• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

50-lecie pierwszego tytułu Wybrzeża

mik
4 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Energa Wybrzeże Gdańsk

Kapitan złotej drużyny Marian Dziura (na zdjęciu z uniesioną ręką) ma nadzieję, że gdańskiego szczypiorniaka czekają jeszcze podobne sukcesy ten z 1966 roku. Kapitan złotej drużyny Marian Dziura (na zdjęciu z uniesioną ręką) ma nadzieję, że gdańskiego szczypiorniaka czekają jeszcze podobne sukcesy ten z 1966 roku.

W 50. rocznicę zdobycia przez szczypiornistów Wybrzeża Gdańsk pierwszego w historii klubu mistrzostwa Polski w hali AWFiS zobacz na mapie Gdańska odbyła się ceremonia upamiętniająca to wydarzenie. Trzynastu zawodników złotej drużyny otrzymało medale Prezydenta Miasta Gdańska, a pośmiertnie odznaczeni zostali również trener Leon Wallerand, Marian Rozwadowski i Jan Wadych. Do Gdańska z tego powodu przyjechał Bogdan Wenta, a uroczystość uświetniło spotkanie byłych gwiazd klubu z Trójmiasta oraz gwiazd sportu. Swoich sił na parkiecie próbowali m. in. mistrzowie olimpijscy: Adam Korol oraz Leszek Blanik.Wybrzeże Gdańsk to jeden z trzech najbardziej utytułowanych zespołów w polskim szczypiorniaku. Więcej tytułów od drużyny z Trójmiasta, który dziesięciokrotnie cieszył się z mistrzostwa kraju, mają jedynie ekipy z Wrocławia i Kielc. Swój pierwsze złoto gdańszczanie wywalczyli w sezonie 1965/1966, dokładnie w 15. rocznicę założenia klubu.

CZYSTKI W OBECNEJ DRUŻYNIE WYBRZEŻA. PREZES KLUBU CZEKA NA LIGĘ ZAWODOWĄ

Medale w mistrzostwa Polski seniorów piłkarzy ręcznych Wybrzeża Gdańsk
Złoto: 1966, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1991, 1992, 2000, 2001
Srebro: 1956 (na boisku otwartym), 1959, 1960, 1967, 1968, 1981, 1982, 1983, 1989, 1990
Brąz: 1958, 1965, 1969


Zarówno legendarny trener Leon Wallerand, jak i zawodnicy, postanowili godnie uczcić swoje święto. Lata wyrzeczeń, ciężka praca i hektolitry wylanego potu wreszcie przyniosły wymierny rezultat. Od początku rozgrywek Wybrzeże wskoczyło się na czoło tabeli i nie oddało prowadzenia aż do samego końca. W 22 meczach gdańska "siódemka" zwyciężyła 17 razy, zanotowała 2 remisy i poniosła tylko 3 porażki.

- Bardzo dobrze pamiętam ostatni mecz, decydujący o tym, który z zespołów zdobędzie złoto. Mecz rozegrany we Wrocławiu, pomiędzy naszym zespołem, a zespołem Śląska wygraliśmy 19:16 i przypieczętowaliśmy tytuł wygrywając w jaskini lwa - wspomina Ryszard Gauden, bramkarz złotej drużyny.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DOKONANIACH LEONA WALLENRANDA, LEGENDARNEGO TRENERA GDAŃSKIEJ PIŁKI RĘCZNEJ I ŻOŁNIERZA ARMII ANDERSA

Obecny dyrektor SPR Wybrzeże Gdańsk o miejsce między słupkami gdańskiej bramki walczył z Jacek Dziergaczem, natomiast w polu prym wiedli tacy zawodnicy jak Zdzisław Czoska, Wiesław Predehl czy Robert Zawada, który w pamiętnym sezonie aż 166 razy trafił do siatki rywali. Ten wynik dał mu tytuł wicekróla strzelców.

- Piłka ręczna na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Oglądając spotkania czołowych europejskich lig jestem załamany, tym jak ostro grają zawodnicy. Dla mnie koszulka była po to, aby sędziowie mogli rozróżnić, który z zawodników rzucił bramkę, a nie po to, aby rywal za nią szarpał. Dziwi mnie również fakt, że zawodnicy wchodzą tylko do obrony lub tylko do ataku. W naszych czasach trzeba było być uniwersalnym, bo w innym wypadku siedziałeś na ławce - twierdzi Zawada.


Mistrzostwo Polski zdobyte w rok 1966 nie było jedynym sukcesem tej drużyny. Niedługo później Wybrzeże jako pierwszy zespół w historii gdańskiego sportu, wystąpiło w rozgrywkach o klubowy Puchar Europy, a w dwóch kolejnych sezonach szczypiorniści z Trójmiasta cieszyli się ze srebrnych medali ligowych zmagań.

Podczas uroczystości w hali AWFiS medale Prezydenta Miasta Gdańska otrzymało 13 wciąż żyjących zawodników tej drużyny. Pośmiertnie odznaczono: Mariana RozwadowskiegoJana Wadycha, w imieniu których nagrody odebrały żony, a także trenera Leona Walleranda.

- Nie myślałam, że ktoś jeszcze pamięta o sukcesach mojego taty. Kiedyś bardzo zazdrościłam jego podopiecznym, ponieważ to z nimi spędzał więcej czasu niż ze mną i bardzo mi go brakowało. Teraz brakuje mi go jeszcze bardziej, ale jestem dumna, że mogę tu być - mówiła odbierając wyróżnienie córka szkoleniowca - Marzena.
- Dziękujemy za zorganizowanie tak fantastycznej gali. Chcieliśmy półwiecze naszego wyczynu uczcić w kameralnym gronie, ale jest jesteśmy zachwyceni tym co tutaj widzimy. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy dziś o nas usłyszeli po raz pierwszy stwierdzą, że chcą przeżyć coś podobnego i zaczną trenować szczypiorniaka - dodał kapitan złotej drużyny, Marian Dziura.
Mistrzowie Polski 1966:
Zdzisław Czoska, Jacek Dziergacz, Marian Dziura, Marian Gauden, Ryszard Gauden, Andrzej Jagodziński, Jerzy Klockowski, Henryk Krzysztofiak, Wiesław Predehl, Stanisław Steinke, Józef Żabicki, Marian Zimmermann, Robert Zawada, Marian Rozwadowski, Jan Wadych
Trener: Leon Wallerand


W imprezie wziął również udział Bogdan Wenta, który właśnie u trenera Walleranda rozpoczynał swoją przygodę z piłką ręczną, a w latach 1984-1988 wywalczył jako rozgrywający Wybrzeża pięć tytułów mistrza kraju. Jeden z najwybitniejszych polskich zawodników w historii dyscypliny obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim.

GDAŃSZCZANIE ZAKOŃCZYLI SEZON NA TRZECIM MIEJSCU

Były selekcjoner reprezentacji Polski w Gdańsku miał okazję obejrzeć dwa spotkania pokazowe. Najpierw na parkiecie hali AWFiS zaprezentowali się młodzicy SPR Wybrzeża, którzy 18:12 pokonali zawodników szkolonych w Fundacji Artura Siódmiaka.

Niedługo później sam król Artur przebrał się w strój sportowy i wraz z byłymi gwiazdami gdańskiego klubu rozegrał mecz pokazowy. Obok m. in. Marcina Lijewskiego, Sebastiana Suchowicza czy Damiana Wleklaka wystąpili mistrzowie olimpijscy: Leszek BlanikAdam Korol, który wcielił się w rolę lewoskrzydłowego.
mik

Miejsca

Kluby sportowe

Opinie (19) 3 zablokowane

 • Czapki z głów przed mistrzami. Dziś trudno uwierzyć, że mecze piłki ręcznej rozgrywano na boisku pod gołym niebem. Nawiasem mówiąc pamiętam mistrzowskie mecze np. siatkarek Gedanii też na boisku za DOKP. A z dawnego GKS Wybrzeże dziś mamy Wybrzeż jak mrówek: czwarte z rzędu Wybrzeże żużlowe, judowe, piłko-ręczne a ostatnio już piłko-nożne. Ale sztandar wciąż dzierży H. Majewski.

