Lechia Gdańsk - Wisła Płock 1:0. Gol samobójczy rozstrzygnął wyrównany mecz

Jacek Główczyński
2 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Biało-zielone race po golu dla Lechii Gdańsk w meczu z Wisłą Płock

Lechia Gdańsk pokonała Wisłę Płock 1:0 (0:0) na koniec 2. kolejki PKO BP Ekstraklasa. To pierwsza zwycięska inauguracja ligowa przed własną publicznością biało-zielonych od ponad pięciu lat. Jednak wygrana nie przyszła łatwo. Jedyna bramka meczu jako samobójcza została przypisana Dawidowi Kocyle, który niefortunnie interweniował przy strzale Josepha Ceesaya. Wcześniej z gola cieszyli się nawet goście, ale trafienie Marko Kolara anulowano po analizie VAR. Nerwy mogły być mniejsze, ale Łukasz Zwoliński nie wykorzystał żadnej z dwóch świetnych okazji na okazalszy sukces.

Kolar
  • 58' 88 Kałuziński Zmiany 7 Gajos
  • 58' 78 Musolitin Zmiany 17 Żukowski
  • 76' 22 Ceesay Zmiany 10 Diabate
  • 89' 99 Durmus Zmiany 28 Paixao
  • 90' 25 Nalepa Zmiany 69 Biegański
  • 67' 25 Kolar Zmiany 10 Wolski
  • 67' 94 Lagator Zmiany 92 Furman
  • 86' 5 Kryvocuk Zmiany 22 Susnjara
  • 63' Kocyła (samobójcza)
  • 44' Maloca
  • 44' Kuciak
  • 54' Kubicki
  • 2' Rzeźniczak
  • 40' Michalski
  • 50' Lagator

Lechia Gdańsk - Wisła Płock 1:0. Radość po meczu piłkarzy i kibiców

Mecz Lechia Gdańsk - Wisła Płock zakończy 2. kolejkę PKO BP Ekstraklasa. Jeśli gospodarze wygrają, będą w gronie 7 drużyn otwierających tabelę z 4 punktami

Lechia Gdańsk 2021/22 - wyniki i tabela

na inaugurację sezonu Lechia przywiozła punkt z Białegostoku

Co było dobre, co do poprawy po pierwszym meczu Lechii Gdańsk w sezonie 2021/22?

Lechia Gdańsk pierwszego meczu ligowego w roli gospodarza nie wygrała od ponad 5 lat. To się ma zmienić, a własne boisko ma być atutem biało-zielonych

Co Piotr Stokowiec obiecuje w meczach u siebie?

Ostatnie zwycięstwo podczas domowej inauguracji to mecz w 2016 roku i wygrana nad Wisłą Kraków 3:1

Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy ostatnią domową inaugurację Lechii Gdańsk, w której wygrała

dobra gra to warunek niezbędny odzyskania czołowych miejsc w tabeli ekstraklasy tworzonej na podstawie frekwencji na stadionach

Lechia Gdańsk na jaką frekwencję liczy, ile straciła przez ograniczenia?

na stadionie i koszulkach piłkarzy nie będzie już logo firmy, która była sponsorem globalnym Lechii

Lechia Gdańsk traci sponsorów. Coraz więcej wolnych miejsc na koszulkach

w ostatnich dniach Lechia wzmacniała ofensywę

Lechia Gdańsk pozyskała napastnika. Kiedy wejdzie do gry?

kontuzje pojawiły się zaś wśród obrońców

Sprawdź, jakie są znaki zapytania w składzie Lechii?

ostatecznie jedna zmiana w porównaniu z pierwszą "11" z meczu z Jagiellonią. Kontuzjowanego Kopacza na prawej obronie zastąpił Musolitin

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:1. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

ławka rezerwowych Lechii: 12 Kuciak, 2 Pietrzak, 7 Gajos, 10 Diabate, 17 Żukowski, 28 Paixao, 69 Biegański, 72 Koperski, 79 Sezonienko
Wisła na inaugurację przegrała w Warszawie z Legią 0:1. W porównaniu z tym meczem trener Bartoszek w "11" dokonał trzech zmian. Do obrony wszedł Michalski, do ataku Kolar, a w pomocy zagra Vallo
ławka rezerwowych Wisły: 96 Węglarz, 3 Obradović, 7 Cielemęcki, 10 Wolski, 17 Błachewicz, 22 Susnjara, 23 Lesniak, 33 Zbozień, 92 Furman
jak widać w rezerwie dwaj byli piłkarze Lechii, którzy obecnie występują w Wiśle poza grą. Wolski na ławce, Tuszyński poza kadrą meczową
piłkarze n murawie. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Wisła niebieskie stroje
"Lechia Gdańsk" - z trybun
w wyniku losowania kapitanów: Nalepy (LECHIA Gdańsk) i Rzeźniczaka (Wisła Płock) mecz rozpoczną goście
1'
od środka zaczęła grę Wisła
1'
"Hej, BKS" - z trybun
2'
atak Ceesaya (LECHIA Gdańsk), ale poradził sobie Tomasik (Wisła Płock)
2'
Żółtą kartką został ukarany Rzeźniczak (Wisła Płock) po faulu na Durmusie
2'
na nic zdają się protesty kapitana Wisły, szybko "zarobił" kartkę, w dodatku daleko od własnej bramki
4'
Wisła ma kłopoty z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy
5'
pierwsza ofensywna akcja gości przynosi im rzut rożny
6'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Szowcha Kolar (Wisła Płock) próbował uderzyć z woleja, ale nie trafił w piłkę
8'
na razie obie drużyny zmuszone do gry atakiem pozycyjnym
9'
Gradecki (Wisła Płock) sparował na rzut rożny piłkę po strzale z woleja Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), do którego z lewego skrzydła dograł Durmus (LECHIA Gdańsk)
9'
bez zagrożenia dla gości po rzucie rożnym Durmusa (LECHIA Gdańsk)
10'
niemal kopia sytuacji, która dała Lechii gola w Białymstoku. Ceesay (LECHIA Gdańsk) po ziemi z prawego skrzydła wzdłuż bramki, ale tym razem Zwoliński (LECHIA Gdańsk) nie doszedł do strzału. Gradecki (Wisła Płock) odbił piłkę
11'
jeszcze rzut rożny, ale znów dośrodkowanie Durmusa (LECHIA Gdańsk) nie zaskoczyło gości
12'
nieudane dośrodkowanie z lewego skrzydła Conrado (LECHIA Gdańsk). Zwoliński (LECHIA Gdańsk) doszedł do piłki już za linią końcową boiska
12'
"Lechia dzisiaj gra..." - z trybun
13'
rzut wolny dla gości 5 metrów od narożnika pola karnego Lechii
14'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po strzale głową Rasaka (Wisła Płock), do którego dośrodkował z rzutu wolnego Szwoch (Wisła Płock)
14'
Szwoch (Wisła Płock) tym razem z narożnika boiska i będzie jeszcze jeden korner po interwencji Nalepy (LECHIA Gdańsk)
15'
nieudana próba strzału Rzeźniczaka (Wisła Płock) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Szwocha (Wisła Płock)
17'
na razie dość wyrównany mecz w Gdańsku. Posiadanie piłki 55:45 na korzyść Lechii, po 1 celnym strzale z obu stron
18'
goście starają się szukać stałych fragmentów gry, gospodarze akcji oskrzydlających i podań do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk)
20'
wybita piłka po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk), a strzał Nalepy (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego zablokowany
21'
Szwoch (Wisła Płock) dyskutuje z sędzią liniowym, ale to jego faul został odgwizdany
22'
"Hej, Lechia gol" - z trybun
25'
na spalonym Tomasik (Wisła Płock)
27'
niecelnie główkował Kryvocuk (Wisła Płock) po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Tomasika (Wisła Płock). Trener Bartoszek aż złapał się za głowę
28'
w odpowiedzi dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk) w ręce Gradeckiego (Wisła Płock)
29'
od kilkunastu minut akcje głównie na połowie Lechii
30'
szybka kontra Lechii. Conrado (LECHIA Gdańsk) z lewej strony zagrał w pole karne, gdzie Kałuziński (LECHIA Gdańsk) nieznacznie przestrzelił, choć już wielu kibiców tę piłkę widziało w siatce
33'
niewiele brakowało, aby Michalski (Wisła Płock) umieścił piłkę we własnej siatce po zagraniu Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk)
33'
tym razem krótko rozegrany rzut rożny przez Lechię, ale i on nie przyniósł powodzenia
35'
niecelny strzał z woleja Tomasika (Wisła Płock)
36'
zablokowane dośrodkowaniu Ceesay'a (LECHIA Gdańsk). Rzut rożny dla Lechii
37'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) celnie uderzył głową, ale zbyt lekko, aby zaskoczyć Gradeckiego (Wisła Płock)
40'
Żółtą kartką został ukarany Michalski (Wisła Płock) po faulu na Durmusie
41'
7 fauli gości i już 2 kartki
41'
rzut rożny dla Wisły po akcji Tomasika (Wisła Płock)
42'
bez zagrożenia dla Lechii po rzucie rożnym Szwocha (Wisła Płock)
42'
Cessay zablokowany w kontrze. Rzut rożny
43'
zbyt mocne dośrodkowanie Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska. Piłka wyszła poza końcową linię boiska
44'
Żółtą kartką został ukarany Maloca (LECHIA Gdańsk).
44'
Żółtą kartką został ukarany Kuciak (LECHIA Gdańsk), który tego dnia siedzi na ławce rezerwowych. Najwyraźniej protestował zbyt mocno po kartce Malocy
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - WISŁA PŁOCK 0:0
45'
Wyrównany mecz w Gdańsku. W posiadaniu piłki nawet Wisła osiągnęła nieznaczną przewagę (2:1). W niezbyt licznych sytuacjach podbramkowych groźniejsza była Lechia. Blisko gola byli: Zwoliński (LECHIA Gdańsk) i Kałuziński (LECHIA Gdańsk), a ponadto Łukasz o mały włos nie wymusił samobójczego trafienia na Michalskim (Wisła Płock). Natomiast Alomerovicia (LECHIA Gdańsk) sprawdził tylko Rasak (Wisła Płock).
Lechia wyraźnie nastawiona na akcje skrzydłami i dogrania w pole karne. Wisła nie doi się grać w ataku pozycyjnym, a także szuka stałych fragmentów gry.
45'
Oficjalna frekwencja 7 772 kibiców
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
rzut rożny dla gości
46'
kapitalnie broni Alomerović (LECHIA Gdańsk) po strzale głową Kryvocuka (Wisła Płock) i dośrodkowaniu Szwocha (Wisła Płock) z narożnika boiska
47'
drugie dośrodkowanie Szwocha (Wisła Płock) z narożnika boiska już nie zagroziło Lechii
47'
"Lechijko wygraj mecz" - z trybun
50'
Żółtą kartką został ukarany Lagator (Wisła Płock).
53'
rzut rożny dla Lechii
53'
wybita piłka po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska, a strzał Makowskiego (LECHIA Gdańsk) zablokowany
54'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk).
54'
piłka w bramce Lechii, goście cieszą się z gola. Alomerović odbił piłkę po strzale głową Michalskiego, do którego z rzutu wolnego dośrodkował Szwoch. Bramkarz Lechii przy dobitce Kolara był już bezradny
54'
sędzia czeka jeszcze na decyzje VAR
56'
gol nie został uznany, sędzia uznał, że Michalski był na spalonym!
56'
Lechia przygotowuje podwójną zmianę
57'
Ceesay (LECHIA Gdańsk) nie trafił do siatki w idealnej sytuacji, piłkę wybił Michalski, jeszcze gdańszczanie pokazują, że wcześniej faulowany przez bramkarza był Durmus (LECHIA Gdańsk)
57'
sędzia znów konsultuje się z VAR
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Gajos.
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Musolitin, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
58'
gra wznowiona, nie ma rzutu karnego dla Lechii
59'
Gradecki (Wisła Płock) wybił piłkę po dośrodkowaniu
63'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Bramka ostatecznie uznana jako samobójcza Kocyły, choć spiker jej autorem ogłosił Ceesaya. Kubicki z rzutu wolnego z około 30 metrów od bramki zagrał po ziemi w pole karne do Ceesaya. Joseph uderzył na bramkę, a próbujący zablokować strzał wślizgiem Kocyba zmienił lot piłki i wpadła ona w tzw. krótki róg bramki Wisły
64'
kibice Lechii odpalili biało-zielone race dymne
67'
Wisła Płock przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kolar, w jego miejsce wchodzi Wolski.
67'
Wisła Płock przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lagator, w jego miejsce wchodzi Furman.
67'
przerwa w grze, gdyż sędzia uznał, że dym z rac utrudnia widoczność
71'
gra wznowiona
74'
gości w ataku, zdobyli kolejny rzut rożny
75'
wybita piłka przez obrońców Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Szwocha (Wisła Płock)
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ceesay, w jego miejsce wchodzi Diabate.
76'
dla Diabade, napastnika z Mali, to debiut w Lechii
76'
po zmianach ofensywne ustawienie Lechii. Jest teraz dwóch nominalnych napastników, a ofensywny gracz, jakim jest Żukowski (LECHIA Gdańsk), ustawiony na prawej obronie
77'
Diabade zajmuje miejsce na prawym skrzydle, czyli tam gdzie grał Ceesay (LECHIA Gdańsk). W ataku nadal tylko Zwoliński (LECHIA Gdańsk)
78'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę, którą dośrodkował Vallo (Wisła Płock)
78'
fizjoterapeuci Lechii na boisku, pomocy potrzebuje Nalepa
80'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) może kontynuować grę
81'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) powinien zamknąć mecz i poprawić na 2:0, ale w pojedynku sam na sam nie pokonał bramkarza. Tym samym Gajos, który rozprowadził tę akcję, nie ma asysty
82'
zablokowane dośrodkowanie Tomasika (Wisła Płock). Kolejny korner
82'
w rzutach rożnych 8:8
83'
po rzucie rożnym, rzut wolny dla gości. Około 20 metrów do bramki
83'
Żukowski (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po dośrodkowaniu Furmana (Wisła Płock) z rzutu wolnego
84'
zamieszanie w polu bramkowym Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Furmana (Wisła Płock), ale Alomerović (LECHIA Gdańsk) ostatecznie złapał piłkę
86'
fizjoterapeuci Wisły na boisku
86'
dwie kolejne zmiany przygotowywane w Lechii
86'
Wisła Płock przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kryvocuk, w jego miejsce wchodzi Susnjara.
88'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po strzale Vallo (Wisła Płock)
89'
Lechia się broni, trener Stokowiec czeka z ostatnimi zmianami
89'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Paixao.
90'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Biegański.
90'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) miał kłopoty zdrowotne, zobaczymy, kto zagra na środku obrony obok Malocy (LECHIA Gdańsk)
90'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) przesunięty na środek obrony
90'
aż 8 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
Lechia całą drużyną na własnej połowie
90+2
od bramki zacznie Alomerović (LECHIA Gdańsk) po nieudanym ataku gości
90+3
Diabate (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę i chciał wyprowadzić kontrę 4 na 2, ale sędzia uznał, że piłkarz Lechii faulował
90+4
i znów od bramki Alomerović (LECHIA Gdańsk), któremu oczywiście nie spieszy się z wybiciem piłki
90+4
Lechia przenosi grę na połowę gości
90+5
Kubicki (LECHIA Gdańsk), niczym hokeista, na uwolnienie. Niemal ze środka boiska wykopnął piłkę poza bramkę gości
90+6
Paixao (LECHIA Gdańsk) bliski zabrania piłki Vallo (Wisła Płock), ale ostatecznie rywal się uratował
90+6
Alomerović (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po dośrodkowaniu Wolskiego (Wisła Płock)
90+7
padają na murawę Makowski (LECHIA Gdańsk) i Kocyła (Wisła Płock). Sędzia nakazuje grać dalej
90+7
Diabate (LECHIA Gdańsk) zdobył wrzut z autu na wysokości pola karnego Wisły
90+8
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - WISŁA PŁOCK 1:0
Lechia Gdańsk wygrała po bardzo zaciętym boju. Zwycięskiego gola zdobyła po sprytnie rozegranym rzucie wolnym przez Kubickiego (LECHIA Gdańsk) i szczęśliwym strzale Ceesaya (LECHIA Gdańsk), po którym samobójczego gola zapisano Kocyle. Zwoliński (LECHIA Gdańsk) mógł poprawić na 2:0, ale przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem.
Wcześniej to goście cieszyli się ze zdobycia prowadzenia, ale po analizie VAR bramka Kolara (Wisła Płock) nie została uznana.
Był to mecz walki, w którym jednak czystych sytuacji strzeleckich było niewiele. Dzięki wygranej Lechia po pięciu latach przerwy znów sezon ligowej u siebie otwiera od wygranej i jest jedną z siedmiu drużyn, które po dwóch kolejkach mają 4 punkty.
wspólna radość kibiców i piłkarzy Lechii, zawodnicy Wisły także dziękują swoim sympatykom