Bałtyk Gdynia zagrał m.in. przeciwko 8 piłkarzom z ekstraklasy. Sparing na T29

Damian Konwent
12 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
Bałtyk Gdynia rozpoczął mecz od prowadzenia, ale to Lechia II Gdańsk ostatecznie wygrała w sparingu trójmiejskich zespołów. Bałtyk Gdynia rozpoczął mecz od prowadzenia, ale to Lechia II Gdańsk ostatecznie wygrała w sparingu trójmiejskich zespołów.

III-ligowy Bałtyk Gdynia przegrał w sparingu na stadionie przy ul. Traugutta 29 z Lechia II Gdańsk 1:2 (0:1). Honorowego gola dla biało-niebieskich strzelił Igor Jankowski. Wynik byłby wyższy, gdyby nie dobra forma w bramce Michała Bartkowiaka. Obraz gry nie mógł dziwić, gdyż w szeregach IV-ligowca zagrało aż ośmiu piłkarzy ekstraklasowej drużyny plus odsunięty od niej Omran Haydary. W środę 16 lutego o godzinie 16 biało-niebiescy zmierzą się na Narodowym Stadionie Rugby z II-ligową Radunią Stężyca. Dla kibiców wstęp wolny.

Kałuziński 47, Brzęk 90 - Jankowski 8

LECHIA II: Buchalik - Brzęk, Neugebauer (60 Kaczorowski), Tobers (46 Brylowski), Zagraba (46 Tuleja) - Kryeziu (60 Niewiadomski), Makowski (60 Sumiński) - zawodnik testowany (46 Borkowski), Kałuziński (60 Cieślicki), Diabate (60 Haydary) - Sezonienko (50 Majer)

BAŁTYK: Bartkowiak - Lengiewicz (76 Kaźmierczak), Długołęcki, Garbacik, Bohm (76 Kapuściński) - Sikorski, Skrzecz (87 Brodnicki), Gołuński (46 testowany), Gułajski (76 Kośnik) - Marczak (87 Ossowski), Jankowski (46 Nowicki)

Sprawdź, do jakiego błędu przyznał się trener Lechii Gdańsk

Spotkanie trójmiejskich zespołów pierwotnie miało zostać rozegrane na boisku bocznym przy ul. Traugutta. Po piątkowych opadach śniegu i minusowej temperaturze w nocy zostało jednak zmrożone, dlatego w dniu sparingu zadecydowano o przeniesieniu gry na płytę główną.

III-ligowy Bałtyk Gdynia rywalizował z teoretycznie niżej notowanym zespołem, który na co dzień występuje w IV lidze. Jednak zapewne był to najsilniejszy rywal, z którym biało-niebieskim przyszło się zmierzyć podczas zimowych przygotowań. Lechia II do gry wystawiła aż ośmiu piłkarzy z ekstraklasowej drużyny.

Zagrali ci, którzy w piątkowym, wyjazdowym meczu z Cracovią (0:2) siedzieli na ławce (Michał Buchalik, Kristers Tobers, Jakub Kałuziński) oraz ci, którzy w meczowej "20" się nie zmieścili (Tomasz Neugebauer, Egzon Kryeziu, Tomasz Makowski, Bassekou Diabaté), a także Kacper Sezonionko, który w Krakowie wszedł do gry w 84. minucie.

Do na boisku było dwóch juniorów, którzy uczestniczyli z pierwszą drużyną podczas zgrupowania w Turcji: Bartosz BrylowskiMaciej Zagraba oraz Omran Haydary, który w tym roku stracił miejsce w pierwszej drużynie, ale nie znalazł sobie nowego pracodawcy. Jego kontrakt w Gdańsku jest ważny do 30 czerwca 2023 roku.

Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

• 12 lutego, Gdańsk: Bałtyk Gdynia (III liga) 2:1
  • 19 lutego, Bydgoszcz, godz. 11: Zawisza Bydgoszcz (III liga)
  • 26 lutego, Sopot, godz. 11: Concordia Elbląg (IV liga)

Trener Robert Reiwer również postawił na bardzo silną "11". Po raz pierwszy podczas zimowego okresu przygotowawczego zdecydował się wystawić dwóch napastników. Na "szpicy" zagrał Igor Jankowski, czyli najlepszy snajper ostatnich meczów kontrolnych (8 goli), a za jego plecami wystąpił Michał Marczak, który z kolei był najlepszym strzelcem jesieni w zespole (9 goli).

Gdy tego pierwszego w przerwie zmienił Bartosz Nowicki, gdynianie zmienili ustawienie z 4-4-1-1 na 4-3-3. Wówczas to Oskar Sikorski mógł przesunąć się wyżej, gdyż przez pierwsze 45 minut grał jako defensywny pomocnik.

Jak na tle Bałtyku Gdynia wypadła Gedania?

Ponadto szkoleniowiec biało-niebieskich po raz kolejny postanowił sprawdzić na prawej obronie Fabiana Lengiewicza. Nominalny środkowy obrońca grał na tej pozycji już w poprzednim starciu kontrolnym z IV-ligową Gedanią (1:1). Z kolei na lewej stronie defensywy znów zaczął Oskar Bohm, czyli środkowy pomocnik. Wszystko wskazuje, że to właśnie w takiej formacji obronnej będziemy oglądali Bałtyk w wiosennych meczach.

Natomiast żaden ze wspomnianej dwójki nie dokończył jednak spotkania, gdyż w 76. minucie zostali zastąpieni odpowiednio przez: Macieja KaźmierczakaJakuba Kapuścińskiego. Przypomnijmy, że ten drugi mógł zaprezentować się na tle macierzystego klubu, gdyż to właśnie z Lechii jest wypożyczony do Bałtyku.

Bałtyk Gdynia. Sparingi zima 2021/22:

bilans: 3 zwycięstwa, 1 remis, 1 porażka, bramki: 15:5

W całym spotkaniu to biało-zieloni byli stroną dominującą. I choć to Jankowski otworzył wynik spotkania już w 7. minucie, to jednak gospodarze zdecydowanie częściej oblegali pole karne rywali. Przy "życiu" swój zespół utrzymywał dobrze dysponowany Michał Bartkowiak. Jednak bramkarz skapitulował najpierw w 47. minucie po strzale Jakuba Kałuzińskiego, a następnie po uderzeniu Bartosza Brzęka w ostatniej akcji meczu.

- Bardzo wartościowy sprawdzian dla naszego zespołu. Drużyna dobrze pokazała się na tle piłkarzy grających na co dzień w ekstraklasie. Takie spotkania to na pewno dobry materiał do analizy. Drużynie Lechii życzę powodzenia w kolejnych meczach - podsumował Robert Reiwer, szkoleniowiec Bałtyku.
- Był to dla nas pożyteczny sprawdzian. Cieszę się, że wsparli nas zawodnicy pierwszego zespołu, bo na pewno była to cenna lekcja dla chłopaków z akademii, którzy mogli podpatrzeć ich zachowania. Spotkanie toczyło się pod nasze dyktando, było dużo ataku pozycyjnego, budowania okazji, stałych fragmentów, ale nasza skuteczność bardzo zawodziła. Bramkarz rywali prezentował się świetnie, ale zapewne jego ocena spadła po ostatniej akcji. Cieszę się, bo w drugiej połowie przeprowadziliśmy wiele zmian i okazję gry otrzymali również chłopaki z akademii. Mimo, że występują w IV lidze, to nie zauważyłem spadku jakości i organizacji na tle III-ligowego rywala. Nadal były na dobrym poziomie, dobrze to wyglądało - powiedział nam po ostatnim gwizdku Tomasz Byszko, trener Lechii II.
Biało-niebiescy kolejny mecz kontrolny zagrają już w środę, 16 lutego. Na Narodowy Stadion Rugby, o godz. 16, zawita II-ligowa Radunia Stężyca prowadzona przez byłego trenera Bałtyku - Sebastiana Letniowskiego.

Natomiast rezerwy Lechii zagrają w sobotę, 19 lutego. Udadzą się do Bydgoszczy, gdzie o godz. 11 zmierzą się z miejscowym Zawiszą, czyli ligowym rywalem drużyny Roberta Reiwera. W ekipie znajdą się zapewne ci piłkarze, którzy nie zmieszczą się do ekstraklasowej "20" na mecz z liderem Lechem Poznań (20 lutego, godz. 17:30).