Rozstrzygnie piąty mecz w Ergo Arenie

4 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Alisha Glass, rozgrywająca Atomu Trefla, zdobyła tytuł MVP czwartego meczu półfinałowego. Alisha Glass, rozgrywająca Atomu Trefla, zdobyła tytuł MVP czwartego meczu półfinałowego.

Siatkarki Atomu Trefla pozostały w grze o finał play-off PlusLigi. Sopocianki po raz drugi wyrównały stan rywalizacji z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza, tym razem na 2-2. W niedzielnym spotkaniu, na terenie rywalem podopieczne Alessandro Chiappiniego triumfowały 3:0 (25:17, 25:15, 25:19). O tym, która z tych drużyny walczyć będzie o tytuł mistrza Polski z Bankiem BPS Muszynianką Fakro, rozstrzygnie piąty pojedynek, który odbędzie się w Ergo Arenie 10 marca o godzinie 13.30

.

TAURON: Dirickx 4, Leys 6, Plchotova 5, Żebrowska 13, Skowrońska 11, Liniarska, Strasz (libero) oraz Nuszel 2, Śliwa, Zaroślińska, Lis, Ściurka

ATOM TREFL: Glass 3, Sieczka 6, Tokarska 11, Kożuch 13, Hodge 11, Ssuschke-Voigt 11, Maj (libero)

Po sobotnie przegranej, gdy widmo wyeliminowania z gry o złoto stało się bardzo realne, trener Chiappini wrócił do "szóstki", która starał się zgrywać po odejściu trzech w trakcie sezonu trzech zawodniczek. Na pozycji przyjmującej ponownie wystąpiła Ewelina Sieczka, dla której mecze w Dąbrowie Górniczej są zawsze ważne, bo jest wychowanką tamtejszego MKS. Tym samym Małgorzata Kożuch znów mogła zagrać po przekątnej z rozgrywającą. Bez żadnej zmiany niebiesko-zielone rozegrały cały pojedynek.

Początek spotkania należał do Coriny Sssuschke-Voigt. To ona zdobyła inauguracyjny punkty, a gdy przeszła na zagrywkę, poprawiła wynik na 5:3. Na przerwę techniczną Atom Trefl zszedł z przewagą trzech punktów, ale gospodynie, dopingowana przez blisko trzy tysiące kibiców, nie kapitulowały. Wyrównały na 12:12, a po chwili na 14:14.

Wówczas nastąpił kluczowy moment seta. Na osiem kolejnych punktów sopocianek rywalki odpowiedziały tylko jednym! Dobrze zagrywały Ssuschke-Voigt i Alisha Glass. "Atomówki" mogły wykazać się też w bloku, który w tej partii dał im cztery punkty, gdy przeciwniczki w tym elemencie nie punktowały ani razu. Nasza drużyna wykorzystała też to, czego nie potrafiła zdyskontować na swoją korzyść na inaugurację poprzedniego meczu. Tauron oddał aż dziewięć punktów po własnych błędach.

W drugim secie do 13:13 żadnej z drużyn nie udało się zdobyć większej przewagi, ale częściej na prowadzeniu były sopocianki. Po bloku Mai Tokarskiej i Sieczki Atom Trefl zdobył 14. punkt i zagrywkę dla Ssuschke-Voigt. Niemiecka środkowa bloku ponownie "pogoniła" przeciwniczki serwisami. Jak nie było bezpośrednio punktów, to często piłka wracała za darmo na sopocką stronę bądź też znów mógł się wykazać blok niebiesko-zielonych.

Corina zeszła z zagrywki dopiero przy 22:14, a jej serię przerwał udany atak rezerwowej Tauronu, byłej gedanistki i atomówki, Natalii Nuszel. Seta kończą błędy miejscowych. Izabela Żebrowska, MVP spotkań półfinałowych numer jeden i trzy, wyrzuciła piłkę w aut w ataku, a libero Krystyna Strasz nie poradziła sobie z zagrywką Sieczki. W bolkach przewaga naszej drużyny wzrosła do 9:2, a skuteczność w ataku rywalek spadła do 30 procent.

W trzecim secie Tauron postawił wszystko na jedną kartę. Na pierwszą przerwę techniczną schodził z korzystnym rezultatem 8:5. Jednak od razu po powrocie do gry sopocianki odpowiedziały trzema punktami, a w tym okresie na siatce rządziła Tokarska, blokując i skutecznie atakując.

Gospodynie jeszcze do walki poderwała Elżbieta Skowrońska. Jej udane akcje w zestawieniu z asem Ivany Plchotovej dały miejscowym prowadzenie 13:9. Wówczas o przerwę poprosił trener Chiappinii. Udało mu się przekonać podopieczne, ze stać je na wygranie bez straty seta.

Co prawda po wznowieniu gry Skowrońska poprawiła na 14:9, ale potem Atom Trefl systematycznie zaczął odrabiać straty. Wyrównanie było już przy 15:15. Do zdecydowanego ataku sopocianki rzuciły się po drugiej przerwie technicznej, szybko zmieniając rezultat 15:16 na 19:17. Waldemar Kawka, szkoleniowiec Tauronu próbował robić zmiany, brał czasy, ale tym razem te zabiegi jeszcze tylko spotęgowały chaos w miejscowych szeregach. Znów gospodynie oddawały piłki po własnych błedach, a sopocianki nie zmarnowały szansy na wygraną. MVP została Alisha Glass.

Mecz numer pięć, którego zwycięzca awansuje do finału, po uzgodnieniach z telewizją Polsat Sport został przesunięty z 7 marca. Siatkarki zagrają w Ergo Arenie w sobotę, 10 marca o godzinie 13.30.