Spójnia postawiła się Górnikowi

9 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Doskonałe interwencje Mateusza Zimakowskiego (z lewej) w bramce i trafienia Roberta Kamyszka (z prawej) pozwoliły wygrać Spójni pierwszą połowę z Górnikiem. Doskonałe interwencje Mateusza Zimakowskiego (z lewej) w bramce i trafienia Roberta Kamyszka (z prawej) pozwoliły wygrać Spójni pierwszą połowę z Górnikiem.

Mimo dzielnej postawy piłkarze ręczni Spójni Gdynia przegrali pierwszy mecz w historii PGNiG Superligi przed własną publicznością. Podopieczni Marcina Markuszewskiego ulegli Górnikowi Zabrze 25:28 (13:12). O niepowodzeniu gospodarzy zadecydował ostatni kwadrans. Stracili w nim aż 11 bramek.

SPÓJNIA: Zimakowski, Głębocki, Michalczuk - Rychlewski 6, Kamyszek 6, Oliferchuk 4, Krawczenko 2, Lisiewicz 2, Marszałek 2, K.Pedryc 1, Ćwikliński 1, Kirilenko 1, Brukwicki, Jamioł

GÓRNIK: Galia, Kornecki - Daćko 8, Tomczak 7, Adamuszek 4, Buszkow 2, Tatarincew 2, Sluijters 2, Gluch 2, Gliński 1

Około 700 kibiców, którzy skorzystali z obejrzenia bezpłatnie inauguracji w Gdyni męskiej Superligi piłkarzy ręcznych, z pewnością nie żałowali. Jeszcze w 47. minucie Spójnia prowadziła. Po rzucie Jewgena Krawczenki było 20:19. Ale już pięć minut wcześniej bardzo dobrze radząca sobie do tej pory drużyna gospodarzy, zaczęła mięć kłopoty. Od wyniku 19:17 oddanie kolejnego celnego rzutu przychodziło gdynianom z olbrzymim trudem, a ich defensywa robiła się coraz bardziej dziurawa. W 54. minucie Górnik odskoczył na 24:21 i było praktycznie po meczu.

Szkoda, gdyż podopieczni Marcina Markuszewskiego długo grali z faworyzowanym Górnikiem jak równy z równym. Gdy tylko pozbyli się tremy związanej z pierwszym występem w Superlidze przed własną publicznością, szybko zmienili niekorzystny wynik 0:2. Pierwszą bramkę w Gdyni dla miejscowych zdobył Maciej Marszałek dopiero w 7. minucie. Ale później było już znacznie lepiej.

Do tego stopnia gdynianie złapali wiatr w żagle, że w 21. minucie wyszli na prowadzenie 9:5.. Pomogła im w tym dobra postawa w bramce Mateusza Zimakowskiego. M.in. z tego powodu w kontrach mógł się wykazać skrzydłowy Rafał Rychlewski.

Niestety, Spójni nie udało się tej przewagi utrzymać choćby do przerwy. Górnik od razu odpowiedział 3 trafieniami z rzędu. Do szatni zespoły udały się przy jednobramkowym prowadzeniu beniaminka Superligi. Na 13:12 rzucił Robert Kamyszek.

W drugiej połowie znów zaatakowała Spójnia. Odskoczyła na 16:13. Gości w walce o zwycięstwo trzymali głównie zawodnicy pierwszej linii znani z występów w reprezentacji Polski: obrotowy Marek Daćkoi skrzydłowy Bartłomiej Tomczak. Ten drugi trafił 7 z 9 rzutów, w tym trzykrotnie z karnych.

Warto podkreślić, że zabrzanie aż siedmiokrotnie mieli możliwość rzucania z 7 metrów. Dwukrotnie ta sztuka nie udała się Daćce. Natomiast Spójnia do karnych dobiła się tylko dwukrotnie. W obu przypadkach nie zawiódł Rychlewski. Zresztą w całym meczu rzadko się on mylił. Z 8 rzutów 6 zamienił na bramki.

8 MKS Kalisz 2 0 0 0 2 48:68 0
W tabeli najpierw kolejność w grupie granatowej, następnie w grupie pomarańczowej.
W Superlidze przyznawane są 3 pkt za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry, 2 pkt za zwycięstwo po rzutach karnych i 1 pkt za porażkę po karnych. Dodatkowo drużyna zdobywa punkt bonusowy, gdy pokona rywala ze swojej grupy.
Do play-off awansują po 3 najlepsze drużyny z każdej z grup. Te z miejsc 4. i 5. rozegrają dwumecz o "dziką kartę
Tabela wprowadzona: 2017-09-11

Wyniki 2 kolejki

• Sandra Spa Pogoń Szczecin - WYBRZEŻE GDAŃSK 22:24 (7:18)
  • SPÓJNIA GDYNIA - Górnik Zabrze 25:28 (13:12)
  • PGE Vive Kielce - MMTS Kwidzyn 36:21 (13:14)
  • Meble Wójcik Elbląg - Gwardia Opole 20:23 (13:10)
  • Stal Mielec - KPR Legionowo 32:28 (13:18)
  • Piotrkowianin - Azoty Puławy 28:28 (13:14) kr. 5:6
  • Chrobry Głogów - Orlen Wisła Płock 20:29 (11:13)
  • Zagłębie Lubin - MKS Kalisz 32:28 (17:14)

Opinie (10) 2 zablokowane

• Wspólny mianownik = 11bramek

"Spójnia" tyle straciła w kwadrans... szkoda chłopaki, ale wynik hańby Wam nie przynosi.
    W miarę ogrywania, powinno być coraz lepiej.
    .. ile "Wybrzeże" wygrywało z Pogonią w Szczecinie (7:18) do przerwy....
    Tyle, że trudno zrozumieć wygranie meczu różnicą plus 2... mając do przerwy plus 11...
    Mając plus 11 można spuścić z tonu do plus 5 ,6 ale nie do plus 2...

• 3 3

• brawo Spojnia!

Było blisko.

• 5 6

• bramkarz Spójni bardzo dobry

i zawodnik Kamyszek także. Brakuje mi w tym zespole Siemaszki.

• 10 5

• Bardzo dobry mecz naszych zawodników

Takie mecze powinny procentować zwycięstwami w przyszłości. Wygrało doświadczenie i bardziej wyrównany skład, ale wynik absolutnie ujmy Wam nie przynosi! Zabrze musiało się solidnie napracować by wygrać w Gdyni.

Brawa dla "Zimaka" za bardzo dobry występ, ale i dla reszty zawodników również. pod koniec zabrakło nieco sił, pojawiła się niedokładność (zwłaszcza u Ćwiklińskiego i Kamyszka). Nie wiem tylko co robi w drużynie Jamioł, to chyba jeszcze nie jego poziom ale może warto dać mu szansę. Wydaje mi się też, że za mało grał w II połowie Rychlewski, a za mało akcji było na Kirilienkę.

Osobne brawa i wielkie słowa podziękowania dla kibiców Vistalu dopingujących dziś Spójnię.