• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia Gdańsk znów ma zaległości, ale cel - Europa. "Musi zainterweniować właściciel"

Jacek Główczyński
19 marca 2024, godz. 10:00 
Opinie (106)

Lechia Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Lechia Gdańsk Lechia Gdańsk. Kapitalny gol, kręcenie w głowie i nowy kontrakt
Lechia Gdańsk ma ponad miesięczny poślizg w wypłatach dla piłkarzy, ale z wieloma z nich chce awansować nie tylko do ekstraklasy, ale również do europejskich rozgrywek. Lechia Gdańsk ma ponad miesięczny poślizg w wypłatach dla piłkarzy, ale z wieloma z nich chce awansować nie tylko do ekstraklasy, ale również do europejskich rozgrywek.

- Lechia Gdańsk ma pewne zaległości finansowe względem zawodników - trochę powyżej miesiąca. Na szczęście jest to grupa zawodników, którzy nie przyszli z podstawowym celem zarabiania pieniędzy. Ich cel to: rozwój sportowy, awans, pokazanie się na boiskach i gra. Natomiast jest to problem dla klubu, z którym - mam nadzieję - w ciągu kilkunastu dni sobie poradzimy, tutaj musi właściciel zainterweniować - przyznał Jakub Chodorowski, członek zarządu gdańskiego klubu. Przypomnijmy, że do końca marca trzeba złożyć wniosek licencyjny, w którym należy m.in. wykazać brak zaległości lub porozumienie o ich uregulowaniu w późniejszym terminie.

Lechia Gdańsk ma zaległości finansowe wobec piłkarzyJakub Chodorowski, członek zarządu Lechii Gdańsk oraz dyrektor ds. sportu był gościem programu "Weszłopolscy 12". Rozmawiano przede wszystkim o celach sportowych, ale też nie udało się uciec od kwestii finansowych.

Zobacz cały występ Jakuba Chodorowskiego w programie "Weszłopolscy 12"- Lechia ma pewne zaległości finansowe względem zawodników - trochę powyżej miesiąca. Na szczęście jest to grupa zawodników, którzy nie przyszli do Lechii z podstawowym celem zarabiania pieniędzy. Ich cel to: rozwój sportowy, awans, pokazanie się na boiskach i gra. Problemu z tego dla nich nie ma. Natomiast jest to problem dla klubu, z którym - mam nadzieję - w ciągu kilkunastu dni sobie poradzimy. Sponsorów w kilkanaście dni siłą rzeczy nie znajdziemy, więc tutaj musi właściciel zainterweniować - zdradził Jakub Chodorowski, który dodał również, że Paolo Urfer przeznaczył już dla klubu "znaczne kwoty".


Budżet Lechii Gdańsk w "6" 1. Ligi. Ile zarabia Luis Fernandez?- Zdecydowaliśmy się na dość wąską kadrę. Postawiliśmy na jakość zawodników, a nie ich ilość. Z tego względu, że kadra nie jest liczna, nasz budżet nie jest w czołówce 1. ligi, znajduje się w pierwszej "6", ale nie w pierwszej "3" - ocenił Chodorowski.
Dlaczego Lechia Gdańsk wygrywa? Tomasz Neugebauer: Jesteśmy jak zaciśnięta pięść Dlaczego Lechia Gdańsk wygrywa? Tomasz Neugebauer: Jesteśmy jak zaciśnięta pięść

Natomiast gdy został poproszony o odniesienie się do konkretnych kwot, czyli wydatków miesięcznych na wypłaty dla piłkarzy Wisły Kraków na poziomie 900 tys. złotych oraz wynagrodzenia Luisa Fernandeza w Lechii w kwocie 160 tys. zł, stwierdził m.in.:

- Wydatki na zarobki naszych piłkarzy są mniejsze. Jeśli chodzi o pensję Fernandeza, to jest grubo przesadzona. Na pewno są w 1. Lidze piłkarze, którzy zarabiają więcej od niego. Sam ruch to był pomysł Paulo Urfera. Myślę, że trafiony. Nadał wiarygodność temu projektowi na wczesnym etapie. Łatwiej było rozmawiać z innymi zawodnikami, bo widzieli, że coś się w tej Lechii zaczyna dziać, że te plany są poważne, a nie tylko malowane. Jak rozmawiałem z Fernandezem, to on nie kieruje się tylko finansami, ma ambicje sportowe.


