Polska pokonała Portugalię i awansowała do mistrzostw Europy piłkarzy do lat 21

Konrad Michalak wywalczył z reprezentacją Polski awans do mistrzostw Europy 2019 w kategorii do lat 21. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Mało kto na nich stawiał, a jednak się udało. Reprezentacja Polski piłkarzy do lat 21 pokonała na wyjeździe, w rewanżowym meczu barażu o mistrzostwa Europy Portugalię 3:1 (3:0) i awansowała do czempionatu Starego Kontynentu. Na boisku pojawiał się w drugiej połowie pomocnik Lechii Gdańsk, Konrad Michalak. Natomiast w reprezentacji U-20 zagrał jego klubowy kolega Adam Chrzanowski.

PRZECZYTAJ CO SĄDZI JERZY JASTRZĘBOWSKI O BRAKU PIŁKARZY LECHII W PIERWSZEJ REPREZENTACJI POLSKI

Portugalia U-21 - Polska U-21 1:3 (0:3)

Bielik 5, Kownacki 8, Szymański 24 - Jota 52

POLSKA U-21: Grabara - Gumny, Wieteska, Bielik, Pestka - Dziczek, Żurkowski - Kapustka, Jagiełło (53 Michalak), Szymański (69 Jóźwiak) - Kownacki (90+4 Świderski)

Polscy piłkarze lecieli do Chaves po porażce na własnym boisku z Portugalią 0:1. Taki wynik sprawiał, że to rywale byli zdecydowanym faworytem do awansu do Euro 2019. Trener Czesław Michniewicz postanowił posadzić na ławce we wtorkowym starciu m.in. pomocnika Lechii Gdańsk, Konrada Michalaka.

TUTAJ PRZECZYTASZ O WYSTĘPACH KADRY U-19 W ELIMINACJACH DO MISTRZOSTW EUROPY

Pojawił się on na boisku w 53. minucie, zastępując Filipa Jagiełłę. Michalak starał się być aktywny, zdołał oddać strzał na bramkę, ale przebywał na murawie w momencie, gdy rywale rozpaczliwie starali się zniwelować straty. Tuż przed jego wejściem strzelili bramkę. Ale w pierwszych 24 min. spotkania biało-czerwoni trafili do ich siatki aż trzykrotnie, co mocno zaburzyło pewność siebie wśród Portugalczyków.

Najpierw, po rzucie rożnym do siatki trafił Krystian Bielik. 3 min. później Dawid Kownacki wykorzystał dośrodkowanie Szymona Żurkowskiego i podwyższył wynik na 2:0. A w 24. min. trzeciego gola strzelił Sebastian Szymański.

Tym samym w czerwcu 2019 roku Polacy pojadą na mistrzostwa Europy U-21, które odbędą się na stadionach we Włoszech i San Marino. W imprezie weźmie udział dwanaście drużyn podzielonych na trzy grupy. Przypomnijmy, że w kadrze U-21 mamy jeszcze jeden trójmiejski akcent. Jest nim asystent trenera Arki Gdynia, Grzegorz Witt, który odpowiada w niej za przygotowanie motoryczne.

PRZECZYTAJ O PORAŻCE POLAKÓW Z PORTUGALIĄ W PIERWSZYM MECZU BARAŻOWYM

Polska U-20 - Ukraina U-20 2:1 (1:1)
Bramki: Steczyk 19 karny, Weremienko 70 samobójcza - Popow 28

POLSKA: Mleczko (66 Niemczycki) - Chrzanowski (66 Kostorz), Sobociński, Szota, Bednarczyk (33 Repka) - Zylla (89 Makowski), Kopacz (89 Strózik) - Puchacza, Łyszczarz (66 Ślisz), Stanilewicz - Steczyk (79 Moder)

Adam ChrzanowskiTomasz Makowski nie mieli okazji zagrać w Faro w przegranym 0:2 meczu z Portugalią w ramach turnieju Elite League. Selekcjoner Jacek Magiera wystawił jednak tego pierwszego w wyjściowym składzie na towarzyski mecz z Ukrainą.

Chrzanowski na boisku przebywał do 66. minuty i opuścił je z żółtą kartką na koncie zmieniony przez Kacpra Kostorza z Podbeskidzia, po którego akcji rywale zaliczyli trafienie samobójcze. Makowski na placu gry zameldował się dopiero na ostatnie minuty. Na murawie mieliśmy także Oskara Repkę, który grał od 33. min. To piłkarz Arki Gdynia, który jest wypożyczony w tym sezonie do I-ligowego Chrobrego Głogów.

Spotkanie było jednym z elementów przygotowań do przyszłorocznych mistrzostw świata do lat 20, których nasz kraj będzie gospodarzem.