  • 28 1

 • Wspaniałe pokolenie ludzi z zasadami

  Miło posłuchać historii dot. dawnego szczypiorniaka. No i co tu dużo mówić - jest to męska dyscyplina i taką zawsze pozostanie. Powodzenia Wybrzeże !

  • 26 0

 • Lokalnie wszystko pięknie, A.. centralnie robi się "ciekawie", bo chyba wielu już wie, kto zasilił centralę przy Puławskiej 300 Adam Hofman......

  • 10 0

 • Trener Wenty

  Z tego co pamiętam, w trakcie imprezy Wenta publiczniepodkreślał, że trenerem, który go odkrył i w niego uwierzył był Stanisław Steinke, zresztą zawodnik złotej mistrzowskiej drużyny.

  • 13 0

 • (2)

  Typowo polskie. Trzeba się dowartościować. Nasze obecne osiągnięcia sportowe są równe zeru, wiec zostało wspominianie i nagradzanie starych mistrzów, których i tak jest kilku na krzyż. Cyniczne.

  • 4 15

  • (1)

   50 lat to piękny jubileusz. Warto przypominać ludziom o niebagatelnych sukcesach poprzednich pokoleń. Przeciez nie można chować do piwnicy takich wydarzeń.

   • 10 0

   • .. tym bardziej, że wówczas(nie ważna dyscyplina) grano nierzadko za..
    "czapkę gruszek", a dziś, więcej w reklamach, ciekawe, jak to się przełoży,
    np. między 10.06. a 10.07.2016r.

    • 10 0

 • Wiesław Predehl (2)

  Ten zawodnik mieszka w Trojmiescie i żyje. Nie został zaproszony na uroczystość. Przykre....

  • 20 3

  • (1)

   W przypadku Wieśka Predhla, to proponuje zachować milczenie. To nie koledzy z drużyny unikają z nim kontaktów a raczej on ich unika i wie dlaczego.

   • 6 5

   • Członek drużyny do członka drużyny

    Człowieku Wiesiek nigdy nie krył że od śmierci żony ma problemy,ale co to ma wspólnego z rokiem 1966 i całą karierą sportową.Członku jesteś żałosny.

    • 5 4

 • Wiesław Predehl

  Wiesław Predehl był członkiem tej drużyny, później jej wieloletnim kapitanem a następnie jako trener zdobywał mistrzostwa Polski. Jeśli nowy klub powołuje się na historię tamtego Wybrzeża, to należy pamiętać o ludziach którzy pisali tamtą historię. Wstyd że nie zaproszono na uroczystość ikonę klubu. Co nie panowie Plecaczek z przydupasem?

  • 19 3

 • (4)

  stanislaw stienke to stary dzielnicowy we wrzeszczu na slowackiego lata 1973 1976 stasiu trzymaj sie ramy ubeku

  • 5 11

  • Co Ty pleciesz za bzdury ! (3)

   Stasiu Steinke, zawsze pracował w Stoczni Północnej, a za swoje patriotyczne poglądy był prześladowany nawet przez SB. Proszę tych z Wrzeszcza (Spójni) nie piszcie zawistnych uwag, bo obrażacie Szanownego Przyjaciela piłki ręcznej w Gdańsku...

   • 10 3

   • (2)

    Nie pracował w Stocznmi Północnej, a całe życie w Remontowej i został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

    • 10 0

    • Wspaniały człowiek i trener (1)

     Stasiu Steinke to wspaniały człowiek i trener z prawdziwego zdarzenia...zdobyliśmy pod jego ręką mistrzostwo Polski juniorów w Piotrkowie. Pisanie takich bzdur to typowa przypadłość życiowych nieudaczników i hien internetowych.
     Pozdrawiam i szanuję Trenerze !

     • 14 0

     • Brawo panie Kotwicki ! To należało się panu trenerowi Steinke.Szacunek !!!

      • 10 0

 • Przyjaciel Funia (1)

  Jeżeli prawdą jest że Funio nie został zaproszony to wstyd dla "nowych wielce zasłużonych działaczy klubu".Po nagłej śmierci żony być może niektórych zawiódł ale co to ma do jego sukcesów zarówno jako zawodnik i trener.Czy kogoś zainteresowało jak postąpiono z nim w dwóch klubach gdzie osiągnął duże sukcesy,czy ktoś próbował mu pomóc po prostu jesteście panowie żałośni.Pozatym przynajmniej dwóch wymienionych jako zdobywcy tytułu to nieporozumienie.A gdzie takie nazwiska jak Michał Ruszkiewicz, Andrzej Kucharczyk czy Marcin Lukasiewicz to oni a nie ci dwaj zdobywali tytuł Mistrza Polski w 1966 roku.Poszukajcie wśród swoich jeszcze kilku mistrzów Polski z roku 1966.

  • 14 5

  • Z szerokiego składu mistrzowskiego zespołu nie żyją : Andrzej Jagodziński, Michał Ruszkiewicz, Marcin Łukasiewicz, Eugeniusz Stefański.
   Andrzej Kucharczyk pojawi się w zespole kilka lat później..

   • 4 0

 • Niechętnie , ale zabiorę głos .

  Stetryczali piłkarze ręczni , jak mawiał śp. Lepper muszą odejść !!!!!!!!! Czas na młodych i młodszych . Nikt nie mówi o Kotwickim chociaż to jest trener który najwięcej osiągnął w ostatnich latach . Nie przepadam za nim , ale taki jest fakt. Ciągle tylko0 gadka jak to było wspaniale 30 lat temu i wszechobecna krytyka. Czy nie widać że dajemy radę i liczymy się w Polsce tylko w grupach młodzieżowych ?
  Stawiać tylko na młodość , dać odejść na emeryturę tym wszystkim mądralom , którzy znają się na historii i statystykach . Tym z polsatu też !

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

85% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
13% Piotrkowianin

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Marek Lamczyk 23 43 73.9%
2 Wojteks 23 24 42 75%
3 Grzegorz Wantoch -rekowski 24 42 70.8%
4 Jakub Laskowski 23 42 69.6%
5 Renata Koczyńska 24 41 75%

Tabela

Piłka ręczna - Orlen Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
1 Orlen Wisła Płock 22 22 0 0 0 759:478 66
2 Industria Kielce 21 20 0 0 1 817:557 60
3 Górnik Zabrze 22 14 3 0 5 655:593 48
4 KGHM Chrobry Głogów 22 15 0 0 7 637:634 45
5 Azoty Puławy 22 12 0 1 9 695:661 37
6 Energa Kalisz 22 9 1 1 11 561:619 30
7 Arged Rebud Ostrovia 22 9 1 1 11 611:665 30
8 MMTS Kwidzyn 22 7 1 3 11 607:656 26
9 Corotop Gwardia Opole 21 7 2 1 11 559:595 26
10 Piotrkowianin 22 8 1 0 13 603:697 26
11 Grupa Azoty Unia Tarnów 22 7 1 1 13 578:661 24
12 Zagłębie Lubin 22 5 1 1 15 571:663 18
13 Zepter Legionowo 22 4 0 0 18 597:696 12
14 Energa Wybrzeże Gdańsk 22 3 0 2 17 617:692 11
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.

Wyniki 22 kolejki

 • Grupa Azoty Unia Tarnów - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 29:33 (17:18)
 • Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 44:22 (24:12)
 • Arged Rebud Ostrovia - Zepter Legionowo 39:33 (17:17)
 • Górnik Zabrze - Energa Kalisz 26:21 (11:12)
 • Azoty Puławy - Zagłębie Lubin 36:24 (17:12)
 • Piotrkowianin Piotrów Trybunalski - KGHM Chrobry Głogów 26:31 (15:13)
 • poniedziałek
 • Gwardia Opole - Industria Kielce

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Grupa Azoty Unia Tarnów
23 lutego 2024, godz. 18:00
78% Grupa Azoty Unia Tarnów
2% REMIS
20% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
8% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
91% Górnik Zabrze

Relacje LIVE

Najczęściej czytane