Podstawowy cel - awans, ale jest i wariant B. Co ze sponsorami?- Musi być, bo tego awansu jeszcze nie ma. Z punktu widzenia sportowego wydaje mi się, że mamy wszystko, co potrzeba, aby ten awans zrobić. Natomiast to jest tylko sport. Dlatego pod względem organizacyjnym klub musi być przygotowany na oba warianty. Mówimy tu o kwestiach finansowych. Kolejny rok w I lidze bez sponsorów byłby niezwykle trudny. Już teraz jakieś pierwsze trudności się pojawiają, więc musimy pracować nad komercjalizacją - mówił Chodorowski odnośnie do planu B na brak awansu.
Lechia Gdańsk napędzana dzięki kibicom. Łukasz Zjawiński: Będziemy niepokonani. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Lechia Gdańsk napędzana dzięki kibicom. Łukasz Zjawiński: Będziemy niepokonani. Przeczytaj wywiad z napastnikiem

- W tym momencie jest trzech strategicznych sponsorów. Nie chodzi o to, aby tych sponsorów mieć bardzo dużo, ale aby się budżet zgadzał. Byliśmy w trudnym momencie, jeśli chodzi o lato i przekonanie do siebie sponsorów, że warto w tę drużynę zainwestować. My mogliśmy mieć obietnice, nadzieje, przedstawiać jakąś wizję, ale uwierzyć w ten projekt nie każdy był w stanie na tamtym etapie. Myślę, że teraz będzie trochę łatwiej - dodał.


Piłkarze Lechii Gdańsk już przygotowani na ekstraklasę. Pomógł trochę przypadekLechia Gdańsk zimą poprzestała jedynie na pozyskaniu tylko dwóch zawodników.

- Mamy bardzo fajną grupę chłopaków. Nie będziemy mówić, że to było założone. Jest to poniekąd dzieło przypadku, bo nie mieliśmy tyle czasu, żeby z każdym się dłużej spotkać, porozmawiać, zweryfikować cały background zawodników. Natomiast szczęśliwie mamy bardzo zgraną, fajną ekipę, młodą, ambitną. To było kluczowe dla tego projektu. Przez to, że letnie okno zafunkcjonowało, to zimowe nie było tak palące. Nie musieliśmy łatać jakichś dziur czy na szybko czegoś szukać. Również z trenera jesteśmy zadowoleni - wyjaśnił Chodorowski.
Lechia Gdańsk zbudowała twierdzę. Marzenie trenera: Zapełnić stadion w tym sezonie. Zagłosuj, jakie na to są szanse Lechia Gdańsk zbudowała twierdzę. Marzenie trenera: Zapełnić stadion w tym sezonie. Zagłosuj, jakie na to są szanse

Po awansie również nie musi być zbyt dużo transferów.

- Kadra od początku była budowana z takim założeniem, że ci zawodnicy mają zgrywać się ze sobą i tworzyć trzon zespołu, który będzie szedł z tą drużyną dalej. Na pewno rewolucja nie nastąpi. Mam przekonanie, że praktycznie każdy z tych zawodników poradzi sobie na poziomie ekstraklasy. Jeśli będą zmiany, to myślę, że kosmetyczne. Jeśli by ich nie było, również jestem przekonany, że ten zespół w rozgrywkach ekstraklasy sobie poradzi - zapewnił członek zarządu Lechii.


Lechia Gdańsk nie chce na razie sprzedawać, bo zamierza zaistnieć w EuropiePodstawowym celem Lechii jest nie tyle powrót do ekstraklasy, co ponowna gra na międzynarodowej arenie.

- Europa padła na pierwszej mojej rozmowie z Paolo Urferem i był to jeden z argumentów, który mnie przekonał do pracy w Gdańsku. Wierzymy, że w ciągu 5 lat jest to możliwe, to jest cel klubu - zdradził Chodorowski.
Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:0. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia i wideo oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:0. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia i wideo oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Dlatego na razie sprzedaży wiodących piłkarzy nie będzie, choć w dalszej perspektywie jest planowana.

- Prędzej czy później na pewno. Natomiast absolutnie teraz nie nastawiamy się na sprzedaż zawodników. Chcemy, żeby ta grupa zawodników, od początku był taki pomysł na klub, pokazała się w ekstraklasie, a potem, przynajmniej część tych zawodników, pójdzie z nami dalej. Plany właściciela są ambitne, żeby pokazać ich również w Europie. U każdego wypożyczonego piłkarza mamy opcję, która latem była traktowana jako realna do wykupu. Natomiast nie są to małe pieniądze, więc damy sobie czas na podjęcie decyzji - dodał dyrektor klubu, precyzując jednocześnie, że na przykład w przypadku Dawida Bugaja jest na to czas do końca maja.


Rywalizacja z Arką Gdynia "nakręca". Frekwencja na meczach Lechii Gdańsk będzie wyższaNie zabrakło odniesień do Arki Gdynia, której Lechia Gdańsk przez dwie kolejki odebrała fotel lidera, a obecnie nad lokalnym rywalem na 2 punkty przewagi i mecz z nim w przedostatniej kolejce u siebie.

- Ta rywalizacja na pewno przede wszystkim nakręca kibiców i dobrze, bo nam zależy, aby jak najwięcej kibiców chodziło na nasze mecze - stwierdził Chodorowski.
Maksym Chłań Ligowcem Lutego 2024. Zadaj pytanie piłkarzowi Lechii Gdańsk i weź udział w specjalnym wywiadzie Maksym Chłań Ligowcem Lutego 2024. Zadaj pytanie piłkarzowi Lechii Gdańsk i weź udział w specjalnym wywiadzie

Ponadto zapewnił, że już 2 kwietnia na spotkaniu z Odrą Opole klub zaplanuje dostępność widowni w większym stopniu niż tylko 8 tys., jak to było ostatnio.

- Na tak dużym obiekcie trudno jest oszacować, jakiej liczby kibiców możemy się spodziewać. To trzeba co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem zaplanować. Na pewno, wyciągając wnioski, na kolejny mecz ten limit będzie wyższy, ale to też dalej nie będzie 40 tys. Chciałbym, abyśmy grali przy pełnych trybunach, żeby rywale wychodzili przytłoczeni tym, co się tam dzieje - zapewnił.


Dusan Kuciak dostanie pożegnalny mecz w wymarzonym scenariuszuNie zabrakło również opisywanej wcześniej przez nas sprawy relacji na linii Lechia - Dusan Kuciak.

- Dusan jest legendą Lechii, ale już nie przyszłością. Kontrakt jest respektowany, ale pomysł na drużynę jest inny. Chcemy stawiać na: Antoniego MikułkoBogdana Sarnawskiego. W ocenie mojej i właściciela wejście nowych zawodników byłoby trudniejsze. Kuciak ma ambicje, nie reaguje dobrze, ale z czasem pogodził się z tą sytuacją. Nie psuje klimatu w szatni. Trenuje codziennie indywidualnie - ocenił dyrektor Lechii.
Dusan Kuciak po takim meczu mógł odejść. Lechia Gdańsk nie zgodziła się Dusan Kuciak po takim meczu mógł odejść. Lechia Gdańsk nie zgodziła się

Natomiast możliwy jest pożegnalny mecz Słowaka w biało-zielonych barwach.

- Gdyby miał realną ofertę z innego klubu, na pewno byśmy się dogadali. Natomiast taka się nie pojawiła. Latem będzie szukał klubu. Bardzo chciałbym, abyśmy byli w tak komfortowej sytuacji, już pewni awansu, aby Dusan mógł się pożegnać z kibicami w ostatnim meczu u siebie. Dla mnie to wymarzony scenariusz - podsumował Jakub Chodorowski.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Odra Opole

Jak typowano

87% 374 typowania LECHIA Gdańsk
4% 18 typowań REMIS
9% 37 typowań Odra Opole

Twoje daneTabela po 24 kolejkach

Piłka nożna - Betclic I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 24 14 5 5 41:19 47
2 Arka Gdynia 24 13 6 5 40:24 45
3 GKS Tychy 24 13 2 9 31:27 41
4 Wisła Kraków 24 11 8 5 45:26 41
5 Motor Lublin 24 12 4 8 32:29 40
6 GKS Katowice 24 11 6 7 41:25 39
7 Wisła Płock 24 10 8 6 36:33 38
8 Miedź Legnica 24 9 9 6 35:27 36
9 Odra Opole 24 10 6 8 28:25 36
10 Górnik Łęczna 24 8 12 4 24:22 36
11 Znicz Pruszków 24 9 3 12 20:28 30
12 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 24 7 8 9 37:36 29
13 Chrobry Głogów 24 8 5 11 25:37 29
14 Stal Rzeszów 24 7 5 12 32:42 26
15 Resovia 24 7 4 13 26:43 25
16 Polonia Warszawa 24 5 7 12 29:37 22
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 24 3 9 12 18:38 18
18 Zagłębie Sosnowiec 24 2 7 15 15:37 13
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.
Tabela wprowadzona: 2024-03-17

Wyniki 24 kolejki

 • ARKA Gdynia - Odra Opole 2:2 (1:1)
 • LECHIA GDAŃSK - Zagłębie Sosnowiec 4:0 (1:0)
 • Polonia Warszawa - Wisła Płock 2:2 (1:1)
 • Wisła Kraków - Miedź Legnica 2:0 (0:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Resovia 1:4 (1:0)
 • GKS Tychy - Chrobry Głogów 1:2 (0:1)
 • Stal Rzeszów - Motor Lublin 2:1 (0:0)
 • Górnik Łęczna - Znicz Pruszków 1:1 (1:0)
 • GKS Katowice - Podbeskidzie Bielsko-Biała 5:0 (3:0)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (106)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

89% LECHIA Gdańsk
8% REMIS
3% Motor Lublin

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Karol Zubel 1 4 100%
2 Jacek Łysakowski 1 4 100%
3 Jerzy Piaścik 1 4 100%
4 Tomasz Bobkowski 1 4 100%
5 Andrzej Maciejewski 1 4 100%

Ostatnie wyniki Lechii

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
41% Śląsk Wrocław
26% REMIS
33% Lechia Gdańsk
26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane