Melzacka i Łoboda drugie w Pucharze Świata. Życiowy sukces żeglarek

10 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
  • Aleksandra Melzacja (z lewej) i Kinga Łoboda (z prawej) dopiero rozpoczynają seniorskie kariery. Drugie miejsce w klasie  49erFX podczas zawodów Pucharu Świata to dla nich pierwszy taki sukces.
  • Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
  • Od lewej: Kinga Łoboda, trener Tomasz Stańczyk i Aleksandra Melzacka.

Aleksandra Melzacka z YKP Gdynia i Kinga Łoboda z AZS AWFiS Gdańsk zajęły 2. miejsce w klasie 49erFX w finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata w Marsylii. To dla nich największy sukces w dotychczasowych karierach. Czwarty w klasie RS:X był Piotr Myszka z AZS AWFiS, który do wyścigu medalowego przystępował z pozycji lidera. Do podium zabrakło mu zaledwie punktu.

U wybrzeży Francji przez większość dni panowały warunki silnowiatrowe, z wiatrem dochodzącym nawet do 30 węzłów. Na starcie stanęło 304 zawodników z 39 krajów w 11 klasach .Ostatnie regaty z cyklu Pucharu Świata w sezonie 2018/2019 były całkiem udane dla trójmiejskich żeglarzu.

Aleksandra Melzacka oraz Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) od początku regat kończyły wyścigi w klasie 49erFX na wysokich pozycjach i łącznie wygrały trzy z jedenastu wyścigów, zajmując ostatecznie drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. To na razie największy sukces w karierze młodych żeglarek, które dopiero wchodzą w wiek seniorski. Zwyciężyły reprezentantki Francji, Julie BossardAude Compan.

Dużo emocji przyniosła rywalizacja w klasie RS:X mężczyzn. Do wyścigu medalowego z pozycji lidera ruszał Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), jednak minął linię mety siódmy i biorąc pod uwagę małe różnice punktowe w gronie pierwszych pięciu zawodników w klasyfikacji generalnej, zakończył regaty na 4. pozycji. Do podium tracił zaledwie punkt. Z wygranej cieszył się Włoch Mattia Camboni.

W kategorii mężczyzn w klasie 49er do wyścigu medalowego zakwalifikowali się także Mikołaj Staniul oraz Jakub Sztorch (obaj YKP Gdynia). Z zajęli w nim 4. miejsce, a w całych regatach finiszowali na 9. pozycji. Końcowego zwycięstwa dzień wcześniej pewni już byli Hiszpanie Federico Alonso TellecheaArturo Alonso Tellechea.

W kategorii kobiet o wyścig medalowy do końca walczyła Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), ale do tego celu zabrakło jej 8 punktów i zajęła w Marsylii 11. miejsce. Z kolei na 27. lokacie udział w regatach zakończyła jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska, która w połowie zawodów musiała wycofać się ze względów zdrowotnych. Pewnie zwyciężyła aktualna mistrzyni świata i Europy, Holenderka Lilian de Geus.

W kiteboardingu 15. miejsce zajął Błażej Ożóg z SKŻ Ergo Hestia Sopot. Bezkonkurencyjny był aktualny mistrz świata, Francuz Nicolas Parlier, który wygrał aż dziewięć z szesnastu wyścigów i prowadził od początku regat do samego końca.