• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Łacha Tałachadze, najsilniejszy ciężarowiec świata wygrał 27. Memoriał Waldemara Malaka

Jacek Główczyński
2 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 17:24 (3 września 2022)
Łasza Tałachadze od 2015 roku jest najsilniejszym ciężarowcem świata. Zdobywa tytuły mistrza olimpijskiego oraz mistrza świata i Europy. Wygrał także 27. Memoriał Waldemara Malaka w Gdańsku. Łasza Tałachadze od 2015 roku jest najsilniejszym ciężarowcem świata. Zdobywa tytuły mistrza olimpijskiego oraz mistrza świata i Europy. Wygrał także 27. Memoriał Waldemara Malaka w Gdańsku.

Łasza Tałachadze nie zawiódł w Gdańsku. Najsilniejszy ciężarowiec świata, który od 7 lat nieprzerwanie zdobywa złote medale na igrzyskach olimpijskich oraz w mistrzostwach świata i Europy w kategorii superciężkiej, wygrał 27. Memoriał Waldemara Malaka. Gruzin uzyskał w dwuboju 440 kilogramów, co oczywiście odbiega od jego niebotycznych rekordów świata, ale najważniejsza impreza roku odbędzie się dopiero na przełomie listopada i grudnia.27. Memoriał Waldemara Malaka - transmisja videoAktualizacja, 3.09.2022, godz. 17:24

Łasza Tałachadze nie zawiódł oczekiwań. Wygrał 27. Memoriał Waldemara Malaka. W hali gdańskiego MKS Atleta Gruzin uzyskał 205 kg w rwaniu, 235 w podrzucie, co w dwuboju dało wynik 440 kg.

Czołówka 27. Memoriału Waldemara Malaka
1. Łasza Tałachadze (waga 172,9 kg) - 440 punktów, 440 kg (205+235)
2. Rewaz Dawitadze (92,4 kg) - 414,1 punktów, 362 kg (167+195)
3. Szota Miszwelidze (66,2 kg) - 413,1 punktów, 303 kg (138+165)
4. Jarosław Samoraj (110,3 kg) - 402,4 punktów, 375 kg (172+203)


Jako że w memoriale startowali zawodnicy z różnych kategorii wagowych uzyskane wyniki były przeliczane na punkt. Wszystkie miejsca na podium obsadzili Gruzini. Najlepszy z Polaków - Jarosław Samoraj uplasował się na 4. pozycji. Ciężarowiec Budowlanych Opole zdobył też Indywidualny Puchar Polski.

W memoriale tradycyjnie uczestniczyła Zofia Malak, matka tragicznie zmarłego Waldemara Malaka.
Zazwyczaj to strongmani mówią o sobie, że są najsilniejszymi ludźmi na świecie. Śmiało z nimi pod tym względem mogą konkurować zawodnicy podnoszący ciężary w najcięższych kategoriach wagowych. Na pewno najsilniejszym ciężarowcem świata nieprzerwanie od 2015 roku jest ten, który zaprezentuje się w Gdańsku w 27. Międzynarodowym Memoriale Waldemara Malaka.

Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy jubileuszowy 25. Memoriał Waldemara MalakaŁasza Tałachadze będzie wśród 17 ciężarowców, którzy uczczą pamięć brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992), który zginał tragicznie kilka miesięcy pod odniesieniu największego sukcesu w karierze, w wieku zaledwie 22 lat. Gdyby nie wypadek samochodowy w Charwatyni pod Wejherowem to być może to wychowanek Lechii Gdańsk zostałby najsilniejszym ciężarowcem świata. W tak młodym wieku, startując w kategorii do 100 kg, doprowadził rekord życiowy do 400 kilogramów w dwuboju.

Obecnie absolutnym gigantem na światowych pomostach jest Gruzin, który 2 października skończy 29 lat. Jego panowanie w kategorii superciężkiej rozpoczęło się w 2015 roku. Od tamtego czasu jest niepokonany! Ciężarowiec mierząc 198 cm, ważący około 170 kilogramów w kolekcji ma dwa tytuły mistrza olimpijskiego oraz po pięć złotych medali z mistrzostw świata i Europy.

Tałachadze to obecnie najbardziej znany i najpopularniejszy ciężarowiec na świecie. Należą też do niego wszystkie rekordy świata w kategorii superciężkiej, które doprowadził do niebotycznych rozmiarów. W dwuboju osiąga blisko pół ton - 492 kilogramów. Na to składają się: rwanie na poziomie 225 kg i podrzut - 267 kg.

- To że gościmy taką gwiazdę światowego formatu to zasługa zarówno tego, że jako MKS Atleta od lat organizujemy międzynarodowe zawody, które są chwalone przez ciężarowców, jak również zaangażowania i nakładów finansowych, które ponosi nasz dyrektor i prezes - Lech Labudda. W tym roku pula naród w memoriale wyniesie 11 tysięcy euro. Każdy ze startujących może liczyć na nagrodę finansową. Ponadto ciężarowcy lubią do nas przyjeżdżać, gdyż finansujemy ich pobyt oraz wielu z nich zna już uroki Trójmiasta. Nie ograniczamy się bowiem do samych zawodów, ale staramy się im pokazać jak najwięcej z tego, co najbardziej atrakcyjne w naszym regionie. Na przykład Gruzinów w przededniu zawodów zabieramy do Sopotu - mówi nam Adam Małopolski, sekretarz klubu MKS Atleta Gdańsk.
Aby porównać osiągnięcia poszczególnych ciężarowców i stworzyć końcową klasyfikację, zastosowane zostaną przeliczniki z tabeli Sinclaira. Wyniki uzyskiwane przez zawodników przeliczane będą na punkty w zależności od uzyskanego wyniku i wagi startującego.

- Jako że jest już niedaleko mistrzostw świata spodziewamy się bardzo dobrych wyników. Na pewno możemy być pewni, że uzyskają je "czyści" zawodnicy. Kontrole antydopingowe są niezapowiadane i mogą pojawić się w każdej chwili, także na naszych zawodach - dodaje sekretarz Małopolski.
Mistrzostwa świata w tym roku odbędą się na przełomie listopada i grudnia w Kolumbii, w Bogocie. Formę przed tymi zawodami w Gdańsku sprawdzi nie tylko Tałachadze, ale również jego utytułowani koledzy z reprezentacji Gruzi. Rawez Dawitadze to brązowy medalista olimpijski, trzykrotny brązowy medalista mistrzostw świata oraz mistrz Europy i dwukrotnie srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy w kategorii 89 kg. Natomiast Szota Miszwelidze to srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, a także złoty i dwukrotnie srebrny medalista mistrzostw Europy w wadze 71 i 67 kg.

Gwiazd nie zabraknie także na widowni. Podczas Memoriału Waldemara Malaka będzie można spotkać m.in. mistrza olimpijskiego w podnoszenia ciężarów, a ostatnio także zawodnika MMA - Szymona Kołeckiego, czy mistrza świata - Roberta Dołęgę.

Memoriał rozpocznie się o godz. 14, a zakończenie rywalizacji przewidywane jest około 17:30. Najlepsi na pomost mają wyjść po raz pierwszy około 15:30.

Nie będą to jedyne atrakcje, które w tych dniach przygotowano w obiekcie Atlety. Od 2 do 4 września rozgrywany będzie Indywidualny Puchar Polski Seniorów, na który wstęp jest wolny.

27. Międzynarodowy Memoriał Waldemara Malaka - lista startowa1. Lasza Tałachadze

2. Revaz Davitadze

3. Shota Mishvelidze

4. Sebastian Cabala

5. Jan Trebichavsky

6. Konstantin Kurouski

7. Jarosław Samoraj

8. Arsen Kasabijev

9. Daniel Goljasz

10. Kacper Urban

11. Marek Komorowski

12. Paweł Szmeja

13. Marcin Izdebski

14. Olaf Pasikowski

15. Igor Osuch

16. Konrad Łazuga

17. Igor Tubaja

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (8) ponad 10 zablokowanych

 • (3)

  czy nadal podnoszenie ciężarów jest walką skuteczny doping kontra komisja antydopingowa?:)

  • 4 10

  • Skuteczniejsza niż w piłce nożnej

   • 6 2

  • tak jest w każdym sporcie uprawianym zawodowo

   • 7 0

  • Nie ma sportu na poziomie zawodowym bez dopingu ;) W takie bajki wiarę mają tylko przedszkolaki.

   • 4 1

 • Ja podnoszę całą tonę. W stuboju.

  • 1 3

 • Ale jak mu zylka w glowie peknie to ani Swiety Boze mu nie pomoze.

  A to czesto sie zdarza tylko ze media o tym nie informuja. No chyba ze dotyczy to kogos bardzo znanego...

  • 1 1

 • Poprawcie imie i nazwisko bo az oczy bola Gosc sie nazywa Lasha Talakhadze!

  • 1 3

 • do tego wyżej

  do tego wyżej

  słyszałeś coś takiego jak transkrypcja angielska?

  to co piszesz to właśnie jego imie i nazwisko w transkrypcji

  a po polsku nazywa się jak napisano w tytule!

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane