• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

SKŻ Hestia triumfował w pięciu z ośmiu kategorii!

jag.
4 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Przemysław Miarczyński od lat gromadzi tytuły dla najlepszego sportowca Sopotu Przemysław Miarczyński od lat gromadzi tytuły dla najlepszego sportowca Sopotu

Nie było niespodzianki w głosowaniu kapituły do nagród prezydenta prezydenta Sopotu w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. Najważniejsze tytuły indywidualne zdobyli tyczkarka Anna Rogowska i etatowo już deskarz Przemysław Miarczyński. Największym wygranym głosowania jest SKŻ Hestia, którego propozycje najwyżej oceniono w pięciu kategoriach, a w dwóch kolejnych zdobyły drugie pozycje

.

Tradycyjnie w Sopocie najlepszych wybierali przedstawiciele miasta, klubów sportowych i dziennikarze. Obradom przewodniczyli prezydent Jacek Karnowski i wiceprezydent Wojciech Fułek. - To był dobry rok dla sopockiego sportu - ocenił ten pierwszy.

I trudno się z tą diagnozą nie zgodzić skoro w każdej kategorii indywidualnej trzeba było wybierać między mistrzami świata bądź Europy. Największą liczbę głosów zgromadził Miarczyński, który już przestał liczyć, który to jego tytuł najlepszego sportowca Sopotu, gdyż po raz pierwszy został uhonorowany w 1996 roku! W tym roku popularny "Pont" na wyróżnienie zasłużył przede wszystkim za złoto w mistrzostwach Europy i brąz w mistrzostwach świata w Formule Windsurfing.

W kategorii najlepsza sportsmenka miasta doszło do starcia między mistrzyniami świata. Kapituła wyżej oceniła tyczkarskie złoto Rogowskiej niż dwa złote krążki, bo także w mistrzostwach Europy i to zdobyte drugi raz z rzędu przez Martę Hlavaty. Co ciekawe była to zaledwie jedna z dwóch pośród siedmiu kategorii, w których kandydatów zgłaszał SKŻ Hestia, gdzie wybrano inne niż propozycje tego klubu!

O niespodziankach można mówić dopiero wśród rozstrzygnięć na najlepszego młodzieżowca. W walce o zwycięstwo nie liczyli się już mistrz Polski w tyczce, Mateusz Didenkow (SKLA) i członek drużyny mistrzostw Europy do lat 20 w rugby, Kamil Węgierski (Ogniwo Sopot). Wygrał wicemistrz Europy juniorów w RS:X oraz najlepszy junior seniorskich regat o mistrzostwo Europy i świata Formuły Windsurfing, Jacek Piasecki. Natomiast za deskarzem SKŻ Hestia niespodziewanie uplasowała się 12-letnia pływaczka Zofia Bagińska.

To był najlepszy sezon w karierze Anny Rogowskiej. To był najlepszy sezon w karierze Anny Rogowskiej.
Windsurfing był również górą w elekcji na najlepszego trenera, gdzie Roman Budziński wyraźnie pokonał szkoleniowca i męża Rogowskiej, Jacka Torlińskiego, a nawet w głosowaniu na drużynę roku. Tutaj prymat przyznano teamowi SKŻ Hestia, który zdobył złoty medal w drużynowych mistrzostwach Europy w klasie RS:X. Ciekawe, że w obu tych kategoriach na "podium" znalazł się koszykarski Trefl i jego trener, ale najwyraźniej postanowiono nie chwalić "dnia przed zachodem słońca" i nie nagradzać już za bardzo dobry start w PLK, a poczekać na rozstrzygnięcia w play-off.

Najbardziej zacięta walka była przy wyborze sportowej imprezy roku. Ostatecznie tytuł podzielą jeździeckie zawody CSIO oraz mistrzostwa Europy w windsurfingu. Trochę szkoda, że nie stanął z nimi w szranki konkurs skoku o tyczce na molo.

Przesunięty on został do imprez rekreacyjnym, co dla niektórych jurorów było niezrozumiałe, bo także tutaj nie przyznali mu pierwszeństwa. Uznania nie mogła zyskać również propozycja Sportowej Spółki Akcyjnej Trefl Sopot, który do tej kategorii zgłosił... Sopot Festiwal! Najwyżej oceniano - zgodnie z powszechną aprobatą - wyścig pływacki dookoła mola Timex Cup. Przypomnijmy, że portal trojmiasto.pl patronował imprezie MOSiR Sopot.

W głosowaniu na mecenasa sportu nie wszystkie zgłoszone przez kluby firmy mogły wziąć udział. Zgodnie z regulaminem można było tylko wspierać tych sponsorów, którzy w przeszłości nie otrzymali w tej dziedzinie nagrody. W tej sytuacji pewnie wygrała Energa SA.

Najlepsi w poszczególnych kategoriach

SPORTOWIEC
1. Przemysław Miarczyński (SKŻ Hestia Sopot) 45 punktów
2. Stefan Karnabal (Automobilklub Orski) 12
3. Henryk Hryszkiewicz (Sopockie Stowarzyszenie Kulturystyki) 11

SPORTSMENKA
1. Anna Rogowska (SKLA Sopot) 42
2. Marta Hlavaty (SKŻ Hestia) 32
3. Klaudia Jans (SKT Sopot) 9

MŁODZIEŻOWIEC
1. Jacek Piasecki (SKŻ Hestia) 22
2. Zofia Bagińska (UKS Siódemka Sopot) 16
3. Aleksandra Greszka (MTS Junior Sopot) i Mateusz Didenkow po 15

TRENER
1. Roman Budziński (SKŻ Hestia) 33
2. Jacek Torliński (SKLA Sopot) 27
3. Karlis Muiznieks (Trefl Sopot) 18

DRUŻYNA
1. Team RS:X w windsurfingu 38
2. Trefl Sopot 27
3. SKT kadetki i kadeci 20

IMPREZA SPORTOWA
1. Międzynarodowe Zawody Jeździeckie w skokach CSIO i Mistrzostwa Europy w Formule Windsurfing po 22
3. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły w lekkoatletyce 20

IMPREZA REKREACYJNA
1. Wyścig pływacki dookoła mola Timex Cup 36
2. Windsurfingowe mistrzostwa dziennikarzy Hestia Cup i Tyczka na molo po 22

MECENAS SPORTU
1. Energa SA 28
2. Trefl SA 21
3. Lotos Paliwa SA 19
jag.

Opinie (3)

 • zawsze to samo

  kupcie jakies nowe zawodniczki i zawodnikow

  • 2 5

 • To wymień nazwiska sław sportowych z gdyni

  oprocz Woodsa, Logana i piłkarza Trytki (co rządzi Trójmiastem) nie znam zadnych nazwisk. Znowu w 10 najlepszych sportowcow Pomorza nie będzie zadnego gdynianina

  • 3 0

 • Przemek Miarczyński to legenda, na świecie dużo bardziej doceniana niż w kraju

  Nie wszyscy muszą byc kibicami żeglarstwa czy windsurfingu, ale wszyscy powinnni doceniać, że ten czlowiek od 10 lat bije się skutecznie o medale i wsrod ok 100 zawodników niemal zawsze jest w pierwszej 10 (poza IO w Pekinie) bardzo czesto w 5-tce, czesto w medalowej trójce i nierzadko wygrywa złote medale. Przez tyle lat na takim poziomie sport uprawiaja naprawdę jednostki wybitne,obojętnie jaki sport to jest.Brawo Panie Miarczyński!Gratulacje dla Pani Rogowskiej również- 1 miejsce jak najbardziej zasłużone.

  • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane