Lechia Gdańsk nieobliczalna nawet dla swoich piłkarzy. Kiedy strzela, kiedy traci?

Jacek Główczyński
4 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Dusan Kuciak uchronił Lechię Gdańsk od wysokiej porażki w Warszawie, ale nawet on nie wie, dlaczego biało-zieloni tylko fragmentami potrafią grać naprawdę dobrze. Dusan Kuciak uchronił Lechię Gdańsk od wysokiej porażki w Warszawie, ale nawet on nie wie, dlaczego biało-zieloni tylko fragmentami potrafią grać naprawdę dobrze.

Lechia Gdańsk staje się coraz bardziej nieobliczalna nawet dla swoich piłkarzy. Nie wiadomo, czy akurat biało-zielonym zdarzy się lepsza pierwsza, czy druga połowa. W stolicy biało-zieloni tracili gole zarówno w kwadransie, w którym dotychczas zainkasowali ich najmniej, jak i w tym, w którym tradycyjnie najgorzej bronili w tym sezonie. - Jestem zdziwiony, że nie umiemy tak grać przez większość meczu jak od wyniku 0:2 - mówił Dusan Kuciak po porażce z Legią Warszawa.

Przeczytaj, co trener i piłkarze Lechii Gdańsk mówili o przegranej z Legią w Warszawie

Coraz częściej mecze Lechii Gdańsk można skwitować stwierdzeniem: "dwie różne połowy". Gra biało-zielonych stała się coraz bardziej nieobliczalna nawet dla samych piłkarzy. Oni też nie wiedzą, czy akurat wyjdzie im dobrze pierwsza, czy druga połowa. A co gorsza, nie wiedzą, dlaczego tak jest.

- Uczciwie trzeba przyznać, że 35-40 minut pierwszej połowy było słabe z naszej strony. Nie wiem co się stało, do czasu tej bramki na 0:2. Po drugiej bramce zaczęliśmy grać naprawdę dobrze. Zaczęliśmy pokazywać to, co potrafimy, co trenujemy. Jestem zdziwiony, że nie umiemy tak grać przez większość meczu. Nie umiem powiedzieć, dlaczego nie możemy tak grać od pierwszej minuty. W przerwie ustaliliśmy kilka kwestii w szatni, a i tak nie weszliśmy w drugą połowę tak, jak założyliśmy. Jestem zdenerwowany i zły, bo my potrafimy grać i koniec meczu to potwierdził - tak mówił m.in. Dusan Kuciak po porażce z Legią Warszawa 1:2.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 2:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Lechii Gdańsk

• razem 40 31 +9

Przypomnij sobie, jak Lechia Gdańsk miała zagrać z Legią Warszawa według Tomasza Kaczmarka?

A przecież on do siebie może mieć najmniejsze pretensje. Gdyby nie jego interwencje, Lechia już do przerwy przegrywałaby wysoko i raczej nie wróciłaby do walki o remis do ostatnich minut.

W Warszawie Lechia pierwszego gola straciła po strzale Pawła Wszołka w 29. minucie, a zatem w drugim kwadransie meczu, w którym w tym sezonie w ekstraklasie straciła najmniej bramek. W ogóle pod względem strat także pierwsze pół godziny mecz jest w bieżących rozgrywkach najlepsze. Tym trudniej zrozumieć, skąd aż taka dominacja Legii w tym okresie.

Łukasz Zwoliński: Marzenia nie są zamknięte na kłódkę. Przeczytaj, co mówił napastnik przed meczem Legia Warszawa - Lechia Gdańsk

Natomiast Tomas Pekhart poprawił na 2:0 w 65. minucie. I to akurat nie powinno dziwić. W tym kwadransie biało-zieloni stracili w tym sezonie najwięcej goli ligowych. Okres między 61. a 75. minutą jest też ich najgorszym, jeśli zestawimy gole stracone ze straconymi. W trakcie tego kwadransa o 5 goli więcej stracili niż strzelili.

Honorowego gola dla Lechii w Warszawie strzelił Łukasz Zwoliński w 83. minucie, a także jeszcze i później nie brakowało szans na wyrównanie. To akurat nie dziwi, gdyż ostatni kwadrans meczu jest najlepszy zarówno, jeśli chodzi o liczbę goli strzelonych (aż 11) jak i różnicę zdobytych do straconych (+6).

Co więcej drugim kwadransem pod tym względem, i to w obu zestawieniach - jest ostatnie 15 minut pierwszej połowy. To wszystko by wskazywało na to, że Lechia bierze się do roboty, czym bliżej końca każdej z połów. Jednak bez odpowiedzi, także wśród piłkarzy, pozostaje pytanie, dlaczego tak jest? Czy nie można sobie ułożyć gry i meczu wcześniej?

Kiedy Lechia Gdańsk skorzysta ze Szweda? Henrik Castegren na razie w social mediach

18 Górnik Łęczna 27 5 9 13 24:48 24
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Na koniec sezonu przy równej liczbie punktów dwóch lub więcej drużyn decyduje bilans bezpośrednich meczów. W trakcie rozgrywek ten przepis jest uwzględniany, jeśli drużyny rozegrały ze sobą oba spotkania. Jeśli jeszcze nie rozegrały, decyduje bilans bramek z całych rozgrywek.
Tabela wprowadzona: 2022-04-04