• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skąd właściciel Lechii ma pieniądze? Oświadczenia miasta, klubu i funduszu

red.
23 sierpnia 2023, godz. 09:45 
Opinie (447)
aktualizacja: godz. 16:09 (23 sierpnia 2023)

Lechia Gdańsk

Paolo Urfer jest prezesem Lechii Gdańsk od 7 lipca, a 18 sierpnia kierowana przez niego spółka przejęła 95 procent akcji klubu. Paolo Urfer jest prezesem Lechii Gdańsk od 7 lipca, a 18 sierpnia kierowana przez niego spółka przejęła 95 procent akcji klubu.

Skąd Paolo Urfer ma pieniądze? Od kilku tygodni pojawiają się wątpliwości, co do pochodzenia kapitału prezesa Lechii Gdańsk, który jednocześnie zarządza spółką, która przejęła 95 procent akcji klubu. Po kolejnej publikacji na ten temat głos zabrało miasto. Zapowiedziano zażądanie od klubu wyjaśnień , a jednocześnie zapowiedziano, że "prezydent Gdańska zwróci się z tą sprawą do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa". Przypomnijmy, że na mocy obecnie obowiązującej umowy klub w tym sezonie ma otrzymać z magistratu blisko 6 milinów złotych. Jest też wspólne oświadczenie Lechii i Mada Global.Aktualizacja, godz. 16:09

Czy interesujesz się tym, skąd pochodzą pieniądze, które mogą być inwestowane w Lechii Gdańsk?

Wspólne oświadczenie Lechii Gdańsk i MADA Global Fund for Income Opportunities
treść oryginalna

W odpowiedzi na nieprawdziwy i wprowadzający w błąd artykuł opublikowany przez Wirtualną Polskę na temat nowego właściciela Lechii Gdańsk stanowczo oświadczamy, że przedstawione w nim spekulacje nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, ani nie dotyczą naszego Klubu. Nie będziemy więc w żaden sposób odnosić się do tego typu nieuzasadnionych opinii, których celem jest nadszarpnięcie reputacji Lechii oraz MADA Global Fund for Income Opportunities w kluczowym dla Klubu okresie transformacji.Oświadczenie w sprawie informacji o Lechii Gdańsk
treść oryginalna, wyróżnienia pochodzą od redakcji

Wykazując zaniepokojenie treścią artykułu, który ukazał się w portalu Wirtualna Polska, odnośnie podmiotu będącego nowym właścicielem Lechii Gdańsk oraz osoby nowego prezesa Klubu wskazujemy, że Miasto Gdańsk nie uczestniczyło w procesie sprzedaży Klubu. Jedyną materią, z którą zwracali się do Miasta potencjalni nabywcy Klubu była kontynuacja wsparcia Miasta dla gdańskiego klubu w ramach umowy promocyjnej. Transakcja sprzedaży odbywała się bez udziału przedstawicieli Miasta.

Przeczytaj o umowie między Lechią a Gdańskiem na sezon 2023/24 Przeczytaj o umowie między Lechią a Gdańskiem na sezon 2023/24

Miasto Gdańsk zwróci się do władz Klubu z żądaniem wyjaśnień i pilnym odniesieniem się do problematyki poruszanej w artykule redaktora Szymona Jadczaka. Jednocześnie prezydent Gdańska zwróci się z tą sprawą do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska


18 sierpnia kierowana przez Paolo Urfera spółka Football Culture Poland przejęła pakiet 95 procent akcji Lechii Gdańsk SA od Lechia Rights Management Sp. z.o.o, której prezesem jest Adam Mandziara. To formalnie oznacza koniec kierowania klubem przez tego ostatniego, a także przez niemiecką firmę ETL.

5.07.2023 Trojmiasto.pl: Lechia Gdańsk ma uwiarygodnić sprzedaż. Paolo Urfer kandydatem na prezesa 5.07.2023 Trojmiasto.pl: Lechia Gdańsk ma uwiarygodnić sprzedaż. Paolo Urfer kandydatem na prezesa

Na początku lipca, gdy jako pierwsi napisaliśmy, że Paolo Urfer zostanie prezesem Lechii Gdańsk, do redakcji wpłynął mail, który sugerował wątpliwości, co do pochodzenia kapitału, który wraz za Szwajcarem może wejść do klubu.

Postanowiliśmy, zresztą podobnie jak główne grupy decyzyjne kibiców, że będziemy nowych właścicielach oceniać aż transakcja przejęcia klubu zostanie sfinalizowana do końca, a także na podstawie tego, jakie decyzje będą podejmować co do przyszłości biało-zielonych.Poniżej fragment maila, który trafił do naszej redakcji 5 lipca 2023 roku, czyli po naszym artykule, w którym poinformowaliśmy, że Paolo Urfer jest kandydatem do zarządu, a potem, że zostanie prezesem Lechii Gdańsk. Ostatecznie ta nominacja została zatwierdzona 7 lipca.

"Odnośnie Urfera: zarówno w Śląsku, jak i w Wiśle pojawił się problem rosyjskich powiązań pana Szwajcara mieszkającego w Monaco:

1. Nie znamy pochodzenia kapitału tego funduszu. Jest duża obawa, że są to przetransferowane rosyjskiej pieniądze.

2. W przeszłości Urfer współpracował z kancelarią obsługującą rosyjskich oligarchów: Ralph Isenegger (https://isenegger-group.com/about/). Zarówno we Wrocławiu, jak i w Krakowie był to problem.

Lechia Gdańsk oficjalnie sprzedana! Paolo Urfer: To początek nowej ery dla klubu Lechia Gdańsk oficjalnie sprzedana! Paolo Urfer: To początek nowej ery dla klubu

3. Urfer nie pomógł sprzedać Newcastle, jak się powszechnie pisze. Newcastle kupili Saudyjczycy, a Urfer współpracował z Emiratami, które przegrały te walkę

4. Na stronie internetowej swojej firmy konsultingowej Isenegger International Advisory Group, z którą współpracuje również Paolo Urfer, pisze, że prawnik bronił kontrowersyjnych biznesmenów Pawła Borodina, Dmitrija Firtasa (to właściciel Dynama Kijow, który teraz jest ścigany listem gończym przez rząd USA - współpraca gazowa z Moskwą) czy Iuriego Ivaniuschenko w otwartych międzynarodowych procesach o pranie brudnych pieniędzy lub przekupstwo. Isenegger nie wspomina nic o najważniejszym kliencie w swojej karierze, za którego prawnik został zatrzymany przez szwajcarskie władze.

(https://m.ziuanews.ro/sport/un-controversat-avocat-al-mafiei-rusesti-interesant-sa-cumpere-dinamo-909789)

27.6.2023 Trojmiasto.pl: Kim jest Paolo Urfer, co wiemy o Mada Global i Football Culture Poland 27.6.2023 Trojmiasto.pl: Kim jest Paolo Urfer, co wiemy o Mada Global i Football Culture Poland

5. W maju 2011 roku czeczeński biznesmen Bułat Czagajew kupił Neuchâtel Xamax. 25 stycznia 2012 roku właściciel klubu ogłosił jego rozwiązanie z powodu nieotrzymania licencji oraz dał zawodnikom i pracownikom klubu wolną rękę w poszukiwaniu zatrudnienia. Wówczas Urfer był dyrektorem sportowym."Kilka z poruszonych w mailu spraw znalazło się w naszej obszernej publikacji pod koniec czerwca, gdzie prezentowaliśmy sylwetkę Paolo Urfera, a także dotychczasową działalność Football Culture Poland, czyli spółki, która przejęła 18 sierpnia 95 procent akcji Lechii Gdańsk SA oraz jakie są jej powiązania z funduszem Mada Global.

Tylko Lechia Gdańsk weszła do gry. Przeczytaj relację z historycznego meczu na stadionie przy ul. Traugutta, zobacz foto i video Tylko Lechia Gdańsk weszła do gry. Przeczytaj relację z historycznego meczu na stadionie przy ul. Traugutta, zobacz foto i video

Kilka nowych wątków przynosi publikacja Wirtualnej Polski. Czytamy tam m.in.:

 • "(...) człowiek, który kupił Lechię Gdańsk, odegrał ważną rolę w sprawie związanej z ukrywaniem majątku ukraińskiego oligarchy, najbliższego przyjaciela byłego prezydenta Ukrainy - Wiktora Janukowycza.(...) W październiku 2016 roku, 15 hektarów z 35-hektarowej posiadłości Iwaniuszczenki pod Kijowem, na których znajduje się dawna rezydencja oligarchy, trafiło do Paolo Urfera.
 • Skąd najdroższe transfery i piłkarze od nowych właścicieli dla Lechii Gdańsk? Skąd najdroższe transfery i piłkarze od nowych właścicieli dla Lechii Gdańsk?
 • (...) Urfer przepisał tych 15 hektarów na swoją firmę, zarejestrowaną w Kijowie. Spółka powstała w 2021 r. Jej kapitał to równowartość 7 milionów dolarów, a majątkiem są działki, na których stoi rezydencja prorosyjskiego oligarchy. Prezesem został człowiek zameldowany w Donbasie, okupowanym od 2014 r. przez Rosjan. W maju 2023 roku udziały Urfera w kijowskiej spółce zostały przepisane na firmę zarejestrowaną na Cyprze. Szwajcar nadal wpisany jest jednak jako beneficjent kijowskiej spółki.
 • (...) razem z Paolo Urferem pojawiał się Isenegger. Tak jest do dziś. Jak wspomnieliśmy, po przejęciu przez Urfera Lechii Gdańsk, zaczęli do niej trafiać piłkarze z łotewskiego klubu kontrolowanego pośrednio przez Iseneggera.
 • Lechia Gdańsk wciąż potrzebuje wzmocnień. To rozwiąże problem strzelania goli? Lechia Gdańsk wciąż potrzebuje wzmocnień. To rozwiąże problem strzelania goli?
 • (...) Przedstawiciele inwestorów zapewniają, że fundusz jest powiązany ze spółkami Mada Capital oraz Mada Financial Services, tworzącymi grupę kapitałową Mada Group. Sęk w tym, że na stronie internetowej tej grupy nie ma słowa o Mada Global Fund. A przedstawiciele grupy nie odpowiedzieli, czy mają powiązania z tym funduszem oraz czy znają Paolo Urfera i Ralpha Oswalda Iseneggera.
Przypomnijmy, że na razie Paolo Urfer w roli prezesa Lechii nie wziął udziału w żadnej konferencji prasowej. Raz pojawił się, ale tylko jako widz, w trakcie przedmeczowej konferencji trenera Szymona Grabowskiego. Dotychczasowe komunikaty w sprawie Lechii zamieszcza jedynie poprzez oficjalną stronę internetową klubu.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Podbeskidzie Bielsko-Biała

Jak typowano

77% 213 typowań LECHIA Gdańsk
17% 48 typowań REMIS
6% 17 typowań Podbeskidzie Bielsko-Biała

Twoje daneTabela po 5 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Miedź Legnica 5 4 1 0 11:5 13
2 Odra Opole 5 4 0 1 12:5 12
3 GKS Tychy 5 4 0 1 8:5 12
4 GKS Katowice 5 3 1 1 10:4 10
5 Motor Lublin 5 3 1 1 7:4 10
6 Górnik Łęczna 5 2 3 0 6:3 9
7 Arka Gdynia 5 2 2 1 9:7 8
8 Lechia Gdańsk 5 2 1 2 6:6 7
9 Znicz Pruszków 5 2 1 2 4:4 7
10 Resovia 5 2 1 2 4:6 7
11 Polonia Warszawa 5 2 0 3 13:12 6
12 Podbeskidzie Bielsko-Biała 5 1 3 1 5:5 6
13 Wisła Płock 5 1 3 1 7:8 6
14 Wisła Kraków 5 1 2 2 6:8 5
15 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 5 1 1 3 9:11 4
16 Zagłębie Sosnowiec 5 0 1 4 4:8 1
17 Stal Rzeszów 5 0 1 4 6:12 1
18 Chrobry Głogów 5 0 0 5 4:18 0
Tabela wprowadzona: 2023-08-22

Wyniki 5 kolejki

 • Resovia - LECHIA GDAŃSK 2:0 (2:0)
 • ARKA GDYNIA - GKS Tychy 2:0 (0:0)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
 • Wisła Kraków - Odra Opole 1:3 (1:0)
 • Wisła Płock - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (0:1)
 • Motor Lublin - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
 • Chrobry Głogów - Polonia Warszawa 0:3 (0:1)
 • Miedź Legnica - Stal Rzeszów 2:1 (2:0)
 • Znicz Pruszków - GKS Katowice 0:2 (0:1)
red.

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (447)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

96% LECHIA Gdańsk
2% REMIS
2% Resovia

Ostatnie wyniki

25 lutego 2024, godz. 15:00
6% Znicz Pruszków
10% REMIS
84% LECHIA Gdańsk
81% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
8% Wisła Płock

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 22 44 63.6%
2 Miś Beżuś 22 42 63.6%
3 Mirosław P. 22 40 59.1%
4 Roman Perz 21 40 57.1%
5 Rafał Kowalczyk 22 39 59.1%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane