• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Memoriał H. Żyto poligonem doświadczalnym. "Okazja do przetestowania sprzętu"

Mikołaj Pachniewski
1 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (83)
aktualizacja: godz. 15:25 (1 kwietnia 2023)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk. Zespół wciąż nierówny, margines błędu już minimalny
Memoriał Henryka Żyto otworzy sezon żużlowy w Gdańsku i będzie okazją do przetestowania ustawień przed meczem 1. kolejki z Arged Malesą Ostrów Wlkp. Memoriał Henryka Żyto otworzy sezon żużlowy w Gdańsku i będzie okazją do przetestowania ustawień przed meczem 1. kolejki z Arged Malesą Ostrów Wlkp.

Żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 14 wystartują w V Memoriale Henryka Żyto. W turnieju par wystartuje 6 duetów złożonych z miejscowych zawodników i zaproszonych gości. Znana jest już pełna obsada tych zawodów. - To okazja dla zawodników na przetestowanie sprzętu, ustawień, na co ich bardzo namawiamy, by być mądrzejszym 8 kwietnia - mówi menedżer Eryk Jóźwiak. Bilety w formie programów zawodów, w cenie 20 zł, do nabycia w kasie przed wydarzeniem.

Aktualizacja, godz. 15:25

Pełna obsada V Memoriału Henryka ŻytoZnamy już pełną obsadę V Memoriału Henryka Żyto. Ostatnią parę tworzą: Kevin Juhl PedersenDaniel Henderson. Wystartują oni pod egidą firmy Schmith.

Pierwszy z nich ma 21 lat i W Polsce będzie reprezentował barwy II-ligowego Lokomitivu Daugavpils. W minionym sezonie jako zawodnik PSŻ Poznań uzyskał w II lidze średnią biegową 1,677. W sezonie 2021 posiadał ważną umowę w Gdańsku i dwukrotnie znalazł się w meczowej kadrze, ale nie otrzymał okazji do debiutu w barwach Wybrzeża.

Przeczytaj wywiad z Madsem HansenemZ kolei Henderson ma 31 lat. Szwed po ciężkiej kontuzji odniesionej w 2021 roku, powrócił na tor i w barwach Vargarny zaliczył życiowy sezon na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy - uzyskał średnią biegową 2,161. Co ciekawe, dopiero w tym roku Henderson najprawdopodobniej zadebiutuje w polskich rozgrywkach. Przed sezonem związał się umową z II-ligową Polonią Piła.

Z kolei w ramach drużyny Polcopper pojadą Mads HansenNazar Parnicki. Pierwszy z nich jest dobrze znany gdańskim kibicom. Z kolei Parnicki to 17 latek pochodzący z Ukrainy. W październiku minionego roku z kompletem punktów triumfował w rozgrywanej na torze w Gdańsku finałowej rundzie Nice Cup. Obecnie jest zawodnikiem Unii Leszno.

Obsada V Memoriału Henryka Żyto w Gdańsku

 • Schmith: Kevin Juhl Pedersen i Daniel Henderson
 • Polcopper: Mads Hansen i Nazar Parnicki
 • Tondera Projekt: Hubert Jabłoński i Michael Jepsen Jensen
 • Lotto: Peter Ljung i Norbert Kościuch
 • Resol: Daniel Kaczmarek i Keynan Rew
 • 3P Logistics: Nicolai Klindt i Rene Bach

V Memoriał Henryka Żyto w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 14Kibice Zdunek Wybrzeża Gdańsk po długiej, zimowej przerwie, znów będą mogli oglądać na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego żużlowe zawody o stawkę. W niedzielę, 2 kwietnia, punktualnie o godz. 14 rozpocznie się V Memoriał Henryka Żyto. To zawody, które oficjalnie rozpoczynają sezon żużlowy w Gdańsku.

- Memoriał to etap przygotowań do meczu 1. kolejki z Ostrowem, który pojedziemy już za tydzień. Prawdziwa ekscytacja będzie właśnie wtedy, choć cieszymy się, że już teraz będzie okazja do pościgania przy kibicach - mówi nam Eryk Jóźwiak, menedżer Zdunek Wybrzeża Gdańsk.

Sprawdź, kogo może pozyskać Zdunek Wybrzeże?"Okazja do przetestowania sprzętu"Jak mówi opiekun żużlowców, zawody to przede wszystkim dobra okazja do przetestowania sprzętu i ustawień przed ligową inauguracją, która odbędzie się w Gdańsku już w sobotę, 8 kwietnia. Gdańszczanie o godz. 16:30 podejmą wtedy Arged Malesę Ostrów Wlkp. Menedżer przyznaje, że w przypadku słabego występu, nie będą jeszcze wyciągane pochopne wnioski.

- Zawody mają dać odpowiedź na to, ile pracy jeszcze przed poszczególnymi zawodnikami. Wiadomo, że jak ktoś przywiezie 15 punktów to będzie znak, że jest w dobrym miejscu, a jeśli ktoś zdobędzie 2 to będzie oznaczać więcej pracy dla niego. Nie będziemy jednak wyciągać dalekoidących wniosków. To okazja dla zawodników na przetestowanie sprzętu, ustawień, na co ich bardzo namawiamy, by być mądrzejszym 8 kwietnia - wyjaśnia.

Żużlowcy patrzą w niebo i szykują tor na inauguracjęPlany na niedzielę pokrzyżować może pogoda. Na najbliższe godziny przed zawodami zapowiadane są opady deszczu, które mają ustać dopiero ok. godz. 8 rano. Jak udało nam się dowiedzieć, ściganie na ten moment nie jest zagrożone.

- Pogoda jest jaka jest. Od 2 tygodni toczymy bój z deszczową aurą. Jeśli nad stadionem nie będzie kilkugodzinnej ulewy to zawody się odbędą. Na pogodę nie mamy wpływu, więc nie przejmujemy się nią zbytnio - mówi.

Sprawdź, komu i ile musi zapłacić Zdunek Wybrzeże?Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, Eryk Jóźwiak będzie starał się przygotować nawierzchnię bardzo zbliżoną do tego, jaka ma być przygotowania na ligowe zmagania z Ostrowem Wlkp. To ma pomóc żużlowcom w jak najlepszym dopasowaniu do gdańskiego toru, by w inauguracyjnej kolejce nie dać się zaskoczyć przyjezdnym z Wielkopolski.

- Warunki na torze mają być zbliżone do tego, co będzie z Ostrowem. Gdyby były inne to taki turniej nie miałby dla nas żadnej wartości. Zawodnicy muszą mieć okazję sprawdzić ustawienia. Wszystko będzie też zależne od pogody. Mamy ograniczone pole manewru jeśli chodzi o polewanie toru. Nie wiemy, ile deszczu spadnie. Będzie to ciężkie zadanie, ale będziemy się starali, by przygotować jak najbardziej podobny tor - kończy.

Informator dla kibicówMemoriał będzie turniejem par. Nowością będzie krótsza, bardziej dynamiczna formuła zawodów. Na rywalizację złoży się piętnaście wyścigów, w których weźmie udział sześć zespołów złożonych z zawodników Zdunek Wybrzeża Gdańsk oraz zaproszonych gości z innych klubów.

Przeczytaj, jak zakończył się spór Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Wiktor Trofimow?Wstęp na podstawie programu zawodów w cenie 20 zł, do nabycia w kasach stadionu w dniu imprezy. Osoby urodzone w 2005 roku i młodsze oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności (I grupa) wejdą na zawody bezpłatnie po okazaniu dokumentu/legitymacji. Karnetowicze wstęp wolny, program zawodów otrzymają w wyznaczonym okienku w kasach.

Otwarcie kas i bram stadionu zaplanowano na godz. 13:00. Otwarte będą dwa okienka w kasie nr 2. Płatność kartą, odbiór programów dla karnetowiczów oraz odbiór wejściówek z konkursów (za wyjątkiem konkursu 3plogistics) w oznaczonym okienku. Dla kibiców udostępnione będzie wejście nr 2 (na prawo od Parku Maszyn). Niestrzeżony parking od ul. Zawodników, na terenie po hali GKS Wybrzeże, będzie bezpłatny.

Sprawdź, jak żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk zaprezentowali się w innym memorialeHenryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 roku w Poniecu pod Lesznem. Karierę żużlową rozpoczął w wieku 17 lat w barwach Unii. Największy sukces osiągnął w 1961 roku, gdy zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

W 1965 roku, w wieku 29 lat, przeniósł się do Gdańska. W barwach GKS Wybrzeże spędził kolejnych 15 sezonów i przyczynił się do dwukrotnego zdobycia dwóch srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. Rekordowo długą na tamte czasy karierę, Henryk Żyto zakończył w czerwcu 1981 r. W Gdańsku pracował z drużyną i szkółką młodzieżową jako trener i instruktor. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 marca 2018 roku w Gdańsku. Pochowany został na cmentarzu Srebrzysko. Jego syn, Piotr Żyto, również był żużlowcem i trenerem Wybrzeża.

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
63% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
35% Arged Malesa Ostrów Wlkp.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 6 20 83.3%
2 Wojtas Fc zdunkowo 7 19 71.4%
3 Wojtas Fc zdunkowo 7 19 71.4%
4 Marek Lamczyk 7 18 85.7%
5 Marta B 7 18 85.7%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 7 6 0 1 +42 13
2 Cellfast Wilki Krosno 8 5 0 3 +26 11
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 5 0 3 +63 11
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 7 5 0 2 +28 10
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 7 3 1 3 -26 7
6 Texom Stal Rzeszów 7 2 0 5 -6 4
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 2 0 5 -46 4
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 7 0 1 6 -81 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 8 kolejki

 • Cellfast Wilki Krosno - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 57:33 (pierwszy mecz 47:43, bonus dla Wilków)
 • Innpro ROW Rybnik - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 52:38 (pierwszy mecz 48:42, bonus dla ROW)
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 51:39 (pierwszy mecz 38:51, bonus dla Polonii)
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Texom Stal Rzeszów (odwołany z powodu opadów deszczu)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

15 czerwca 2024, godz. 16:30
90% Cellfast Wilki Krosno
0% REMIS
10% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź

Relacje LIVE

Najczęściej czytane