ras., mad
27 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 21:10 (27 czerwca 2014)
Piotr Janda (z prawej) z trenerem Krzysztofem Walką. Piotr Janda (z prawej) z trenerem Krzysztofem Walką.

Piotr Janda wywalczył srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy we florecie mężczyzn. Zawodnik Sietomu AZS AWFiS Gdańsk sięgnął po drugie miejsce w gruzińskim Tbilisi. W finale przegrał zaledwie o jedno trafienie z Rosjaninem Ilją Degtiarewem. Srebrny medal zdobyła również drużyna florecistek z Anną Szymczak z UKS Atena Gdańsk w składzie. W finale Polki uległy... Rosjankom.

Do Tbilisi na szermiercze mistrzostwa Europy do lat 23 w szermierce zjechało 198 zawodników i zawodniczek z 28 krajów. Wśród nich nie mogło zabraknąć przedstawicieli Gdańskiej Szkoły Floretu.

Niewiele brakowało a mistrzowski tytuł wywalczyłby Piotr Janda z Sietom AZS AWFiS. Podopieczny trenera Krzysztofa Walki od początku turnieju prezentował znakomitą formę wygrywając wszystkie walki eliminacyjne. Dzięki temu do fazy pucharowej przystąpił rozstawiony z numerem drugim.

Do fazy medalowej Janda awansował bez większych trudności pokonując Włocha Filippo Guerre, a następnie reprezentanta Izraela Stanislava Sudilovskiego.

W walce półfinałowej, w doliczonym czasie wygrał 10:9 z Rosjaninem Timurem Arslanovem. W finale stoczył równie zacięty pojedynek z kolejnym reprezentantem Rosji Ilją Degtiarewem. Przegrał to starcie zaledwie o jedno trafienie.

Z pozostałych reprezentantów Sietomu AZS AWFiS najlepiej spisał się w turnieju brat Piotra, Michał Janda, który zajął 9. miejsce odpadając po walce z Degtiarewem 6:15. Dopiero 26. był Michał Siess, którego wyeliminowała porażka 9:15 z Włochem Edoardo Luperim.

W turnieju florecistek triumfowała Marta Jelińska z Budowlanych Toruń. 12. miejsce zajęła Anna Szymczak z UKS Atena Gdańsk, która przegrała z reprezentantką gospodarzy turnieju Teoną Goglidze 11:15.

Klasyfikacja końcowa młodzieżowych ME we florecie mężczyzn:
1. Ilja Degtiarew (Rosja)
2. Piotr Janda (Polska, Sietom AZS AWFiS Gdańsk)