali we wszystkich aspektach piłkarskiego wtajemniczenia. Wynik 3:0 mógł być z powodzeniem jeszcze wyższy
radość piłkarzy i kibiców Rakowa. W sektorze gdańskim kibice są wyrozumiali dla miejscowych zawodników

18 Miedź Legnica 12 1 3 8 12:22 6
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2022-10-16