Wiadomości

stat

Sportowa pasja pracownika Uniwersytetu Gdańskiego

Na co dzień jest lektorem języka angielskiego oraz specjalistą w pracowni magnetycznego rezonansu jądrowego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Na polu sportowym Krzysztof Brzozowski realizuje się w Wushu. Właśnie sięgnął po największy sukces w karierze. Z Chin wrócił z brązowym medalem z mistrzostw świata

.

W skład wushu tradycyjnego wchodzą style o wielosetletniej historii, charakteryzujące się specyficznymi metodami treningowymi. Z tą odmianą związany jest m.in. legendarny klasztor Shaolin, który uważany jest za kolebkę tzw. północnego wushu tradycyjnego. Wushu współczesne stanowi interesującą i widowiskową dyscyplinę sportową.

W jej skład wchodzą następujące konkurencje: walki (semi i full kontakt), formy tradycyjne, formy sportowe. - Walki odbywają się wg reguł sanshou/sanda. Oprócz pełnej gamy technik stójkowych dostępne są obalenia, rzuty i wypchnięcia przeciwnika poza pole walki. Formy z kolei to zestawy ruchów charakterystyczne dla danego stylu - tłumaczy Brzozowski.

Te rok jest doskonały dla urodzonego w Gdyni pracownika Uniwersytetu Gdańskiego. W maju zdobył złoto w 7 Międzynarodowym Festiwal Wushu (Puchar Polski), a we wrześniu stanął na najwyższym stopniu podium XVI mistrzostw Polski. Łącznie w dorobku ma ponad 20 medali oraz wyróżnień zdobytych na turniejach rangi krajowej jak i międzynarodowej. Potwierdzeniem jego kunsztu jest brąz przywieziony z Chin.

- Były to czwarte mistrzostwa świata. Odbyły się w w chińskim mieście Shiyan (prowincja Hubei). Organizatorami były Międzynarodowa Federacja Wushu oraz Chińska Federacja Wushu. Wushu to ogół chińskich sztuk walki znany również pod nazwą kung fu. Użycie tego terminu nie do końca jest jednak poprawne, gdyż zwrot ten oznacza wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku długotrwałej nauki i pracy. Chińskie sztuki walki można podzielić na xiandai lub jingsai wushu (współczesne lub sportowe wushu) oraz na chuantong lub minjian wushu (tradycyjne lub ludowe wushu) - dodaje Brzozowski.

35-latek poza tym, że pisze pracę doktorską na temat dwuwymiarowej spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego i jest czynnym zawodnikiem dzieli się swoją wiedzą również z najmłodszymi adeptami.

- Zapraszam wszystkich chętnych na zajęcia do swojej szkoły. Nauczam sanshou i qingda (walki pełno i niepełno-kontaktowe) oraz tradycyjnego shaolin kung fu - zachęca Krzysztof, który czeka na zgłoszenia pod numerem telefonu 608 707 362.

Treningi odbywają się Zespole Szkół nr 9 przy ul. Chylońskiej 227 oraz w sali przy ul. Płk. Dąbka 189 w Gdyni.

Opinie (12) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane