• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pierwsza Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich "Starcie Gigantów"

Już 14 maja w Sali YMCA w Gdyni odbędzie się Pierwsza Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich "STARCIE GIGANTÓW" powered by Ogniem i Piecem. Ta formuła pojedynków - zdobywająca fanów na całym świecie - nazywana jest często "rycerskim mma".

Gale Profesjonalnych Walk Rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z nokautu na swoim oficjalnym Facebooku. Również w Polsce odbywają się pojedynki w formule PWR jako dodatkowe starcia na galach boksu i mma.
Starcie Gigantów w Gdyni.

W Gdyni zobaczymy aż sześć pojedynków, w różnych kategoriach wagowych. Nieprzypadkowo gala nosi tytuł "Starcie Gigantów". W ringu zobaczymy bowiem polską czołówkę w sportowych walkach rycerskich, wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i Świata.

Galę rozpocznie pojedynek Andrzeja Studenckiego oraz Bartosza Kozioła. Ten pierwszy, przygotowując się do walki, zadebiutował również w kickboxingu. Kolejne starcie to pojedynek młodości z doświadczeniem. Rywalem znanego m.in. z walki rycerskiej na FAME MMA Piotra Celeja będzie Mateusz Wojtacki, jeden z liderów drużyny mistrza Polski - Legendy Północy.


-Galą w Gdyni chcielibyśmy poniekąd odczarować wizerunek walk rycerskich w Polsce, kojarzonych głównie z rekonstrukcją Bitwy Pod Grunwaldem. Zawodnicy, którzy wystąpią 14 maja na "Starciu Gigantów" na co dzień trenują praktycznie jak zawodowcy i, moim zdaniem, na takie traktowanie zasługują. Średniowieczna formuła walki w połączeniu z technikami mieszanych sportów walki i współczesną oprawą audio-wizualną to moim zdaniem rozrywka na najwyższym poziomie. Kto nie chciałby obejrzeć pełnokontaktowych walk z użyciem prawdziwej broni? - mówią organizatorzy.

Dalsze walki to prawdziwa plejada najlepszych rycerzy z Polski. Zmierza się w nich m.in. pochodzący z Trójmiasta Paweł "Markus" Karczewski z Bogdanem Raczyńskim z Leszna.

Walczą medaliści mistrzostw świata
Na gali zobaczymy też pojedynek Emil Guz vs Mikołaj Brzozowski. Obaj wywodzą się z województwa Warmińsko-Mazurskiego i słyną z dynamicznej walki. Z pewnością więc zobaczymy w tej walce dynamiczne akcje oraz szybkość o jakiej nie pomyślelibyśmy, patrząc na ciężkie, stalowe zbroje rycerzy. Będzie to jednocześnie rewanż za pojedynek z września 2021 roku, w którym wygrał Mikołaj. Teraz Guz, mocno zmotywowany, wystąpi przed swoją publicznością i liczy na zwycięstwo.
Emocji nie zabraknie również w walkach wieczoru. W co-main evencie zmierzą się doświadczeni i utalentowani rycerze. Brązowy medalista świata w "rycerskim mma" z 2018 Marcin Janiszewski stanie naprzeciw efektownie i agresywnie walczącego Jakuba Ładyńskiego, który był pretendentem do pasa WMFC - największej federacji walk rycerskich w formacie 1 vs 1. Ta walka śmiało mogłaby być okrasą większości gal sportów walki w Polsce.

Na koniec czekają nas "wielkie grzmoty", czyli walka wagi ciężkiej. Zmierzą się w niej Łukasz Wojciechowski i Maciej Zakrzeczkowski. To rewanż za pierwszy pojedynek obu panów. Pierwszy wygrał posiadający srebrny medal na świecie w wadze open Łukasz Wojciechowski. Jego rywal bez zbroi waży 130 kilogramów, a do tego trzeba dołożyć około 30-kilogramowe opancerzenie. Razem w ringu zobaczymy więc ponad 300 kilogramów mięśni i stali. Z pewnością będzie głośno!

Rycerskie mma
Profesjonalne Walki Rycerskie - w tym sporcie formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy, podobnie jak w boksie czy mma, są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa 3 rundy, po trzy minuty każda. Bronią jest zazwyczaj miecz lub tasak jednoręczny i tarcza.

Walki są na zasadach "full-contact", czyli zawodnicy biją się bez przerwy po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele "brutalnych" zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopnięcia. Dopuszczona jest też walka w parterze przez 10 sekund. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Ze względu na swój format gale PRW najbardziej przypominają te znane z boksu, K1 czy mma. Efektowne ciosy różnymi broniami, lśniące zbroje, hałas walki i historyczna oprawa to jednak coś, co zdecydowanie wyróżnia ten format.

GALA PEŁNOKONTAKTOWYCH WALK RYCERSKICH "STARCIE GIGANTÓW" powered by Ogniem i Piecem
Data: 14.05
Godzina: 19:00
Miejsce: YMCA Gdynia, Żeromskiego 26

Karta walk:
Łukasz Wojciechowski VS Maciej Zakrzeczkowski 2
Marcin Janiszewski VS Jakub Ładyński
Emil Guz VS Mikołaj Brzozowski 2
Paweł Karczewski VS Bogdan Raczyński
Mateusz Wojtacki VS Piotr Celej
Bartosz Kozioł VS Andrzej Studencki

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 - 30 zł
Bilety w cenie 20/30 zł dostępne będą w salonach Empik i aplikacji Going od 2 maja.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

26.05 g.20.45
Chrobry Głogów
28.05 g.12.00
Kluczevia Stargard
28.05 g.16.00
Edach Budowlani Lublin
28.05 g.16.30
Orzeł Łódź
28.05 g.18.00
Juvenia Kraków
22.05 g.18.00
Świt Skolwin
22.05 g.12.40
Sandecja Nowy Sącz
21.05 g.17.30
Raków Częstochowa
15.05 g.16.00
Juvenia Kraków