• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Adam Fedoruk: Lechia to potężny klub

Rafał Sumowski
9 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Lechia Gdańsk

Adam Fedoruk chce by budowa silnej Lechii nie opierała się jedynie na transferach. Koordynowana przez niego akademia ma dostarczać pierwszej drużynie młodzież, która poradzi sobie w ekstraklasie. Adam Fedoruk chce by budowa silnej Lechii nie opierała się jedynie na transferach. Koordynowana przez niego akademia ma dostarczać pierwszej drużynie młodzież, która poradzi sobie w ekstraklasie.

Dziesięć zespołów młodzieżowych, a do tego rezerwy, być może już za rok w II lidze. Tak ma wyglądać nowa piramida szkoleniowa Lechii Gdańsk. - Najmłodszym zaproponujemy wysoki poziom i najlepsze warunki treningowe. Piłkarzy, którzy chcą się przebić do pierwszej drużyny, zamierzamy przygotować do tego zadania tak sportowo jak i psychicznie - zapowiada Adam Fedoruk. Ten trener samodzielnie poprowadzi drugą drużynę, a wraz z Józefem Gładyszem będzie koordynował pracę nowej akademii biało-zielonych.SPRAWDŹ, JAKIE OSIĄGNIĘCIA PIŁKARSKIE I TRENERSKIE MA ADAM FEDORUK

Rafał Sumowski: Chyba nie kilkukrotna gra w przeszłości w gdańskiej drużynie, a jednak wspólne występy w Legii Warszawa z Markiem Jóźwiakiem sprawiły, że otrzymał pan angaż w Lechii?

Adam Fedoruk: Zgadza się. Marek dostał zadanie zbudowania nowej akademii i miał możliwość ruchów na stanowiskach. Otrzymałem zapytanie, czy byłbym zainteresowany pracą. Przystałem na propozycję od razu, bo Lechia to potężny klub i duma Pomorza. Ponadto dobrze wspominam czas spędzony w Gdańsku, ten jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Z tego co pamiętam, byłem wypożyczony do ówczesnej Lechii/Polonii w ramach rozliczenia za transfer Tomasza Dawidowskiego. Cieszę się, że teraz wróciłem tu w nowej roli. Zamierzam zaangażować się w pracę najlepiej jak tylko potrafię.

OKOŁO 40 MILIONÓW W BUDŻECIE LECHII. WYWIAD Z PREZESEM KLUBU ADAMEM MANDZIARĄ NIE TYLKO O FINANSACH

Czy spostrzeżenia poczynione właśnie podczas pobytu w USA, czy podczas gry w Grecji, mają jakiś wpływ na pański obecny warsztat szkoleniowy, czy bazuje pan głównie na tym, czego nauczył się pan w Polsce?

Doświadczenie piłkarskie to jedna rzecz, a to co podpatrzy się u innych to osobna sprawa. Gromadzenia wiedzy nigdy nie oceniałem przez pryzmat, co skąd wziąłem - z Polski, Grecji czy ze Stanów. Teraz liczy się absolutnie wszystko: książki, wyjazdy, spotkania, wymiana poglądów z innymi trenerami czy analiza meczów. Na pewno doświadczenia z różnych miejsc otwierają głowę. Nie ma idealnego trenera, ale u każdego można znaleźć coś, co może inspirować.

Śledził pan losy Lechii po odejściu z Gdańska, czy musiał pan teraz nadrabiać zaległości?

Pracowałem w sztabach szkoleniowych: Zagłębia Lubin, Cracovii, GKS Bełchatów czy Miedzi Legnica. Cały czas miałem do czynienia z piłką na wysokim poziomie, więc wiedziałem co się dzieje w Gdańsku. Pamiętam dobrze ostatnie spotkanie przy Traugutta, a także te po przenosinach na PGE Arenie. Najbardziej w pamięci zapadł mi ostatni mecz przeciwko Wiśle Kraków, zakończony remisem 2:2. Do znakomitego widowiska dostosowali się kibice, którzy stworzyli fajną oprawę spotkania. Myślę, że Lechia może pochwalić się najlepszym poziomem, jeśli chodzi o infrastrukturę oraz kibiców. To wyróżnienie pracować w takim klubie.

