Michał Nalepa o grze Lechii Gdańsk: Widać sens tego, co robimy

Jacek Główczyński
8 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Michał Nalepa (w środku) był w doskonałym nastroju po meczu ze Śląskiem Wrocław. Ustalił jego rezultat na 2:0 dla Lechii Gdańsk oraz kończył grę jako kapitan. Michał Nalepa (w środku) był w doskonałym nastroju po meczu ze Śląskiem Wrocław. Ustalił jego rezultat na 2:0 dla Lechii Gdańsk oraz kończył grę jako kapitan.

Po meczu Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław jednym z najbardziej zadowolonych ludzi na Polsat Plus Arena Gdańsk był Michał Nalepa. Obrońca biało-zielonych nie tylko, że zagrał w podstawowym składzie, mimo że w zimowych sparingach zaliczył tylko 45 minut, to jeszcze ustalił końcowy rezultat na 2:0, strzelając gola w ekstraklasie po blisko rocznej przerwie oraz kończył mecz jako kapitan zespołu. Nie mniejsze emocje czekają 29-latka w najbliższej kolejce, gdyż rywalizacja z Cracovią dla niego, jako byłego piłkarza Wisły Kraków, ma nadal dużo z derbów.

Piąty piłkarz przedłużył kontrakt w Lechii Gdańsk? Sprawdź, kto zagra dłużej, a kto nadal niepewny przyszłości?

Jacek Główczyński: W zimowych sparingach zagrał pan tylko 45 minut i to w dodatku tym pierwszym, 13 stycznia. Czy w związku z tym przed meczem ze Śląskiem Wrocław była niepewność, na co pana stać?

Michał Nalepa: Rzeczywiście nie trenowałem przez dwa tygodnie. Jednak ostatnie dni przed meczem ze Śląskiem w pełni przepracowałem z zespołem. Czułem się dobrze, byłem gotowy do gry. Jeśli była niepewność, to tylko związana z tym, czy zagram pełne 90 minut, czy na przykład w połowie drugiej połowy poproszę o zmianę. Nawet bowiem dobre treningi a mecz to dwie różne sprawy i trzeba było być przygotowanym na te dwa warianty.

Łatwiej było wrócić po tej przerwie, gdyż na środku obrony był pański sprawdzony partner - Mario Maloca?

Na pewno u stoperów ważna jest stabilizacja. Wówczas ich gra się zazębia, są wyćwiczone schematy i automatyzmy zachowań. Dzięki temu było łatwiej wrócić do gry.

Jaki był pomysł Lechii Gdańsk na wygraną nad Śląskiem Wrocław?

Przed wznowieniem rozgrywek Tomasz Kaczmarek podkreślał, że zależy mu nie tylko na tym, aby drużyna traciła mniej bramek, ale również, by rywale dochodzili do mniejszej liczby sytuacji strzeleckich. Czy taka deklaracja szkoleniowca pana jako stopera cieszyła, czy martwiła?

Cieszyła, gdyż to oznacza, że odpowiedzialność za skuteczność w obronie nie spoczywa tylko na obrońcach, ale rozliczany jest z tego cały zespół. Zimą dużo pracowaliśmy, aby ograniczyć groźne sytuacje pod naszą bramką. Praca w defensywie musi zaczynać się od bocznych pomocników czy napastnika. I to w meczu ze Śląskiem w zasadzie wychodziło, bo rywale nie mieli dużo okazji strzeleckich.

Właściwie pojawiły się one tylko przez kilka minut po około 70 minucie gry. To był efekt dekoncentracji czy chwilowego odpoczynku, aby znów przycisnąć w końcówce?

To na pewno nie dekoncentracja. Po prostu jest prawie niemożliwe, aby przez cały mecz rywal nie doszedł do żadnej sytuacji. Te 2-3 okazje, które miał Śląsk, to niezbyt wiele. Były one w momencie, gdy goście ruszyli, bo przy 2:0 dla nas nie mieli już nic do stracenia. Najważniejsze, że to przetrwaliśmy bez straty gola, a potem jeszcze sami wypracowaliśmy fajne sytuacje na poprawienie wyniku.

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 2:0. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi, zobacz video i foto

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Flavio Paixao: Chcę wygrać ligę. Przeczytaj, jakie jeszcze cele ma kapitan Lechii Gdańsk

Powiedział pan, że jedyna obawa w pańskiej grze wiązała się z przygotowaniem kondycyjnym. Mówiąc pół żartem pół serio koledzy chyba nie ułatwiali panu zadania, gdyż aż 14 razy musiał pan pędzić pod bramkę rywala do rzutów rożnych?

Obym w każdym meczu miał tylko takie problemy i abyśmy mieli zawsze tyle stałych fragmentów gry pod bramką przeciwnika.

Gdy wykonuje się aż tyle rzutów rożnych trzeba improwizować, czy jednak każdy jest rozgrywany według wyćwiczonego schematu?

Mamy różne rozegrania stałych fragmentów gry, są one też oznaczone. Bez względu na to, ile razy podczas meczów są rzuty rożne, gramy bez improwizacji, według schematów. Oczywiście, gdy jest ich tyle, co ze Śląskiem, to pewne rozegrania się powtarza. Czasem jest też modyfikacja względem tego, jak ustawia się przeciwnik, czy jak reaguje. Generalnie jednak piłka powinna lecieć zawsze w to miejsce, w które mają wbiegać nasi zawodnicy.

Lechia Gdańsk pozyskała piłkarza z przeszłością w Bundeslidze. Poznaj nowego skrzydłowego, który na inaugurację siedział już na ławce rezerwowych

Czyli mimo że Ilkay Durmus przy golu na 2:0 dośrodkowywał nie z rzutu rożnego, a troszkę bliżej miał do bramki, to wiedział pan, gdzie zagra piłkę?

Tak. Dla niego nie była to nowość, gdyż oznaczenie rozegrania, było jak przy rzucie rożnym. Fajnie, że to wpadło do bramki. W ostatnim czasie nie zdobywałem goli. Nie powiem, że było to niepokojące, ale dobrze jak co jakiś mecz piłka wpada do siatki, bo wówczas widać sens tego, co ćwiczymy w rozgrywaniu stałych fragmentów gry.

Czy wygrana na inaugurację wiosny jeszcze bardziej zaostrza apetyty, co do sukcesów w całej rundzie?

Na pewno, tym bardziej, że cieszy nie tylko wynik, ale także nasza gra może napawać optymizmem. Wywiązaliśmy się z założeń taktycznych i już w pierwszym meczu pokazaliśmy niezłą piłkę. Jednak zawsze mówimy, że nie można wybiegać zbyt daleko do przodu, czy tym bardziej nie można nikogo lekceważyć. Nawet ostatnia drużyna w tabeli od czasu do czasu może przecież zagrać swój najlepszy mecz i trzeba być i na to przygotowanym.

David Stec: Lechia Gdańsk to może być fajny projekt. Przeczytaj wywiad z nowym obrońcą biało-zielonych

Gdy patrzycie na Cracovię, która zremisowała z liderem 3:3, to akcentujecie, że skoro straciła 3 gole, to łatwo jej strzelać bramki, czy raczej zwracacie uwagę na to, że krakowska drużyna strzeliła 3 gole?

Zagramy na specyficznym terenie, z drużyną, która jest zdyscyplinowana pod względem taktycznych, a także charakterna. Jednak będziemy przygotowani w 100 procentach i na taki styl. Trzeba nastawiać się na najlepszą wersję Cracovii i to na znaleźć właściwą odpowiedź.

Dla pana, jako byłego piłkarza Wisły Kraków, mecze z Cracovią mają jeszcze coś z derbów?

Oczywiście, że mam to w pamięci. Grałem w derbach Krakowa i doskonale pamiętam czasy, gdy całe Błonia były... niebieski, gdyż aż tyle było policji, a także jakie napięcie towarzyszyło piłkarzom w związku z tymi meczami.

Przypomnij sobie aż dziewięć ustawień i siedmiu piłkarzy, którzy zostali sprawdzeni na środku obrony w zimowych sparingach

18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 19 3 6 10 22:33 15
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
Tabela wprowadzona: 2022-02-07