Wiadomości

Lotos PKH Gdańsk. Marek Ziętara: Udany sezon, ale potrzebne są zmiany

Lotos PKH Gdańsk

Trener Marek Ziętara 7. miejsce w Polskiej Hokej Lidze uważa za dobry wyniki Lotosu PKH Gdańsk. Szkoleniowiec przyznał jednak, że w playoff zabrakło mocy w ataku.
Trener Marek Ziętara 7. miejsce w Polskiej Hokej Lidze uważa za dobry wyniki Lotosu PKH Gdańsk. Szkoleniowiec przyznał jednak, że w playoff zabrakło mocy w ataku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- W playoff wyszły nasze niedostatki jeśli chodzi o siłę ataku. Mieliśmy sytuacje strzeleckie, ale w pięciu meczach ćwierćfinału z Unią Oświęcim zdobyliśmy 5 goli. Z takim dorobkiem nie można myśleć o awansie do kolejnej fazy - mówi Marek Ziętara. Trener hokeistów Lotosu PKH Gdańsk ocenia jednak pozytywnie sezon, który skończyli na 7. miejscu - W bardzo podobnym składzie do tego z poprzedniego sezonu, osiągnęliśmy identyczny wynik końcowy przy znacznie silniejszej lidze. Na pewno potrzebne są jednak zmiany, szczególnie w ataku - twierdzi szkoleniowiec.Rafał Sumowski: Lotos PKH Gdańsk zakończył sezon w Polskiej Hokej Lidze na 7. miejscu. Jak ocenia pan ten wynik?

Marek Ziętara:Myślę, że możemy ocenić go pozytywnie. Wprawdzie powtórzyliśmy rezultat z zeszłego sezonu, ale zniesiono limity na obcokrajowców i liga stała się o wiele mocniejsze. Pozostałe drużyny miały od 12 do 17 stranieri w składzie. Na ten stan finansowy jaki mamy - a co za tym idzie również kadrowy - 77 punktów, które zdobyliśmy to dobry rezultat.

Mogło być lepiej?

Każdy trener chce osiągać jak najlepszy rezultat. Kto wie co by było dalej, gdyby nie 5 punktów, które straciliśmy w meczach z Jastrzębiem i Energą na skutek błędów sędziowskich. PZHL przyznał, że doszło do pomyłek, ale punktów nam to nie zwróciło. Pozycja przed playoff mogła być wyższa, ale to już gdybanie. W całości widzę to tak, że w bardzo podobnym składzie do tego z poprzedniego sezonu, osiągnęliśmy identyczny wynik końcowy przy znacznie silniejszej lidze.

Unia Oświęcim - Lotos PKH Gdańsk 3:0. Hokeiści zakończyli sezon na 7. miejscuCzy był pana zdaniem jakiś kluczowy moment na przestrzeni sezonu?

Myślę, że nie było jakiegoś meczu czy okresu, który zaważył na końcowym wyniku. Nie mieliśmy jakichś długich serii zwycięstw i porażek, wiele meczów kończyliśmy i to z dobrym skutkiem, w karnych lub dogrywkach. To był stabilny zespół, bez szczególnych wahań formy.

Długo graliście tym samym składem, pod koniec sezonu pozyskaliście Romana Raca i Michała Pichanrcika. Rozumiem, że już wcześniej sygnalizował pan potrzeby wzmocnień, ale nie było o nie łatwo?

Zdecydowaliśmy się nie robić kadrowej rewolucji przed sezonem i ta decyzja się obroniła, ale w trakcie sezonu otwarcia mówiłem o tym, że potrzebuję środkowego oraz obrońcy. Szkoda, że nie udało się ich pozyskać wcześniej, ale ucieszyło mnie, że klub zorganizował środki na pozyskanie Raca i Pichnarcika choćby w końcowej fazie sezonu. Te transfery okazały się bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, że w playoff wypadli nam Petr PolodnaDamian Szurowski.

Zostaje pan w Gdańsku?

Przed sezonem podpisałem 2-letni kontrakt i zamierzam go wypełnić.

Gdzie był wasz najsłabszy punkt i co trzeba zmienić, aby myśleć o celach wyższych niż ćwierćfinał?

Nie chcę się rozwijać personalnie, bo musimy wszystko przeanalizować. Do końca marca wszystko sobie podsumujemy, przeprowadzimy pełną analizę: postawę sportową zawodników, postawę pozasportową, statystyki - to wszystko da nam pełny obraz. Nie powiem teraz kogo zatrzymamy, kto odejdzie, czas na decyzje jeszcze przyjdzie. Na pewno potrzebne są jednak zmiany, szczególnie w ataku. Myślę, że w playoff wyszły nasze niedostatki jeśli chodzi o siłę ataku. Mieliśmy sytuacje strzeleckie, ale w pięciu meczach ćwierćfinału z Unią Oświęcim zdobyliśmy 5 goli. Z takim dorobkiem nie można myśleć o awansie do kolejnej fazy. Atak musi zostać wzmocniony w pierwszej kolejności.

Marek Ziętara przed sezonem 2019/20: Plan minimum to playoffPlayoff w nowej formule się sprawdziło? Wcześniej mecze rozgrywano naprzemiennie, teraz graliście systemem dwa mecze na wyjeździe, dwa u siebie.

Myślę, że stary system był ciekawszy. Proszę zwrócić uwagę, że w każdej serii po dwóch spotkaniach gospodarze prowadzili 2:0. Nam zabrakło jednej wygranej w Oświęcimiu, chociaż tak jak wspomniałem, o naszym niepowodzeniu decydowała przede wszystkim nieskuteczność w ataku.

Kto pana zdaniem zrobił największy postęp?

Cieszę się, że regularnie w sezonie zasadniczym grał Michał Naróg. 18-latek występujący w takim wymiarze to coś, co rzadko się spotyka w naszej lidze, a on rozegrał ponad 40 meczów. Krystian Mocarski pracował znakomicie i grał więcej niż w poprzednim sezonie, zadebiutował w playoff, poczuł je na swoim grzbiecie. Kolejny krok do przodu wykonał Igor Smal. Cieszę się z tych młodych chłopaków, bo naprawdę fajnie się rozwijają i ciężko pracują.

Zaplanował pan już urlop?

Wyjechałem do Krakowa. Mieszkamy tu z żoną, a nasze dzieci studiują. Chcę spędzić czas z rodziną i podreperować zdrowie. Hokej to kupa emocji i nerwów, więc zamierzam teraz odpocząć.

Komu kibicuje pan w playoff po tym jak odpadliście?

Życzyłem powodzenia Unii po tym jak nas wyeliminowała, rok temu zrobił to GKS Tychy i został mistrzem Polski. Nie mam jednak jakichś swoich sympatii. Kibicuję tylko drużynie, którą prowadzę. Jeśli chodzi o obiektywną ocenę sił, nie będę oryginalny - każdy ma szansę. Ta liga jest bardzo wyrównana i ciężko wskazać faworytów. Spójrzmy jak zacięta jest rywalizacja w serii GKS Katowice - Podhale Nowy Targ czy Comarch Cracovia - JKH GKS Jastrzębie. Jestem bardzo ciekaw końcowych rozstrzygnięć.