LECHIA SAMA BĘDZIE SZKOLIĆ MŁODYCH PIŁKARZY. GRUPA LOTOS ZOSTAJE Z DOTYCHCZASOWĄ AKADEMIĄ

Jak ma wyglądać nowa piramida szkoleniowa w Lechii?

Nie licząc zespołu rezerw, będziemy mieli dziesięć grup młodzieżowych. Ja będę koordynował pracę najstarszych roczników, a nad pozostałymi będzie czuwał Józef Gładysz. Chcemy, by poszczególne roczniki prowadzili trenerzy i byli piłkarze związani z Trójmiastem. To muszą być osoby, które będą potrafiły przekazywać nie tylko teorię, ale i praktykę. Juniorów starszych poprowadzi Tomasz Sokołowski, który już jest z nimi na zgrupowaniu w Szamotułach. 20 lipca na obóz wyjadą juniorzy młodsi, z którymi będzie pracował Dawid Banaczek. Młodszymi rocznikami zajmą się: Sławomir Wojciechowski, Paweł Budziwojski, Marcin Kubsik czy Tomasz Dawidowski. To idealni kandydaci. Właśnie takich ludzi skupiamy w akademii. Liczymy, że ich doświadczenie zaprocentuje.

TOMASZ SOKOŁOWSKI POPROWADZI JUNIORÓW STARSZYCH

Jaki jest bilans rozwodu z Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk? Ilu młodych piłkarzy stamtąd ostatecznie przejęliście?

Potrzebujemy jeszcze kilku dni, by to do końca zorganizować. Najmłodsze roczniki są dopiero zawiązywane, zmienia się liczebność grup. Zdaję sobie sprawę, że pewien rozłam w szkoleniu nie jest łatwą sytuacją, a rodzice trenujących dzieci mają pełne prawo zastanawiać się nad tym, którą drogę wybrać. Ciężko mi teraz oceniać, jaka część dzieci przejdzie do nowej akademii. Mogę natomiast zapewnić, że zaproponujemy im wysoki poziom i jak najlepsze warunki. Mamy dwóch trenerów bramkarzy czy osobnego trenera od przygotowania motorycznego, którym będzie zajmował się Piotr Kowalczyk. Chcemy, aby rodzice byli spokojni, że oddają swoje pociechy w dobre ręce.

GDZIE MOŻESZ CZUĆ SIĘ PRAWDZIWYM LECHISTĄ?

Pana zdaniem - warto było podjąć zmianę systemu szkolenia, mimo że wiąże się to z 
konfliktem w gdańskim środowisku piłkarskim?


Taką decyzję podjął klub, a ja zaczynam pracę już w tych nowych realiach. Mogę oceniać tylko to, co zastałem. Myślę wyłącznie o tym, jak rozwijać kolejne działania. Cała akademia należąca do klubu będzie teraz funkcjonowała w jednym pionie zarządzania. Na jego szczycie jest prezes klubu, potem prezydium zarządu, a następnie koordynator akademii. Wydaje mi się, że tak to właśnie powinno funkcjonować, że młodzież jest bezpośrednio pod opieką pierwszej drużyny.

W III lidze poprowadzi pan zespół rezerw Lechii. Czy tak jak w poprzednich sezonach jego celem będzie wyłącznie ogrywanie młodzieży i podtrzymywanie rytmu meczowego zawodników, którzy nie mieszczą się w osiemnastce pierwszego zespołu?

Gra w rezerwach to przede wszystkim decydujący sprawdzian dla juniorów starszych. Wiem co czują tacy młodzi zawodnicy, gdy przychodzą naładowani energią z myślą o tym, by przebić się przez ten przedsionek do pierwszej drużyny. Chcemy ich do tego odpowiednio przygotować tak sportowo jak i psychicznie. Oczywiście muszą mieć skąd czerpać wzorce, a najszybciej uczą się mając u boku doświadczonych zawodników. Dlatego też trener Brzęczek będzie nam przysyłał graczy, którzy wypadną z rytmu meczowego.

