Przegrali z tremą

25 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Nie tak miała wyglądać inauguracja rozgrywek Młodej Ekstraklasy w Gdyni. Po dwóch wyjazdach liczyliśmy, że Arka zdobędzie wreszcie komplet punktów. Niestety, żółto-niebieskim nogi powiązała trema. Podopieczni Jacka Dziubińskiego przegrali z Piastem Gliwice 0:2 (0:1). Lechia Gdańsk z uwagi na Puchar Polski wyjazdowy mecz z Cracovią przełożyła na 5 września.

Bramki: Podgórski 18 (karny), Glik 53.

ARKA: Zoch - Wilczyński, Urbaniak, Robakowski, Kowol - Barnik, Czoska (64 Kazimierczak) - Jaszczyk (58 Kowalczyk), Krzemiński (46 Sulima), Bułka - Kołodziejski (88 P.Dziubiński).

PIAST: Ponichtera - Burda, Cetera, Adamek, Dziewianowski - Podgórski, Szczyrba (46 Wazelin), Glik (78 Grolik), Petasz (84 Sienkiewicz) - Iwan, Gładkowski (90 Pabiniak).

Sędzia: Dreschler (Gdańsk). Żółte kartki: Barnik, Jaszczyk (Arka), Szczyrba, Iwan, Grolik (Piast).

Paweł Dreschler przyjechał na ul. Olimpijską z przeświadczeniem, że poprowadzi mecz juniorów. Tymczasem spotkał go niespodziewany awans. Gdański arbiter mógł gwizdać w pojedynku Młodej Ekstraklasy, gdyż nad morzem nie stawił się wyznaczony do tej pracy jego kolega po fachu z głębi Polski.

Do tego spotkania Arka i Piast nie miały wygranej w tych rozgrywkach. Liczyliśmy, że to gospodarzom uda się zapisać na swoim koncie historyczny sukces. Niestety, choć gdynianie prowadzili grę, to młodzież innego beniaminka była skuteczniejsza. Mecz ustawiła akcja z 18. minuty. Piotr Petasz, który w II lidze był podstawowym lewoskrzydłowym gliwiczan, zakręcił miejscowymi defensorami, a Konrad Urbaniak nie widział innego wyjścia niż faul w "16". Pewnym egzekutorem "11" był kapitan przyjezdnych, Tomasz Podgórski.

Jeszcze przed przerwą Arka miała dwie okazje na wyrównanie po stałych fragmentach gry. Urbaniak przestrzelił z bliska głową, a Łukasz Krzemiński kopnął obok słupka. W drugiej połowie było jeszcze więcej szans. Wymieńmy te najgroźniejsze. W 65. minucie strzał Przemysława Kazimierczaka zatrzymał się na poprzeczce, a w końcówce ten napastnik przegrał pojedynek sam na sam z Łukaszem Ponichterą. Bramkarz Piasta oklaski zebrał również za kapitalną obronę nie mniej pięknego uderzenia z dystansu Michała Kowola.

Jak to w piłce często bywa, niewykorzystane sytuacje się mszczą. W 53. minucie dobrą grą golem udokumentował Kamil Glik. Środkowy pomocnik gości po indywidualnej akcji przymierzył w "okienko" z około 20 metrów.

Gdynianie najwyraźniej nie wytrzymali nerwowo gry na głównej płycie gdyńskiego stadionu. W ich poczynaniach, zwłaszcza przed przerwą widać było tremę. Wyraźnie też było widać, że są młodsi od rywali. Niedostatków natury fizycznej 18-latkom na razie nie udaje się zrekompensować dobrym zaawansowaniem technicznym i zgraniem.

W trzeciej kolejce odpoczywała Lechia. Gdańszczanie sposobią się do środowego pojedynku w Pucharze Polski. Dlatego wyjazd do Krakowa przesunęli na 5 września.

Pozostałe wyniki 3. kolejki Młodej Ekstraklasy: GKS Bełchatów - Wisła Kraków 4:3 (3:3), Polonia Bytom - Ruch Chorzów 1:2 (1:1), Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 3:1 (2:1), Odra Wodzisław - Śląsk Wrocław 0:1 (0:0), Górnik Zabrze - Lech Poznań 0:3 (0:2), Polonia Warszawa - ŁKS Łódź 2:1 (2:1).

• niech się chłopaki ogrywają..

może 1-2 zagra w 1 drużynie. wyniki w ME nie są celem samym w sobie, chociaż kilka pkt poprawiło by samopoczucie