Gościnny gdański floret

6 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Leszek Rajski po raz drugi zdobył w Gdańsku buzdygan. Poprzednio triumfował dwa lata temu. Leszek Rajski po raz drugi zdobył w Gdańsku buzdygan. Poprzednio triumfował dwa lata temu.

Sześć miejsc na podium, ale żadnego na jego najwyższym stopniu to bilans startu gdańskich florecistek i florecistów w XIX Turnieju o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS oraz I Turnieju o Puchar Gdańskiej Szkoły Floretu. W kategorii seniorów triumfowali: olimpijka z Londynu Martyna Synoradzka oraz Leszek Rajski, a w kategorii do lat 17 najlepsi okazali się: Sandra Sulik i Andrzej Rządkowski.

Przez weekend plansze w Gdańskiej Szkole Floretu były zapełnione od rana do wieczora. 154 zawodniczek i zawodników rywalizowało w niedzielę w zawodach Pucharu Polski seniorów, które były jednocześnie zaliczane do cyklu Młodzieżowego Pucharu Europy do lat 23. Dlatego poza Polakami przy ul. VII Dwór stawili się reprezentanci: Wielkiej Brytanii, Białorusi, Włoch, Chorwacji, Finlandii i Hiszpanii. Natomiast 17-latkowie dzień wcześnie walczyli o jedne z ostatnich punktów do krajowego rankingu, który będzie podstawą wyłonienia kadry na tegoroczne mistrzostwa świata kadetów. Walczyło 155 florecistek i florecistów.

Do obrony buzdyganów sprzed roku nie przystąpili przedstawiciele miejscowego Sietomu AZS AWFiS: Anna RybickaRadosław Glonek. -Nie tylko Radek jest chory na grupę, ale i jego żona oraz dzieci. W domu tylko babcia nie dała się chorobie - mówi Stanisław Szymański, fechtmistrz gdańskiego klubu i reprezentacji Polski.

-Ania nie walczyła z powodów zdrowotnych. Mam jednak jej zapewnienie, że co najmniej pół roku będzie jeszcze walczyła. Liczę, że uda nam się ją namówić, aby została we florecie co najmniej do końca roku - wyjaśnia Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej akademickiego klubu.

Mimo nieobecności Rybickiej aż trzem gdańszczankom udało przebić się na podium. W półfinale, w wewnątrzklubowym pojedynku Magdalena Knop pokonała Martę Łyczbińską 15:8. Rundę wcześniej ta druga wyrzuciła z turnieju inną gdańszczankę, Natalię Gołębiowską po zwycięstwie 15:11.

Poza zasięgiem gospodyń była tego dnia Martyna Synoradzka. Jako jedyna z czterech olimpijek, które biły się w Londynie, poznanianka weszła do "8", a w decydujących o triumfie walkach pokonała: w półfinale Hannę Łyczbińską 11:10 oraz w finale Knop 15:11.

Dla Synoradzkiej była to pierwsza wygrała w zawodach o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS. Zarazem to trofeum po rywalizacji pań opuściła Gdańsk po raz pierwszy od 2006 roku. Wówczas triumfowała inna z zawodniczek AZS AWF Poznań - Małgorzata Wojtkowiak.

Końcowa kolejność florecistek w XIX Turnieju o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS Gdańsk:
1. Synoradzka, 2. Knop, 3. M. Łyczbińska i H. Łyczbińska
5. Maryna Jelińska (Budowlani Toruń), 6. Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice), 7. Marta Hausman (Budowlani), 8. Gołębiowska
.......................
9. Monika Paliszewska, 10. Zuzanna Sobczak, 11. Karolina Chlewińska (wszystkie Sietom), 13. Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk), 15. Justyna Anuszewska (Sietom)

W ćwierćfinałach turnieju męskiego gdańszczanie - podobnie jak w rywalizacji pań - mieli czterech przedstawicieli, ale do podium przebił się tylko jeden z nich. Piotr Janda zajął drugie miejsce po wygranej z innym florecistą Sietomu, Krystianem Gryglewskim 15:8 oraz zwycięstwie nad Siarheiem Bykiem 15:11. Tym samym wziął na Białorusinie rewanż za brata. Rundę wcześniej Michał Janda przegrał z tym rywalem 5:15.

W finale zawodnik gospodarzy uległ Leszkowi Rajskiemu 11:15. W ćwierćfinale florecista KSz Wrocławianie pokonał innego gdańszczanina, Pawła Kawieckiego 15:9.

Dla Rajskiego to drugi buzdygan w kolekcji. Poprzednio triumfował w Gdańsku w 2011 roku. Najlepszych dekorowali prorektor AWFiS, Kazimierz Kochanowicz oraz przewodniczący Gdańskiej Rady Sportu, Wojciech Przybylski.

Końcowa kolejność florecistów w XIX Turnieju o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS Gdańsk:
1. Rajski, 2. P.Janda, 3. Byk i Bartosz Łukowski (AZS AWF Warszawa)
5. Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań), 6. Kawiecki, 7. Gryglewski, 8. M.Janda
.....................................................
9. Paweł Osmański, 10. Michał Siess (obaj Sietom)

I Turnieju o Puchar Gdańskiej Szkoły Floretu nie zmienił klasyfikacji na szczycie rankingu florecistek, choć wygrała zawodniczka zajmująca trzecią pozycję na tej liście. Z zawodniczek gospodarzy niespodziewanie najlepiej spisała się Julia Wąsowicz (UKS Atena). Z numer sześć w klasyfikacji przebiła się na najniższy stopień podium, przegrywając dopiero w półfinale z liderką rankingu - Julią Chrzanowską (Budowlani) 13:15.

Wąsowicz w ćwierćfinale pokonała walczącą o wyjazd na mistrzostwa świata kadetów Anną Szymczak (UKS Atena, 4. miejsce w rankingu) 15:12. W finale Sandra Sulik (Budowlani) pokonała Chrzanowską 15:8.

Końcowa kolejność florecistek w I Turniej o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS Gdańsk:
1. Sulik, 2. Chrzanowska, 3. Wąsowicz i Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice)
5. Beata Żurowska (KSz Wrocławianie), Maria Vetulani (Warta Muszkieterowie Poznań), 7. Aleksandra Frąckowiak (KSz Wrocławianie), 8. Szymczak
............................
11. Julia Buraczewska (UKS de La Salle Gdańsk), 14. Marianna Jankowska (Atena)

W turnieju 17-latków na podium stanęło dwóch podopiecznych Katarzyny ZakrzewskiejAdama Kaszubowskiego. W finale spotkali się liderzy krajowego rankingu. Zgodnie z kolejnością na szczycie listy Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie) pokonał Macieja Podralskiego (Atena) 15:13.

W półfinale doszło do bratobójczego pojedynku gdańszczan. Podralski wygrał z Markiem Pilszakiem 15:6, ale ten drugi i tak miał powody do zadowolenia, gdyż po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się tak wysoko. W poprzednich zawodach nie wchodził nawet do "16" i tym startem w Gdańsku zdobył więcej punktów do rankingu niż miał ze wszystkich startów wcześniejszych.

1. Rządkowski, 2. Podralski, 3. Pilszak i Kasper Paluszkiewicz (AZS AWF Poznań)
5. Ludwik de Bazelaire (AZS-AWF Warszawa), 6. Oskar Orszyński (Warta Muszkieterowie Poznań), 7. Dominik Samorek (Kolejarz Wrocław), 8. Adam Korpaczewski