• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SPR Arka Gdynia. Piłkarki ręczne walczą o awans, pokonały największe rywalki

Mikołaj Pachniewski
7 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 20:55 (8 października 2022)
Szczypiornistki SPR Arki Gdynia walczą o awans do Ligi Centralnej. W przyszłości chcą także powrócić do PGNiG Superligi. Szczypiornistki SPR Arki Gdynia walczą o awans do Ligi Centralnej. W przyszłości chcą także powrócić do PGNiG Superligi.

SPR Arka Gdynia w pierwszym domowym meczu pokonała SPR Pogoń Szczecin 33:21 (13:10), czyli najgroźniejszego rywala do zwycięstwa w grupie A I. ligi. Gdynianki celują w awans do Ligi Centralnej, nowych rozgrywek, które zadebiutują w przyszłym sezonie. W przyszłości zespół chce jednak powrócić do PGNiG Superligi - Moją ambicją jest to, by stworzyć takie warunki, by dziewczyny i trenerzy mogli grać w Superlidze, bo na to po prostu zasługują sportowo. Gdynia to zresztą doskonałe miejsce, by rywalizować w ekstralidze i znów bić się o najwyższe cele - mówi dyrektor sportowy Ewa Urtnowska, która w barwach Vistalu wywalczyła dwa złote medale i Puchary Polski.Aktualizacja, 08.10.2022, godz. 20:55

SPR ARKA GDYNIA - SPR Pogoń Szczecin 33:21 (13:10)

SPR ARKA:Pacholczyk, Świderska - Bąkowska, Bielska, Mielewczyk, Peplińska, Przywara, Zegarlicka, Dobek, Dulińska, Gerasimow, Lewandowska, Borowska, Naumczyk, Petroll


Gdynianki w pierwszym meczu przed własną publicznością pokonały SPR Pogoń Szczecin. Ekipa ze stolicy województwa zachodniopomorskiego to najgroźniejszy rywal gdynianek w walce o zwycięstwo w grupie A I. ligi. Wprawdzie po pierwszej połowie prowadzenie Arki było minimalne, ale druga połowa należała już do gospodyń, które wygrały 33:21 i zapisały na swym drugie zwycięstwo.
I liga grupa A. Szczegółowy terminarz i tabelaStowarzyszenie Piłki Ręcznej w Gdyni, które w większości tworzą rodzice zawodniczek, u schyłku 2018 roku przejęło grupy młodzieżowe po wycofaniu się z rozgrywek klubu GTPR Gdynia, którego drużyna najlepiej była znana pod nazwą Vistalu. Dzięki ich wysiłkom i zaangażowaniu, udało się dojść do momentu, w którym zespół walczy obecnie o awans z I ligi do Ligi Centralnej. Nowoutworzone rozgrywki zadebiutować mają od sezonu 2023/24 i trafiać tam będą najlepsze zespoły z I ligi oraz spadkowicze z PGNiG Superligi Kobiet.

- Walczymy w tym sezonie o pierwsze miejsce w tabeli, co da nam możliwość awansu do PGNiG Superligi, ale raczej tam nie wejdziemy, bo prawdopodobnie nie będziemy na to gotowi finansowo lub Ligi Centralnej. To naprawdę realny cel. Potrzebujemy jednak nowych sponsorów, by najpierw dokończyć ten sezon, a później zrealizować cele i marzenia o awansie. Sportowo mamy do tego wszystkie argumenty, ale finansowanie I-ligowego zespołu jest obecnie w złym punkcie. Chciałabym podziękować rodzicom zaangażowanym w działanie SPR, bo to dzięki nim istniejemy i doszliśmy do obecnego miejsca. Szczególne podziękowania należą się dla pani prezes Beaty Nowińskiej, która po upadku Vistalu walczyła o byt piłki ręcznej w Gdyni - mówi nam Ewa Urtnowska, była zawodniczka, a obecnie dyrektor sportowy SPR Gdynia.

Przypomnij sobie, jak informowaliśmy o skreśleniu piłkarek ręcznych z PGNiG SuperligiW I lidze zespoły podzielone są na trzy grupy i rywalizują w nich każdy z każdym, mecz i rewanż. Rywalkami gdynianek są: KS Kościerzyna, Sambor Tczew, Jutrzenka Płock, MTS Kwidzyn, SMS II Płock, AL-KO AZS Poznań, Bukowsko-Dopiewski KPR, MKS Brodnica i SPR Pogoń Szczecin.

Pierwszy zespół z każdej grupy wraz z IX zespołem Superligi zagra w turnieju Mistrzyń. Zwyciężczynie i ekipa z 2. miejsca zapewnią sobie prawo do gry w PGNiG Superlidze. Ponadto zespoły z miejsc 1-4 z każdej z grup I ligi, zapewnią sobie prawo do gry w Lidze Centralnej Kobiet w sezonie 2022/2023. Natomiast te, które zajmą ostatnie miejsce, spadną do II ligi.

- Dużych zmian w składzie nie było. Wróciła do nas Paulina Peplińska, która w poprzednim sezonie była wypożyczona do superligowego Startu Elbląg. Cieszymy się, że udało się ją nakłonić do powrotu, bo jej doświadczenie z ekstraligowych parkietów będzie sporą wartością dodaną dla nas. Większość składu to dziewczyny, które od dziecka grają w klubie i są cały czas prowadzone przez trenera Kamila Ringwelskiego. Ich marzeniem jest wejście do Superligi z zespołem z Gdyni - tłumaczy.
SPR Arka Gdynia - skład na sezon 2022/23
Bramkarki: Zuzanna Pacholczyk, Weronika Świderska, Kinga Kamecka
Rozgrywające: Marta Bąkowska, Magdalena Bielska, Matylda Mielewczyk, Paulina Peplińska, Daria Przywara, Katarzyna Zegarlicka
Skrzydłowe: Laura Dobek, Zuzanna Dulińska, Wiktoria Gierasimow, Karolina Lewandowska,
Obrotowe: Dominika Borowska, Beata Naumczyk, Andżelika Petroll
Sztab szkoleniowy: Kamil Ringwelski (I trener), Magdalena Stanulewicz, Przemysław Bystram, Katarzyna Zegarlicka


Choć obecnym celem jest awans do Ligi Centralnej, w przyszłości SPR Arka Gdynia myśli o powrocie do Superligi, w której Vistal zdobył dwa złote, jeden srebrny i cztery brązowe medale.

- Moją ambicją jest to, by stworzyć takie warunki, by dziewczyny i trenerzy mogli grać w Superlidze, bo na to po prostu zasługują sportowo. Gdynia to zresztą doskonałe miejsce, by rywalizować w ekstralidze i znów bić się o najwyższe cele - wyjaśnia była reprezentantka Polski.

Przeczytaj o ostatnim medalu juniorek SPR Arki GdyniaGdynianki są już po ligowej inauguracji. Na wyjeździe rozgromiły MTS Kwidzyn 35:20 (19:10). Pierwszy domowy mecz rozegrają w sobotę, 8 października o godz. 19 i podejmą największego rywala do zwycięstwa w grupie A I ligi, SPR Pogoń Szczecin. Wstęp jest wolny. Co ciekawe godzina spotkania została dobrana tak, by kibice mogli obejrzeć zarówno mecz PGNiG Superligi Torus Wybrzeża Gdańsk z Łomżą Industrią Kielce, jak i udać się do hali GCS na spotkanie szczypiornistek.

- Zapraszamy wszystkich kibiców na mecz. Wsparcie kibiców jest dla zawodniczek bardzo istotne i lepiej gra się przy pełnych trybunach. Rozpoczęliśmy współpracę z Torus Wybrzeżem i pierwszym krokiem ku zjednaniu piłki ręcznej w Trójmieście jest umożliwienie kibicom pójścia na oba mecze - tłumaczy.
W Gdyni cały czas skupiają się także na pracy z młodzieżą. Obecnie w klubie trenuje łącznie ponad 80 zawodniczek na wszystkich szczeblach szkoleniowych. Najlepsze juniorki trafiają także do pierwszego zespołu, co później przekłada się na sukcesy w grupach młodzieżowych. W tym sezonie klub zgłosił także drużynę do rozgrywek II ligi.

- Przy współpracy z Akademią Marynarki Wojennej zgłosiliśmy drużynę do II ligi. Dla naszych juniorek to bardzo dobra szansa do gry na wyższym szczeblu, a razem z zawodniczkami Iskry, które dotychczas grały pod egidą AMW, mamy możliwość wspólnych występów i walki o wysokie cele. Ten projekt pomoże też dziewczynom w zdobywaniu doświadczenie, ogrywaniu się i mam nadzieję, że na koniec sezonu da to efekt w postaci medalu w rozgrywkach juniorskich - kończy Urtnowska.

II liga grupa B. Szczegółowy terminarz i tabela

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane