Na Zatoce Gdańskiej regaty o medale MP

23 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat W Gdańsku maszerowali po zdrowie
Sopocka załoga jachtu Toyota-Klif startująca w składzie Piotr Tarnacki, Rafał Becker, Artur Manista, po rozegraniu 10 wyścigów zajęła drugie miejsce. Sopocka załoga jachtu Toyota-Klif startująca w składzie Piotr Tarnacki, Rafał Becker, Artur Manista, po rozegraniu 10 wyścigów zajęła drugie miejsce.

Sopoccy żeglarze zostali wicemistrzami świata w klasie Micro. Załoga Piotra Tarnackiego we Francji uznała wyższość tylko Rosjan. Natomiast na trójmiejskich wodach wyłoniono medalistów krajowych championatów na jachtach morskich oraz na katamaranach

.

Mistrzostwa świata w Micro odbyły się już po raz 34. To trzyosobowa klasa żeglarska, w której jachty mają wymiary: 5,5 m długość, szerokość 2,45 m., pow. żagli (fok + grot + spinaker) 30 m2 . Polacy wielokrotnie w tej specjalności sięgali po mistrzoswskie tytuły.

Piotr Tarnacki, Rafał Becker, Artur Manista jeszcze po sześciu wyścigach regat, które odbywały się na wodach francuskiej zatoki Quiberon, znajdowali się na prowadzeniu. Ostatecznie sopocianie na jachcie Toyota-Klif złoto przegrali zaledwie jednym punktem na rzecz rosyjskiej załogi Maxima Taranova, żeglującej na jednostce Monte Christo.

Na wodach Zatoki Gdańskiej ostatnie dni stały pod znakiem rywalizacji w mistrzostwach Polski. Na zaproszenie MOSiR Gdańsk stawiło się trzynaście jachtów. Oprócz licznie reprezentowanego JKMW Kotwica Gdynia na liście startowej znalazła się także jednostka Bezan z Elbląga. Sponsorem głównym był Elektromontaż-Południe.

Regatowe Mistrzostwa Polski w Gdańsku Regatowe Mistrzostwa Polski w Gdańsku
W ramach morskich mistrzostw Polski żeglarze ścigali się w wyścigach krótkich i długich - 24 i 75 mil morskich. Ten ostatni, ze względu na duży dystans, został podzielony na dwa etapy. Odbył się także wyścig nocny. Łącznie zrealizowano osiem biegów.

Najlepiej radziła sobie załoga jachtu Swallow (YK Stal Gdynia, kpt Michał Korneszczuk). O drugie miejsce trwała zacięta walka. Ostatecznie zwycięsko z niej wyszedł Duży Ptak (AKM Gdańsk, kpt. Krzysztof Paul). Brąz zdobyli reprezentanci (YKP Gdynia, kpt. Konrad Smoleń) na jachcie Stocznia Ustka 3.

Razem z jachtami walczącymi o mistrzostwo Polski, dziewięć załóg ściągało się również o Puchar Dyrektora MOSiR w Gdańsku w klasach ORC i turystycznej. Impreza była zaliczana do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Wiatr od lądu i pojawiające się szybkie i mocne porywy wiatru towarzyszyły zmaganiom żeglarzy niemal przez cały weekend. W klasie ORC na spore problemy napotkała załoga Hadara, która straciła wypracowaną dużą przewagę. Ostatecznie finiszowała na czwartym miejscu.

Najlepszy wynik po przeliczeniu (wyniki obliczane metodą offshore Time on Time) uzyskał Duży Ptak. Za nim uplasowały się: na drugim miejscu Polled (armator prywatny, kpt Leszek Wysiecki) i na trzeciej pozycji Słoni (JK Stoczni Gdańskiej, kpt Zbigniew Rembiewski).

W grupie KWR zwyciężyła Albacora (JK Stoczni Gdańskiej, kpt Krzysztof Bałabuch), wyprzedzając Lotisa (JK Stoczni Gdańskiej, kpt Andrzej Szrubkowski) i Sea Bee (AZS Gdańsk, kpt Jan Kozarzewski). Czwarte miejsce zajął jacht Argea dowodzony przez Ewę Gierulską z YK Północnego.

W Sopocie odbyły się także Mistrzostwa Polski Katamaranów W Sopocie odbyły się także Mistrzostwa Polski Katamaranów
W Sopocie odbywały się w Sopocie największe regaty katamaranów w Polsce. Jednocześnie rozgrywano: A-class Polish Open Championships, mistrzostwa Polski w klasie F18 i Open, morskie mistrzostwa Polski klasy Hobie Cat 16 oraz gościnnie startowały również jednokadłubowce klasa OK-dinghy i Hornet. Rywalizacji patronowali: prezydent miasta Sopotu i Urząd Morski w Gdyni.

Startowało razem 55 załóg. Oprócz Polaków stawili się zawodnicy z Hiszpanii i Niemiec w A-class oraz Czesi w klasie Open. W ciągu trzech dni regat rozegrano 9 planowanych wyścigów. Warunki dla katamaranów sprzyjały bardzo szybkiej żegludze, co bardzo podobało się publiczności obserwującej regaty z sopockiego mola i plaż.

W każdej klasie walka o czołowe miejsca trwała do końca, ale w większości klasyfikacji zwyciężyli faworyci. Bardzo dobrze zaprezentowały się załogi Uczniowskiego Klubu Sportowego Navigo Sopot, które zdobyły wszystkie medalowe miejsca.