• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pierwszy dzień jeździeckiego CSIO w Sopocie

jag., mak
9 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Sławomir Hartman wygrał konkurs o puchar trojmiasto.pl podczas inauguracyjnego dnia oficjalnych zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody CSIO. Reprezentant Polski główną nagrodę odebrał z rąk Michała Kaczorowskiego, redaktora naczelnego naszego portalu. Rywalizacja trwała ponad trzy godziny, gdyż na liście startowej było 89 koni. W piątek zawody rozpoczną się o 9.30. Dla publiczności wstęp wolny. Odbędzie się również gala biznesu.Do współzawodnictwie w konkursie dwufazowym o wysokości przeszkód 135-140 centymetrów stanęli reprezentanci 12 państw: Ukrainy, Francji, Włoch, Danii, Niemiec, Szwecji, Turcji, Szwajcarii, Austrii, Czech, Finlandii i Polski. Nie dopisała aura. Od początku było zimno, a po 31. z 89 zaplanowanych przejazdów zaczął padać deszcz.

Emocji podczas zawodów nie brakowało.Rywalizacja polegała na tym, że należało bez zrzutek i w normie czasu przejechać osiem przeszkód. Wówczas zawodnik kwalifikowany był do drugiej fazy. Tutaj kolejność była ustalana na podstawie lepszego czasu o ile zawodnicy mieli identyczny dorobek punktowy. Bez rzutki parkur przejechało aż 21 jeźdźców.

Długo prowadziła Giulia Martinengo. Reprezentantka Włoch, startująca w mundurze narodowej armii, pojechała jako trzecia w konkursie w świetnym jak się okazało czasie 22,17 sekundy. Do tego osiągnięcia zbliżyła się dopiero jadąca z 27. numerem Rebecca Golasch. Triumfatorka sopockiego Grand Prix sprzed dwóch lat tym razem była słabsza od Włoszki o siedem setnych sekundy.

Wkrótce potem zaczął padać deszcz. Na podłożu zaczęły tworzyć się kałuże. Wydawało się, że puchar trojmiasto.pl i nagroda City Handlowy Bank zostanie na dobre zdominowana przez kobiety, a trofeum fundowane przez naszą redakcję ponownie opuści Polskę. Przed rokiem triumfował bowiem Niemiec Felix Hassmann.

Kolejność na szczycie kwalifikacji zmienił dopiero zawodnik z numerem 74. Sławomir Hartman na Wodanie jako jedyny złamał barierę 22 sekund. - To dla mnie duży sukces i długo oczekiwane zwycięstwo w tej rangi imprezie. Długo czekanem na właściwego konia, aby móc z powodzeniem rywalizować z najlepszymi. Wodan jest dobry, razem współpracujemy od pięciu lat, stopniowo idzie do przodu, nie reaguje na przeszkody, otoczenie. Liczę, że to początek nowej serii sukcesów - cieszył się Hartman.

Kluczem do sukcesu w drugiej fazie było jak najszybsze pokonanie początkowych zakrętów, a potem można było jeszcze nieco urwać czasu na około 30-metrowym dojeździe do ostatniej przeszkody. - Konkurs podstawowy nie był mocno trudny, ale to podłoże "trzymało" to konie. W drugiej fazie trzeba było pojechać mocno. Myślę, że zdecydowały trzy pierwsze zakręty. Obejrzałem jak jechali poprzednicy i starałem się do zrobić jeszcze lepiej. Pojechałem jak najbardziej ciasno i jak najpłynniej jak tylko się dało - dodał jeździec wywodzący się z Kwidzyna. Ojciec Sławka - Wiesław Hartman to m.in. wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980) w konkursie drużynowym.

W "naszym" konkursie nagrody pieniężne czekały aż dla 22 pierwszych jeźdźców w klasyfikacji. Zwycięzca zarobił 2640 franków szwajcarskich, a ostatnie premiowane miejsce dało 50 franków.

Czołowa ósemka konkursu o puchar trojmiasto.pl i nagrodę City Handlowy Bank:
1. Sławomir Hartman (Polska), koń Wodan, czas 21.91, nagroda 2640 CHF
2. Giulia Martinengo (Włochy), Pop Lady D'elle, 22.17, 1680
3. Rebecca Golasch (Niemcy), Costa Rica 22.24, 1200
4. Hansueli Sprunger (Szwajcaria), Ufo, 22.71, 720
5. Walter Lapertot (Francja), Cabalero, 23.20, 560
6. Marek Wacławik (Polska), U Can't Lose, 23.46, 480
7. Rikke Haasprut (Dania), Coquelouche, 24.27, 400
8. Roland Grimm (Szwajcaria), Even To Heaven, 24.35, 320

W konkursie otwierającym sopockie CSIO najlepiej z Polaków spisał się gdański jeździec, Grzegorz Psiuk. Na koniu Agat reprezentant Sobieski Jumping Team uzyskał trzeci czas przejazdu w gronie 22 zawodników, którzy pokonali parkur bez punktów karnych. W nagrodę otrzymał 900 franków szwajcarskich.

- Jutro im jeszcze mocniej dokopię - pół żartem pół serio mówił Psiuk. - Zresztą już ten konkurs mogłem wygrać. Na ostatnią przeszkodę pojechałem zbyt pasywnie, dołożyłem dodatkowe fuel, najazd był wolniejszy, ale za to dokładniejszy. W takich konkursach można liczyć na dobry wynik, jeśli od początku jedzie się z nastawieniem, aby się pościgać. Dzięki temu wynikowi w kolejnych konkursach będę mógł startować już bez żadnych obciążeń. Jako że wygraną dzielimy się po połowie z właścicielem konia, Kają Koczurowską jak już jestem "zarobiony", a ona odzyskała pieniądze, które wydała na wpisowe do zawodów - podkreślał Grzegorz.

Najlepsza trójka w konkursie numer 1 - Memoriał Antoniego Jaszczaka i nagrodę Zabookuj.eu
1. Paul Estermann (Szwajcaria), Lafayette III, 53.71, 1980 CHF
2. Andre Thiema (Niemcy), Voigtsdorfs Quonschbob, 54.31, 1260
2. Grzegorz Pasiuk (Polska), Agat, 54.91, 900

W piątek z uwagi na dużą liczbę startujących organizatorzy zdecydowali się przyspieszyć wszystkie konkursy o pół godziny w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi. Najbardziej prestiżowa rywalizacja - drużynowy Puchar Narodów - ma się rozpocząć o 14.30.

- Wszystko wskazuje na to, że wystąpi jedenaście zespołów. Co prawda do Sopotu przyjechali reprezentanci 13 państw, ale Czesi i Estończycy nie mają czterech zawodników, aby wystąpić w Pucharze Narodów - informuje Olgierd Kuleszyński, dyrektor CSIO.

Program zawodów na najbliższe dni:
Piątek 10.06

9:30 Konkurs nr 4 pula nagród: 6 000 CHF
Zwykły, młode konie 6-7-letnie (135-135cm)

12:30 Konkurs nr 5 Zwykły (140cm) pula nagród: 8 000 CHF

- 13:00 Konkurs nr 6 Dwunawrotowy (150-160cm) pula nagród: 30 000 CHF (przełożone z godz. 15) Powodem jest wizyta premiera Donalda Tuska, który będzie gościem Letniej Gali Biznesu.
Puchar Narodów FEI, O nagrodę Prezydenta RP
kwalifikacja do Grand Prix, kwalifikacja do Top Ligue, Olimpiady 2012 Londyn i Mistrzostw Europy 2011

15:00 - 20:00 LETNIA GALA BIZNESU
W Gali udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, regionalnych i trójmiejskich oraz przedstawiciele Unii Europejskiej

Pokazy jazdy konnej w stylu western ( western riding ) na koniach rasy APHA i AQHA

Sobota 11.06
10:00 Konkurs nr 7 pula nagród: 8 000 CHF
Finał młodych koni 6-7-letnich (135-140cm)

13:00 Konkurs nr 8 pula nagród: 10 000 CHF
Konkurs dwufazowy (140-150cm), kwalifikacja do Grand Prix
Pokazy w ręku koni rasy APH i AQH oraz jazdy konnej w stylu western

15:00 Konkurs nr 9 pula nagród: 12 000 CHF, Konkurs "Sześciu barier" (140-170cm)

18.00 Otwarte zawody reiningowe o puchar v-ce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednocześnie kwalifikacje do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo

Niedziela 12.06
10:00 Konkurs nr 10 pula nagród: 10 000 CHF
Konkurs szybkości (140cm)

14:00 Konkurs nr 11 pula nagród: 40 000 CHF
Zwykły z rozgrywką, (150-160cm)
Grand Prix CSIO Sopot 2011 o nagrodę Prezydenta RP
Kwalifikacja do Olimpiady Londyn 2012 i Mistrzostw Europy 2011, Rolex

Gala Biznesu i... kapeluszy!

CSIO to jednak nie tylko zawody, ale też wiele atrakcji, w tym też dla najmłodszych. - Będzie m.in. pokaz kapeluszy, koni arabskich, a dla dzieci mnóstwo konkursów i atrakcji - mówi Magdalena Rutkowska, prezes sopockiego Hipodromu. - Na te wydarzenia wstęp jest wolny.

Nowym elementem CSIO będzie również Letnia Gala Biznesu, która jest wyrazem podziękowania Pracodawców Pomorza wskazanym przez kapitułę politykom, samorządowcom i przedstawicielom instytucji mających istotny wypływ na kondycję polskich przedsiębiorstw oraz wspierających rozwój przedsiębiorczości. Wręczone zostaną też specjalne nagrody środowiska gospodarczego. Letnia Gala Biznesu odbędzie się w piątek o godz. 17:30 na Hipodromie.
jag., mak

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (18) ponad 10 zablokowanych

 • Napiszcie coś konkretnego o aferze z likwidacją hokeja... (3)

  a nie tematy dla garstki osób....

  • 11 34

  • 100 razy było o hokeju (2)

   daj spokój

   • 6 8

   • Wywalone mam na hokej, a z dzieckiem chcę pooglądać konie. (1)

    Wolno mi?

    • 5 2

    • Biedne Konie...

     Stocznia & Lechia & Wybrzeże!!!

     • 1 1

 • (2)

  więcej koni niż widzów ,ale piszcie ,piszcie to pasjonujące hahaha

  • 8 25

  • Dla takich jak ty pasjonujące jest siedzenie tylko przed monitorem i szukanie afer. (1)

   Samotny ona..e.

   • 7 5

   • Faktycznie... biedne koniki... :(((

    Lechia , Stocznia i Wybrzeże!!

    • 0 1

 • A ja tam polecam

  Miło popatrzeć na piękne konie i odpocząć w innym stylu. Może i czwartek w kwestii osób nie dopisał ale i pogoda słaba i właściwie większość w pracy. W weekend zawsze jest full, miła atmosfera i niesamowicie piękne kopytne.

  • 27 2

 • Impreza za mało reklamowana. (1)

  Podobnie jak cały sopocki hipodrom. Konie to świetna sprawa i naprawdę można to sprzedać jako dobre widowisko, atrakcyjne dla wielu ludzi. Kto widział film "Secretariat", wie o czym mówię. Więcej marketingu i będzie dobrze.

  • 7 2

  • w całym Trójmieście wiszaą plakaty informujące o tych zawodach, przy głównych drogach. Trudno nie zauważyć.

   • 2 0

 • reklama wystarczająca

  ale z pogoda sie nie udało w tym roku

  • 3 0

 • Będę na Gali 'Biznesu"

  może coś znów 'skapnie'

  • 1 1

 • BRAWO GRZESIU

  JESTEŚMY DUMNI Z CIEBIE!!!! OBY TAK DALEJ!!!! :)

  • 4 0

 • Mnie już skapło - dostałem organizację bibki

  • 1 1

 • SOPOT

  A ja tam pojadę sam nie mam konia :) to sobie zerknę na inne :)

  • 4 0

 • Organizacja w tym roku to jakaś masakra !!!

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane