Lechia Gdańsk z 3. lokatą na przerwę. Dominik Piła: Tak osiąga się duże rzeczy

Jacek Główczyński
12 listopada 2023, godz. 16:00
Opinie (38)
aktualizacja: godz. 20:18 (12 listopada 2023)

Dominik Piła uczy się nowej pozycji i liczy na duże rzeczy w Lechii Gdańsk. Dominik Piła uczy się nowej pozycji i liczy na duże rzeczy w Lechii Gdańsk.

- Na pewno mogło to wyglądać lepiej, bo piłka powinna znaleźć się w siatce. Ale też nie była to bardzo łatwa sytuacja. Akcja była dość szybka. Dostałem piłkę w nogi, przyjąłem ją, przełożyłem do prawej, ale zabrakło myślę, że spokojnej głowy. Było nieczyste uderzenie, piłka poszybowała nad poprzeczką i straciliśmy 2 punkty - tak Dominik Piła relacjonował swoje zachowanie w 95. minucie meczu Lechia Gdańsk - Wisła Kraków, kiedy mógł sprawić, że to spotkanie nie zakończyłoby się wynikiem 0:0. Biało-zieloni na dwutygodniową przerwę w Fortuna 1. Lidze udali się z 3. lokatą.

Czy Lechia Gdańsk wykorzystała szansę, aby na stałe zyskać liczną widownię? Zagłosuj Czy Lechia Gdańsk wykorzystała szansę, aby na stałe zyskać liczną widownię? Zagłosuj

Jacek Główczyński: Radość czy smutek? Jakie nastroje dominują w szatni po remisie z Wisłą Kraków?

Dominik Piła: Na pewno nie było smutku. Myślę, że trochę rozczarowania, bo powinniśmy ten mecz wygrać. Była taka złość, bo ambicje mamy na pewno większe niż remis w takim mecz. Chcieliśmy kontynuować tę serię zwycięstw. Udało się kontynuować tylko tę drugą, bez porażki. Z tego też jesteśmy zadowoleni, ale dalej jesteśmy głodni kolejnych punktów. Myślę, że na następny, bardzo dla nas ważny mecz będzie dobre nastawienie.

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Passa ośmiu meczów ligowych bez porażki to także duża wartość?

Tak. To na pewno buduje zespół i "mental", bo nie przegrywamy meczów. Wiadomo, że po porażce te morale trochę opadają. Ponadto właśnie takimi passami na koniec osiąga się duże rzeczy. Na końcu sezonu każdy punkt może się liczyć. Dlatego jeden remis po trzech zwycięstwach nie jest złym wynikiem, choć oczywiście z Wisłą też chcieliśmy wygrać.

Na pomeczowej konferencji prasowej Szymon Grabowski wymienił kilka sytuacji, które nie kończyły się przynajmniej celnym strzałem, a powinny. Dlaczego tak było, że na pierwsze celne uderzenie Lechii, zresztą za pana sprawą czekaliśmy aż do 55 minuty?

Szczerze mówiąc nie pamiętam tej sytuacji. Myślę, że mieliśmy dogodne sytuacje w pierwszej połowie, Maks miał piłkę na głowie, bardzo blisko bramki, też mógł ją tam umieścić. Mi chwilę potem piłka lekko zeszła i poleciała obok bramki. Po prostu zabrakło wykończenia. Jakbyśmy strzelili w pierwszej połowie, myślę, że druga połowa wyglądałaby inaczej. Mecz wówczas mógł być bardziej "pod nas" i wygraliśmy ten mecz.

Czy nie było jednak tak, że z tyłu głowy mieliście myśl, że ta Wisła jest taka groźna w ofensywie, że skupiliście się najbardziej na tym, aby bramki nie stracić?

Na pewno było troszkę szacunku do Wisły, bo wiemy jakich mają zawodników, jak dobrych jakościowo. Dlatego musieliśmy być na to gotowi, ale nie było bojaźliwości. Bardziej byliśmy przygotowani na to i staraliśmy się mimo wszystko bardziej skupiać na sobie niż na przeciwniku.

Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 0:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 0:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

A było myślenie, aby nie dostać żółtej kartki w kontekście derbów Trójmiasta? Pan także był w gronie piłkarzy zagrożonych pauzą w następnej kolejce

Tak, mam trzy żółte kartki. Nie mogę powiedzieć, że nie było. Gdzieś z tyłu głowy miałem, bo bardzo chce wystąpić w derbach. Ale na boisku, wiadomo jak to w ferworze walki. Na przykład Tomasz NeugebaueraIwana Żelizko dostali kartki i się wykartkowali na następną kolejkę. Ja nie chciałem tego, ale jakby była taka sytuacja, że dla dobra drużyny trzeba byłoby przerwać akcję faulem, to na pewno bym to zrobił.

Ugrzązł pan na dłużej na prawej obronie. Jak to się panu podoba?

W Głogowie grałem też na lewej obronie. Myślę, że każdą pozycję na boku boiska mogę obsadzić, i prawa, i lewa strona, góra, dół. Nie jest mi to obca pozycja. Wiadomo, że lepiej się czuję jak mam piłkę i idę z nią do przodu. Wiem, że muszę jeszcze popracować w defensywie, aby stać się takim nominalnym prawym obrońcą. Nie wykluczam tego, że mogę tam grać dłużej. Nie przeszkadza mi to w żadnym wypadku, że muszę tam występować.

Przeczytaj, co Szymon Grabowski zapowiadał przed meczem Lechia Gdańsk - Wisła Kraków Przeczytaj, co Szymon Grabowski zapowiadał przed meczem Lechia Gdańsk - Wisła Kraków

Wiem, że na dwutygodniową przerwę w rozgrywkach to trener określi nad czym będziecie pracować, ale czy pan ma osobiste plany> Co chciałby pan poprawić, nad czym popracować?

Myślę, że w grze do przodu z prawej obrony jest dobrze z mojej strony. Natomiast muszę popracować nad defensywą. Tutaj nie mam jeszcze tych automatyzmów, które ma nominalny prawy obrońca. Jeśli takim miałbym się stać, na pewno muszę nad tym popracować.

Po ligowej przerwie Lechię czekają od razy derby Trójmiasta. Pan ma dobre wspomnienia z Gdyni po barażach o ekstraklasę z sezonu 2021/22, gdy strzelił pan gola dla Chrobrego Głogów

Tak i chciałbym utrzymać te dobre nastroje po tych derbach. Nie ukrywam, że bardzo ważny mecz dla mnie, i dla zespołu też. Wiem, że Lechia od kilkunastu lat nie przegrała w takim meczu. Dlatego musimy być drużyną, która będzie kontynuowała tę passę, a nie tą, która ją przerwie.

Lechia Gdańsk w tym sezonie miała już siedmiu kapitanów. Lechia Gdańsk w tym sezonie miała już siedmiu kapitanów. "Zwariowana sytuacja"