Łączpol wygrał na inaugurację ligi

AZS Łączpol AWFiS Gdańsk

Karolina Kalska była jednym z najjaśniejszych punktów AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk w starciu z UKS PCM Kościerzyna. Jej skutecznie wykonany rzut karny w końcówce meczu przesądził o zwycięstwie gospodyń. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarki ręczne AZS Łączpol AWFiS udanie zainaugurowały rozgrywki PGNiG Superligi Kobiet. Podopieczne Edyty Majdzińskiej, dla której był to oficjalny debiut na ławce trenerskiej gdańskiego zespołu, pokonały UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7). W niedzielę, o godz. 16 swoje pierwsze spotkanie w tym sezonie rozegra druga z trójmiejskich ekip. Vistal Gdynia zmierzy się na wyjeździe z Metraco Zagłębiem Lubin.

AZS Łączpol AWFIS Gdańsk - UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7)
ŁĄCZPOL: Chojnacka, Kajumowa - Pasternak 3, Stachowska 3, Mazurek, Gędłek, Siódmiak 5, Kalska 8, Żukowska, Górna 2, Ciura 2, Lalewicz 2, Skonieczna 1, Świerczek 1, Masna

UKS PCM: Brzezińska-Recław, Liskowska - Mokrzka 3, Bunikowska 3, Konofał 3, Sus 3, Belter, Ziółkowska 1, Białek 1, Rogożeńska, Wójcik 2, Jakubowska 1, Krajewska 7

Postawa piłkarek ręcznych z Gdańska była dla kibiców sporą niewiadomą. W lecie drużyna przeszła gruntowną przebudowę, a misję prowadzenia zespołu powierzono Edycie Majdzińskiej, która wcześniej pracowała w I-ligowym MTS Kwidzyn, a także prowadziła młodzieżowe reprezentacje Polski.

EDYTA MAJDZIŃSKA: JESTEM GOTOWA NA NOWE WYZWANIA

Debiut nowej trenerki Łączpolu wypadł pozytywnie, a jej podopieczne już na początku zaczęły dyktować warunki gry. W bramce świetnie spisywała się Renata Kajumowa, dzięki czemu gdańszczanki sukcesywnie powiększały prowadzenie. Gdy w 17 minucie do bramki trafiła Karolina Siódmiak Łączpol prowadził już 7:2.

Przyjezdne z biegiem czasu zmniejszyły starty, ale ostatnie słowo należało do miejscowych. W ciągu końcowych dwóch minut pierwszej połowy to one zdobyły trzy bramki, nie tracąc żadnej, dzięki czemu na przerwę schodziły prowadząc 13:7.

Początek drugiej połowy także należał do szczypiornistek z Trójmiasta, które chyba zbyt wcześnie uwierzyły, że już wygrały spotkanie. Po bramce Karoliny Siódmiak w 41 minucie było 20:12. Od tego momentu nowe siły wstąpiły w podopieczne Dariusza Męczykowskiego oraz Krzysztofa Kotwickiego. Na parkiecie błyszczała Magda Krajewska, a przewaga Łączpolu topniała w oczach.

ADRIANNA GÓRNA: GRA W ŁĄCZPOLU TO SPORTOWY AWANS

Na trzy minuty przed końcem kościerzynianki przegrywały już tylko 23:25. Mimo nerwowej końcówki miejscowe nie wypuściły zwycięstwa z rąk. W ważnym momencie rzucając karnego nie pomyliła się, najskuteczniejsza zawodniczka Łączpolu, Karolina Kalska, a po chwili swoją debiutancką bramkę w PGNiG Superlidze zdobyła Justyna Świerczek i dwa punkty zostały w Gdańsku.

Wyniki 1 kolejki:

• AZS ŁĄCZPOL AWFIS GDAŃSK - UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7)
  • Metraco Zagłębie Lubin - VISTAL GDYNIA 24:29 (9:14)
  • Energa AZS Koszalin - KPR Jelenia Góra 34:30 (18:11)
  • Pogoń Baltica Szczecin - KPR Kobierzyce 32:13 (21:7)
  • Olimpia Beskid Nowy Sącz - MKS Selgros Lublin 23:28 (10:13)
  • Start Elbląg - Piotrcovia 29:20 (15:10)

Opinie (7)

• (1)

Skromniutkie coś to zwycięstwo porównując inwestycje obu drużyn.

• 15 1

• Widać, że trzeba jeszcze potrenować manewr ze zdejmowaniem bramkarki - gdyby nie co najmniej dwie straty zakończone rzutami do pustej bramki, końcówka byłaby spokojniejsza.

• 4 2

• dobrze, ze wygraly

Ale z taką grą, jak w drugiej połowie to z Selgrosem, Pogonia czy Vistalem ciężko będzie o korzystny wynik. Tytuł oddaje wszystko: gdyby nie doświadczone zawodniczki- a przede wszystkim Karolina Siodmiak- byłoby ciężko wygrać z ambitnym dziewczynami z Kościerzyny. Gratulacje jednak za walkę i za punkty!

• 16 1

• chaos

Mniej eksperymentow wiecej grania!!!

• 11 1

• statystyki AZS-u

Chojnacka* 1/5 = 20% (z gry 0/3, karne 1/2), KAJUMOWA 11/31 = 35,5% (z gry 11/30, k 0/1, 1 strata) - PASTERNAK 2 (2/5), Mazurek 0 (4 asysty, 1 przechwyt), STACHOWSKA 4 (4/4, 5 as., 2 karne wywalczone, 1 karny zawiniony, Ż), Gędłek* 0, Siódmiak 5 (5/8, 7 as., 1 p, 2 s, 1 blok, 1 rzut zablokowany, 4 min.), Kalska 8 (4/4, k 4/4, 1 as.), Żukowska* 0, GÓRNA** 2 (2/2, 1 p, 1 k.w.), Ciura 2 (2/2, 1 k.z.), LALEWICZ** 2 (2/2, 1 as., 1 k.w., Ż, 2 min.), SKONIECZNA 1 (1/5, 4 as., 2 s, 1 k.z., Ż, 6 min. = czerwona kartka w 50 min.), Świerczek** 1 (1/2), MASNA* 0 (0/2, 1 as., 1 s, 2 min.), Radzikowska - nie grała.

*pierwszy mecz w barwach AZS
    **pierwszy mecz i pierwsza bramka (lub bramki) w barwach AZS

Debiut mieliśmy oczywiście także na ławce trenerskiej, a grę w ataku bez bramkarki można było zobaczyć na tej hali w wykonaniu gospodyń chyba po raz pierwszy od 11 lat, czyli jeszcze za czasów starego AZS-u (końcówka ostatniego meczu w finale play-off z SPR Lublin w sezonie 2004/05). Inny niż dotychczas był też sposób prezentacji drużyn - zawodniczki zamiast ustawić się w szeregu na środku parkietu wbiegały kolejno na plac gry z obu stron, gdy wyczytywane były ich nazwiska.