Ćwierćfinały
GKS Tychy
1 miejsce po rundzie zasadniczej
4
JKH GKS Jastrzębie
4 miejsce po rundzie zasadniczej
3
Re-Plast Unia Oświęcim
2 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Podhale Nowy Targ
3 miejsce po rundzie zasadniczej
2
Energa Toruń
8 miejsce po rundzie zasadniczej
0
Comarch Cracovia
5 miejsce po rundzie zasadniczej
3
LOTOS PKH GDAŃSK
7 miejsce po rundzie zasadniczej
1
GKS Katowice
6 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Półfinały
GKS Tychy
zwycięzca ćwierćfinału 1
Re-Plast Unia Oświęcim
zwycięzca ćwierćfinału 3
GKS Katowice
zwycięzca ćwierćfinału 4
Finał

Opinie (84)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

29.02 (sob) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 3:0 LOTOS PKH Gdańsk
26.02 (śr) godz.18:30 LOTOS PKH Gdańsk 1:4 Re-Plast Unia Oświęcim LIVE!
25.02 (wt) godz.18:30 LOTOS PKH Gdańsk 2:1 Re-Plast Unia Oświęcim LIVE!
22.02 (sob) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 7:2 LOTOS PKH Gdańsk
21.02 (pt) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 2:0 LOTOS PKH Gdańsk
16.02 (nd) godz.17:00 LOTOS PKH Gdańsk 1:3 Podhale Nowy Targ LIVE!
14.02 (pt) godz.18:00 JKH GKS Jastrzębie 1:2 LOTOS PKH Gdańsk
02.02 (nd) godz.17:00 LOTOS PKH Gdańsk 1:2 Re-Plast Unia Oświęcim LIVE!
31.01 (pt) godz.18:00 GKS Tychy 3:1 LOTOS PKH Gdańsk
28.01 (wt) godz.18:30 LOTOS PKH Gdańsk 4:1 Zagłębie Sosnowiec LIVE!

Tabela końcowa

Polska Hokej Liga
M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 GKS Tychy
2 Re-Plast Unia Oświęcim
3 JKH GKS Jastrzębie
3 GKS Katowice
5 Podhale Nowy Targ
6 Comarch Cracovia
7 LOTOS PKH GDAŃSK
8 Energa Toruń
9 Zagłębie Sosnowiec
10 Kadra PZHL
11 Naprzód Janów
  • Ćwierćfinały:
  • LOTOS PKH GDAŃSK - Re-Plast Unia Oświęcim 1:4
  • GKS Tychy - Energa Toruń 4:0
  • Podhale Nowy Targ - GKS Katowice 2:4
  • JKH GKS Jastrzębie - Comarch Cracovia 4:3
  • Półfinały zostały odwołane. Kolejność na miejscach 1-2 ustalono na podstawie tabeli po sezonie zasadniczym. Mistrzostwo Polski przyznano GKS Tychy, a wicemistrzem kraju została Re-Plast Unia. Natomiast dwóch pozostałych półfinalistów wspólnie sklasyfikowano na 3. miejscu.
  • Kolejność na miejsca 5-8 ustalona została według pozycji zajętych w sezonie zasadniczym przez drużyny, które odpadły w ćwierćfinałach.
  • Kolejność na miejsca 9-11 na podstawie wyników po sezonie zasadniczym.

Playoff

Ćwierćfinały
GKS Tychy
1 miejsce po rundzie zasadniczej
4
JKH GKS Jastrzębie
4 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Re-Plast Unia Oświęcim
2 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Podhale Nowy Targ
3 miejsce po rundzie zasadniczej
2
Energa Toruń
8 miejsce po rundzie zasadniczej
0
Comarch Cracovia
5 miejsce po rundzie zasadniczej
3
LOTOS PKH GDAŃSK
7 miejsce po rundzie zasadniczej
1
GKS Katowice
6 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Półfinały
GKS Tychy
zwycięzca ćwierćfinału 1
Re-Plast Unia Oświęcim
zwycięzca ćwierćfinału 3
JKH GKS Jastrzębie
zwycięzca ćwierćfinału 2
GKS Katowice
zwycięzca ćwierćfinału 4
Finał

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lotosu

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Tomek Marcinkowski 50 85 62%
2. Piotr Ł. 52 84 59.6%
3. Adrian Pobłocki 51 82 60.8%
4. Radosław Dymkowski 52 81 59.6%
5. Marcin Dymkowski 51 81 58.8%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane