• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fudeko GAS Gdańsk ma na czym budować. Na grę w THL potrzeba 6 mln złotych

Mikołaj Pachniewski
28 marca 2024, godz. 13:20 
Opinie (56)

Fudeko GAS Gdańsk

Fudeko GAS Gdańsk na grę w Tauron Hokej Lidze potrzebować będzie nawet 6 mln złotych. To efekt wyliczeń władz klubu, które są zadowolone z premierowego sezonu w seniorskim hokeju. Fudeko GAS Gdańsk na grę w Tauron Hokej Lidze potrzebować będzie nawet 6 mln złotych. To efekt wyliczeń władz klubu, które są zadowolone z premierowego sezonu w seniorskim hokeju.

Fudeko GAS Gdańsk podsumowuje sezon 2023/24. Przedsezonowe cele zostały spełnione i to nawet z nawiązką. Kolejne rozgrywki gdańszczanie także spędzą na zapleczu Tauron Hokej Ligi. By wystartować w ekstralidze, klub potrzebuje nawet 6 mln złotych - To kwota, która pozwoliłaby na to, by coś w tej lidze znaczyć i starać się o wynik sportowy - mówi Krzysztof Lehmann, prezes Fudeko GAS.

Kiedy Fudeko GAS powinno zgłosić się do ekstraligi?

Fudeko GAS Gdańsk spełniło swój celFudeko GAS Gdańsk zamyka sprawy związane z sezonem ze swoim debiutanckim sezonem w Młodzieżowej Hokej Lidze. Gdańszczanie sklasyfikowani zostali na 7. pozycji, co jak na beniaminka jest dużym sukcesem. Ponadto hokeiści z grodu Neptuna spełnili swój cel, jakim był awans do fazy play-off. Nadzieje jednak były tak rozbudzone, że ćwierćfinałowa porażka z SMS PZHL Katowice była lekkim niedosytem.

- Tak, jak mówiliśmy już na początku sezonu, naszym celem był awans do play-off i to się udało. Mały niedosyt sportowy jest, ale trzeba oddać to, że SMS PZHL Katowice był po prostu lepszy od nas. To zawodnicy kadry U20, którzy trenują dwa razy dziennie. My bardzo chcieliśmy i podeszliśmy ambitnie do sprawy, ale sport okazał się brutalny. Jesteśmy jednak pozytywnie nakręceni na kolejny sezon - mówi nam Krzysztof Lehmann, prezes Fudeko GAS Gdańsk.
Hokej. Fudeko GAS Gdańsk zakończył bijatyką, Stoczniowiec Gdańsk bliżej brązu Hokej. Fudeko GAS Gdańsk zakończył bijatyką, Stoczniowiec Gdańsk bliżej brązu

Przypomnijmy, że gdańszczanie ulegli zespołowi z Katowic wynikami 0:3 i 1:4. Rozgrywki całej ligi już się zakończyły. Złote medale wywalczył Naprzód Janów, który w finale pokonał Polonię Bytom.

Fudeko GAS Gdańsk zadowolone jest także z tego, jak wyglądał ten sezon pod względem organizacyjnym. Choć mało kto się tego nie spodziewał, zainteresowanie meczami gdańskiego zespołu, przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Początkowo spotkania organizowane były jako imprezy niemasowe, ale szybko okazało się, że trzeba było zapewnić 600 biletów. Natomiast play-offowe starcie z SMS PZHL Katowice przyciągnęło na trybuny "Olivii" 1500 widzów, a biletów zabrakło dwa dni przed meczem.

- Widać, że w Gdańsku jest głód hokeja. Ten sezon pokazał nam, jaki jest odzew ze strony kibiców. Zwieńczeniem tego był ostatni mecz, gdzie zabrakło nam biletów. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość i jesteśmy naprawdę pozytywnie nastawieni na kolejne rozgrywki - dodaje Lehmann.


Potrzeba 5,5-6 mln zł na grę w ekstralidzeW kolejnym sezonie Fudeko GAS Gdańsk ponownie zagra na zapleczu Tauron Hokej Ligi. Gra w najwyższej klasie rozgrywkowej wymaga bowiem sporego przeskoku finansowego i organizacyjnego. Konieczny byłby wykup dzikiej karty oraz wpłata wpisowego. To odpowiednio koszt 300 tys. oraz 70 tys. zł. Ponadto trzeba przedstawić gwarancje finansowe na co najmniej 1,5 mln zł.

Fudeko GAS Gdańsk dalej od półfinału w MHL. Komplet widzów nie pomógł hokeistom Fudeko GAS Gdańsk dalej od półfinału w MHL. Komplet widzów nie pomógł hokeistom

Przypomnijmy, że w sezonie 2023/24 cały budżet gdańskiego zespołu wyniósł około 500 tys. zł. Potrzeba zatem co najmniej czterokrotnie więcej. To jednak starczyłoby tylko na grę i to w końcu tabeli Tauron Hokej Ligi. Jak słyszymy od przedstawicieli Fudeko GAS, ich wyliczenia wskazują na konieczność posiadania budżetu na poziomie co najmniej 5,5-6 mln zł.

- To taka kwota, która pozwoliłaby na to, by coś w tej lidze znaczyć i starać się o wynik sportowy. Oczywiście można zrobić zespół za 2 mln zł, ale patrząc na przykład Marmy Ciarko STS Sanok, która w trakcie sezonu całkowicie się rozsypała, to zbyt mało na stabilną grę. W Gdańsku jest wiele firm i możliwości, więc nie powinno być to aż tak dużym problemem. Przede wszystkim musielibyśmy znaleźć możnego sponsora tytularnego i rozbudować struktury naszego klubu. Do projektu pod hasłem "ekstraliga" musimy się dobrze przygotować - wyjaśnia.


Pomimo tego, że gra w najwyższej klasie rozgrywkowej wydaje się na razie melodią przyszłości, to władze klubu mają już pewien plan, jak wyglądałby skład w przypadku występów na taflach THL.

- Chcielibyśmy pozyskać dwie "piątki" solidnych obcokrajowców, a pozostałe dwie formacje stanowiliby wychowankowie gdańskiego hokeja - mówi były szkoleniowiec.

Hokeiści na urlopach. Do treningów wrócą w majuObecnie hokeiści przebywają na okresie roztrenowania. Oznacza to, że leczą kontuzje i nie biorą udział w treningach. Taki stan rzeczy potrwa jeszcze co najmniej do maja. Wtedy bowiem podopieczni Josefa Vitka mają wrócić do zajęć.

- Zawodnicy obecnie odpoczywają i ładują akumulatory po sezonie. Powrót do treningów planujemy w połowie maja. Będą to zajęcia na "sucho". Na lód wejdziemy w zależności, kiedy zarządca obiektu udostępni taflę do treningów - kończy prezes klubu.
Międzynarodowe Fudeko GAS Gdańsk. Jakie języki słychać w szatni hokeistów? Międzynarodowe Fudeko GAS Gdańsk. Jakie języki słychać w szatni hokeistów?

Na koniec dodajmy, że w czwartek, 28 kwietnia o godz. 19 w klubokawiarni Index odbędzie się posezonowe spotkanie kibiców z hokeistami i sztabem szkoleniowym Fudeko GAS Gdańsk. Wstęp jest wolny.

Playoff

Ćwierćfinały

Polonia Bytom 2
Cracovia 1
MMKS Podhale Nowy Targ 2
Sokoły Toruń 1
SMS PZHL Katowice 2
FUDEKO GAS GDAŃSK 0
Naprzód Janów 2
Sabers Oświęcim 0

Półfinały

Polonia Bytom 2
MMKS Podhale Nowy Targ 1
SMS PZHL Katowice 0
Naprzód Janów 2

Finał

Polonia Bytom 0
Naprzód Janów 2

Tabela końcowa

Hokej - I liga
Tabela końcowa
1 Naprzód Janów
2 Polonia Bytom
3 SMS PZHL Katowice
4 MMKS Podhale Nowy Targ
5 Sokoły Toruń
6 Sabres Oświęcim
7 Fudeko GAS Gdańsk
8 Cracovia
9 MOSM Tychy
10 UKS Zagłębie Sosnowiec
11 JKH GKS II Jastrzębie
12 Fabrykanci Łódzkie
13 Niedźwiadki MOSiR Sanok
14 SMS Toruń
15 SMS Bytom
W sezonie zasadniczym każda z drużyn rozegra 28 meczów. Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsze 8 drużyn awansuje do fazy play-off. Liga jest zamknięta. Nie ma awansów ani spadków.

Zgodnie z decyzją Zarządu PZHL z dn. 20.10.2023 drużyny UKS Zagłębie Sosnowiec oraz Sokoły Toruń zostały ukarane 6-cioma punktami ujemnymi z uwagi na wystawienie do gry nieuprawnionych zawodników.
Tabela wprowadzona: 2024-05-22

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane