• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Polska "rozbiła bank" w najbardziej prestiżowych regatach 25. Gdynia Sailing Days

jag.
10 lipca 2024, godz. 15:30 
Opinie (1)
Najnowszy artykuł o klubie AZS AWFiS Gdańsk Olimpijczycy odlecieli na igrzyska Paryż 2024. Są już ich następcy
Tradycyjny, mistrzowski skok do wody medalistów mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 29er. Tradycyjny, mistrzowski skok do wody medalistów mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 29er.

Bezprecedensowy sukces odniosła Polska w mistrzostwach Europy w klasie 29er. Biało-czerwoni "rozbili bank", gdyż w rywalizacji 138 załóg z 25 państw zdobyli 4 złote medale, w tym dubletem wygrali klasyfikację generalną. To było wydarzenie najwyższej rangi w ramach 25. Gdynia Sailing Days. Jednak żeglarskie święto przy al. Jana Pawła II trwa nadal. W programie do 21 lipca jest jeszcze osiem regat.

25. Gdynia Sailing Days są zaplanowane od 28 czerwca do 21 lipca. Przed nami jeszcze osiem wydarzeń, ale to o najwyższej randze już na za nami.

25. Gdynia Sailing Days - program do końca imprezy
 • 11-13.07.2024 - Kinder Joy of moving - Puchar Trenerów w klasie Optimist
 • 12-14.07.2024 - Puchar GSD w klasie Micro
 • 12-14.07.2024 - Polska Liga Żeglarska Ekstraklasa
 • 15-16.07.2024 - PGE PolSailing Day
 • 16-18.07.2024 - Żagle Bez Barier
 • 17-19.07.2024 - Grand Prix żeglarzy z niepełnosprawnością
 • 18-21.07.2024 - Polboat Yachting Festival
 • 20-21.07.2024 - RS 21 Cup


Jedynymi regatami w randze mistrzostw Europy w ramach tegorocznego, żeglarskiego święta w Gdyni była rywalizacja w klasie 29er. To klasa przygotowawcza do olimpijskiego 49er.

Gdynia Sailing Days po raz 25. Niemal tysiąc żeglarzy wypłynie na Zatokę Gdańską Gdynia Sailing Days po raz 25. Niemal tysiąc żeglarzy wypłynie na Zatokę Gdańską

W stawce 138 załóg z 25 państw reprezentanci Polski "rozbili bank". Złote medale zdobyli: Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Krzysztof Królik (ChKŻ Chojnice) w mikście, Alicja Tutkowska (YKP Gdynia) i Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice) wśród kobiet, a Bartosz ŻmudzińskiAugust Sobczak (ChKŻ Chojnice) triumfowali w dwóch kategoriach - mężczyzn oraz w U-17. Ponadto Aniela FrąckowiakIgor Piechota (Rockstars Racing Nowa Sól) zajęli trzecią lokatę w mikście do lat 17.- Uśmiechnięte twarze zawodników dowodzą, że pod każdym względem była to udana impreza. Jako organizatorzy spełniliśmy oczekiwania przedstawicieli klasy 29er oraz samych uczestników. Jak sięgam pamięcią, to w tej klasie konkurencja była bardzo wyrównana, notowaliśmy też sporą różnorodność, bo medale zdobywali reprezentanci wielu krajów. Do tej pory nie było dominacji jednego państwa. Te wyniki są dla bardzo miłą niespodzianką. Musimy jednak mieć na uwadze, że jest to klasa przygotowawcza. To wspaniale, że nasi reprezentanci osiągają takie sukcesy i potrafią wygrywać, ale liczę, że najlepsze lata dopiero przed nimi. Oby miały miejsce kiedy przejdą do konkurencji olimpijskich, bo większa wewnętrzna rywalizacja i współpraca to zdecydowanie większa szansa na lepsze rezultaty w gronie seniorów - ocenił Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Polscy mistrzowie Europy w żeglarskiej klasie 29er Polscy mistrzowie Europy w żeglarskiej klasie 29er
Przez pięć dni żeglarze ścigali się w bardzo dobrych, ale jednocześnie zmiennych i wymagających warunkach. Wiatru zabrakło tylko jednego dnia przeznaczonego na regaty. Dlatego odbyło się 15 z zaplanowanych 18 wyścigów.

"Wzięty model, którego uroda ścina z nóg" na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

W najbardziej prestiżowej klasyfikacji generalnej wygrali: Lewandowska i Królik przed Żmudzińskim i Sobczakiem, a w czołowej "15" zameldowało się aż sześć polskich załóg. Biało-czerwoni bezapelacyjnie zwyciężyli w Pucharze Narodów, czyli w punktacji drużynowej.

W mistrzostwach Europy w klasie 29er w Gdyni wystartowało 138 załóg z 25 państw. W mistrzostwach Europy w klasie 29er w Gdyni wystartowało 138 załóg z 25 państw.
- Startowaliśmy na własnym, ale wyjątkowo trudnym i nieprzewidywalnym akwenie. Wszyscy jesteśmy niezmiernie zadowoleni, bo te mistrzostwa można rozpatrywać również w kategorii bardzo dobrego startu wszystkich polskich załóg. Trenowaliśmy razem, wspieraliśmy się, naciskaliśmy na siebie, pchaliśmy do przodu i te regaty nam to oddały - podkreśliła Ewa Lewandowska, która w grudniu w Buzios została młodzieżową mistrzynią świata World Sailing wśród kobiet w Brazylii.


Na świętowanie nie ma czasu. Załogi Lewandowska/Królik oraz Tutkowska/Dampc już w środę, 10 lipca odlecą do Włoch. Na Jeziorze Garda 15 lipca rywalizować będą w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing, a uroczyste otwarcie tych regat odbędzie się dwa dni wcześniej.

Sport talent. Ewa Lewandowska od baletu do żeglarstwa Sport talent. Ewa Lewandowska od baletu do żeglarstwa
jag.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (1)

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  brawo młodzi

  ale tak jak prezes powiedział - potem te medale trzeba przekuć na te seniorskie, a najlepiej olimpijskie to tylko ci zostają zapamiętani a junoiorskich mistrzów jest mnóstwo

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane