Lechia na remis po cudownym finiszu

jag., ras.
12 maja 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Gol Adama Dudy uratował Lechię przed przegraną z Ruchem Chorzów. Gol Adama Dudy uratował Lechię przed przegraną z Ruchem Chorzów.

Lechia Gdańsk u siebie z Ruchem Chorzów 4:4 (2:1). Gdańscy piłkarze nie wygrali ósmego spotkania z rzędu w ekstraklasie, ale w niedzielę nikt im tego nie wypominał. Wielkie emocje przysłoniły brak zwycięstwa. Przebieg meczu przypominał jazdę kolejką górską, bo biało-zieloni prowadzenie obejmowali dwukrotnie, by w 90 minucie przegrywać dwiema bramkami. Stał się jednak cud. Remis zapewniły gospodarzom gole powracającego do składu Grzegorza Rasiaka oraz Adama Dudy w doliczonym czasie gry.

Buchalik - Deleu, Bąk, Bieniuk, Brożek - Surma, Pietrowski - Ricardinho, Wiśniewski, Machaj - Buzała
Sędziowie: Frankowski (Toruń) oraz Boniek i Winkler
Widzów: 11 342
Kamiński - Konczkowski, Baszczyński, Stawarczyk, Lewczuk - Malinowski, Tymiński - Zieńczuk, Starzyński, Janoszka - Sultes
  • 67' Machaj Zmiany Duda
  • 77' Pietrowski Zmiany Rasiak
  • 80' Wiśniewski Zmiany Frankowski
  • 58' Baszczyński Zmiany Panka
  • 83' Sultes Zmiany Kuświk
  • 90+4 Zieńczuk Zmiany Smektała
  • 6' Wiśniewski
  • 23' Ricardinho
  • 90+2 Rasiak
  • 90+3 Duda
  • 7' Janoszka
  • 58' Sultes
  • 63' Sultes
  • 78' Zieńczuk
  • 41' Buzała
  • 85' Ricardinho
  • 45' Stawarczyk
  • 85' Lewczuk

POMECZOWY DWUGŁOS TRENERÓW:
Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek
BOGUSŁAW KACZMAREK: Był to dramat godny Szekspira. Nastroje zmieniały się, gdyż to my prowadziliśmy 1:0 i 2:1, a potem musieliśmy odrabiać straty z 2:4. O takim przebiegu spotkania w dużej mierze zadecydowały dwie sytuacje, w których mogliśmy poprawić wynik na 3:1, czyli strzał głową Machaja oraz pojedynek sam na sam z bramkarzem Buzały.

Dużo ożywienia wprowadziły zmiany. Dzięki nim zdominowaliśmy Ruch w walce w powietrzu, zaczęliśmy grać długimi podaniami. Gdybym wiedział, że Rasiak zagra tak dobrze, bo bym go wstawił do "11".
Jednak taktyka z trzema niewysokimi napastnikami wydawała się idealna na tę parę stoperów Ruchu.

Ten punkt jest dla nas bardzo ważny. Powinno nastąpić przesilenie pod względem mentalnym w mojej drużynie. Przy niekorzystny wyniku piłkarze wykazali się olbrzymią determinacją i poświęceniem. Gdyby ten mecz trwał jeszcze z 5 minut dłużej, to pewnie byśmy wygrali 5:4.

Pamiętam, że na początku lat 90-tych oglądałem podobny mecz Lechii. Było to jeszcze w drugiej lidze w spotkaniu ze Stilonem Gorzów. Z 0:4 zrobiło się 4:4.

Jacek Zieliński Jacek Zieliński
JACEK ZIELIŃSKI (Ruch): Trudno coś sensownego sklecić po takim meczu. Jeśli w tak trudnym meczu, na wyjeździe strzeliliśmy 4 gole i nie wygraliśmy, to pretensje możemy mieć tylko do siebie. Szkoda tym bardziej, bo gdyśmy dowieźli do końca prowadzenie, to już dzisiaj zakończyłaby się dla nas walka o utrzymanie. A tak trzeba pewnie będzie walczyć do ostatniej kolejki. Nie wiem, co z Baszczyńskim, ale pierwsze diagnozy źle wyglądają, jest podejrzenie kontuzji więzadeł krzyżowych.

Jako piłkarzy grałem raz w podobnym spotkaniu. Z Siarką Tarnobrzeg w III lidze prowadziliśmy w Starachowicach 4:1, a mecz skończył się remisem 4:4. Wolałbym już więcej czegoś podobnego nie przeżywać, bo zdrowie ma się tylko jedno.

• Kibice

oklaski, gdy spiker wyczytał nazwisko Zieńczuka (RUCH), byłego piłkarza Lechii, który występuje obecnie w Ruchu
w Lechii jedna zmiana w "11" w porównaniu z meczem z Legią, za pauzującego za kartki Janickiego do gry wszedł Brożek (LECHIA), na ławce po dłuższej przerwie znalazło się miejsce dla Rasiaka, zmiana też ustawienia w podstawowym składzie, dzisiaj napastnikiem będzie Buzała
piłkarze na prezentację wyszli w towarzystwie dzieci ubranych w specjalne kamizelki, które promują akcję skierowaną do kobiet pod hasłem "Policzmy się"
Ruch zagra na niebiesko, Lechia na biało
1'
od środka rozpoczęła Lechia
1'
od pierwszej minuty chóralne śpiewy "Gdańska Lechia"
2'
z dopingiem próbują przebić się goście, których miało być ponad tysiąc, ale czynią to wulgarnie
5'
na razie gra z obu stron w środku boiska
6'
[1:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wiśniewski. Z prawej strony dośrodkował Deleu, a Piotr głową strzelił gola
7'
[1:1] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Janoszka, który strzelił mocno pod poprzeczkę po podaniu Starzyńskiego
8'
Kamiński (RUCH) łapie piłkę po zagraniu Wiśniewskiego (LECHIA)
10'
na spalonym Buzała (LECHIA)
12'
na trybunach zdecydowanie dominuje doping Lechii, na boisku znów gra się uspokoiła
13'
Buchalik (LECHIA) bardzo dobrą interwencją wybił piłkę na róg po strzale Janoszki (RUCH), który bez kłopotu minął zwodem Brożka
13'
Bieniuk (LECHIA) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rogu Zieńczuka (RUCH), w połowie lat 90-tych ci piłkarze wspólnie z juniorami Lechii zdobywali tytuł mistrza Polski w tej kategorii wiekowej
15'
mocno niecelny strzał Zieńczuka (RUCH) z około 25 metrów
16'
niecelny strzał z około 30 metrów Surmy (LECHIA), Ricardinho, który podawał do kapitana Lechii ma nieco pretensji, że nie otrzymał piłki, gdy próbował wbiegać w "16" rywali
17'
Bieniuk (LECHIA) głową wybija piłkę po dośrodkowaniu Zieńczuka (RUCH)
19'
trzech piłkarzy z pola Lechii skończyło rozgrzewkę, a wyszła na nią kolejną trójka rezerwowych
20'
tym razem dobrze głową gra Bąk (LECHIA), Ruch zaczyna uzyskiwać optyczną przewagę
21'
Machaj (LECHIA) próbował wywalczyć róg, ale Ruch rozpocznie od własnej bramki
22'
wydawało się, że Zieńczuk (RUCH) szuka podania do Sultesa (RUCH), ale Marek zaskakująco strzelił, piłka tuż obok słupka bramki Lechii
23'
[2:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Ricardinho. Brazylijczyk otrzymał piłkę od Buzały i potężnie z prawej nogi uderzył z 17. metra
23'
po zdobyciu gola Ricardinho (LECHIA) padł na kolana i wzniósł ręce i twarz ku górze
25'
wolny dla Ruchu z wysokości pola karnego Lechii
26'
Buchalik (LECHIA) dobrze wyłapał piłkę po dośrodkowaniu Zieńczuka (RUCH)
26'
"Ten mecz musimy wygrać" - przypominają kibice Lechii
28'
róg dla Lechii po akcji Wiśniewskiego (LECHIA)
29'
z rogu Wiśniewski (LECHIA), w polu karnym strzelał Ricardinho (LECHIA), ale to uderzenie zostało zablokowane, będzie kolejny korner
30'
tym razem już bez zagrożenia dla bramki Ruchu po rogu Lechii
31'
mógł być trzeci gol dla Lechii, po dośrodkowaniu Deleu (LECHIA) do piłki podbitej jeszcze przez Stawarczyka doszedł Machaj (LECHIA), ale główkował niecelnie
33'
Surma (LECHIA) wywalczył róg dla Lechii
33'
"Jeszcze jeden" - z trybun
34'
po dośrodkowaniu Machaja (LECHIA) z rogu próbował główkować Bieniuk (LECHIA), ale nie skierował piłki w kierunku bramki
35'
bardzo dobry przerzut Deleu (LECHIA), wydawało się że Buzała (LECHIA) wyjdzie sam na sam z bramkarzem, ale Paweł miał kłopoty z opanowaniem piłki i szansa przepadła
36'
Buchalik (LECHIA) wybił na róg groźny strzał Zieńczuka (RUCH)
36'
po dośrodkowaniu z rogu Zieńczuka (RUCH) główkował Janoszka (RUCH), ale piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką
37'
Deleu (LECHIA) wywalczył róg
37'
po dośrodkowaniu z rogu Machaja (LECHIA) Bieniuk (LECHIA) zgrał piłkę głową w "16" Ruchu, ale nie doszła ona do żadnego lechisty
38'
kontuzję sygnalizuje Bąk (LECHIA), byłby to kłopot dla Lechii, gdyby musiał zejść, bo na ławce nie ma żadnego nominalnego stopera
39'
wolny dla Ruchu po faulu Machaja (LECHIA) na Konczkowskim (RUCH)
39'
nieudane dośrodkowanie Zieńczuka (RUCH) z wolnego
40'
Bąk (LECHIA) zostaje na boisku, masażyści Lechii wracają na ławkę
41'
Żółtą kartką został ukarany Buzała (LECHIA) za próbę wymuszenia faulu
41'
dla Pawła to pierwsza kartka od powrotu do Lechii, ale jesienią miał trzy w barwach Bełchatowa, dlatego w następnej kolejce ekstraklasy będzie musiał pauzować
42'
sprzed pola karnego niecelnie uderzał Wiśniewski (LECHIA)
45'
nieudane zagranie Buchalika (LECHIA), wybił piłkę w aut około 35 metrów od własnej bramki
45'
Lechia wychodzi z kontrą, faulowany Buzała (LECHIA) około 25 metrów od bramki Ruchu
45'
Żółtą kartką został ukarany Stawarczyk (RUCH) po faulu na Buzale
45'
45 minut minęło, sędzia nic nie doliczył, zapewne poczeka na rozegranie wolnego i skończy tę połowę
45+1
Machaj (LECHIA) strzelił w mur, jeszcze dośrodkował Deleu (LECHIA) i wówczas arbiter zakończył grę przed przerwą
LECHIA PROWADZI PO PIERWSZEJ POŁOWIE 2:1
dobry, szybki mecz na PGE Arenie, Lechia oddała aż dziewięć celnych strzałów, Ruch odpowiedział pięcioma
oficjalna frekwencja 11 342
46'
Drugą połowę od środka rozpoczęli goście.
Bąk (LECHIA) uskarża się na dolegliwości mięśnia dwugłowego, ale rozpocznie drugą połowę
46'
od pierwszego gwizdka po przerwie ruszyły też doping dla Lechii
46'
Dośrodkowanie Deleu (LECHIA) chwyta Kamiński (RUCH)
47'
Machaj (LECHIA) dośrodkowuje w pole karne, ale za daleko. Piłkę przejmuje Ruch
47'
Starzyński (RUCH) zdobywa bramkę, ale wcześniejfaulował Deleu (LECHIA) i sędzia gola nie zaliczył
49'
przebił się na chwilę doping przyjezdnych, ale dobrze, że został szybko zagłuszony, bo była to wulgarna przyśpiewka
50'
Na boisku po starciu z rywalem leży Ricardinho (LECHIA)
51'
Brazylijczyk został uderzony łokciem w powietrzu i ma na czole ogromnego guza. Opuścił na chwilę boisko
52'
Teraz na murawie z bólu zwija się Baszczyński (RUCH), który ucierpiał po starciu w powietrzu z Buzałą. Znów przerwa w grze, a zawodnik gości opuszcza boisko na noszach
54'
znów głośno za bramką Ruchu, czyli tam gdzie prowadzony jest zorganizowany doping przez kibiców Lechii
55'
Niegroźne uderzenie po ziemi z dystansu pewnie łapie Buchalik (LECHIA)
56'
głośne "Lechia Gdańsk"
56'
Buzała (LECHIA) zmarnował sytuację sam na sam z bramkarzem. Paweł dostał prostopadłe podanie między dwójkę obrońców od Wiśniewskiego, ale przegrał pojedynek z Kamińskim (RUCH). Rzut rożny dla Lechii
57'
teraz już niestety wulgarnie także z gdańskiego sektora
57'
Kolejny rożny dla Lechii, ale piłka po dośrodkowaniu Machaja (LECHIA) została wybita przez obrońców gości
58'
[2:2] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sultes. który strzałem głową wykończył idealne dośrodkowanie Zieńczuka z prawej strony. Z interwencją spóźnił się Bieniuk.
58'
RUCH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Baszczyński, w jego miejsce wchodzi Panka.
63'
[2:3] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sultes.. Strata Pietrowskiego i świetna kontra Ruchu. Sultesa nie upilnował Brożek, a ten wpakował piłkę do bramki z najbliższej odległości po podaniu z lewej strony.
66'
Z prawej strony w pole karne Ruchu wpadł Machaj (LECHIA), ale został powstrzymany przez obrońcę
67'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Machaj, w jego miejsce wchodzi Duda.
67'
Buzała (LECHIA) dograł w pole karne do Ricardinho (LECHIA), ale ten uderzył prosto w obrońcę. Do odbitej piłki dopadł Pietrowski (LECHIA), którego strzał minął bramkę
70'
Wrzutka Deleu (LECHIA) w pole karne, ale zbyt mocna by do piłki zdołał dojść Buzała (LECHIA)
72'
Lechia w ofensywie, ale wypady pod pole karne gości nie przynoszą skutku
74'
"Lechijko, my chcemy gola" - z trybun
73'
Niegroźne uderzenie Tymińskiego (RUCH) z dystansu łapie Buchalik (LECHIA).
74'
Starcie Dudy (LECHIA) ze Stawarczykiem (RUCH) w powietrzu. Stoper gości jest opatrywany poza boiskiem i za chwilę powinien wrócić do gry.
77'
więcej gwizdów niż braw wita wchodzącego na boisko Rasiaka
77'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pietrowski, w jego miejsce wchodzi Rasiak. To dla niego pierwszy występ w ekstraklasie od czasu grudniowego meczu z Zagłębiem Lubin.
78'
[2:4] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zieńczuk. Techniczne uderzenie po podaniu w polu karnym od Sultesa.
80'
Świetną okazję na gola zmarnował Wiśniewski (LECHIA), który nieczysto trafił w piłkę.
80'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wiśniewski, w jego miejsce wchodzi Frankowski.
81'
Niecelne uderzenie Surmy (LECHIA) zza pola karnego
83'
RUCH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza zdobywca dwóch bramek Sultes, w jego miejsce wchodzi Kuświk.
85'
Starcie Ricardinho (LECHIA) z Lewczukiem (RUCH). Brazylijczyk podniósł się z boiska i pchnął zawodnika gości powalając go na murawę.
85'
Żółtą kartką został ukarany Ricardinho (LECHIA).
85'
Żółtą kartką został ukarany Lewczuk (RUCH).
86'
"Lechia grać kur.. mać" - z trybun
87'
Buzała (LECHIA) próbował dośrodkowywać lewą stroną, ale został powstrzymany przez Tymińskiego (RUCH).
88'
Po wymianie piłki z Ricardinho (LECHIA) w słupek trafił Surma (LECHIA)
90'
Teraz świetną sytuację zmarnował Rasiak (LECHIA), któremu na głowę dogrywał Buzała (LECHIA). Napastnik Lechii uderzył jednak obok słupka
90'
Sędzia doliczył 4 minuty do regulaminowego czasu gry
90+1
Po dośrodkowaniu Deleu (LECHIA) głową uderzał Bieniuk (LECHIA), ale prosto w ręce Kamińskiego (RUCH).
90+2
[3:4] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Rasiak W polu karnym otrzymał podanie od Buzały i dołożył nogę umieszczając piłkę w siatce. Lechia wciąż walczy o remis!
90+3
[4:4] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Duda po uderzeniu piętka i podaniu od Bieniuka. Akcję długim przerzutem z własnej połowy rozpoczął Deleu
90+4
RUCH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zieńczuk, w jego miejsce wchodzi Smektała.
"Dziękujemy" - skandują kibice
"Grzesiu Rasiak (LECHIA) " - skandują kibice
Koniec spotkania. Po szalonym wręcz meczu Lechia wyszarpała remis 4:4 strzelając dwa gole w doliczonym czasie gry!

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 26 5 8 13 32:39 23

* Zagłębie Lubin rozpoczęło sezon z trzema ujemnymi punktami za korupcję w sezonie 2005/06.

Tabela wprowadzona: 2013-05-14

Wyniki 26 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Ruch Chorzów 4:4 (2:1)
  • Polonia Warszaw - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (0:1)
  • Lech Poznań - Widzew Łódź 4:0 (0:0)
  • Pogoń Szczecin - GKS Bełchatów 0:1 (0:0)
  • Wisła Kraków - Korona Kielce 3:0 (1:0)
  • Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 0:3 (0:1)
  • Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 3:2 (0:1)
  • Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 1:2 (1:2)
jag., ras.

Opinie (262) ponad 20 zablokowanych

• Wynik hokejowy , brawo Lechia za walkę do końca ! (5)

• 135 37

• brawo że prowadząc 2:1 remisują 4:4. BRAWO (2)

• 33 8

• przez takie mecze ktoś może pomyśleć, że w Lechii wszystko w porządku... wynik hokejowy obrona dalej d*pa, nie ma co się podniecać.

• 44 3

• wstyd...

a jeszcze wiekszy wstyd to to że remis dzieki dudzie i rasialdowi...