LECHIA II WICEMISTRZEM GRUPY BAŁTYCKIEJ

Poprzedni sezon Lechia II ukończyła na 2. miejscu. Może teraz pokusicie się o awans do II ligi?

Niewykluczone, że postaramy się o to, by ten zespół grał poziom wyżej. Póki co, to jednak tylko rozważania. Czekam jeszcze na rozmowy z zarządem w tej kwestii. Generalnie będziemy się starać, by w rezerwach grali głównie piłkarze do 23. roku życia. Aż pięciu zawodników z juniorów trener Brzęczek zabrał na obóz przygotowawczy. Jest to sygnał dla piłkarzy, że droga do pierwszej drużyny jest otwarta, a dla nas - trenerów, że są tutaj talenty, którym należy pomóc się rozwinąć.

TAK MA WYGLĄDAĆ PRZEBUDOWANA LECHIA: DOŚWIADCZONY I MŁODY PIŁKARZ NA KAŻDEJ POZYCJI

Ostatnio piłkarzom rezerw nie udawało się jednak przebić do pierwszej drużyny. Czy wobec zapowiedzi walki o europejskie puchary i kolejnych transferów nie będzie o to jeszcze trudniej?

Miejsce dla młodego, dobrego piłkarza znajdzie się zawsze, w każdej drużynie. Moim zadaniem jest przygotować Lechii takich piłkarzy. Młodzież potrzebuje wsparcia i takie otrzyma zarówno ode mnie jak i od trenera Brzęczka. Obaj dobrze wiemy, jak to jest przebijać się do seniorskiej piłki. Służymy naszym podopiecznym przykładem. Nasi zawodnicy wiedzą, że ciężka praca się opłaca. Tu jeszcze raz posłużę się przykładem chłopaków, którzy pojechali z pierwszym zespołem do Grodziska Wielkopolskiego. Myślę, że budowa silnego zespołu przez Lechię będzie jeszcze bardziej ich motywowała do pracy. Chcemy równać do Legii i Lecha, a ja wierzę, że dokonamy tego z udziałem naszej młodzieży.

TERMINARZ III LIGI NA NAJBLIŻSZY SEZON. LECHIA II ROZPOCZNIE W POLICACH

Jak wygląda plan przygotowań do sezonu zespołu rezerw?

W środę rozpoczęliśmy treningi po letniej przerwie. 17 lipca zagramy pierwszy sparing, w Ustce przeciwko Jantarowi. Od 18 do 26 lipca pojedziemy na obóz przygotowawczy do Grodziska Wielkopolskiego. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że na zgrupowanie udali się już juniorzy starsi, a w planach mają je także juniorzy młodsi. Uważam, że takie obozy są bardzo ważne. To jeden z elementów szkolenia na najwyższym poziomie.

Kluby sportowe

Opinie (66) 7 zablokowanych

 • Które roczniki wchłonie Lechia S.A?! Kto wie? (12)

  • 10 5

  • Najlepszy z podanych trenerów Dawid Banaczek (2)

   Syn gra w jego akademii FPA i widać że gość jest profesjonalistom

   • 7 4

   • Taki profesjonalista a z rocznikiem 2003 z APLG sobie nie poradził - AMATOR

    • 2 4

   • Najlepszy trener? Buhahahahahaa.

    • 0 0

  • 2000 i pampersy z chyba 2007 (1)

   Reszta zostaje w APLG 6-7 roczników , jakoś rodzice wam nie wierzą ! Czemu ??

   • 5 12

   • Pampersy z 2007???!!! Toż to już 8 letnie byki!!!!

    • 11 1

  • 2006 przechodzi w większości wraz z trenerem z Gedanii. (2)

   • 7 0

   • Glupoty

    Z rocznika 2006 do SA nie przeszedl nikt absolutnie nikt. Wiec nie pieprz glupot

    • 4 5

   • chyba rocznik 2006 z Gedanii ! bo nie z APLG

    • 2 1

  • (3)

   2000- zostało w APLG
   2001- zostało w APLG, rocznik w SA budowany na chłopcach z AP Pomorze
   2002- przeszło z APLG
   2003- zostało w APLG, SA zbiera chłopców z gdańskich zespołów
   2004- zostało w APLG, rocznik w SA budowany na chłopcach z AP Pomorze
   2005- zostało w APLG, SA zbiera chłopców z gdańskich zespołów
   2006- zostało w APLG, w SA chyba z Gedanii
   2007- przeszło do SA, odbudowany w APLG

   • 8 0

   • Bravo

    I wszystko jasne.

    Ps. 2006 - zostało w APLG, SA przeszedł trener Gedani, a za nim chłopcy

    • 4 0

   • Korekta

    AS Pomorze, nie AP Pomorze.

    • 3 0

   • Do tego w 2001 dochodzą chłopcy z Gedanii. Ale drenują w tym roczniku rynek także poza GdańskiemGdańskiem.

    • 0 0

 • Hmm

  A co z Pomorskim Centrum Futbolu?

  • 12 1

 • Potężny? Chyba potężnie zadłużony. (6)

  A piramida to mi się kojarzy z finansami a nie szkoleniem... Więcej efektów mniej bajdurzenia.

  • 28 81

  • (3)

   Tak, smutna szprotko. Lechia jest zadłużona na 7.5 miliarda euro. Do widzenia.

   • 43 4

   • Jest balonem póki PO jest u wladzy (2)

    Potem państwowe firmy przestaną dawać kasę na polecenie POlitykow. Balonik pęknie, długi pozostaną do spłacenia.

    • 3 22

    • kolego

     nic tak nie boli jak zazdrość, a boli to Ciebie, a nie mnie. Co do PO, to ich przeceniasz, oni myślą o własnych tyłkach a nie jakiejś tam Lechii czy arce

     • 4 1

    • i pewnie ukruci się dokładanie przez Szczurka na klubik pełzający po zapleczach ekstraklasy od wielu lat ...niby za promocje miasta :D ...w I lidze ? a kto to ogląda ,a ilu kibiców chodzi? 3 tys.? śmiech ,przedłużanie agonii klubiku za miejską kasę zamiast dołożyć na przedszkola, żłobki , drogi ...

     • 6 5

  • dokladnie tekomu te bajki jak taki potezny to dlaczego my mieszkańcy musimy splacac ich zadłuzenie! (1)

   Dla przypomnienie Lechia jako operator stadionu narobił zadłużenie na kilka milionów złotych zostało one spłacone przez Budynia z naszych podatków!!Jak taki potężny to niech teraz oddadzą te miliony z powrotem do kasy miasta!

   • 8 44

   • ty najwięcej płacisz stojąc w bramie z butelką wina w ręku kołku

    • 3 3

 • Wszystkich wychowanków Lechia pognała, rozjechali się po Polsce, wolą patałachów z zagranicy. (2)

  • 29 46

  • system szkolenia młodzieży

   to największa kula u nogi całej polskiej piłki. Nie tylko Lechii. Chociaż da się zauważyć, że coraz więcej słyszymy o polskich młodych talentach, tylko że te talenty grają u niemców, anglików albo włochów

   • 9 0

  • to że pognali wychowanków najlepiej świadczy jak się (nie)sprawdzał dotychczasowy system szkolenia i że zmiana może przynieść coś dobrego.
   A w komentarzach i tak będzie pełno opinii hard-tru kibiców dla których bycie wychowankiem jest najważniejszą "umiejętnością" piłkarską....

   • 7 0

 • (6)

  Tomasz Dawidowski, idealny wzór dla młodzieży.

  • 43 5

  • Wojciechowski Dawidowski jeszcze Królika brakuje :) (1)

   • 18 4

   • Króli "Czerwone 17" obstawiać proszę ?

    • 6 2

  • Jest D. Czajka do kolekcji . I będą wmawiać ze nie ma kumplostwa !!!!

   • 8 2

  • Masakra (1)

   Jeden gorszych przykladow jesli nie najgorszy.przykre, ze ma uczyc mlodych adeptow.

