Połowa medali floretowych MMP dla Gdańska

1 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Drużynowe podium we florecie mężczyzn. Złoto i brąz dla zespołów Sietomu AZS AWFiS. Drużynowe podium we florecie mężczyzn. Złoto i brąz dla zespołów Sietomu AZS AWFiS.

Reprezentanci Sietom AZS AWFiS powtórzyli wynik sprzed roku i ponownie z młodzieżowych mistrzostw Polski we florecie przywieźli trzy tytuły. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął Michał Janda, który triumfował zarówno indywidualnie, jak i z kolegami w drużynie. Łącznie gdańszczanie zdobyli w Śremie dokładnie połowę medali, które zaoferowano w tej broni.

Trener Krzysztof Walka (w środku) oraz Piotr (z lewej) i Michał Janda (z prawej). Trener Krzysztof Walka (w środku) oraz Piotr (z lewej) i Michał Janda (z prawej).
W Śremie odbył się turniej szermierczy dla zawodniczek i zawodników do lat 23. Sietom AZS AWFiS zdominował zwłaszcza rywalizację florecistów. Gdańszczanie do finału indywidualnych mistrzostw prowadzili dwóch swoich zawodników, a drużynowo oba zespoły weszły na podium.

Klasą dla siebie byli bracia Jandowie. To oni między sobą załatwili podział medali z najcenniejszego kruszcu. W finale Michał pokonał Piotra 15:7. W czołowej "10" uplasowali się jeszcze dwaj inni gdańszczanie.

Nie było zatem niespodzianką, że i w turnieju drużynowym karty rozdawał Sietom AZS AWFiS. Michał JandaPiotr Janda sprzymierzyli siły, a w pierwszej klubowej drużynie bił się również Michał Siess. Natomiast drugi zespół stworzyli: Krystian Gryglewski, Filip FrancesonMateusz Knitter.

Właśnie mecz pomiędzy teamami Sietom AZS AWFiS był najbardziej zacięty spośród rozegranych w puli finałowej. Pierwsza drużyna pokonała drugą 45:35. Jako że do tej rywalizacji doszło już w półfinale, nie mogło być dwóch medali z najcenniejszego kruszcu dla Gdańska. Było złoto i brąz.

TURNIEJ INDYWIDUALNY
Ćwierćfinały:
Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Patryk Kolak (AZS AWF Poznań) 15:9, Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Wojciech Peresada 15:7, Jakub Surwiłło (obaj AZS AWF Warszawa) - Damian Koper (AZS AWF Poznań) 15:9, Adrian Przednówek (Budowlani Toruń) - Mikołaj Basiński (AZS AWF Poznań) 15:13

3. Przednówek i Surwiłło
5. Basiński, 6. Koper, 7. Kolak, 8. Peresada, 9. Mateusz Knitter, 10. Filip Franceson (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

TURNIEJ DRUŻYNOWY
Półfinały:
Sietom I AZS AWFiS Gdańsk - Sietom II AZS AWFiS Gdańsk 45:35, AZS AWF Poznań I - AZS AWF Warszawa 45:30

o 3. miejsce:
Sietom II AZS AWFiS Gdańsk - AZS AWF Warszawa 45:21

Finał:
Sietom I AZS AWFiS Gdańsk - AZS AWF Poznań 45:29

Trzy medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski wywalczyły gdańskie florecistki. Złoto przyniósł Sietomowi AZS AWFiS turniej drużynowy. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Natalia Gołębiowska, Iwona OlbromskaZuzanna Sobczak.

Indywidualnie drogę na najwyższy stopień podium zamknęła Martyna Jelińska. W półfinale z florecistą Budowlanych Toruń przegrała Olbromska, poprzestając na brązie, a po finałowej porażce z tą rywalką tytuł wicemistrzowski zdobyła Sobczak.

- Nasi reprezentanci obronili trzy tytuły sprzed roku. Łącznie wracamy z siedmioma medalami: 3 złotymi, 2 srebrnymi i 2 brązowymi - podsumowuje Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS Gdańsk.

Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) - Dominika Milone (KSz Wrocławianie) 15:6, Zuzanna Sobczak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Zuzanna Madajczyk 15:7, Marta Ciesielska - Halina Ptak (wszystkie AZS AWF Poznań) 15:14, Iwona Olbromska (Sietom) - Sylwia Mikuś (KSz Wrocławianie) 15:7

Półfinały:
Sietom AZS AWFiS Gdańsk - KSz Wrocławianie 45:19, AZS AWF Poznań - D'Artagnan Ursynów 45:10

KSz Wrocławianie 45:19 - D'Artagnan Ursynów 45:18