   • 7 5

   • najgorsze przykłady są w Gdyni korupcja na gigantyczną skalę która przeszła do historii polskiej piłki nożnej

    • 5 6

  • Królik trenerem przygotowania mentalnego:-)

   • 2 0

 • Klub prowadzony przez znajomków. (4)

  Będą drenować klub ile się da. Przecież nikomu z tych cwaniaków nie zależy na klubie i kibicach, a tylko i wyłącznie na kasie.
  Powoli chce mi się na to wszystko wymiotować.

  • 30 29

  • No to rzygnij chłopie, (2)

   wyrzygaj przy okazji cały swój jad.

   • 11 4

   • Gastrolog na jesieni się przekonasz jak będzie (1)

    nie ma co się oszukwiać

    • 3 5

    • Nie męcz ptaka...

     Puść pawia !!

     • 3 3

  • do były kibic

   śledziu zajmij się swoją arką i tam rzygaj na 1 ligę u nas jest pierwsza piątka ekstraklasy malkontencie !!!! ty byś rzygał na Barcelonę gdybyś tam mieszkał gamoniu

   • 2 4

 • Wojciechowski

  Autorytet dla młodzieży! Śmiech na sali, czego on ich nauczy? Jak przekręty robić? Człowiek z wyrokiem w naszej Lechii!!!

  • 52 8

 • A jak będą traktowani piłkarze z akademii piłkarskiej? Przecież trochę tych chłopaków trafiło do szerokiej kadry pierwszego zespołu. Niedobra sytuacja. Jest spór, i to kibica boli.

  • 14 4

 • Witamy (4)

  Rudnevs dogadany z Lechią. Witamy w Gdańsku. Co do drugiego transferu nie będzie to Traore.. Będzie to gracz z ligi francuskiej, ofensywny środkowy pomocnik.

  • 19 8

  • ru (2)

   A skąd takie informacje? :)

   • 5 1

   • ze szklanej kuli

    • 13 1

   • z moczu nietoperza

    • 5 1

  • koles ma swoje 5 minut w necie

   bo starszy brat poszedl siku zrobic

   • 8 0

 • A Dawidowski.. hm..?

  Nigdy nie może być idealnie! Mimo wszystko, życzę i jemu powodzenia!

  • 18 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Miedź Legnica
70% LECHIA Gdańsk
19% REMIS
11% Miedź Legnica

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 17 32 58.8%
2 Mariusz Kamiński 17 29 52.9%
3 Mirosław P. 17 28 52.9%
4 Tomek Marcinkowski 17 28 52.9%
5 Grzegorz Szlachcikowski 17 27 52.9%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 16 10 2 4 26:17 32
2 Odra Opole 16 9 3 4 21:14 30
3 GKS Tychy 16 9 1 6 22:20 28
4 Miedź Legnica 16 7 6 3 26:15 27
5 Lechia Gdańsk 16 7 5 4 23:16 26
6 Górnik Łęczna 16 6 8 2 18:14 26
7 Motor Lublin 16 8 2 6 21:22 26
8 Wisła Kraków 16 6 7 3 31:19 25
9 Wisła Płock 16 6 5 5 21:21 23
10 Stal Rzeszów 16 6 3 7 23:24 21
11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 16 5 5 6 27:22 20
12 GKS Katowice 16 5 5 6 21:20 20
13 Polonia Warszawa 16 5 3 8 21:23 18
14 Chrobry Głogów 16 5 3 8 16:26 18
15 Znicz Pruszków 16 5 2 9 12:20 17
16 Resovia 16 4 2 10 15:30 14
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 16 2 7 7 11:23 13
18 Zagłębie Sosnowiec 16 2 5 9 13:22 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 17 kolejki

 • GKS Katowice - ARKA GDYNIA (sobota, godz. 15)
 • LECHIA GDAŃSK - Miedź Legnica (niedziela, godz. 12:40)
 • piątek
 • Polonia Warszawa - Stal Rzeszów
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków
 • sobota
 • Górnik Łęczna - GKS Tychy
 • Resovia - Wisła Płock
 • niedziela
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Motor Lublin
 • Znicz Pruszków - Odra Opole
 • Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów (przełożony na 19.12)

Ostatnie wyniki Lechii

73% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
12% Wisła Kraków

Relacje LIVE

Najczęściej czytane